Προς το περιεχόμενο

ATI 8.2 Drivers


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ είχα 8.1 και εγκτέστησα από πάνω τους 8.2(όλο το πακέτο με CCC). είναι η πρώτη φορά που το κάνω γιατί βαρέθηκα Install - Uninstall. άλλωστε υποτείθεται ότι το ATI Catalyst Install manager γιαυτό είναι εκεί.

έχει κανείς αποψη για το τι είναι καλύτερο?

πάντως όλη η εγκατάσταση έγινε αυτόματα και δεν είδα κάτι στραβό μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά για ακούστε αυτό το πρόβλημα...

 

Όταν έκανα απεγκατάσταση τους 8.1 κάπου την σταμάτησε το ZoneAlarm και δυστυχώς δε συνεχίστηκε μετά το "Allow". Αφού έκλεισα τη διεργασία και μετά από επανεκκίνηση τους απεγκατέστησα κανονικά. Έτρεξα και το ATI Uninstall Utility για σιγουριά και μετά πέρασα τους 8.2. Όμως το CCC δεν ανοίγει και μερικές φορές όταν παίζω κάποιο παιχνίδι καταλήγω σε Blue Screen η οποία τις περισσότερες φορές είναι κενή από κείμενο. Μία φορά έγραψε BAD_POOL_HEADER, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζει πάντα αυτό. (Όπως είπα σπάνια βγάζει κείμενο.) Έκανα πάλι απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των 8.2, χωρίς να υπάρξει κάποια βελτίωση. Τέλος να αναφέρω πως εδώ και πολύ καιρό κάθε φορά που έβγαζα κάποια έκδοση των οδηγών κατά την εκκίνηση της διαδικασίας απεγκατάστασης έβγαινε αν θυμάμαι καλά το μήνυμα "Error Initializing".

 

Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω τους οδηγούς χωρίς να μείνουν υπόλοιπα; Γιατί φαντάζομαι κάτι τέτοιο είναι που δημιουργεί το πρόβλημα. Εκτός κι αν υπάρχει θέμα με την έκδοση 8.2, αλλά δεν έχει πάρει κάτι τέτοιο τ' αυτί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για ακούστε αυτό το πρόβλημα...

 

Όταν έκανα απεγκατάσταση τους 8.1 κάπου την σταμάτησε το ZoneAlarm και δυστυχώς δε συνεχίστηκε μετά το "Allow". Αφού έκλεισα τη διεργασία και μετά από επανεκκίνηση τους απεγκατέστησα κανονικά. Έτρεξα και το ATI Uninstall Utility για σιγουριά και μετά πέρασα τους 8.2. Όμως το CCC δεν ανοίγει και μερικές φορές όταν παίζω κάποιο παιχνίδι καταλήγω σε Blue Screen η οποία τις περισσότερες φορές είναι κενή από κείμενο. Μία φορά έγραψε BAD_POOL_HEADER, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζει πάντα αυτό. (Όπως είπα σπάνια βγάζει κείμενο.) Έκανα πάλι απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των 8.2, χωρίς να υπάρξει κάποια βελτίωση. Τέλος να αναφέρω πως εδώ και πολύ καιρό κάθε φορά που έβγαζα κάποια έκδοση των οδηγών κατά την εκκίνηση της διαδικασίας απεγκατάστασης έβγαινε αν θυμάμαι καλά το μήνυμα "Error Initializing".

 

Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω τους οδηγούς χωρίς να μείνουν υπόλοιπα; Γιατί φαντάζομαι κάτι τέτοιο είναι που δημιουργεί το πρόβλημα. Εκτός κι αν υπάρχει θέμα με την έκδοση 8.2, αλλά δεν έχει πάρει κάτι τέτοιο τ' αυτί μου...

 

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις τα εξής:

unistall με το ATI Uninstall Utility, τους 8.2

install τους 8.1.

έλεγχο με τα προβληματικά παιχνίδια που ανέφερες,

υποθέτουμε ότι όλα πάνε καλά,

εγκατάσταση τους 8.2 κατευθείαν από πάνω με το ATI Catalyst Install manager.

 

γενικά δεν βλέπω να χρειάζονται απεγκαταστάσεις και εγκαταστάσεις πια, άσε που πράγματι αρκετές φορές αυτή η διαδικασία ήταν προβληματική όπως είπες.

πάντως σε μένα οι 8.2 με την παραπάνω διαδικάσία δουλεύουν ρολόι.

και έφυγε και η άσπρη βούλα πάνω αριστερα στο desktop ;)

 

αν βρεις χρόνο και πόσο μάλλον λύση, γράψτο να μαθαίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη ξέχασα...

