Προς το περιεχόμενο

Κιούμπρικ στη Ρωμαική εποχή-παλιό τευχος Σινεμά


Gary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου 'ρθε μια φλασιά χθές για ένα χιουμοριστικό αρθρο σε ενα πολυυυυυυυ παλιό τεύχος του Σινεμά για το πως θα ήταν οι ταινίες του Κιούμπρικ αν είχαν γυριστεί την Ρωμαική εποχή

 

Συγκεκριμένα ήταν το 1999 .. και έδινε σε ( VHS ακόμα ) ένα ντοκιμαντέρ για το Blair Wich Project ...και νομίζω είχε και στο εξώφυλο το Blair Witch ... παραπάνω στοιχεία δεν θυμάμαι γιατι το'χω χάσει εδώ και χρόνια

 

Αν το έχει κάποιος στο αρχείο του και έχει όρεξη ας ποστάρει αυτό το κειμενάκι ... αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μου 'ρθε μια φλασιά χθές για ένα χιουμοριστικό αρθρο σε ενα πολυυυυυυυ παλιό τεύχος του Σινεμά για το πως θα ήταν οι ταινίες του Κιούμπρικ αν είχαν γυριστεί την Ρωμαική εποχή

 

Συγκεκριμένα ήταν το 1999 .. και έδινε σε ( VHS ακόμα ) ένα ντοκιμαντέρ για το Blair Wich Project ...και νομίζω είχε και στο εξώφυλο το Blair Witch ... παραπάνω στοιχεία δεν θυμάμαι γιατι το'χω χάσει εδώ και χρόνια

 

Αν το έχει κάποιος στο αρχείο του και έχει όρεξη ας ποστάρει αυτό το κειμενάκι ... αξίζει

 

Έχω σχεδόν όλα τα τεύχη του περιοδικού, θα προσπαθήσω να το βρω και να το σκανάρω.

Weekend όμως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδόν όλα τα τεύχη του περιοδικού, θα προσπαθήσω να το βρω και να το σκανάρω.

Weekend όμως ε;

 

πωωω είσαι αρχηγός !!! 1000 ευχαριστώ προκαταβολικά ... είχα κάνει άνω κάτω το σπίτι ... ελπίζω η σκυλίσια όσφρηση σου να κάνει σωστή δουλεια χε χε χε ;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ ήμαρτον, πώς σου'ρθε αυτό το πράγμα. δεν είναι καν άρθρο. καλά που ξεφύλλισα το τεύχος (το οποίο θυμάσαι σωστά - τεύχος 107, Δεκέμβριος 1999)

σκύλε αν αποφασίσεις να το σκανάρεις, είναι στη στήλη "αληθινά ψέματα", σελ. 103.

 

προς το παρόν αντιγράφω την παράγραφο που σε ενδιαφέρει με τον Γάιους Κιούμπρικους.

 

"Υπήρξαν βέβαια και κάποιοι μεγάλοι σκηνοθέτες που ξεχώρισαν κατά τη διάρκεια των ρωμαϊκών χρόνων. Ο Γάιος Κιούμπρικους, για παράδειγμα, χρησιμοποιεί όλα σχεδόν τα κινηματογραφικά είδη μεταλλάσοντάς τα σε αριστουργήματα, όπως τα <<πορνογραφικά>> Μάτια Κλειστά, Πόδια Ανοιχτά και Λολίτους, το ιστορικό ντοκιμαντέρ Σπάρτακους, που μεταφέρει στο σινεμά μια πολύκροτη υπόθεση της εποχής, ο Μηχανικός Λωτός, βίαιη ταινία που θεωρείται πρόδρομος της επιστημονικής φαντασίας κλπ, αλλά και ο Μαρτίνος Σκόρτσιους με το τρυφερό Η Κλεοπάτρα δε Μένει Πια Εδώ."

 

 

υποκλίνομαι στη φλασιά σου:lol:

και ευχαριστώ για τις αναμνήσεις:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωω ναι αυτό είναι ... μνήμη που έχω ε :P ... σε ευχαριστώ και εσένα φίλε

 

Paredwse αν τελικά έχεις όρεξη να το σκαναάρεις ...νομίζω σε κάποιο άλλο σημείο έχει ένα αφιέρωμα στον Νίκο Περακη (ήταν η εποχή που έβγαινε η Θηλυκή Εταιρία ) ... άμα δεν βαριέσαι βαλτό και αυτό ... θα σου ήμουν υπόχρεος

 

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως βλέποντας το κείμενο μου φαίνεται ελλιπές ... για αυτό σκέφτηκα να το συνεχίσω

 

 

SOS Σύγκλητος καλεί Γαλάτες

ο εμπνευσμένος Ελληνικός τίτλος μιας εκπληκτικής πολεμικής σάτιρας

 

 

1001 : An Ocean Odyssey

ταινία επιστημονικής φαντασίας που παρουσιάζει μελλοντικά ταξίδια πέρα απο τον Ωκεανό

 

Full Metal shield

Πολεμικό δράμα που αφηγείται κυρίως την εκπαίδευση των στρατιωτών στις Ρωμαικές Λεγεώνες

 

 

Eyes Wide Shut

η ιστορία ενός κοινού θνητού που αποφασίζει να εισχωρήσει κρυφά στα Ρωμαικά Οργια της άρχουσας τάξης

 

 

 

και μια και αναφέρθηκε ο Μαρτίνος Σκόρτσιους .. να μην ξεχάσουμε το grand σουξέ του που γυρίσε μετα την Κλεοπάτρα ... Τον Καροτσέρη την ιστορία ενός οδηγού άμαξας δημοσίας χρησεως... αλλα και το Ranging Pit Bull τη βιογραφία ενός πρωταθλητή της Ρωμαικής Πάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...