Προς το περιεχόμενο

Μπαρούτι στα Βαλκάνια


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...)Όσο για τους ήρωες, έχω φίλο Βόσνιο (επιστήμονας, πατέρας κλπ), 3 διαμπερή τραύματα στον αριστερό ώμο, πίνει κάθε μέρα ένα μπουκάλι ρακί διότι δε θέλει να θυμάται τι έχει πάθει και τι έχει κάνει στον εμφύλιο. Ήρωας δεν είσαι όταν σκοτώνεις αλλά να μπορείς να κατανοήσεις τα λάθη σου, να μετανοιώσεις και να ζεις με τις τύψεις και τις μνήμες.

 

Damn insomniak , ακριβώς η ίδια περίπτωση παίζει όσον αφορά παρόμοια εμπειρία. Είχα , όχι ακριβώς φίλο , αλλά γνωστό πιο παλιά στην δουλειά μου σέρβο , ο οποίος είχε ακριβώς το ίδιο χουι . Αυτός άνηκε σε μια ομάδα ανταρτών κτλ. Γενικότερα δεν του φαινότανε - και δεν το έδειχνε βέβαια ότι , είχει εμπλακεί σε δολοφονίες και μάλιστα μικρών παιδιών , σε ιστορίες με διακήνηση ναρκωτικών και είχε δυο χρόνια στην εκεί φυλακή. ενας ισχνός τύπος , νευρώδης με μονοχρωμα τατουαζ ενα εξ αυτών και ένα σταυρό. Τέλος παντων , το έπιασα κάποια στιγμή -το συνηθίζω να προσεγγίζω άτομα κάπως που μου τραβάνε την προσοχή παρόλο που όπως είπα δεν θα περιμενε κανεις να έχει τέτοιες εμπειρίες- και τον ρώτησα πως που τι πως κατέληξε εδώ στην ελλάδα και τα σχετικά.

 

Γενικότερα μου πέταξε κάτι μπιχτές για τον πολεμο και την φυλακή , οκ δεν ψάρωσα ιδιαίτερα και περιπαιχτικά και θέλοντας να τον πειράξω του είπα respect , όταν μου εξομολογήθηκε τα δυό χρόνια φυλακή που είχε εκει.. (τύφλα να χει το γκουαντάναμο ). Μόλις είδε θετική εμπάθεια απο μέρος μου , μου τα ξέρασε όλα , ο άνθρωπος μέσα του είχε σκάσει , ..για τις δολοφονίες και τα συναφή και "τα θύματα του πολέμου" με λεπτομέριες. (δεν μπορώ να πω οτι δεν ψάρωσα , ή οτι δεν σοκαρίστικα , είναι άλλο πράγμα να το διαβάζεις , ή να το βλέπεις σε ντοκυμαντέρ και άλλο να στα λεει κάποιος live , ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ !!! )

 

Τώρα το γεγονός οτι φαινότανε πράος; χαρακτηριστικά μου είπε : Ολά αυτά κολέγκα (έτσι τον είπα εγώ πρώτος για τον πειράξω και γέλαγε ..) που βλέπεις στο προσωπό μου είναι μια μάσκα , μέσα μου όλα είναι φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ας πουμε και μερικες αληθειες επιτελους.Εχουμε φλομωσει τον κοσμο στο ψεμα.Ο Κολοκοτρωνης ηταν αλβανος.Ο Ομηρος και ο Αγας Μεμνων Αρχαιοι Τουρκοι.Το Ισλαμ η θρησκεια της αγαπης και ο ηλιος βγαινει απο τη δυση.Α! και ο γαιδαρος πεταει.

Απο την Κυριακη μετραμε αντιστροφα για την διαλυση του μοναδικου αναρχικου κρατιδιου στον κοσμο(ελλαδισταν).Αχ χαρες που θα εχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όστρακα έδειξαν πως οι οιωνοί είναι καλοί για την φρουρά του τσάρου Λαζάρ, το λαϊκό Σερβικό ενωμένο μετώπο και τον γενικό γραμματέα. Οι θεοί είναι μαζί μας! Βουυυρ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όστρακα έδειξαν πως οι οιωνοί είναι καλοί για την φρουρά του τσάρου Λαζάρ, το λαϊκό Σερβικό ενωμένο μετώπο και τον γενικό γραμματέα. Οι θεοί είναι μαζί μας! Βουυυρ!!

 

 

 

Κυριακή, 17 Φεβρουάριος 2008

Eνώ χιονίζει..

 

Eνώ χιονίζει (μέσα στο χειμώνα..αν είναι δυνατόν..) στην Ελλάδα,διάφορα ασήμαντα γεγονότα για τα Ελληνικά ΜΜΕ,όπως η γέννηση ενός νέου κράτους (Κόσοβο) και ο ακρωτηριασμός ενός άλλου(Σερβία),συμβαίνουν στην "μακρινή" απόσταση των δυόμιση ωρών απ΄τη χώρα μας!Τι κι αν το σύνολο των ενημερωτικών δικτύων όλου του πλανήτη έχουν σαν πρώτη είδηση το γεγονός αυτό..

