Προς το περιεχόμενο

iphone και Εξελληνισμός.... Δεν δίνω τα 24,5+ ΦΠΑ σε αυτούς!


jim788e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν όσοι ασχολούνται με τα iphone ξέρουν τι λέω.

Σκέφτομαι πως θα γίνει για να μην δώσουμε αυτά τα λεφτά γιατί τα θεωρώ κοροϊδία!

Υπάρχει ο δωρεάν τρόπος για να βάλλεται ελληνικό πληκτρολόγιο και αν δεν ξέρετε θα σας τον περιγράψω.Απλα σε ένα γνωστό φόρουμ κινητής τηλεφωνίας μου κλείδωσαν το θέμα γιατί κάποιοι εκεί έχουν συμφέροντα στο http://www.greek-iphone.com.

Για να καταλάβεται ποια είναι τα 24,5+ ΦΠΑ δείτε http://www.greek-iphone.com/page9/page10/page10.html

Γιαυτό προκαλώ και παρακαλώ να συνταχθέιτε μαζί μου να βρούμε τρόπο να περάσουμε τα αρχεία χωρίς να τα πληρώσουμε.

Και δεν ειναι για τα λεφτά αλλά όπως έγραψα και εκεί σκεφτείτε τότε ο τύπος που έβγαλε το ξεκλείδωμα να μας ζητούσε με το καλημέρα 100$.

Λίγο σεβασμός και να κάνετε donate σε αυτούς που το αξίζουν που δουλεύουν για εμάς χωρίς απαιτήσεις και ΦΠΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά μάλλον δεν τα δίνω...

Δεν υπάρχει όμως άλλος τρόπος-εγώ πάντως δεν θα ήθελα εξελληνισμένο το iphone αλλά απλά ένα πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες για τα μηνύματα και τις επαφές.Και φαντάζομαι χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού οτι ''κάπως γίνεται'' γιατί το iphone έχει ήδη ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο για την εμφάνιση και όχι για γραφή.Κάπου σε ένα forum έχει γίνει αντικατάσταση χαρακτήρων με τοπικούς ορισμένων χωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά μάλλον δεν τα δίνω...

Δεν υπάρχει όμως άλλος τρόπος-εγώ πάντως δεν θα ήθελα εξελληνισμένο το iphone αλλά απλά ένα πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες για τα μηνύματα και τις επαφές.Και φαντάζομαι χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού οτι ''κάπως γίνεται'' γιατί το iphone έχει ήδη ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο για την εμφάνιση και όχι για γραφή.Κάπου σε ένα forum έχει γίνει αντικατάσταση χαρακτήρων με τοπικούς ορισμένων χωρών.

 

Αυτό είναι εύκολο και δωρεάν.

Πάνε στον installer και στα source πρόσθεσε τα repository από media web.

Tο link που θα βάλεις είναι

>http://mediaweb.gr/iphone.xml

Μετά κάνε refresh τον installer.

 

θα σου πρoσθέση μία κατηγορία με packages "mediaweb"

Κάνε εγκατάσταση με την σειρά που σου λέω αυστηρά

Mediaweb Source Installer 1.0

θα αναγνωρίσει αυτόματα τη firmware έχεις και θα σου βάλει το καταληλο πακέτο με installs.

Mετά πάνε και κάνε install

Mobile Enhancer > Reboot > DejaVu > Reboot>

Greek Keyboard 1.0.1 με τόνους & SMS160 από kalantz

CallerID Fix και ότι έχει σύμφωνα με το δίκτυο σου.

Μετά από Reboot βάλε επιλογή γλώσσα πληκτρολογίου Russian .

και είσαι οκ!

και κάνε και κανένα donate στον kalantz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim788e κάπου έχεις καταλάβει λάθος , στο γνωστό forum που αναφέρεσαι δεν κλείδωσαν το θέμα που αναφέρει το πως περνάς ελληνικά στο iphone αλλά το θέμα που είναι επί πληρωμή, ρίξε μια ποιό προσεκτική ματιά και θα δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπόν όσοι ασχολούνται με τα iphone ξέρουν τι λέω.