υπάρχει και αυτό

 

driver sweeper

 

Αφού έκανα κανονικά απεγκατάσταση έτρεξα το πρόγραμμα που λες και μετά το Driver Cleaner Professional αλλά δυστυχώς και πάλι μετά την επανεγκατάσταση το CCC δεν ανοίγει. Περιμένω προτάσεις για το τι μπορεί να φταίει. Πρώτη φορά που έχω πρόβλημα με τους οδηγούς της ATI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα κανονικά απεγκατάσταση έτρεξα το πρόγραμμα που λες και μετά το Driver Cleaner Professional αλλά δυστυχώς και πάλι μετά την επανεγκατάσταση το CCC δεν ανοίγει. Περιμένω προτάσεις για το τι μπορεί να φταίει. Πρώτη φορά που έχω πρόβλημα με τους οδηγούς της ATI...

 

Ποιους έβαλες? 8.1 ή 8.2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.ΝET Framework έχεις βάλει?

 

Ε ναι... Πώς λες να λειτουργούσε στις προηγούμενες εκδόσεις; Όλα τα Framework, 1.1, 2 & 3.

 

Ποιους έβαλες? 8.1 ή 8.2?

 

Την 8.2. Αλλά δε νομίζω να φταίει αυτή... Δε βρήκα κάτι σχετικό με πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την 8.2. Αλλά δε νομίζω να φταίει αυτή... Δε βρήκα κάτι σχετικό με πρόβλημα.

 

κι εγώ αλλά βάλε και την 8.1... δεν έχεις και πολλές επιλογές

ακολούθα το χθεσινό ποστ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ε ναι... Πώς λες να λειτουργούσε στις προηγούμενες εκδόσεις; Όλα τα Framework, 1.1, 2 & 3.

 

δεν μπορούσα να το ξέρω αυτό :-)

 

ποιά κάρτα έχεις btw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αλλά βάλε και την 8.1... δεν έχεις και πολλές επιλογές

ακολούθα το χθεσινό ποστ μου

 

Αυτό το έχω καταλάβει. Εντάξει. Δεν είναι και τόσο σοβαρό το πρόβλημα. Άρα θα περιμένω την 8.3, αντί να κάνω συνέχεια δοκιμές.

 

δεν μπορούσα να το ξέρω αυτό :-)

 

ποιά κάρτα έχεις btw?

 

Νομίζω ότι φαίνεται από το πρώτο μήνυμά μου, αλλά είτε φαίνεται είτε όχι δεν έχει σημασία.

 

Την x700 PRO έχω. ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

AGP ε? ως γνωστόν πλέον δεν δουλεύουν όλοι οι catalyst καλά με agp Radeon...

μείνε καλύτερα με τους 8.1

 

τώρα αν έχεις την pci-e version κάνε πάλι uninstall τους drivers αλλά από safe mode αυτή την φορά και δοκίμασε πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]και έφυγε και η άσπρη βούλα πάνω αριστερα στο desktop ;)

 

Ώστε αυτή ήταν η λύση με την άσπρη βούλα (σ' εμένα ήταν άσπρο τετραγωνάκι)!! Δεν παρατήρησα ότι με την ανανέωση των οδηγών έφυγε, δεν είχα καταλάβει ούτε γιατί ήταν εκεί ούτε πώς και γιατί έφυγε... Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την ύπαρξη της βούλας, έκανε το πρόβλημα σε όλες της οθόνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε αυτή ήταν η λύση με την άσπρη βούλα (σ' εμένα ήταν άσπρο τετραγωνάκι)!! Δεν παρατήρησα ότι με την ανανέωση των οδηγών έφυγε, δεν είχα καταλάβει ούτε γιατί ήταν εκεί ούτε πώς και γιατί έφυγε... Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την ύπαρξη της βούλας, έκανε το πρόβλημα σε όλες της οθόνες;

 

λάθος μου, τετραγωνάκι ήταν...έχω φαει ωρες να προσπαθώ να το κουνήσω με το ποντίκι...:cry:

μετά διάβασα ότι η ίδια η ΑΤΙ ανακοίνωσε ότι με τους επόμενους drivers θα το εξαφανίσουν:fear:

 

Γενικά δεν ξέρω γιατί μου αρέσει αυτή η εταιρία... χρόνια περιμέναμε να βγάλουν καλούς οδηγούς και τώρα που τα καταφέρανε ξεχνάνε τετραγωνάκια μέσα στην official εκδοση...

 

και το χειρότερο είναι πως μάλλον πάλι ΑΤΙ θα πάρω...

τοξίνες...

ναρκωτικά..

άσχημη παιδική ηλικία...

...δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...