 

 

 

 

 

http://greece-salonika.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπρε σεις τί γίνεται?

 

 

 

Ανακαλεί τον πρεσβευτή της στις ΗΠΑ, η Σερβία

 

Η Σερβία ανακοίνωσε, σήμερα, ότι ανακαλεί τον πρεσβευτή της στην Ουάσινγκτον, αφού η Ουάσινγκτον αναγνώρισε «ανεξάρτητη» την επαρχία του Κοσόβου, που αποσπάστηκε από την Σερβία.

 

Ο πρωθυπουργός της Σερβίας, Βόισλαβ Κοστούνιτσα, μιλώντας σε συνεδρίαση της Βουλής, αφιερωμένης ειδικά στο ζήτημα αυτό, δήλωσε ότι «η αμερικανική κίνηση αποτελεί συνέχεια της επιθετικότητας του ΝΑΤΟ, η οποία ξεκίνησε όταν η Σερβία βομβαρδίστηκε το 1999, 'για να απομακρυνθούν οι δυνάμεις της (της Σερβίας) από το Κόσοβο και να σταματήσει η βάναυση σερβική καταστολή απέναντι στους Αλβανούς του Κοσόβου, που εκδήλωναν αποσχιστικές τάσεις» .

 

http://www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν είναι δα και αγαπημένο ζευγάρι, έχουν παρελθόν. Προς τι η έκπληξη;

 

Ανακαλεί τους πρεσβευτές της η Σερβία

 

Η Σερβία ανακάλεσε τους πρεσβευτές σε χώρες που αναγνώρισαν την ανεξαρτησία του Κοσόβου, μεταξύ των οποίων η Γαλλία και η Τουρκία, μετέδωσε το πρακτορείο ΒΕΤΑ...

 

Στο Βελιγράδι, πάνω από 5.000 άτομα, μεταξύ των οποίων πολλοί φοιτητές, διαδήλωσαν σήμερα στο κέντρο της πόλης κατά της ανεξαρτησίας του Κοσόβου, αλλά ο πρωθυπουργός Κοστούνιτσα έκανε έκκληση για ηρεμία.

 

http://www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε mandate, το διάβασα. Εννοούσα ότι έτσι και αλλιώς δεν είχαν και τις καλύτερες σχέσεις, αυτό ήταν μια αφορμή για να το κάνουν. Για Γαλλία π.χ. λογική η έκπληξη, αλλά με τους Αμερικάνους ένα θέμα υπάρχει από τους βομβαρδισμούς επί Κλίντον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ephemerida.gr.

Και η Μόσχα στο «παιχνίδι» Τουρκίας για Αιγαίο; Εκτύπωση E-mail

20.02.08

 

Με την ευκαιρία τη διάσωση του πλοίου – εργαστηρίου του Ρωσικού Πολεμικού ναυτικού στο Αιγαίο, από το σκάφος του Ελληνικού πολεμικού ναυτικού «Μπουμπουλίνα» το Γενικό Αρχηγείο του ρωσικού Πολεμικού Ναυτικού φρόντισε με επιδέξιο τρόπο, να θέσει και αυτό ζήτημα της τουρκικής ναυτικής παρουσίας στο Αιγαίο. «Οι εξελίξεις στο Αιγαίο απέδειξαν και άλλη μια φορά ότι οι παραδόσεις της αμοιβαίας συμπαράστασης και του υψηλού επιπέδου αμοιβαίας κατανόησης μεταξύ των ναυτών του Πολεμικού Ναυτικού της Ρωσίας, της Ελλάδας και της Τουρκίας είναι ακλόνητες», σημείωσε ο Ίγκορ Ντιγκάλο, βοηθός του αρχηγού του Ρωσικού Πολεμικού ναυτικού.

 

Μάλιστα, τόνισε ότι «Οι ναυτικές δυνάμεις των χωρών αυτών αντέδρασαν αμέσως στο αίτημα του Πολεμικού Ναυτικού της Ρωσίας, δείχνοντας την έμφυτη ετοιμότητα των ναυτικών τους να σπεύδουν σε βοήθεια σε δύσκολες συνθήκες». Πρόκειται για την πρώτη δημόσια δήλωση της ρωσικής πλευράς που σχετίζει το ζήτημα της «διάσωσης» στο Αιγαίο με τις ναυτικές δυνάμεις Ελλάδας και Τουρκίας, θέτοντας τις δυό χώρες σε ίση μοίρα.

Και στο Αιγαίο άλλο ένα βήμα-βοήθημα στην συγκυριαρχία Ελλάδας-Τουρκίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.greece-salonika.blogspot.com/ Για πραγματικη ενημερωση για το τι μας περιμενει.Τα ελληνικα ΜΜΕ ενημερωνουν μονο για υψηλη τεχνολογια (βλεπε DVD). Βεβαια ολα αυτα "Δεν συναδουν με την Ευρωπαϊκη πορεια των Σκοπιων..."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...