Προς το περιεχόμενο

Lost VS Prison Break


GeorgeVls

Lost VS Prison Break  

134 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο προτιμάτε?

    • Lost
      80
    • Prison Break
      45
    • Και τα 2
      9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Prison Break Season01:Κορυφή.

Lost Season01:Καλή

 

Prison Break Season02:Καλή

Lost Season02:Εξερετική

 

Prison Break Season03:Χαντάκι,απογοήτευση...

Lost Season03:Κορυφή

 

And so go on...

Με λίγα λόγια το PB ότι είχε να δώσει το έδωσε...

Το Lost ακόμα δίνει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για την ακριβεια,το λοστ δεν "δινει" ,αλλα μας την "δινει"!!

 

τι μας δινει το λοστ? τα γ@μησια του σογιερ με την κειτ?

 

απλα μια σειρα 2 σεζον το πολυ,με αλλες 4 σαλτσα και παλι σαλτσα με σκοπο την τηλεθεαση.το εχουνε παρατραβηξει αρκετα.

και το prison break θα μπορουσε την πρωτη αποδραση να την κανει σε 4 σεζον,πολυ απλα βαζωντας κανα γκομενιλικη του αμπρουτσι και του τ-μπαγκ με τις γιατρινες,δειχνωντας μας το σουκρε και τον μιχαλακι ξαπλωμενοι στο κρεβατι με τεντα τις βρομοποδαρες τους να λενε ιστοριες απο τα παλια,την ιστορια της ζωης του λινκ δε σινκ σε flash back .... κτλ.

 

αυτο κανει το λοστ,και απλα σε κραταει σε αγωνια.καθηστερει την εξελιξη της σειρας,με σκοπο να σε κραταει σε αγωνια.

θα μπορουσε να το κανει και το prison,και ετσι δεν θα μας ειχε δωσει ακομα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΟΛΙΚΑ το λοστ ειναι πολυ καλυτερο απο το πριζον. Και αυτο δεν το λεω εγω αλλα τα εκατομμυρια ατομα που το βλεπουν φανατικα και τα χιλιαδες σαιτ που εχουν αφιερωθει αποκλειστικα στη σειρα αυτη.

 

Μπορει ναι μεν και μενα να μου τη δινει γιατι δεν προχωρει γρηγορα και ολο κυκλους κανει (σαν τη ζωη ενα πραγμα) αλλα η ατμοσφαιρα που δημιουργει σε συνδυασμο με αυτο το ερωτημα ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΩΝΗΣΟ ειναι αυτα που κλεβουν την παρασταση.

 

Επισης, αν το πριζον δεν ειχε την πρωτη σαιζον (που κατ εμε ειναι αν οχι η καλυτερη, τοτε σιγουρα μεσα στις 3 καλυτερες που εχω δει σε σειρες) τοτε ειναι σιγουρο οτι θα το εβλεπαν λιγοτεροι απο τους μισους των μισων που το βλεπουν τωρα και αυτοι θα ηταν οι περισσοτερες γυναικες λογω σκοφιλντ (οπως αλλωστε γινεται και τωρα, απο τοτε που ξεκινησε να το δειχνει ο αντ1).

 

Δηλαδη, το πριζον για μενα εχει τραβηχτει απο τα μαλλια πλεον και δυστυχως αυτο φαινεται.

 

Το λοστ αν και κινειται αργα και μου τη δινει αυτο, εχει ακομα πολυ ψωμι μπροστα του. Μου θυμιζει anventure παιχνιδι που ψαχνεις να βρεις τι θα γινει και νιωθεις σαν να παιζεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην επαιζε ο μαθιου φοξ,(σεξ συμπολ συμφωνα με ολα τα γυναικεια περιοδικα της αμερικης),και θα σου λεγα τι ποσοστα θα ειχε το λοστ ;)

 

επισης,τα ποσοστα εμενα δεν μου λενε απολυτος τιποτα.(να σου θυμισω τα παγκοσμια ρεκορ εισιτηριων ποιες ταινιες τα εχουνε καταριψει?).

