Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο δίκτυο 40 μέτρων.


SALIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρω ότι έχει αναφερθεί πολλές φορές κάτι παρόμοιο,(κάνοντας όμως search μπερδεύτηκα) αλλά επειδή ο αδερφός μου είναι γαιδούρι και αδιάφορος, αποφάσισα να το ψάξω μόνη μου. Η κατάσταση έχει ως εξής.

Έχουμε σύνδεση forthnet 2 play, 24mb με το γνωστό ρουτερ της siemens. Εκείνος μένει απέναντί μου, σε μια απόσταση 20 μέτρων και μας χωρίζει ενας ακάλυπτος.Βλέπω την κουζίνα του και αυτός την κρεβατοκάμαρα μου. Αυτή τη στιγμή παίρνω net απο κείνον με ενα καλώδιο 40 μέτρων. Καθαρά πρέπει να χρησιμοποιώ γύρω στα 35μ. Εχουμέ βάλει και ενα switch γιατι το ρουτερ δεν δίνει δεύτερη έξοδο για ethernet.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, μπορούμε να βάλουμε ασύρματο δίκτυο? Εκείνος δεν εχει πρόβλημα να κρατήσει το ενσύρματο, εγώ όμως έχω ένα τεράστιο καλώδιο μεσα στη μέση και συν το ότι θέλω να έχω και ένα λάπτοπ για να μην κάθομαι πολλές ώρες στο γραφείο που χω το σταθερό. Σύνολο 3 pc, και το ενα να είναι ενσύρματο. Η απόσταση όπως προανέφερα είναι κάπου 35 μέτρα, και από σπίτι σε σπίτι δεν παρεμβάλεται τίποτα παρά μόνο οι τοίχοι του εκάστοτε σπιτιού, στο σύνολο τους 4.

Αν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς πολλά πράγματα, ας μου έλεγε κάποιος που γνωρίζει..

Βρήκα και αυτό..http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533113 που λέει ότι μετατρέπει ενα ενσύρματο δίκτυο σε ασύρματο...αλλά δεν έχω περαιτέρω γνώσεις για το αν κάνει και αν με καλύπτει...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε,η απόσταση που χωρίζει τα δύο σπίτια δεν νομίζω να είναι πρόβλημα για ασύρματο δίκτυο.

Αν αλλάξετε το ενσύρματο μόντεμ-ρούτερ με ένα ασύρματο δεν θα έχετε πρόβλημα.

Με τον φορητό σου θα το πιάνεις.

Πιό ακριβά θα σου έρθει αν πάρεις αυτό που αναφέρεις για να μετατρέψεις το υπάρχον σε ασύρματο.

Πάρε ένα καλό ασύρματο και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε,η απόσταση που χωρίζει τα δύο σπίτια δεν νομίζω να είναι πρόβλημα για ασύρματο δίκτυο.

Αν αλλάξετε το ενσύρματο μόντεμ-ρούτερ με ένα ασύρματο δεν θα έχετε πρόβλημα.

Με τον φορητό σου θα το πιάνεις.

Πιό ακριβά θα σου έρθει αν πάρεις αυτό που αναφέρεις για να μετατρέψεις το υπάρχον σε ασύρματο.

Πάρε ένα καλό ασύρματο και είσαι οκ.

 

Φίλη είμαι:-D Ανέφερα το συγκεκριμένο με την προοπτική να είχε καλύτερη εμβέλεια. Είμαι και άσχετη και μπορεί να λέω και μπαρούφες.

Αναφέρεις τον φορητό μου από άποψη ότι θα είναι πιο κοντά? Γιατί το σταθερό μου το έχω στο σαλόνι που παρεμβάλονται ο ένας από τους 4 τοίχους που προανέφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη είμαι:-D Ανέφερα το συγκεκριμένο με την προοπτική να είχε καλύτερη εμβέλεια. Είμαι και άσχετη και μπορεί να λέω και μπαρούφες.

Αναφέρεις τον φορητό μου από άποψη ότι θα είναι πιο κοντά? Γιατί το σταθερό μου το έχω στο σαλόνι που παρεμβάλονται ο ένας από τους 4 τοίχους που προανέφερα...[/quote

---------------------------

Αγαπητή φίλη(και sorry που να ξέρει κανείς...),το συγκεκριμμένο που αναφέρεις μπαίνει μετά το υπάρχον ενσύρματο(είναι ένα Wireless Access Point ) και έτσι εκπέμπεται το σήμα ασύρματα.

Γιά να το λαμβάνεις εσύ το σήμα απέναντι πρέπει να βάλεις στο σταθερό σου pc,αν δεν έχει ήδη πάνω του,μια κάρτα για να λαμβάνεις ασύρματα ή ένα άλλο WIRELESS ACCESS POINT σe client mode.

