Προς το περιεχόμενο

cd -rom σε όλa τα pc δικτύου απο server


komis11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γίνεται με κάποιο τρόπο (κάποιο πρόγραμμα ίσως) να εμφανίζεται στίς οθόνες των υπολογιστών ενός δικτύου, ότι εμφανίζεται π.χ. στον σερβερ;

συγκεκριμένα θέλω να τρέχω ένα cd-rom στον σερβερ και να το βλέπουν όλοι οι άλλοι, χωρίς όμως να κάνουν τίποτα, να έχω τον έλεγχο έγω δηλαδη

 

(μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο...:eek:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικά εγω θέλω να είμαι στο σερβερ και να τρεχω ενα cd- rom και ταυτοχρονα να το βλεπουν όλοι οι άλλοι, χωρίς να κάνουν τίποτα

 

καταρχην στα windows 2000 έχει remote desktop?

με το remote desktop μπορούν 2 ή περισσότεροι υπολογιστες να κάνουν κουμάντο τον ίδιο? νομίζω πως όχι

 

αυτό που σκέφτομαι είναι να εγκατασταθεί το πρόγραμμα σε όλους και μετά απο το σερβερ να μπαίνω και να το τρέχω, αλλά δεν θα ξεκινάνε ταυτόχρονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ίσως να καταφέρεις κάτι με συνδυασμό VH Screen Capture Driver και VideoLAN streaming. Αρχίζεις να εκπέμπεις το stream από τον server. Οι χρήστες το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να τρέξουν έναν media player και να ανοίξουν το stream.

 

 

Η πιο εύκολη λύση, αλλά συγχρόνως και πολύ ακριβή, θα ήταν μάλλον η χρήση VGA splitter για να οδηγείς την έξοδο της VGA του server σε όλες τις οθόνες των clients (όπως σε βιτρίνες καταστημάτων όπου όλες οι οθόνες δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα). Αλλά θα χρειαστεί και κάποιο switch για να εναλλάσεται η είσοδος της οθόνης του κάθε client μεταξύ VGA από τον splitter και VGA του ίδιου του client...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...