Προς το περιεχόμενο

Αποριες για Hxoσυστηματα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να διαθεσω ενα σεβαστω ποσο χρηματων (800-1000 ευρω πιθανον και περισσοτερα) για την αποκτηση ενος καλου ηχοστηστματος για χρηση στο PC.

 

Επειδη τα χρηματα που θα διαθεσω προκειται να ειναι πολλα,θελω να πληροφορηθω σωστα πριν προβω σε καποια αγορα.

 

1)Λοιπον,αρχικα μου ειπαν πως για να φτανει καλυτερος ηχος στα ηχεια ειναι μονοδρομος η αγορα ενος καλου ενισχυτη (av reciever).

 

Βασικα δεν καταλαβαινω την διαφορα απο την στιγμη που εχεις την καλυτερη εμπορικη καρτα ηχου,να περναει ο ηχος πρωτα απο ενισχυτη πριν φτασει στο ηχειο,και γιατι οχι απευθειας απο την καρτα στα ηχεια?

 

2)Τι μπορω να κανω για να αξιοποιησω καλυτερα την ακουστικη ενως δωματιου (του χωρου).Δηλαδη ο εξοπλισμος να επιλαγει βαση τοπυ πως ειναι διαμορφωμενος ο χωρος.

 

3)Δεν σκοπευω να παρω PC speakers,αλλα επαγγελματικα ηχεια.Μου προτειναν bookself speakers.Τι ακριβως ειναι αυτα?Για ενα setup 7.1 χρειαζονται tweeters?

 

Ποια η διαφορα μεταξυ PC Speakers kai loudspeakers.

 

Τελος απο την στιγμη που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται μεχρι και συχνοτητες της ταξεως των 20 khz γιατι ο ηχος κωδικοποιειται στα 44.1-48 και ακομα και στα 96 (HD-Audio).Ποιο το νοημα απο την στιγμη που οι ψηλοτερες αυτες συχνοτητες δεν γινονται αντιληπτες?

 

Αυτα για αρχη.Σας παρακαλω βοηθηστε με να καταλαβω καλυτερα καποιους παραγοντες,για να μην παω χυμα και στα τυφλα και παρω οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν καταλαβαινω την διαφορα απο την στιγμη που εχεις την καλυτερη εμπορικη καρτα ηχου,να περναει ο ηχος πρωτα απο ενισχυτη πριν φτασει στο ηχειο,και γιατι οχι απευθειας απο την καρτα στα ηχεια?

Μην μπερδεύεις τα αυτοενισχυόμενα ηχεία (pc-speakers) με τα ηχεία που θέλεις να αγοράσεις. Από την κάρτα βγαίνει ένα πολύ ασθενές ηλεκτρικό σήμα με το οποίο ένα μη αυτοενισχυόμενο ηχείο δεν κάνει ούτε κιχ.

2)Τι μπορω να κανω για να αξιοποιησω καλυτερα την ακουστικη ενως δωματιου (του χωρου).Δηλαδη ο εξοπλισμος να επιλαγει βαση τοπυ πως ειναι διαμορφωμενος ο χωρος.

Γενικά,καλή ακουστική σημαίνει λίγες αντανακλάσεις του ήχου. Ένα δωμάτιο με χαλιά, βαριές κουρτίνες και αρκετά αντικείμενα έχει πολύ καλύτερη ακουστική από ένα άδειο δωμάτιο με ακάλυπτους τοίχους ή παράθυρα. Απο κει και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, όπως το ξύλινο πάτωμα, ή μεγάλα ξύλινα έπιπλα, που μπορεί να δημιουργούν προβλήματα με την παρουσία ενός subwoofer.

Μετά είναι οι θέσεις και η στήριξη των ηχείων. Γενικά αποφεύγουμε να βάζουμε ηχεία πολύ κοντά σε τοίχο (λόγω αντανακλάσεων πάλι). Κατευθύνουμε τα ηχεία προς τη θέση που θα καθόμαστε και υπολογίζουμε το ύψος τους, ώστε το tweeter τους να βρίσκεται στο ύψος του αυτιού μας. Το sub πάει πάντα κοντά στο πάτωμα. Το πιο σημαντικό όμως είναι να χρησιμοποιήσεις τα αυτία σου και να πειραματιστείς πολύ με τις θέσεις.