Ο φορητός σου,τέλος,πρέπει να έχει ήδη τη δυνατότητα να λαμβάνει ασύρματο δίκτυο,οπότε δεν βλέπω να έχει πρόβλημα θα πιάνει κατευθείαν από απέναντι.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!!!

Αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη είμαι:-D Ανέφερα το συγκεκριμένο με την προοπτική να είχε καλύτερη εμβέλεια. Είμαι και άσχετη και μπορεί να λέω και μπαρούφες.

Αναφέρεις τον φορητό μου από άποψη ότι θα είναι πιο κοντά? Γιατί το σταθερό μου το έχω στο σαλόνι που παρεμβάλονται ο ένας από τους 4 τοίχους που προανέφερα...[/quote

---------------------------

Αγαπητή φίλη(και sorry που να ξέρει κανείς...)' date=το συγκεκριμμένο που αναφέρεις μπαίνει μετά το υπάρχον ενσύρματο(είναι ένα Wireless Access Point ) και έτσι εκπέμπεται το σήμα ασύρματα.

Γιά να το λαμβάνεις εσύ το σήμα απέναντι πρέπει να βάλεις στο σταθερό σου pc,αν δεν έχει ήδη πάνω του,μια κάρτα για να λαμβάνεις ασύρματα ή ένα άλλο WIRELESS ACCESS POINT σe client mode.

Ο φορητός σου,τέλος,πρέπει να έχει ήδη τη δυνατότητα να λαμβάνει ασύρματο δίκτυο,οπότε δεν βλέπω να έχει πρόβλημα θα πιάνει κατευθείαν από απέναντι.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!!!

Αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε... :-)[/quote]

 

sorry που σε ζαλίζω άλλα στο μυαλό μου τα χω όλα μπερδεμένα..και όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.

Καταρχήν αυτο που λες, WIRELESS ACCESS POINT σe client mode, τι εννοείς?

Λάπτοπ θα πάρω ένα μέσα σε αυτες τις μέρες και στο σταθερό θα βάλω όπως είπες μια κάρτα για ασύρματο δίκτυο. Απλά προσπαθώ να βρώ όσο το δυνατόν γίνεται το πιο ιδανικό για να μην μπλέξω αν δεν έχω σήμα και ψάχνομαι πάλι μετά.

Αν υποθέσουμε ότι πάρω ένα ασύρματο ρουτερ και το συνδέσουμε στο ένα σπίτι, εγώ στο δικό μου μπορώ να βάλω κάτι (είδα και εξωτερικές κεραιες ή εσωτερικές) που να ενισχύει το σήμα μέσα στο σπίτι μου? Η να ξεκινήσω πέρνοντας ενα απλό ασύρματο ρούτερ μόνο και βλέποντας και κάνοντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sorry που σε ζαλίζω άλλα στο μυαλό μου τα χω όλα μπερδεμένα..και όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.

Καταρχήν αυτο που λες' date=' WIRELESS ACCESS POINT σe client mode, τι εννοείς?

Λάπτοπ θα πάρω ένα μέσα σε αυτες τις μέρες και στο σταθερό θα βάλω όπως είπες μια κάρτα για ασύρματο δίκτυο. Απλά προσπαθώ να βρώ όσο το δυνατόν γίνεται το πιο ιδανικό για να μην μπλέξω αν δεν έχω σήμα και ψάχνομαι πάλι μετά.

Αν υποθέσουμε ότι πάρω ένα ασύρματο ρουτερ και το συνδέσουμε στο ένα σπίτι, εγώ στο δικό μου μπορώ να βάλω κάτι (είδα και εξωτερικές κεραιες ή εσωτερικές) που να ενισχύει το σήμα μέσα στο σπίτι μου? Η να ξεκινήσω πέρνοντας ενα απλό ασύρματο ρούτερ μόνο και βλέποντας και κάνοντας?[/quote']

------------------

Κατ'αρχήν δεν ζαλίζεις κανέναν.Όποιος μπορεί βοηθάει.

Τώρα,τί θα έκανα εγώ στη θέση σου?

Αντικαθιστώ το ενσύρματο με ασύρματο μόντεμ-ρούτερ.

Αγοράζω λάπτοπ με δυνατότητα ασύρματου δικτύου βέβαια(π.χ. Fujitsu-Siemens,που έχει μεγάλη εγγύηση).

Βάζω ασύρματη κάρτα δικτύου στο σταθερό μου.

Και νομίζω είμαι οκ.

Υ.Γ. Αν δεν έρχεται ισχυρό σήμα τότε υπάρχει η λύση εξωτερικής κεραίας στο ασύρματο ρούτερ,και άλλες λύσεις ενισχύσεως του σήματος.(Αλλά δεν είναι του παρόντος).

