Προς το περιεχόμενο

Μπαρούτι στα Βαλκάνια


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο Μελάς νομίζω πήγε μόνος του πάνω στη Μακεδονία προσπαθώντας να "τονίσει " την ελληνικότητα των γηγενών(έτσι λένε τα βιβλία) ουσιαστικά δηλαδή να εξελληνίσει την περιοχή.Αυτό εσύ πως λες να το έκανε?Δίνωντας καραμέλες στους ντόπιους ή δινοντας μάχες με Σλαβόφωνους πληθυσμούς με στόχο την εξόντωση σλαβόφωνων δηλαδή την εξάλειψη τους.Ασε που ήταν και παρακρατικός(δλδ δεν τον έστειλε επίσημα το ελληνικό κράτος).Αρα και αυτός ήταν στυγνός, παρακρατικός δολοφόνος.

/QUOTE]

 

οφ-τόπικ

 

Aν υπάρχουν στοιχεία ότι ο Μελάς έκανε γενοκτονία θα με ενδιέφερε πολύ να τα διαβάσω.

 

Τεσπά, κύριοι δεν έχει νόημα να συζητάμε και πολύ γι'αυτά διότι σε κάθε πόλεμο υπάρχουν τόσες αντικρουόμενες ειδήσεις που η μπάλα χάνεται έτσι και αλλιώς.

 

Και δεν νομίζω ότι οι Σέρβοι θα κάνουν καμμιά χαζομάρα με το Κόσσοβο με τα χάλια του στρατού και της οικονομίας τους, πόσο μάλλον όταν βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με την Ε.Ε.. Η ταφόπλακα έχει μπει απο το 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και ο Μελάς νομίζω πήγε μόνος του πάνω στη Μακεδονία προσπαθώντας να "τονίσει " την ελληνικότητα των γηγενών(έτσι λένε τα βιβλία) ουσιαστικά δηλαδή να εξελληνίσει την περιοχή.Αυτό εσύ πως λες να το έκανε?Δίνωντας καραμέλες στους ντόπιους ή δινοντας μάχες με Σλαβόφωνους πληθυσμούς με στόχο την εξόντωση σλαβόφωνων δηλαδή την εξάλειψη τους.Ασε που ήταν και παρακρατικός(δλδ δεν τον έστειλε επίσημα το ελληνικό κράτος).Αρα και αυτός ήταν στυγνός, παρακρατικός δολοφόνος.

 

Μεταξύ μας για το λαό της Σερβίας δεν έκανε και άσχημα και εγώ που πιστεύω στην εθνολογική ομοιομορφία ενός κράτους(ακόμα και καπιταλιστικού) συμφωνώ.Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να βγούμε και να καθαρίζουμε μετανάστες αλλά η Γιουγκοσλαβία ήταν μια χώρα με πολλές διαφορετικές εθνότητες άρα και χώρος θρέψης πολλών "Αρκάν".Εσύ με τη σειρά σου θα πρέπει να αναρωτηθείς γιατί σου προβάλλουν μόνο τους Σέρβους "εγκληματίες' πολέμου.Λες και οι Αλβανοί , οι Κροάτες, οι Βόσνιοι πολεμούσαν με καραμέλες

 

Και ο Λένιν ήταν στυγνός (διάβασε κανά λόγο του) παρακρατρικός και δολοφόνος.Θέλεις να σου δώδω πηγές πόσους ξεκλήρισε και πόσοι πέθαναν από πείνα εξ αιτίας του?Όμως για κάποιους θεωρείται επαναστάτης.Λέγεται point of view αγγλιστί;)

 

 

 

Αν δεν υπήρχε ο πρώτος (αμερικανικός επεκτατισμός) δε θα υπήρχε το 2ο("τρομοκρατία").Πχ για μένα τρομοκράτης είναι ο τραπεζίτης γιατί αν δεν πληρώσεις τις δόσεις του δανείου σου χάνεις το σπίτι σου άρα δε ζεις σε συνεχή φόβο?