Για τη στήριξη τώρα, το ιδανικό είναι να κρέμονται στον αέρα. Επειδή τις περισσότερες φορές κάτι τέτοιο δεν είναι πρακτικό, χρησιμοποιούμε βάσεις (γενικά κοστίζουν ακριβά), αλλιώς ειδικά ποδαράκια (κώνους) και αποφεύγουμε, όσο είναι δυνατόν, να τα βάζουμε πάνω σε έπιπλα.

3)Δεν σκοπευω να παρω PC speakers,αλλα επαγγελματικα ηχεια.Μου προτειναν bookself speakers.Τι ακριβως ειναι αυτα?Για ενα setup 7.1 χρειαζονται tweeters?

 

Ποια η διαφορα μεταξυ PC Speakers kai loudspeakers.

Τα bookself είναι σχετικά μικρού όγκου ηχεία (σε αντιδιαστολή με τα ηχεία δαπέδου), και έχουν συνήθως ένα γούφερ (3,5' - 5') και ένα tweeter. Αυτά μπορούν να παίξουν το ρόλο των δορυφόρων, σε ένα σύστημα 7.1. Μπορείς π.χ. να βάλεις 6 τέτοια ηχεία, 1 center (κάτι αντίστοιχο με αυτά αλλά συνήθως έχει δύο γούφερ) και 1 subwoofer.

Η διαφορά τώρα με τα pc-speakers είναι χαώδης, αν φυσικά μιλάμε για ηχεία με τιμή >100?

Τελος απο την στιγμη που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται μεχρι και συχνοτητες της ταξεως των 20 khz γιατι ο ηχος κωδικοποιειται στα 44.1-48 και ακομα και στα 96 (HD-Audio).Ποιο το νοημα απο την στιγμη που οι ψηλοτερες αυτες συχνοτητες δεν γινονται αντιληπτες?

Σκέψου τον ήχο σαν μια συνεχόμενη κυματιστή γραμμή. Ψηφιοποίηση στα 44.1 kHz, ενός δευτερολέπτου αυτού του ήχου, σημαίνει ότι αναπαριστώ τη γραμμή, με 44000 τελείες. Αν ο αριθμός σου φαίνεται μεγάλος, σκέψου ότι μια περίοδος μιας συχνότητας γύρω στα 15kHz, περιγράφεται μόνο απο τρείς τελείες. Αυτό σημαίνει, ότι είναι πολύ πιθανό, να μην αναπαραχθεί με την σωστή ένταση. Βέβαια υπάρχουν 15000 τέτοιες περίοδοι σε ένα δευτερόλεπτο και οι περισσότερες θα αναπαραχθούν σωστά, οπότε το πρόβλημα μετριάζεται. Όσο λοιπόν μεγαλύτερη είναι η συχνότητα κωδικοποίησης, τόσο καλύτερα περιγράφονται οι πιο ψηλές συχνότητες του ήχου, χωρίς αυτό να σημαίνει θεαματική βελτίωση στην ποιότητα. Στην πραγματικότητα είναι μικρή η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεις τα αυτοενισχυόμενα ηχεία (pc-speakers) με τα ηχεία που θέλεις να αγοράσεις. Από την κάρτα βγαίνει ένα πολύ ασθενές ηλεκτρικό σήμα με το οποίο ένα μη αυτοενισχυόμενο ηχείο δεν κάνει ούτε κιχ.

 

Δηλαδη ο ενισχυτης ειναι απαραιτητος στην περιπτωση που τα ηχεια που χρησιμοποιουνται δεν ειναι .

 

Τελικα καλυτερο δεν ειναι να παρω ενισχυτη και ηχεια,παρα PC Speakers?

 

Γενικά,καλή ακουστική σημαίνει λίγες αντανακλάσεις του ήχου. Ένα δωμάτιο με χαλιά, βαριές κουρτίνες και αρκετά αντικείμενα έχει πολύ καλύτερη ακουστική από ένα άδειο δωμάτιο με ακάλυπτους τοίχους ή παράθυρα. Απο κει και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, όπως το ξύλινο πάτωμα, ή μεγάλα ξύλινα έπιπλα, που μπορεί να δημιουργούν προβλήματα με την παρουσία ενός subwoofer.