Σκέφτομαι πως θα γίνει για να μην δώσουμε αυτά τα λεφτά γιατί τα θεωρώ κοροϊδία![...]

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί τα θεωρείς κοροϊδία; Κάποιος έκατσε και έκανε μία δουλειά την οποία (καλώς ή κακώς) την κοστολογεί.

Εσένα σου φαίνεται ακριβά; Μην τα δώσεις και μην βάλεις το πακέτο. Όχι όμως και να θεωρείς "κοροϊδία" τη δουλειά του άλλου.

Σε κάθε περίπτωση, αφού είναι κοροϊδία, γιατί δεν κάθεσαι εσύ να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο και να το προσφέρεις δωρεάν;

 

Γιαυτό προκαλώ και παρακαλώ να συνταχθέιτε μαζί μου να βρούμε τρόπο να περάσουμε τα αρχεία χωρίς να τα πληρώσουμε. [...]

Ελπίζω να μην εννοείς ότι θες να βρεις τρόπο να περάσεις τα συγκεκριμένα αρχεία, τα οποία κοστίζουν (καλώς ή κακώς) 25 ευρώ. Γιατί κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του παρόντος forum.

Αν θες να φτιάξεις εξελληνισμό του iPhone και να τον προσφέρεις δωρεάν, you're more than welcome to try.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι η μοναδική λύση η επί πληρωμή του ελληνικού πληκτρολογίου. 'Οπως γράφει αναλυτικά ο jim788e, υπάρχει δωρεάν πληκτρολόγιο και εξελληνισμός του μενού από τον kalantz που δουλεύει μια χαρά. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε μπορούμε να κάνουμε ένα donation για την επιβράβευση της προσπάθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε μπορούμε να κάνουμε ένα donation για την επιβράβευση της προσπάθειας.

Από ηθικής άποψης, είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ένα donation, έστω και αν αυτό είναι μικρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί τα θεωρείς κοροϊδία; Κάποιος έκατσε και έκανε μία δουλειά την οποία (καλώς ή κακώς) την κοστολογεί.

Εσένα σου φαίνεται ακριβά; Μην τα δώσεις και μην βάλεις το πακέτο. Όχι όμως και να θεωρείς "κοροϊδία" τη δουλειά του άλλου.

Σε κάθε περίπτωση, αφού είναι κοροϊδία, γιατί δεν κάθεσαι εσύ να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο και να το προσφέρεις δωρεάν;

Και αυτός που έβγαλε το unlock έκατσε και έκανε περισσότερη δουλεία και ποιο σημαντική αλλιώς ούτε αυτοί οι κύριοι θα είχαν ξεκλείδωτα τα τηλεφωνακια τους για αν δοκιμάζουν τα μενού του.

Ναι είναι κορόιδα όταν συγκρίνουμε τον εξελληνισμό με το ξεκλείδωμα και θεωρούμε τέτοια διαφορά τιμής.Και ο ΦΠΑ τι ρόλο βαράει για αγορά ενός προγράμματος που βασίζεται σε ένα παράνομα σοφτ unlock.

μην τα βλέπεις λοιπόν όπως θέλεις η σε συμφέρει να θέλεις.

Εγω χρησιμοποιώ την λύση του kalantz και του έκανα και donate και προτρέπω και άλλους.Σου είπα αν ήταν έξυπνοι θα έπαιρναν τα λεφτά από διαφημίσεις όπως κάνουν όλοι και δεν θα ήθελαν να εκμεταλλεύονται στυγνά τους ανυποψίαστους που δεν ξέρουν.

Στο καινούργιο pc magazine είχε αναφορά σε αυτούς σαν εθελοντική εργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και αυτός που έβγαλε το unlock έκατσε και έκανε περισσότερη δουλεία και ποιο σημαντική αλλιώς ούτε αυτοί οι κύριοι θα είχαν ξεκλείδωτα τα τηλεφωνακια τους για αν δοκιμάζουν τα μενού του.Ναι είναι κορόιδα όταν συγκρίνουμε τον εξελληνισμό με το ξεκλείδωμα και θεωρούμε τέτοια διαφορά τιμής.Και ο ΦΠΑ τι ρόλο βαράει για αγορά ενός προγράμματος που βασίζεται σε ένα παράνομα σοφτ unlock.