 

επισης,διαβασε κανα online γυναικειο αμερικανικο περιοδικο,να δεις τι ποσοστα εχουνε οι 2 σειρες σε αντρες και γυναικες.καλος η κακως,το prison απ'οτι φαινετε απευθηνετε μονο για αντρες,ενω το λοστ και για τα 2 φυλλα.

 

επισης στο λοστ παιζουνε πολυ γνωστοι ηθοποιοι,ενω στο prison οχι,(παιζει τον μεγαλυτερο ρολο αυτο).

 

καλυτερη σειρα δεν ειναι με καμοια,οτι ποσοστα και να εχει.πιο ευχαριστη πιθανος,αλλο φυλακες με σφαγες του μανιακου τ-μπαγκ,και αλλο παραλια,ηλιοθεραπια σανον με τις μπουταρες εξω,καταπρασινα τοπιο,βλεπετε πιο ευχαριστα μια τετοια σειρα απο το κοινο.ασε που δεν μπορεις να τις συγκρινεις γιατι δεν εχουνε καμοια σχεση.

 

ειναι σαν να συγκρινεις ταινια θριλερ,με κωμοδια.(παραδειγμα).δεν μπορεις να κρινεις βαση των ποσοστων,γιατι η κωμοδια απευθηνετε σε ολους,ενω το θριλερ σε συγκεκριμενο ποσοστο ανθρωπων.

 

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΩΝΗΣΟ

greektvsubs.com να σου λυθουν οι αποριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην επαιζε ο μαθιου φοξ,(σεξ συμπολ συμφωνα με ολα τα γυναικεια περιοδικα της αμερικης),και θα σου λεγα τι ποσοστα θα ειχε το λοστ ;)

 

Δεν το πιστευεις αυτο. Πρωτα απο ολα ο σωγιερ θεωρειται πιο ωραιος απο τον τζακ.

 

Δευτερον,εχω 7 (ολογραφως εφτα) φιλες-γνωστες-ξαδερφες οι οποιες με παρακαλανε εδω και 2 εβδομαδες να τους γραψω τριτη σαιζον πριζον γιατι "ο μαικλ ειναι πολυ μαναρι". Σε σχολια μου "η τριτη σαιζον ειναι μαπα" μου απαντανε "δε μας νοιαζει". Ε μαντεψε, αυτες δεν συγκινηθηκαν ουτε απο τα ωραια καταπρασινα τοπια, ουτε απο τα σμαραγδενια νερα και τις μαγευτικες ακρογιαλιες του λοστ και το παρατησαν στο δευτερο ντιβιντι που τους εδωσα λεγοντας μου "α πα πα αυτο ειναι τρομακτικο. Προτιμαω μαικλ που ειναι και κουκλος". Ουτε καν ο μαθιου φοξ δεν τις συγκινησε ρε αδερφε.

 

επισης,τα ποσοστα εμενα δεν μου λενε απολυτος τιποτα.(να σου θυμισω τα παγκοσμια ρεκορ εισιτηριων ποιες ταινιες τα εχουνε καταριψει?).

 

Ασε τα ποσοστα. Εσυ, τον ιδιο χαμο βλεπεις να γινεται γκλομπαλι για τις 2 σειρες? Δε σου λεω οτι αυτο ειναι θεσφατο, αλλα σιγουρα δειχνει μια ξεκαθαρη ταση.

 

επισης,διαβασε κανα online γυναικειο αμερικανικο περιοδικο,να δεις τι ποσοστα εχουνε οι 2 σειρες σε αντρες και γυναικες.καλος η κακως,το prison απ'οτι φαινετε απευθηνετε μονο για αντρες,ενω το λοστ και για τα 2 φυλλα.

 

Διαβασε παραπανω τι εγραψα οτι γινεται απο οταν ξεκινησε να το δειχνει ο αντ1. Ο Μαικλ φοριεται πολυ στις γυναικειες παρεες.

