Προς το περιεχόμενο

Nεο PC θα ήθελα την βοήθεια σας!


alwin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ψάχνω αυτό τον καιρό να αγοράσω ένα νέο pc μέχρι τώρα έχω μια σύνθεση στο μυαλό μου προβληματίζομαι σε κάποια σημεία η οθόνη, ram, τροφοδοτικό.

 

Λοιπών τι θέλω από το pc να είναι γρήγορο, σταθερό και αθόρυβο.

 

Τι έχω διαλέξει μέχρι στιγμής.

 

CASE: CoolerMaster Cosmos RC-1000

Power Supply: Silverstone Strider 850w

MoBo: Asus P5E (s775, x38, με ddr2)

CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 είναι στα 2,4Ghz

CPU COOLER: CoolerMaster Cooler shere

RAM: Ram 2GB Kit DDR2 Evo One 1066 5-5-5

VGA: Sapphire HD3870X2 1GB DDVI

DRIVE: Nec DVDRW + / - 7191S Lscribe Black

CARDREADER: 3.5'' Μαύρο (IDE) με 7 in 1 Card Reader

HDD: SATA 74 GB WESTERN – 10.000 rpm

HDD: SataII 500GB Seagate 32mb 7200rpm

MONITOR: EIZO 19ʼʼ S1911SH BK

 

Τώρα το τροφοδοτικό που διάλεξα είναι καλό, είναι αθόρυβο, μεταφέρει το ρεύμα ομαλά δίχως να έχει πρόβλημα μήπως το CoolerMaster real power 850w είναι καλύτερο;

 

Με τη RAM είναι καλή αυτή της Geil στα 1066 η να προτιμήσω κάποια άλλη στα 800 με καλύτερο timing 4-4-4 θα ήταν ποιο γρήγορη; Ποια είναι η ποιο σταθερή;

 

Για οθόνη μήπως αντί της 19ʼʼ eizo να διαλέξω κάποια 22ʼʼLG; Διότι δεν μπορώ να δώσω πάνω από 400 ευρώ αυτή την στιγμή για οθόνη.

 

Ότι άλλο μπορείτε να μου προτείνετε να βελτιώσω σε αυτή την σύνθεση πείτε το μην διστάσετε.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ σύνθεση σου είναι αρκετά καλή, αντιπροτείνω δε ενα τροφοδοτικό, TAGAN TG800-U88 BZ PIPEROCK SERIES 800W.

 

Τα specs του :

ATX12V/EPS12V(4+4P) x 1.

Peripherals(4P) x 6.

VGA(4P) x 1.

FDD x 1.

SATA (5P) x 8.

PCI-E(6P) x 2.

PCI-E(6+2P) x 2.

 

Και παράλληλα κάτι που είχε σώσει εμένα το προηγούμενο καλοκίρι που είχα μείνει χωρίς UPS προστασία: Over Current, Over Power, Over Temp, Over Voltage. Under Voltage, βραχυκύκλωμα.

 

Απο κει και πέρα στους δίσκους , για τον boot συγκεκριμένα (Αν βάλεις Vista και πιθανόν καποιο άλλο OS, εγώ πχ έχω και ένα Linux απανώ )

θα πρότεινα τον αμέσως επόμενο σε χωριτικότητα 150GB Raptor (138 πραγματικά αν θυμάμαι καλά, λαμβάνοντας υπόψιν και λοιπές παπατζες που θα μπένουν μέσα αλλα και δικά σου appz.

 

DVD πάντως βγάζει και η LG LAbelflash , multispeed @ specs τα οποία μπορείς να δεις.

 

Τέλος, βγάλε κάτι απο το budjet σου όσον αφορά το hardware, γιατι κάθε μήνα αλλάζει όπως γνωρίζουμε όλοι, και χώστα στην οθόνη που είναι επένδυση και πόσο διόλου ευκαταφρόνητο σε μία αγορα. Μία 22" Wide πιστεύω είναι υπέρ αρκετη για Home usage, και το DVDακι σου θα δείς και 1-2 παράθυρα επιπλέον θα πέρνει. παραπάνω ίντσες για την δική σου περίπτωση (χωρις να ξέρω με τι αντικείμενο θα ασχολείσαι στο pc, ειναι υπερβολή)

 

Αυτα απο μενα,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστηματακι σου τα σπάει!!! Και η επιλογή της EIZO αρκετα καλή σε περίπτωση όμως που θέλεις να βάλεις ΧΡ. Αν θέλεις να βάλεις Vista τότε η καλήτερη πρόταση που θα μπορούσα να κάνω από την πλευρά μου θα ήταν η LG L206WTQ-SF 20" η οποία κοστίζει γύρω στα 250-270 ευρώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα γραφικών που επέλεξες είναι με passive cooling; γιατί διαφορετικά μόνο αθόρυβος δεν θα είναι ο υπολογιστής σου.

 

To passive cooling να σου λείπει.

Εμένα μου έβαλαν κάρτα με παθητική ψύξη χωρίς να την έχω ζητήσει (το παράγγειλε φίλος) και το σκυλομετανιώνω σαν κερατάς.

Άσε που το passive cooling θα γίνει τελικά πιο θορυβώδες αφού θα αναγκαστώ να χώσω εγώ ανεμιστήρια με μόντες.

 

Μακρυά από μας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών κατέληξα σε αυτό το σύστημα

 

CASE: CoolerMaster Cosmos RC-1000

Power Supply: Silverstone Strider 850w

MoBo: Asus P5E (s775, x38, με ddr2)

CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 είναι στα 2,4Ghz

CPU COOLER: CoolerMaster Cooler shere

RAM: TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-10

VGA: Sapphire HD3870X2 1GB DDVI

DRIVE: Nec DVDRW + / - 7191S Lscribe Black SATA

CARDREADER: 3.5'' Μαύρο (IDE) με 7 in 1 Card Reader

HDD: SATA 150 GB WESTERN – 10.000 rpm

HDD: SataII 500GB Seagate 32mb 7200rpm

MONITOR: EIZO 19ʼʼ S1911SH BK

UPS: Accupower UPS 2000VA

 

Μου κόστισε κοντά στα 1900 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να φανταστω οτι τον θες για Office και κανα tetris στα τρελα κεφια

 

photoshop, illustrator, flash, dreamweaver, fireworks, CINEMA 4D όταν έχω όρεξη κανένα Crysis να περνά η ώρα...

 

Υ.Γ. αυτός που θέλει να παίξει Tetris καλύτερα να πάρει nintendo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...