 

Βασικα εχω πολλα αντικειμενα στο δωματιο και κουρτινες,αλλα οχι χαλι,και το επιπεδο του πατωματος αποτελειται απο πλακακια.

 

Δηλαδη γενικα μπορεις να μοπυ κατηγοριοποιησης τα ηχεια εκτος των PC Speakers.

 

Κατι ακομα.Ποια η σχεση της διαμετρου ενος ισχυου με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους.Οι συχνοτητες που βγαζουν οι εντασεις και ολα τα σχετικα πως σχετιζονται με το μεγεθος της διαμετρου.

 

Τελος τι θα προτεινες για αγορα ηχειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο ενισχυτης ειναι απαραιτητος στην περιπτωση που τα ηχεια που χρησιμοποιουνται δεν ειναι...
Φυσικά και είναι απαραίτητος ο ενισχυτής. Και τα μικρά ηχεία για pc έχουν ενσωματωμένο ένα ενισχυτή (βέβαια δεν τίθεται μέτρο σύγκρισης, καμμία σχέση μεταξύ ενός ξεχωριστού ενισχυτή και του ενσωματωμένου των ηχείων)

 

Δηλαδη γενικα μπορεις να μου κατηγοριοποιησης τα ηχεια εκτος των PC Speakers
Τα ηχεία γενικά αποτελούνται από δύο ή περισσότερα μέρη "αναπαραγωγής του ήχου". Το woofer αναλαμβάνει τις χαμηλές συχνότητες(το μπάσο, το μπουμ μπουμ) και ελλείψη midrange τις μεσαίες, και το tweeter τις ψηλές. Ακόμα μπορεί να υπάρχει το midrange που ανέφερα πριν για τις μεσαίες. Ανάλογα με τα μέρη από τα οποία αποτελείται το ηχείο αλλά και κάποια άλλα χαρακτηριστικά (crossovers) τα ηχεία χωρίζονται σε 2 , 2.5 ή 3 δρόμων , αλλά αυτό δεν σε πολυενδιαφέρει. Τα μικρά ηχεία λέγονται και bookself ενώ τα μεγαλύτερα με ύψος κοντά στο μέτρο είναι τα ηχεία βάσης(floorstanding). Γενικά, τα μικρά ηχεία υστερούν στο μπάσο, ο ήχος δεν είναι τόσο βαθύς, τόσο γεμάτος. Από την άλλη ένα ακριβό ηχείο bookself μπορεί να είναι πολύ καλύτερο από ένα μέτριο βάσης. Τέλος, αν ενσωματώσεις στο σύστημα surround ένα subwoofer (αναλαμβάνει τις πολύ χαμηλές συχνότητες 30-300 ΗΖ) δεν σε πολυνίαζει το μπάσο των μικρών ηχείων. Βλέπεις πως όλα είναι σχετικά.

 

Αφου καθορίσεις το budget σου, ψάξε για έναν ενισχυτή γύρω στα 300-400e και με τα υπόλοιπα πάρε τα ηχεία. Αποφάσισε αν θέλεις 7.1,6.1,5.1 (το 5.1 σε χαλάει?μια χαρά surround ήχο θα έχεις) άρα και πόσα ηχεία, πάνε σε ένα κατάστημα που ασχολείται με ήχο και άκου τα συστήματα που θα σου προτείνουν. ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ, οτι και να σου πούμε εμείς είναι λίγο. Εγώ πάντος σε αυτή την φάση θα έβλεπα κάποιον ενισχυτή YAMAHA και ηχεία Wharfedale(κάποια ηχεία τους είναι πολύ καλό value for money ratio)

 

Α και κάτι ακόμα. Αν πας σε τέτοιο σύστημα φρόντισε να έχεις και τις κατάλληλες πηγές.πχ να δώσεις 1000e για να ακούς mp3 στα 96kbps είναι τζάμπα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να διαθεσω ενα σεβαστω ποσο χρηματων (800-1000 ευρω πιθανον και περισσοτερα) για την αποκτηση ενος καλου ηχοστηστματος .

