Προς το περιεχόμενο

Lost VS Prison Break


GeorgeVls

Lost VS Prison Break  

134 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο προτιμάτε?

    • Lost
      80
    • Prison Break
      45
    • Και τα 2
      9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και άλλες οπτικές που μπορεί να κριθεί μια τέτοια σειρά. Αν την κρίνω όπως τα παιχνίδια και την απόλαυση που μου προσφέρουν σε κάθε πίστα ξεχωριστά, PRISON BREAK.

 

Έχοντας ολοκληρώσει 3 κύκλους του LOST και ξεκινώντας τον τέταρτο, με σιγουριά μπορώ να πω ότι με τα σημερινά δεδομένα ήταν από τις πιο άδικα σπαταλημένες ώρες της ζωής μου. Το γεγονός ότι ίσως, κάπου, κάποτε όλα εξηγηθούν με έναν μαγικό τρόπο και όλα αποκτήσουν ξαφνικά νόημα, δεν αναιρεί με τίποτα την απίστευτη βαρεμάρα που ένιωσα όλη την πρώτη αλλά και δεύτερη κατά το ήμισυ σεζόν. Η τρίτη τέλειωσε καλύτερα απ' ότι άρχισε αλλά αυτό το τρικ του flash forward μοιάζει πολύ ύποπτο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται πολύ κόπος και απίστευτα καλή θέληση A PRIORI (όπως ακριβώς σε έναν νέο προπονητή πάνω στον οποίο έχουμε στηρίξει όλες τις ελπίδες μας) για να παρακολουθήσει κανείς τόσα επεισόδια τα περισσότερα εκ των οποίων είναι αργά και κουραστικά. Μια καλή θέληση που σε καμία περίπτωση δεν έχουμε δείξει σε άλλη σειρά και χωρίς να ήμαστε σίγουροι ότι το αξίζει. Απλά ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ότι το τέλος θα μας δικαιώσει, ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ότι δεν θα αποδειχθούν όλα μια μεγάλη φούσκα γιατί αλλιώς θα βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο... Μέχρι να τελειώσει όμως το LOST, είμαστε υποχρεωμένοι να την κρίνουμε με βάση ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ Η΄ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ για το μέλλον της σειράς. Και σε αυτή τη λογική, δικαιολογώ όποιον την είδε και είπε "τι μ@λ@κία είναι αυτή" την ίδια στιγμή που μου ζήταγε σαν πρεζόνι σε απόγνωση τα επόμενα επεισόδια του Prison Break.

 

Just my 2 cents, που λένε και οι αγγλομαθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα στο lost τα έδειχναν κανονικά απο την αρχή τι εγινε στον καθενα θα ήταν εντάξει ή μηπως κάνω λάθος ?

Και στο lost που πηγαίνει το χρόνο πίσω καταντάει βαρετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν αναιρεί με τίποτα την απίστευτη βαρεμάρα που ένιωσα όλη την πρώτη αλλά και δεύτερη κατά το ήμισυ σεζόν.

 

Καλά άμα ήταν έτσι θα τη παράταγες απ την αρχή, εκτός κι αν σε πιέζει κανείς να τη δεις με το ζόρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το prison break πάλι μου φάινεται μια σειρά χωρίς πλεύση και απόλυτα προβλέψιμη από την αρχή. Ακόμη και από τον πρώτο κύκλο ήξερα ότι τα 22 επεισόδια θα γεμίζουν όταν κάτι δεν πάει καλά με την απόδραση.

 

Το lost πάλι είναι η απόλυτη σειρά. Κάθε επεισόδιο δεν ξέρεις που σε οδηγεί. Η εξέλιξη θα έλεγα είναι κάθε άλλο παρά αργή. Δηλαδή αργό είναι σε κάθε επεισόδιο να μένεις με ανοιχτό το στόμα μαθαίνοντας κάτι που δεν μπορούσες να διανοηθείς;

 