 

Το συμπέρασμα μου σε κάθε μας συζήτηση είναι ότι δεν πρέπει να απαντώ στα γραπτά σου, αλλά κάθε φορά το αναιρώ.

 

Ποια είναι η αντιστοιχία μεταξύ των γεγονότων στη Γιουγκοσλαβία με αυτά που αναφέρεις; Που έδρασε ο ένας και εναντίον ποιων και που ο άλλος;;; Είναι επικίνδυνες ιστορικές ακροβασίες αυτά που γράφεις, με φανερές ιστορικές αναντιστοιχίες.

 

Στο κομμάτι που αναφέρεσαι σε εμένα και σε αυτά που μου προβάλουν, στο είπα και στην παραπάνω τοποθέτηση μου, δε ξέρεις ποιοι είμαστε ή τι γνωρίζουμε, τα γραφόμενα μας μπορείς να κρίνεις κι όχι να μας αποδίδεις ουρανοκατέβατες ιδιότητες. Από εκεί και πέρα, οι Σέρβοι χρησιμοποίησαν τον γιουγκοσλαβικό στρατό για να επιτεθούν στους πληθυσμούς των επαρχιών της ίδιας χώρας, με, κύριο, κριτήριο τη θρησκεία.Δεν υποστηρίζω ότι οι υπόλοιποι ήταν αθώοι, αλλά πρώτον τους πρωτεργάτες τους έχουν παραδώσει στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης, κοίτα για παράδειγμα τις ειδήσεις σχετικά με τις δίκες που άρχισαν μετά το θάνατο του Μιλόσεβιτς, δεν υπήρχαν τουλάχιστον στις πρώτες Σέρβοι κατηγορούμενοι, δεύτερον τους πρόλαβαν οι Σέρβοι και τους σκότωσαν, τρίτον οι αναπομείναντες (κοσοβάροι ουσιαστικά)3-4 κλασάτοι έχουν αυτό το είδος της ασυλίας που έχουν κι αντίστοιχοι Σέρβοι, όπως η κα και ο υιός Μιλόσεβιτς.

 

Κι αναρωτιέμαι τι έχεις να πεις σχετικά με τις τριβές που δημιουργήθηκαν μεταξύ του Αραβικού/Μουσουλμανικού κόσμου και της Δύσης. Αυτό το θέμα μπορεί να μοιάζει χαζό, αλλά ακόμα και σήμερα προβάλλεται ως δείγμα μη σεβασμού του Ισλάμ.

 

Όσο για τους ήρωες, έχω φίλο Βόσνιο (επιστήμονας, πατέρας κλπ), 3 διαμπερή τραύματα στον αριστερό ώμο, πίνει κάθε μέρα ένα μπουκάλι ρακί διότι δε θέλει να θυμάται τι έχει πάθει και τι έχει κάνει στον εμφύλιο. Ήρωας δεν είσαι όταν σκοτώνεις αλλά να μπορείς να κατανοήσεις τα λάθη σου, να μετανοιώσεις και να ζεις με τις τύψεις και τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν υπάρχει καμία σύγκριση, αν εμείς πάμε αύριο και διώξουμε/σκοτώσουμε όλους τους τούρκους στη κωνσταντινούπολη, είμαστε δολοφόνοι? ΑΥΤΟΙ δολοφονήσαν πρώτοι και βίασαν.

 

Σπαρτιάτες τρέμετε, η Αθήνα δεν ξεχνά και δεν συγχωρεί.

Ο Πελλοπονησιακός πόλεμος ήταν offside.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπαρτιάτες τρέμετε, η Αθήνα δεν ξεχνά και δεν συγχωρεί.

Ο Πελλοπονησιακός πόλεμος ήταν offside.

Που καλλά τώρα αυτό? Μήπως είσαι δημοσιογράφος? Μη παραθέτεις τα μισά από τα λόγια μου για να βγάλεις είδηση....

(Α....Σπάρτη και Αθήνα = Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο ΚΟΜΙΣΤΗΣ.