Ο καθένας αποτιμά την εργασία του διαφορετικά. Άλλος το κάνει αφιλοκερδώς και άλλος θεωρεί ότι πρέπει να πληρωθεί για ό,τι κάνει. Πάντως σίγουρα δεν είναι κοροϊδία. Κοροϊδία είναι να πληρώνεις για κάτι και να μην παίρνεις αυτό για το οποίο πληρώνεις.

 

μην τα βλέπεις λοιπόν όπως θέλεις [...]

Φυσικά τα βλέπω όπως θέλω. Πρέπει όλοι να τα βλέπουμε όπως τα θέλεις εσύ;

 

[...] η σε συμφέρει να θέλεις.

Αυτό το υπονοούμενο δεν το κατάλαβα. Εξήγησέ μου: τι ακριβώς εννοείς; :mad:

 

Εγω χρησιμοποιώ την λύση του kalantz και του έκανα και donate και προτρέπω και άλλους.Σου είπα αν ήταν έξυπνοι θα έπαιρναν τα λεφτά από διαφημίσεις όπως κάνουν όλοι και δεν θα ήθελαν να εκμεταλλεύονται στυγνά τους ανυποψίαστους που δεν ξέρουν.

Εσύ (και εγώ, παρεμπιπτόντως) χρησιμοποιούμε τη λύση του kalantz και καλά κάνουμε.

Κάποιος άλλος δεν γουστάρει. Θα του επιβάλλουμε τη δική μας άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ΦΠΑ πάντως νομίζω πως είναι κοροϊδία σε αυτή την περίπτωση...

λες και υπάρχει περίπτωση να δηλώνει στην εφορία την συγκεκριμένη ενέργεια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται το φπα υπαρχει γιατι πισω απο αυτο ειναι μια ρωσικη εταιρια,η rip dev,η οποια ειναι αυτη που προσφερει τη βαση για το ελληνικο πληκτρολογιο.

 

Τελος παντων, η λυση του kalantz ειναι εξαιρετικη και πληρης.

Αρα δεν χρειαζεται να πληρωσουμε για κατι που υπαρχει ηδη δωρεαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ζητάνε 25 ευρώ δεν σημαίνει οτι πρέπει και να το αγοράσουμε...

 

Πόσο έυκολο η δύσκολο είναι απο τεχνική άποψη να ξεκινήσουμε ένα τέτοιο project;;;

Ρωτάω μιας και δεν γνωρίζω πως λειτουργούν οι γλώσσες στο iphone, αλλα είμαι πρόθυμος να βοηθήσω στη μετάφραση.

Εξάλλου δεν είναι και κανα βιβλίο πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΦΠΑ πάντως νομίζω πως είναι κοροϊδία σε αυτή την περίπτωση...

λες και υπάρχει περίπτωση να δηλώνει στην εφορία την συγκεκριμένη ενέργεια του

Αρχικά ζητούσαν 30 ευρώ (σκέτα, χωρίς ΦΠΑ). Έπειτα, για να κάνουν την τιμή πιο customer friendly, την κάνανε 25 ευρώ + ΦΠΑ, χωρίς φυσικά να βροντοφωνάζουν ότι στην τιμή των 25 ευρώ χρεώνουν επιπλέον και ΦΠΑ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ζητούσαν 30 ευρώ (σκέτα, χωρίς ΦΠΑ). Έπειτα, για να κάνουν την τιμή πιο customer friendly, την κάνανε 25 ευρώ + ΦΠΑ, χωρίς φυσικά να βροντοφωνάζουν ότι στην τιμή των 25 ευρώ χρεώνουν επιπλέον και ΦΠΑ. ;)

 

Ρε είναι αστείο αυτό με το φπα.

Μίλησα με έναν φίλο που το αγόρασε και του έδειξα το δικό μου με ελληνικά από kalantz και τρελάθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...