Προς το περιεχόμενο

Αγορά PowerBook G4


PeterGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εδώ και περίπου ένα μήνα ψάχνω να βρω για αγορά μεταχειρισμένο φορητό MAC. Έχει βρει ένας γνωστός μου ένα PowerBook G4. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο επεξεργαστής είναι 500Mhz(!!!) (Λίγο δεν είναι για G4?): G4 500MHz, 256MB RAM, 20GB HDD.

 

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι:

 

- Θα μπορεί να τρέξει Photoshop, Illustrator, Quark (τελευταίες εκδόσεις) και τα συναφή και αν ναι, πως?

 

- Πόσο θα κοστολογούσατε εσείς ένα τέτοιο μηχάνημα? (Μην μας πιάσουν και #@$%#$!!!!)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ λίγα τα 500 φιλε...

καλύτερα ψάξε για κάτι άλλο

και με 20gb δεν κανεις τίποτα! άσε τα ram...θα θέλεις τουλάχιστον τα διπλάσια να τρέχει καλά το osx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα και panther...και το tiger είναι βάρη για τέτοιο μηχάνημα..

 

αλλα είσαι σίγουρος ότι είναι G4? επειδή οι G3 έβγαιναν ως τα 900,δύσκολο μου φαίνεται G4 με 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι μου έχουν πει, πρόκειται για G4. Δείτε εδώ, http://www.everymac.com/systems/apple/powerbook_g4/stats/powerbook_g4_500.html

 

Φίλε PeterGR, το μηχάνημα που βλέπουμε στη σελίδα αυτή είναι ένα powerbook g4 titanium, σειρά η οποία εμφανίστηκε το 2001 και εξαφανίστηκε κανα δυο χρόνια μετά. Απ'ότι φαίνεται τα πρώτα μοντέλα της σειράς είχαν επεξεργαστές G4 400 - 500ΜΗz. Pιξε μια ματιά εδω:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/PowerBook_G4

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κανα πιο καινούργιο μοντέλο, εκτός και αν θες μόνο word, internet, mp3 και ταινίες - όλα αυτά τα κάνεις και με Panther άνετα (btw, το Tiger θα το σήκωνε, το έχω δει σε 458ΜΗz, σε έναν υπολογιστή - κύβο που είχε κάποτε η Apple).. Για photoshop και λοιπά, δεν θα το αντέξει το σύστημα, πιστεύω.

 

Βρίσκεις σε αρκετά καλές τιμές μεταχειρισμένα, από eBay ή και από καταστήματα στην Ελλάδα (νομίζω SystemGraph).

 

Ελπίζω να βοήθησα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...