Ψηφίζω lost by far...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ αυτούς που δε τους αρέσει το Lost. Κάποτε ήμουν κι εγω ανάμεσα τους έχοντας δει 3-4 διάσπαρτα επεισόδια. Ακόμα και όταν ξεκίνησα το πρώτο κύκλο συστηματικά, μπορώ να πώ ότι τα πρώτα 10 επεισόδια τα είδα "με το ζόρι". Μετά ήρθε ο εθισμός. Δε ξέρω πότε ακριβώς συνέβη αλλά συνέβη. Είναι σαν το ναρκωτικό που δε καταλαβαίνεις ότι έχεις εθιστεί αλλά στη πραγματικότητα αυτό συμβαίνει. Ο δεύτερος και ο τρίτος κύκλος ήταν θέμα λίγων ημερών να ολοκληρωθούν. Πλέον θεωρώ το Lost θρησκεία χωρίς να ντρέπομαι να λέω ότι κάποτε έλεγα ότι το Prison Break ήταν πολύ ανώτερο. Επαναλαμβάνω όμως, κατανοώ απόλυτα αυτούς που δε τους αρέσει το Lost. Για να σου αρέσει το Lost πρέπει να κάνεις την εξής παραδοχή: Δε βλέπω μια απλή ταινία/σειρά με σασπένς.Βλέπω ένα μυθιστόρημα. Διαβάζω ένα βιβλίο. Ζω μια εμπειρία.

Το Prison Break και κυρίως η πρώτη σεζόν είναι όντως απίστευτο. Υπάρχει σχέδιο, υπάρχει ένταση, υπάρχει αγωνία, υπάρχουν ανατροπές. Τελειώνει το επεισόδιο και θές να βάλεις αμέσως το επόμενο. Άσχετα αν είναι το 10ο που θα δείς στη σειρά. Το Lost είναι όλα τα παραπάνω συν κάτι ακόμα πολύ σημαντικό όμως. Συνεχίζεις και το ζεις, συνέχιζεις και το σκέφτεσαι ακόμα και όταν δε το βλέπεις. Ακόμα και όταν κοιμάσαι. Είναι συνέχεια στο μυαλό σου. Για όσους είναι εθισμένοι το Lost έχει πάψει προ πολλού να έιναι μια πάρα πολύ καλή σειρά. Το Lost έχει γίνει πια θρησκεία που θα πρέπει να αναγράφεται στις ταυτότητές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 1η σαιζόν του Prison Break, ήταν ΑΨΟΓΗ!

Η 2η και η 3η, απλά καλές!

Δεν υπάρχει περίπτωση να μετράς αντίστροφα για ένα επεισόδιο του, όπως για το Λοστ!

Είναι τέτοιο το σενάριο του λοστ, που σε κάνει να το σκέφτεσαι,να το συζητάς, να το ψάχνεις!

Είναι τόσο έξυπνα δομημένο μετις διαρροές στο ιντερνετ (όπως πχ με την υπόθεση των 6 αριθμών), που σε "παγιδεύει" για να σε κάνει addicted!

Οπότε, ναι, η επιλογή είναι ξεκαθαρη....ΛΟΣΤ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηφιζω χαλαρα prison break,ειδικα για την καταπληκτικη 2η σεζον του.δυναμη,αγωνια,κυνηγητο μεχρι τελους,καταπληκτικες ερμηνιες.

και το λοστ μαρεσει παρα πολυ,αλλα η εξελιξη του ειναι ποιο αργη και απο replay.θα μπορουσαν καλιστα να το τελειωσουνε σε 2-3 σεζον,και οχι να μας δειχνουν τον σογιερ να παιζει table tennis με τον χιουγκο,την κειτ να κανει παρτι με ουζα με τζακ-σογιερ,και την σαν να φυτευει κολοκυθακια και τοματες στον μπαξε της,και τον τζιν απο πανω να τις λεει ποσο πολυ την αγαπαει,με μοναδικοσκοπο να τραβηξουν την σειρα για 6-7-8-10 σεζον.το σεναριο ειναι καταπληκτικο,ισως και το καλυτερο που εχω δει σε σειρα,αλλα το τραβανε πολυ,με αρκετα επεισοδια χωρις ουσια,δειχνωντας μας ολα τα υπολοιπα που ανεφερα παραπανω.αν το κανανε σε 3 σεζον,ισως και να μιλαγαμε για την καλυτερη σειρα ολων των εποχων.

εχουμε 10αδες ερωτηματα που θα πρεπει καποια στιγμη να απαντηθουν.δεν θα ηθελα ολα να απαντηθουν στα τελευταια 1-2 επεισοδια,οπως φαινετε οτι πανε να το κανουνε.ελεος,οχι αλλο table tennis και ηλιοθεραπια της σανον,και την κλαιρ να τριγυρναει στο νησι και να δειχνει σε ολους το μιξιαρικο μωρο της,και να της λενε "αχ καλε,τι γλυκο μωρακι ειναι αυτο? πως το λενε? "

Χαχαχα!!Έχεις πολύ γέλιο.Μας τα φέρνεις τόσο παραστατικά στο μυαλό που δεν θέλουμε να τελειώσει το κείμενο σου!