 

Επέτρεψε μου να σου πω ότι για το χώρο του hi-fi το ποσό των 1000 ευρώ είναι οριακό για την αγορά ενός μεταχειρισμένου καλού προ ενισχυτή. Από κει κ μετά θα χρειαστείς τελικό, ηχεία, καλώδια, αναλογική πηγή (προαιρετικά). 'Η μπορείς να κινηθείς στη λύση ολοκληρωμένου ενισχυτή (προ κ τελικού σε ένα) λιγότερο ποιοτικά αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά περίμενε λίγο. Το να αναφέρεις το hi-fi και τις τιμές που παίζουν εκεί, το θεωρώ κάπως άκυρο. Ο άνθρωπος θέλει να ακούει ήχο με αξιοπρέπεια, δεν θα πάει στο hi-fi από την μία μέρα στην άλλη. Και αυτοί που έχουν hi-fi μηχανήματα, δεν πήγαν μία μέρα και αγόρασαν τελικούς mark levinson. Όλοι από χαμηλά αρχίζουν και μετά ο καθένας ανεβαίνει όσο θέλει και όσο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά περίμενε λίγο. Το να αναφέρεις το hi-fi και τις τιμές που παίζουν εκεί, το θεωρώ κάπως άκυρο. Ο άνθρωπος θέλει να ακούει ήχο με αξιοπρέπεια, δεν θα πάει στο hi-fi από την μία μέρα στην άλλη. Και αυτοί που έχουν hi-fi μηχανήματα, δεν πήγαν μία μέρα και αγόρασαν τελικούς mark levinson. Όλοι από χαμηλά αρχίζουν και μετά ο καθένας ανεβαίνει όσο θέλει και όσο μπορεί.

 

Σωστός. Παρόλαυτα θα πρέπει να γνωρίζει ότι μπαίνει σε ένα χώρο, στον οποίο αν κολλήσει το μικρόβιο να είναι έτοιμος να δίνει τα πολλαπλάσια από όσα δίνει στα pc. Η αλήθεια είναι ότι με αξιοπρέπεια θα ακούει κ σε ένα ολοκληρωμένο σύστημα της sony στα 250 ευρώ. Από κει κ πέρα είναι συνδυασμός των απαιτήσεων κ των δυνατοτήτων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στάνταρ υπάρχει το μικρόβιο. Αλλά οταν ήμουν μικρός και ήθελα να μάθω να οδηγάω(ακόμα δεν έχω μάθει καλά), δεν περίμενα να μου πει ο μπαμπάς μου "Γιάννη μη το κάνεις, είναι ακριβές οι Ferrari" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια audiophile δεν ειμαι (τουλαχιστον οχι ακομα),απλως θελωα οι ταινιες που αναπαραγω στο PC,μαζι με την μουσικη και τα games να ακουγονται οσο το δυνατον καλυτερα,και σκοπευω να δωσω γυρω στα 1000 ευρω για να το πετυχω αυτο.Απο εκει και περα θελω την γνωμη σας για το τι θα ηταν καλυτερο σε αυτες τις τιμες.

 

Καταστηματα για να ακουσω και να εκτιμησω τον ηχο ποια ξερετε?Γιατι σιγουρα θελω να κανω κατι τετοιο.

 

Απο εκει και περα προ και τελικος ενισχυτης τι ειναι?

 

Απο τους ενισχυτες εδω τι προτεινετε

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=HOME%20AUDIO&category2=%C5%CD%C9%D3%D7%D5%D4%C7%D3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ψήνει ο YAMAHA . Στο pixmania τον έχουν πολύ φθηνότερο, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις εγγυήσεις. Τον ενισχυτή και τα ηχεία που σκοπεύω να πάρω θα τα ακούσω μάλλον στο Mediamarkt (Θεσσαλονίκη) και αν τα έχουν σε καλή τιμή θα τα πάρω από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα 5.1 ή 7.1 έχε υπόψη ότι δεν είναι οτι καλύτερο για να ακούς μουσική. Η μουσική είναι στερεοφωνική και άρα εάν δώσεις τα αντίστοιχα λεφτά για ένα στερεοφωνικό θα έχει πολύ καλύτερο ήχο σε απλή μουσική.