 

επισης στο λοστ παιζουνε πολυ γνωστοι ηθοποιοι,ενω στο prison οχι,(παιζει τον μεγαλυτερο ρολο αυτο).

 

Εγω προσωπικα δεν ηξερα κανεναν απο το λοστ, ενω απο το πριζον θυμομουν τον τ-μπαγκ και το λινκ.

 

καλυτερη σειρα δεν ειναι με καμοια,οτι ποσοστα και να εχει.πιο ευχαριστη πιθανος,αλλο φυλακες με σφαγες του μανιακου τ-μπαγκ,και αλλο παραλια,ηλιοθεραπια σανον με τις μπουταρες εξω,καταπρασινα τοπιο,βλεπετε πιο ευχαριστα μια τετοια σειρα απο το κοινο.ασε που δεν μπορεις να τις συγκρινεις γιατι δεν εχουνε καμοια σχεση.

 

ειναι σαν να συγκρινεις ταινια θριλερ,με κωμοδια.(παραδειγμα).δεν μπορεις να κρινεις βαση των ποσοστων,γιατι η κωμοδια απευθηνετε σε ολους,ενω το θριλερ σε συγκεκριμενο ποσοστο ανθρωπων.

 

Σιγα το θριλερ το πριζον και τις σφαγες που εχουν γινει. Ειδικα εκει στην κατασκηνωση τη σονα γινεται χαμος...τι να πει και ο ντεξτερ δηλαδη....

 

Οσο για αυτο με τη σανον και τα τοπια, ειμαι απολυτα βεβαιος οτι λιγοτερο απο 0,01% του κοινου του λοστ το βλεπει για τις μπουταρες της πρωην σανον.Αν θελω να δω μπουταρες παω σε κανα τσοντοσαιτ και βλεπω. Ειναι σαν να λες οτι βλεπαμε ντεξτερ για το ξεκωλο αγγλακι που τα εκανε ολα και συνεφερε....

 

Και οσο για την πρασιναδα, αν δηλαδη ειχε καει το νησι απο εμπρηστες και στα πλανα ειχε καμμενα δεντρα, θα μειωνοταν η τηλεθεαση του?

 

 

greektvsubs.com να σου λυθουν οι αποριες.

 

Εσενα περιμενα.

 

Ναι, λες και αυτοι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που δεν μπορεις να τις συγκρινεις γιατι δεν εχουνε καμοια σχεση.

 

ειναι σαν να συγκρινεις ταινια θριλερ,με κωμοδια.(παραδειγμα).δεν μπορεις να κρινεις βαση των ποσοστων,γιατι η κωμοδια απευθηνετε σε ολους,ενω το θριλερ σε συγκεκριμενο ποσοστο ανθρωπων.

 

 

 

Ε τοτε ρε φιλε αφου δεν μπορεις να τις συγκρινεις,τι καθεσαι και σκας προσπαθωντας να αποδειξεις το ενα και το αλλο?

Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου.ΔΕΝ συγκρινονται οι σειρες,τελειως διαφορετικες,ανηκουν σε διαφορετικο ειδος με διαφορετικοι προσεγγιση.Το Lost ειναι απο ΤΗΝ ΦΥΣΗ του αργο,βασισμενο περισσοτερο στους χαρακτηρες και το παρελθον τους(...και το μελλον τους ;)) αλλα και στο μυστηριο.Προσπαθεις ομως να αναδειξεις σαν ΑΡΝΗΤΙΚΟ,αυτο που χαρακτηριζει την σειρα και εχει τραβηξει τον περισσοτερο κοσμο.

 

Γενικως ομως,αυτη η διαμαχη PRISON BREAK Vs LOST ειναι παντελως ακυρη....

Σα να συγκρινεις ξερω γω το The Prestige με το Die Hard...αλλη απολαυση προσφερει η μια,αλλη η αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω BOUGAS αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δικαιωμά σου να σ'αρέσει όποια σειρά θες και όπως κατάλαβα σου αρέσουν οι σειρές Δράσης (ΡΒ,24).