Είναι η αφήγηση πάνω στην αφήγηση αλλά σε πιο ενδιαφέρων τόνο!

 

 

Στο θέμα τώρα...

Μην μπλέκετε ποιά σειρά έχει καλύτερο σενάριο, πιο ρεαλιστικό, πιο υψηλό budjet κτλ.

Απλά σκεφτείτε την ώρα που παρακολουθείτε το επεισόδιο της μιας και της άλλης πότε νιώθετε πιο όμορφα, πιο μεγάλο ενδιαφέρον, ποια σειρά σας έλκει περισσότερο.

Άλλωστε δεν είμαστε επαγγελματίες κριτικοί ταινιών για να μας απασχολούν τα άλλα.Απλά τι σου αρέσει να βλέπεις και θα καθόσουν πιο εύκολα να δεις.

 

Εγώ (πλέον) προτιμώ το PB στον τομέα που αναφέρω για τους εξής λόγους.

-Είναι πιο εύληπτο, δεν χρειάζεται να κάνεις χιλιάδες συνδιασμούς στο μυαλό σου για να βρεις κάτι το οποίο υποτίθεται θα αποκαλυφθεί στο μέλλον και που στην τελική βρίσκεται στο μυαλό των παραγωγών!

-Έχει περισσότερο suspens από το Lost.Το Prison Break σε καθηλώνει σε κάθε σκηνή του (πχ φοβάσαι μην πιαστεί η παρέα του Scofield, τι θα γίνει με την απόδραση κτλ) ενώ το Lost είναι περισσότερο σειρά για να συζητήσεις και να αναπτύξεις θεωρίες μετά τη λήξη του επεισοδίου.Είναι κάτι σαν γρίφος!

-Στο Prison Break παίρνουμε απαντήσεις άμεσα ενώ στο Lost μπορεί να περιμένεις και 3 season (και αν).Και στο τέλος δεν ξέρεις αν θα σου πετάξουν μια χαζομάρα για να καλύψουν κάποιο κενό στο σενάριο.

 

Όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν ότι θεωρώ το PB "καλύτερη" (ποιοτικότερη) σειρά από το Lost απλά περισσότερο down to earth που λέμε.

 

ΥΓ και οι δύο σκίζουν και υπάρχουν και άλλες εξίσου καλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μετράς αντίστροφα για ένα επεισόδιο του, όπως για το Λοστ!

 

Τα ειπες ολα μεγαλε. Μονο αυτο σταματαει την καθε συγκριση που παει να γινει με οτιδηποτε.

Επισης προτεινω και την αλλαγη των χρονολογιων σε Μ.Λ και Π.Λ (Μετα Λοστ και προ Λοστ) αντι Π.Χ. και Μ.Χ. Οι Λατινοι μπορουν αντι για BC και ΑD να χρηισιμοποιουν τα BL και AL (After Lost instead of anno domini)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOST Rulez!!!!

Καλό και το Prison Break αλλά το LOST είναι πολυ μακριά!!!!

Prison Break=Μπαγλάρωμα - Τρέξιμο - Μπαγλάρωμα - Τρέξιμο

Lost= What the Fuck just happened here!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το prison break πάλι μου φάινεται μια σειρά χωρίς πλεύση και απόλυτα προβλέψιμη από την αρχή. Ακόμη και από τον πρώτο κύκλο ήξερα ότι τα 22 επεισόδια θα γεμίζουν όταν κάτι δεν πάει καλά με την απόδραση.

 

 

 

 

sory φιλε αλλα πεταξες μεγαλη,πολυ μεγαλη μαλακια....

ελπιζω να μην τα λες αυτα προς τα εξω γιατι θα σε κοροιδευουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειπες ολα μεγαλε. Μονο αυτο σταματαει την καθε συγκριση που παει να γινει με οτιδηποτε.