Αλλά αυτό που λέω είναι πως αν είναι να θυμόμαστε κάθε παλιά έχθρα (θυμίζω 1453!!!!) η επόμενη κίνηση είναι να κάνουμε ντου στο Ιράν για ΤΟΤΕ στις Θερμοπύλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπαρτιάτες τρέμετε, η Αθήνα δεν ξεχνά και δεν συγχωρεί.

Ο Πελλοπονησιακός πόλεμος ήταν offside.

 

 

 

 

:mrgreen:

 

+1 για το Νότο

 

πάΛι τα μούτρα σας θα φάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο ΚΟΜΙΣΤΗΣ.

Αλλά αυτό που λέω είναι πως αν είναι να θυμόμαστε κάθε παλιά έχθρα (θυμίζω 1453!!!!) η επόμενη κίνηση είναι να κάνουμε ντου στο Ιράν για ΤΟΤΕ στις Θερμοπύλες.

 

Δεν πιστεύω πως δεν είσαι γνήσιος απόγονος του Λεώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά λατρεύω αυτούς τους συμψηφισμούς...::-)

 

Το ίδιο και ο Ιρανός συνάδελφος μου....ακόμα του τη λέω τη Σαλαμίνα και τις Πλαταιές...:-)

 

Δεν σοβαρευόμαστε λέω εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό Ιράν ρε σεις, πάτε καλά? Αυτά τα μηδνάκια οι Ιταλοί και οι Γερμανοί που είναι και πρόσφατοι έτσι καθαρή θα την βγάλουν? Ας ξεκινήσουμε πρώτα από το Πρίντεζι που είναι κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλο ενα ενδιαφερον θεμα παει απατο...

Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να εκδικηθούμε κάτι. Αλλά η μνήμη καλή είναι για να μας σέβονται και να μας θυμούνται. Ο πόλεμος πια δεν είναι λύση. Η οικονομία και η κοινωνία είναι. Για εμάς τους ίδιους. Ωστόσο αν έρθει κάποιος Ιρανός ή Τούρκος να μου την πει, θα πάρει απάντηση που του αξίζει....

 

 

PS Το παράδειγμα για τους Τούρκους ήταν απλά για τα τονίσω πως οι πράξεις του Μελλά, ότι και να ήταν, έγιναν χωρίς να μπορεί κανείς να του καταλογίσει κανείς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλο ενα ενδιαφερον θεμα παει απατο...

 

Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να εκδικηθούμε κάτι. Αλλά η μνήμη καλή είναι για να μας σέβονται και να μας θυμούνται. Ο πόλεμος πια δεν είναι λύση. Η οικονομία και η κοινωνία είναι. Για εμάς τους ίδιους. Ωστόσο αν έρθει κάποιος Ιρανός ή Τούρκος να μου την πει, θα πάρει απάντηση που του αξίζει....

 

κάτι πάει να γίνει. κιπ ιτ απ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς όλοι πολεμάν για το δίκιο ή το άδικό τους. Ποιος Παύλος Μελάς...πάνε αυτά. Εδώ τώρα πια περιμένουμε να κατακαθήσει ο κουρνιαχτός και κοιτάμε ποιος θα ξεπροβάλλει από την σκόνη να μας διοικήσει....Και όλοι μαντεύουμε...ξέρουμε κιόλας ποιος είναι...Σινανάϊ Γιαβρούμ Σινανάϊνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS Το παράδειγμα για τους Τούρκους ήταν απλά για τα τονίσω πως οι πράξεις του Μελλά, ότι και να ήταν, έγιναν χωρίς να μπορεί κανείς να του καταλογίσει κανείς κάτι.

 

Άρα αφού δεν μπορείς να πεις κάτι για το Μελά(ένα "λ") δεν μπορείς να πεις κάτι και για τον Αρκάν.

 

θυμίζω 1453!!!!)

 

74, 96 (ίμια), 07(Ηλιάκης) ε όχι κ τόσο παλιά.

 

Ο πόλεμος πια δεν είναι λύση

 

Για εθνικά ζητήματα όχι.Για ταξικά ναι.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...