 

Μην μου πεις όμως ότι το ΡΒ έχει να δώσει κι άλλα. Το lost μέχρι τώρα παρόλο που πέρασαν 4 κύκλοι παραμένει δεμένο ενώ το ΡΒ πλέον είναι σαν να το γυρίζουν ερασιτέχνες.

 

Σκέψου και κάτι άλλο. Δεν θα ήταν κάλυτερα το ΡΒ να ήταν μια τριλόγια ταινιών παρά μια σειρά;;;

 

Είχα ξεκινήσει να βλέπω το ΡΒ με περισσότερο ενδιαφέρον από το lost αλλά όπως βλέπω μάλλον έπρεπε να δω άλλη σειρά στη θέση της.

 

Απλά συνεχίζω να το βλέπω μόνο και μόνο γιατί το είδα μέχρι εδώ και δε λέει να το κόψω. Και το θέμα είναι ότι το ΡΒ πλέον 80-90% προβλέψιμο σε αντίθεση με το lost που δε προβλέπεις τίποτα.

 

Κατά τη γνώμη μου lost ruless!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως κατάλαβα σου αρέσουν οι σειρές Δράσης (ΡΒ,24).

 

Μην μου πεις όμως ότι το ΡΒ έχει να δώσει κι άλλα. Το lost μέχρι τώρα παρόλο που πέρασαν 4 κύκλοι παραμένει δεμένο ενώ το ΡΒ πλέον είναι σαν να το γυρίζουν ερασιτέχνες.

 

 

δεν μου αρεσουν μονο δρασης.απ'ολα βλεπω αρκει να ειναι καλα.

 

αλλα το ξαναειπα παραπανω.σιγουρα και το prison break στον 3ο κυκλο το παρατραβηξαν λιγο,αλλα και το λοστ δεν παει πισω.

εγω αυτο που ειπα,ειναι οτι δεν μπορειται να λετε οτι το prison τα εδωσε ολα,δεν παει αλλο,δεν εχει ενδιαφερων,και να θεοποιηται το λοστ,το οποιο εχει προβαλει ηδη 70+ επεισοδια,που καλιστα θα μπορουσαν ολα αυτα που εχουνε συμβει μεχρι στιγμης,να τα δειξουνε σε 1 σεζον.20-30 επεισοδια,με πολυ σαλτσα και επεισοδια πιο αργα σε εξελιξη και απο replay,την εχουνε βγαλει οι κυριοι 4 χρονια και πανε για 6. ηδη εχει αρχισει πολυς κοσμος και το βαριεται.

 

και επαναλαμβανω.θα μπορουσε και το prison ανετα να τραβηξει και αυτο 5-6 και 7 σεζον αμα ηθελαν.πως? ειδες σε flashback ποτε για τι ζωη του πατερα του μαικλ,και το τι ειχε συμβει πριν 20-30 χρονια και εφυγε απο την εταιρια? καταλαβες ποτε τι ρολο βαραει η γκομενα στην ομαδα του πατερα του λινκ? και αλλα πολλα.

 

το λοστ ειναι πολυ ωραια σειρα,την παρακολουθω καθε εμβομαδα,αλλα και εκει το εχουν γ@μhσοι το θεμα.βαζουν συνεχως επεισοδια διχως νοημα,με σκοπο να μην καταλαβαινεις τι γινετε,και να το παρακολουθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρε φιλαρακι,δεν ειναι σειρα μυστηριου,ουτε επιστημονικης φαντασιας για να λες και εσυ "απόλυτα προβλέψιμη από την αρχή" .

δηλαδη τι περιμενες να ειχε η σειρα για να μην ηταν προβλεψιμη? ufo σε μορφη μπελικ και το φοξ ριβερ σε μια αλλη διασταση,οπου δεν θα βλεπει κανεις την φυλακη λογο της διαθλασης του φωτος?