Επισης προτεινω και την αλλαγη των χρονολογιων σε Μ.Λ και Π.Λ (Μετα Λοστ και προ Λοστ) αντι Π.Χ. και Μ.Χ. Οι Λατινοι μπορουν αντι για BC και ΑD να χρηισιμοποιουν τα BL και AL (After Lost instead of anno domini)

Εγώ πάλι μετράω αντίστροφά για το πότε θα τελειώσει το κάθε επεισόδιο! Επίσης πιστεύω ότι μετά τη λήξη της σειράς, θα μιλάμε για τα "σκοτεινά χρόνια" της τηλεόρασης, "τηλεοπτικός μεσαίωνας" ένα πράγμα. Όσοι τον έχουν βιώσει δεν θα μιλάνε για αυτό, τα σχετικά βιβλία θα πηδούν τη συγκεκριμένη περίοδο ενώ οι νεότεροι θα απορούν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ thereisnofile.

Υήρξε κανείς που (στη 1η σεασόν) δεν πίστευε ότι ο Σκόφιλντ μπήκε μέσα στο 1ο επεισόδιο για να φύγει στο 22ο.

Όλη η σειρά είναι σκέτη σάλτσα. Απόλυτα προβλέψιμη. Τώρα το αν φεύγουν με ελικόπτερα η πλοία δεν με νοιάζει και πολύ. Με νοιάζει μόνο η σειρά να μου δείξει κάτι πολύ απρόβλεπτο για να μου κινήσει το ενδιαφέρον (και όχι μλκίες του τύπου διάβρωση, καθίζιση, ρουφιανιές κτλ).

 

Δηλαδή εσύ αν ήσουν σεναριογράφος πως θα γέμιζες 22 40λεπτά; Μόνο με γκαντεμιές ενοοείται!

 

Σκέψου το The Shawshank Redemption σε σειρά;;;

Αν μπορούσες να το κάνεις αυτό το σενάριο 22 επεισόδια πως θα τα γέμιζες;;;

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλή σειρά αλλά κάποια πράματα έχουν πάψει να έχουν ενδιαφέρον.

 

Όποιος διαφωνεί ας συμπληρώσει.

Και πριν γράψουμε καλό να σκεφτόμαστε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ thereisnofile.

Υήρξε κανείς που (στη 1η σεασόν) δεν πίστευε ότι ο Σκόφιλντ μπήκε μέσα στο 1ο επεισόδιο για να φύγει στο 22ο.

Όλη η σειρά είναι σκέτη σάλτσα. Απόλυτα προβλέψιμη. Τώρα το αν φεύγουν με ελικόπτερα η πλοία δεν με νοιάζει και πολύ. Με νοιάζει μόνο η σειρά να μου δείξει κάτι πολύ απρόβλεπτο για να μου κινήσει το ενδιαφέρον (και όχι μλκίες του τύπου διάβρωση, καθίζιση, ρουφιανιές κτλ).

 

κατσε ρε φιλαρακι,δεν ειναι σειρα μυστηριου,ουτε επιστημονικης φαντασιας για να λες και εσυ "απόλυτα προβλέψιμη από την αρχή" .

δηλαδη τι περιμενες να ειχε η σειρα για να μην ηταν προβλεψιμη? ufo σε μορφη μπελικ και το φοξ ριβερ σε μια αλλη διασταση,οπου δεν θα βλεπει κανεις την φυλακη λογο της διαθλασης του φωτος?

τον σκοφιλντ να ριχνει τους χαρτινους κυκνους στον υπονομο,και αυτα να μετατρεπωνται σε μικρα ανοητα τερατακια τυπου halo,και να μενεις με ανοιχτο το στομα?

 

και τι ακριβως εννοεις προβλεψιμη?

 

1)δεν εμεινες λαλακας βλεπωντας τον σκοφιλντ να λεει στον ποουπ "θα βγαλω τον αδερφο μου και εσυ θα με βοηθησεις" ? το περιμενες δηλαδη?

2)περιμενες τον κελερμαν να πυροβολει τον μαχοουν στο 13ο της 2ης σεζον? η ανατροπη της ανατροπης μιλαμε.

3)περιμενες τον κελερμαν να παει με το μερος των αδερφων?

 

τι εννοεις οταν λες προβλεψιμη? ηξερες απο το 4ο επεισοδιο της 1ης σεζον,οτι ο τ-μπαγκ θα κουβαλαει το χερι στην τσεπι και θα τρεχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και με τους αλλους...και τα δυο ηταν πολυ ωραια αλλα μπορω να πω οτι το lost μου τραβηξε περισσοτερο το ενδιαφερον.Το prison break το παρακολουθουσα αλλα οχι τακτικα,εχασα και καποια επεισοδια,ενω το lost ειναι απεχτο...δν χανω επεισοδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...