Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου με δόσεις


jason_rethymno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επείγον !!! Χαλάσανε και τα 2 αυτοκίνητά μας και Θέλουμε να τα αποσύρουμε και να πάρουμε 1 καινούργιο.

Κριτίρια:

-Οι δόσεις του να μήν ξεπερνάνε τα 90 ? το μήνα

-Η τιμή του να μήν είναι πάνω 10.000 ?

Καμμία ιδέα κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E είναι λίγο επείγον επειδή μένουμε επαρχία και είναι δύσκολα χωρις αυτοκίνητο.

 

Ασε που μένουμε και σε χωριό και είμαστε μακρια από την πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω με κανα 500ε θα φτιαξεις την ζημια απο ενα απο τα παλια...αλλιως θελει ψαξιμο η ιστορια μεχρι να βρεις καποιο χρηματοδοτικο που να σε καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτίρια:

-Οι δόσεις του να μήν ξεπερνάνε τα 90 ? το μήνα

-Η τιμή του να μήν είναι πάνω 10.000 ?

Καμμία ιδέα κανείς ;

Θα πρέπει να χρησιμοπιήσεις την μέθοδο της καθαράς παρούσας αξίας ΚΠΑ=Σ(ΚΤΡ/1+r) - Ιο

έτσι θα βρεις τη αξία των 10.000 που πρόκειται να δόσεις στην παρούσα στιγμή.

 

Με τη μέθοδο ΕΒΑ θα θέσεις ΚΤΑ=0 και θα βρεις το επιτόκιο r=ΕΒΑ που σε συμφέρει.

 

Πλάκα κάνω.Και γω στο ψάξιμο είμαι μιας και θέλω αυτοκίνητο αλλά με δόσεις και αν γίνεται άτοκες.

Μαρέσει το Audi A3 το οποίο δίνεις 50% προκαταβολή και τα υπόλοιπα άτοκα!Αλλά δεν ξέρω ακόμα.Καλά για σένα δεν είναι μιας και είναι λίγο ακριβούτσικο με βάση τα κριτήρια που δίνεις.Αλλά δεν έχει σημασία ας ενημερώνεται ο κόσμος..

Κάθε ιδέα θα είναι πολύ χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει το Audi A3 το οποίο δίνεις 50% προκαταβολή και τα υπόλοιπα άτοκα!

 

Sorry για το offtopic, αλλα δεν κρατιεμαι.. Δεν πιστεύω να νομιζεις οτι υπαρχουν πραγματικά άτοκα προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic, αλλα δεν κρατιεμαι.. Δεν πιστεύω να νομιζεις οτι υπαρχουν πραγματικά άτοκα προγράμματα;

Κάτσε υπάρχει περίπτωση να πάω πχ να πάρω ένα αυτοκίνητο το οποίο να κοστίζει πχ 16750 ευρώ αλλά επειδή θα το πάρω μετρητοίς να μου το δώσουν με 16000?

Αν είναι έτσι θέλει κομπιουτεράκι για να αγοράσεις αυτοκίνητο και αξίζει τον κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ήθελα να πάρω μετρητοίς, κατάλαβα ότι καλύτερη έκπτωση σου κάνουν να το πάρεις με δόσεις.

Ο λόγος είναι ότι αυτοί παίρνουν προμήθεια πίσω από την τράπεζα, ποσοστό της οποίας μπορείς να τους πιέσεις να στο κόψουν στην τιμή. Βάλε και κανά δωράκι μαζί και είσαι έτοιμος.

Μέτα πας στην τράπεζα και εξοφλείς με την μία το δάνειο και γλιτώνεις και από εκεί, αν όχι όλους τους τόκους, ένα ποσοστό (εξαρτάτε από την τράπεζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το δικό μου το πήρα μετρητοίς και μου κόψανε γύρω στα 400 ευρώ.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάτσεις κάτω και να υπολογίσεις πόσο θα σου έλθει αν το πάρεις μετρητοίς και πόσο με δώσεις. Δες επίσης και πόσο τόκο μπορείς να πάρεις για τα χρήματα αν τα έβαζες στην τράπεζα σε λογαριασμό καταθέσεων. Αν ο τόκος που παίρνεις από τις καταθέσεις είναι μεγαλύτερος των δώσεων τότε συμφέρει να το πάρεις με δώσεις, διαφορετικώς μετρητοίς.

 

Εγώ είχα υπολογίσεις ότι αν το έπαιρνα με δώσεις στο τέλος θα μου έβγαινε 600 ευρώ παραπάνω (για τρία έτη) από ό,τι πλήρωσα μετρητοίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με μετρητοις κερδισα 700?.. Και αρχικα ελεγαν οτι με μετρητοις θα μου εδιναν δωρο μονο τον αισθητηρα παρκαρισματος..

 

Να πας στην μια αντιπροσωπεια να σου δωσουν μια τιμη(π.χ. 17000).. Μετα να πας σε μια αλλη αντιπροσωπεια του ιδιου κατασκευαστη, τους αφηνεις να σου πουν την προσφορα τους (π.χ. 16800), τους λες οτι εχω μια αλλη προσφορα απο μια αλλη αντιπροσωπια (την προηγουμενη ταχα π.χ. 16650), βλεπεις αν το δεχονται και συνεχιζεις παρομοιως με 2-3 αντιπροσωπεις συνολικα.. Καλο ειναι αν εισαι σχετικα νεος, να παρεις και τον πατερα σου μαζι να κανει τα παζαρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με μετρητοις κερδισα 700?.. Και αρχικα ελεγαν οτι με μετρητοις θα μου εδιναν δωρο μονο τον αισθητηρα παρκαρισματος..

 

Να πας στην μια αντιπροσωπεια να σου δωσουν μια τιμη(π.χ. 17000).. Μετα να πας σε μια αλλη αντιπροσωπεια του ιδιου κατασκευαστη, τους αφηνεις να σου πουν την προσφορα τους (π.χ. 16800), τους λες οτι εχω μια αλλη προσφορα απο μια αλλη αντιπροσωπια (την προηγουμενη ταχα π.χ. 16650), βλεπεις αν το δεχονται και συνεχιζεις παρομοιως με 2-3 αντιπροσωπεις συνολικα.. Καλο ειναι αν εισαι σχετικα νεος, να παρεις και τον πατερα σου μαζι να κανει τα παζαρια..

Πσσσσσ!!!!

Καλός είσαι εσύ.

Καλή ιδέα αυτή μιας και οι αντιπρόσωποι δεν θα θέλουν να χάσουν τον πελάτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα γυρίσει όλες τις αντιπροσωπείες και ήταν συνενοημένοι. Κανενας δεν δεχόταν μετρητά και να κάνει έκπτωση, ήθελαν 50% σε άτοκες δόσεις όλοι για 2,5 χρόνια. Μόνο ένας έκοβε 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...