τον σκοφιλντ να ριχνει τους χαρτινους κυκνους στον υπονομο,και αυτα να μετατρεπωνται σε μικρα ανοητα τερατακια τυπου halo,και να μενεις με ανοιχτο το στομα?

 

και τι ακριβως εννοεις προβλεψιμη?

 

1)δεν εμεινες λαλακας βλεπωντας τον σκοφιλντ να λεει στον ποουπ "θα βγαλω τον αδερφο μου και εσυ θα με βοηθησεις" ? το περιμενες δηλαδη?

2)περιμενες τον κελερμαν να πυροβολει τον μαχοουν στο 13ο της 2ης σεζον? η ανατροπη της ανατροπης μιλαμε.

3)περιμενες τον κελερμαν να παει με το μερος των αδερφων?

 

τι εννοεις οταν λες προβλεψιμη? ηξερες απο το 4ο επεισοδιο της 1ης σεζον,οτι ο τ-μπαγκ θα κουβαλαει το χερι στην τσεπι και θα τρεχει?

Συμφωνώ για ακόμα μια φορά με τον BOUGA!!

+++++++++++++++++ από μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θέμα είναι ότι το ΡΒ πλέον 80-90% προβλέψιμο σε αντίθεση με το lost που δε προβλέπεις τίποτα.

 

Κατά τη γνώμη μου lost ruless!!!

Υπάρχει και ένα αρνητικό όμως σε αυτό!

Στο Lost είπες ότι δεν προβλέπεις τίποτα.

Ε πως να προβλέψεις όταν σου εφευρίσκουν την κάθε απίθανη αηδία?

Αν δηλαδή έχουν σεναριακά κενά και δεν ξέρουν τι να βάλουν στη συνέχεια και εφευρίσκουν θεωρίες σου αρέσει εσένα αυτό?

Εγώ στην αρχή (σεζόν 1 έως μέση 3ης) ήμουν ενθουσιώδης οπαδός του Lost αλλά μετά το γ@μησ@ν με το συμπάθιο.

Τουλάχιστον το PB κρατιέται σε ένα επίπεδο φυσιολογικό χωρίς ακραία πράγματα.

το λοστ ειναι πολυ ωραια σειρα,την παρακολουθω καθε εμβομαδα,αλλα και εκει το εχουν γ@μhσοι το θεμα.βαζουν συνεχως επεισοδια διχως νοημα,με σκοπο να μην καταλαβαινεις τι γινετε,και να το παρακολουθεις.

Ακριβώς φίλε μου αυτό συμβαίνει.

Συνεχώς βγάζουν νέα επεισόδια χωρίς νόημα ακριβώς όπως είπες ώστε να μην καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει και τι πρόκειται να γίνει αλλά τελικά η σκέψη που βάζουν είναι πολύ φθηνή.

Σκέψου μόνο πόσο ακριβής και προσεκτικός πρέπει να είναι ο σεναριογράφος στο PB που είναι ρεαλιστική σειρά και πόσο στο Lost που μόνο καλικάτζαροι δεν έχουν κατέβει από το διάστημα!!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το Lost είναι ένα παραμύθι που μπορεί να συνεχίζεται επάπειρον αφού δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και οι περιορισμοί είναι ελάχιστοι.Οτιδήποτε και να συμβεί, οποιαδήποτε ατέλεια και να υπάρξει κανείς δεν πρόκειται να το πάρει χαμπάρι,γιατι έτσι είναι όλη η σειρά φτιαγμένη.

 

ΥΓ Αν όχι σε 1 αλλά σε 2 season μπορούσε να συμπιεστεί άνετα το Λοστ.Πολλή σαβούρα έχει.Οι καλές στιγμές που σε αφήνουν κάγκελο είναι λίγες.(πχ 5 λεπτά σε κάθε επεισόδιο)

Ενώ το PB είναι μόνιμα ενδιαφέρον, το βλέπεις κάθε στιγμή με κομένη την ανάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...