 

Όσο καλή κάρτα ήχου και να έχεις η αναλογική σύνδεση από την κάρτα ήχου προς τον ενισχυτή δεν θα είναι ιδανική. Μια κάρτα με εξωτερικό κουτί που βγάζει RCA θα δώσει καλύτερο σήμα μέσω της αναλογικής σύνδεσης παρά μια κάρτα που θα προπό να βάλεις μικρό καλωδιάκι (τύπου ακουστικών).

 

Πιθανόν ιδανικά να προτιμήσεις να συνδέσεις με ψηφιακή σύνδεση την κάρτα ήχου με τον ενισχυτή.

 

Εδώ υπάρχουν δύο επιλογές στην ουσία,

εάν κινηθείς σε 5.1 ενισχυτή ο ενισχυτής να θύμωσε ότι ξέρει να αποκωδικοποιεί συγκεκριμένα πρωτόκολλα και όχι άλλα. Για παράδειγμα DTS. Έχε υπόψη ότι τα BluRay kai ta HD-DVD έχουν και ήχο σε καλύτερη ποιότητα που ένας οικονομικός ενισχυτής δεν θα ξέρει να το αποκωδικοποιήσει.

Εάν πας σε στερεοφωνικό, μπορείς να προμηθευτείς ένα DAC το οποίο πάλι με ψηφιακή σύνδεση θα δώσει ήχο πολύ ανώτερο από την κάρτα σου ή και από τον 5.1 .

 

 

Τα ηχεία πρέπει να ταιριάζουν με τον ενισχυτή … αυτό είναι μεγάλη κουβέντα… όταν επιλέξεις που θες να πας το συζητάμε πάντα ως ζευγάρι.

 

Γενικά έχε υπόψη ότι μπορείς να πάρεις και δύο συστήματα με αυτά τα λεφτά. Για παράδειγμα ένα κορυφαίο Logitech 5.1 το οποίο δεν θα το μετανιώσεις και θα σε συντροφεύει εύκολα σε κάθε περίπτωση όταν θες να δείς ταινίες και ένα δεύτερο μόνο για στερεοφωνικό.

 

Προσωπικά έχω αποφασίσει προ καιρού ότι για εμένα έχει προτεραιότητα η μουσική και όχι το 5.1 ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευρώ? φίλε μάλλον έχεις μπεί σε μεγάλο λούκι. Δεν το λέω ειρωνικά προς Θεού αλλά μου φαίνονται υπερβολικά πολλά...

 

Καταρχάς ξεκαθάρισε αν θέλεις πολυκάναλο ήχο ή στερεοφωνικό με sub (2.1). αν είναι το δεύτερο με τα μισά λεφτά κάνεις πολύ καλή δουλειά.

 

δεύτερον για τι χώρο μιλάμε? αν μιλάμε για κάποιο δωμάτιο είναι πολύ διαφορετικό από ένα τεράστιο χώρο και απαιτεί πολύ λιγότερη ισχύ για να καλυφθεί.

 

τρίτον ο ήχος είναι πολυ υποκειμενικό θέμα. εγώ μπορεί να είμαι καλυμμένος με 2.1 σύστημα και 140DB με μηδέν ποιότητα και κάποιος άλλος με 5.1 70DB και ποιότητα. οπότε όπως είπε πολύ σωστά και ο φίλος ΑΚΟΥ πριν αγοράσεις.

 

πάντως όσον αφορά την ποιότητα ο ενισχυτής είναι must μην σου πω 2 θα ήταν καλύτερα διότι το sub θέλει monoblock με δύναμη (watt) για να μετακινήσει αέρα ενώ τα woofer και τα mids n highs είναι πιο λιτά σε δύναμη.

 

Τέσπα είναι ολόκληρη θεωρία που μόνο όταν θα είσαι 100% σίγουρος τι θέλεις θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε κατάλληλα, αλλιώς θα μπερδευτείς άσχημα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...