Δεύτερη λύση είναι η αγορά ενός WIRELESS ACCESS POINT για να μην παροπλήσουμε το υπάρχον ενσύρματο μόντεμ-ρούτερ.(Είναι καλή λύση αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

------------------

Δεύτερη λύση είναι η αγορά ενός WIRELESS ACCESS POINT για να μην παροπλήσουμε το υπάρχον ενσύρματο μόντεμ-ρούτερ.(Είναι καλή λύση αυτή).

 

Αν κατάλαβα καλά εδώ εννοείς να κρατήσω το ρουτερ της siemens που εχουμε τώρα και να συνδέσω πανω του ένα WIRELESS ACCESS POINT?

Αν είναι έτσι οπότε με παραπέμπεις πάλι σε αυτό που πρότεινα στην αρχή για το US ROBOTICS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν κατάλαβα καλά εδώ εννοείς να κρατήσω το ρουτερ της siemens που εχουμε τώρα και να συνδέσω πανω του ένα WIRELESS ACCESS POINT?

Αν είναι έτσι οπότε με παραπέμπεις πάλι σε αυτό που πρότεινα στην αρχή για το US ROBOTICS?

-------------

Ναί,τελικά η καλύτερη λύση είναι ένα καλό WIRELESS ACCESS POINT,είτε αυτό που αναφέρεις είτε κάποιο άλλο.

Απλώς ανέφερα τις διάφορες λύσεις που υπάρχουν...

Συμπέρασμα: πάρε το καλύτερο access point που να πέρνει και εξωτερική κεραία αν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-------------

Ναί' date='τελικά η καλύτερη λύση είναι ένα καλό WIRELESS ACCESS POINT,είτε αυτό που αναφέρεις είτε κάποιο άλλο.

Απλώς ανέφερα τις διάφορες λύσεις που υπάρχουν...

Συμπέρασμα: πάρε το καλύτερο access point που να πέρνει και εξωτερική κεραία αν χρειάζεται.[/quote']

 

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την υπομονή σου:P

Τώρα να γνωρίζεις, είτε όποιος γνωρίζει, κατά πόσο είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο Ap US ROBOTICS, είτε αν σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο, θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο. Και πάλι σ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την υπομονή σου:P

Τώρα να γνωρίζεις' date=' είτε όποιος γνωρίζει, κατά πόσο είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο Ap US ROBOTICS, είτε αν σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο, θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο. Και πάλι σ ευχαριστώ.[/quote']

--------------

Μην βιαστείς στην αγορά,και βάλε ένα ερώτημα στο φόρουμ,ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο WIRELESS ACCESS POINT,για μεγάλη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνος μένει απέναντί μου, σε μια απόσταση 20 μέτρων και μας χωρίζει ενας ακάλυπτος.Βλέπω την κουζίνα του και αυτός την κρεβατοκάμαρα μου.

 

Που μενει ο αδερφος σου? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο που σκέφτηκα?

Εφόσον θέλω μόνο εγώ να έχω ασύρματο νετ, γνωρίζει να μου απαντήσει κάποιος αν γίνεται το εξής?

Έχει να κάνει πιο πολύ με το πως συνδέεται ένα AP με ένα ενσύρματο ρούτερ. Το CL 110 Siemens συγκεκριμένα.

Λοιπόν, το κίτρινο καλώδιο του siemens, (το Ethernet δηλαδή)πάει κατευθείαν σ ενα switch που έχουμε βάλει και από το switch, έχουμε βγάλει από τα 2 port του 2 καλώδια και πάνε ένα στον αδερφό μου και ένα μακρινάρι έρχεται στο δικό μου σπίτι και το συνδέω στη θύρα Ethernet του desktop μου. Το ΑΡ, μπορεί να συνδεθεί με αυτό το καλώδιο του ethernet που χω εγώ και να μου βγάζει ασύρματο νετ μέσα στο σπίτι μου?

Ελπίζω να καταλάβατε πως το εννοώ γιατί από ΑΡ δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω κάν πως και που συνδέεται. Αν κάποιος μπορεί να μου πει, πιστεύω θα ταν το ιδανικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΡ, μπορεί να συνδεθεί με αυτό το καλώδιο του ethernet που χω εγώ και να μου βγάζει ασύρματο νετ μέσα στο σπίτι μου?

-----------------------------

Αν κατάλαβα καλά,θέλεις να συνδέσεις το access point στο μακρυνάρι που βρίσκεται στο δικό σου σπίτι για να έχεις εσύ ασύρματο δίκτυο στό σπίτι σου.

Η απάντηση είναι ναί μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...