Προς το περιεχόμενο

Ψυξη για CPU?


AquaBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστο και αυτο.Απλα μαλλον ο φιλος καταλαβε οτι μπαινει οπως ειναι χωρις backplate.

Εχω δει μιτρηκη να σπαει παντως(με ττ120 την διπλη,με ενα τερας χαλκινο για το chipset και χωρις backplate....μετα απο λιγες ωρες ραγησε η μιτρηκη και εσπασε στα 2....,αμα την βρω θα σου διξω και φωτο :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως οσοι χρειάζονται μια ψύχτρα για ένα λογικό o/c, δεν χρειάζονται την thermalright 120 extreme που κοστίζει 42+9(fan) = 51 euros...

και η http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977807&product=1054198 ειναι εξαιρετικη (33 euros) και μάλιστα σε χαμηλά Vcore δεν θα δει κανεις διαφορά με thermalright 120 extreme σε θερμοκρασία...

σίγουρα η thermalright 120 extreme θα δείξει τα δόντια της σε σχέση με άλλες σε πιο υψηλές τάσεις...

για αυτό καλο θα ειναι να απο-μηθοποιήσουμε την thermalright 120 extreme όταν αναφερόμαστε σε μέτριο ή καθόλου o/c και να σκεφτόμαστε με γνώμονα άλλα κριτήρια και όχι reviews απο sites που κάνουν τεστ με 1.6 vcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dark_Sage πολύ σωστά τα λες και πάντα πρέπε να ψάχνουμε τι μας χρειάζεται, αλλά όσον αφορά την Xigmatek HDT - S1283 του πλαισίου, κοίτα εδώ σε συγκρητικό test του tom's hardware για την θυγατρική της (εσωτερικά είναι ίδια) Zaward Vivo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να αντιπροτείνω κάποια φτηνή ψύκτρα με καλή απόδοση, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του tom's hardware ειναι πολύ καλή η CoolerMaster Hyper TX2 στα 15 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα την Zalman 9500.

Είναι αθόρυβη,πολύ καλή,και σου βγαίνει πιο φθηνά από την ψήκτρα που πρότεινε ο φίλος kosmasgr.

Την έχω 1 χρόνο,και δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα.Άσε που μπαίνει και σχεδόν σε όλες τις μητρικές,μιας και υποστηρίζει τους περισσότερους επεξεργαστές,από την intel και την AMD!!!:-)

 

Μπορείς να την βρεις εδώ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806326

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο και αυτο.Απλα μαλλον ο φιλος καταλαβε οτι μπαινει οπως ειναι χωρις backplate.

Εχω δει μιτρηκη να σπαει παντως(με ττ120 την διπλη,με ενα τερας χαλκινο για το chipset και χωρις backplate....μετα απο λιγες ωρες ραγησε η μιτρηκη και εσπασε στα 2....,αμα την βρω θα σου διξω και φωτο :-D)

 

Φίλε sadman κάτι δεν έκανε σωστά αυτός που την τοποθέτησε. Αν δεν κάνεις μονόζυγο πάνω της δεν υπάρχει περίπτωση να σου ραγίσει τη μητρική η ΤΤ (και μιλάω για τη μεγάλη την 120 VX). Την είχα μέχρι που πήρα την Thermalright και οφείλω να πω ότι η ΤΤ είναι πολύ καλή ψύκτρα και αν της βρεις τον τρόπο μπαίνει αρκετά εύκολα στη μητρική. Και επειδή ψαχνόμουν με τις θερμοκρασίες και τις θερμοαπαγωγικές, την έβαλα και την έβγαλα πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα κρεμάσματος της μητρικής, ούτε βέβαια και ραγίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dark_Sage πολύ σωστά τα λες και πάντα πρέπε να ψάχνουμε τι μας χρειάζεται, αλλά όσον αφορά την Xigmatek HDT - S1283 του πλαισίου, κοίτα εδώ σε συγκρητικό test του tom's hardware για την θυγατρική της (εσωτερικά είναι ίδια) Zaward Vivo.

η Χigmatek S1283 που έχω εγώ ... και αυτή που εχει φυσικά κ το πλαίσιο ειναι αυτή εδώ...:

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermalright-xigmatek_4.html#sect0

 

αυτη που εχει στο tomshardware με το άσπρο καπάκι δεν την ειχα ξαναδει...

 

 

και οσο αφορά τη Χigmatek S1283... δες εδώ..:

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermalright-xigmatek_9.html

 

1-2 βαθμους πάνω απο την 120... σε 1.6 volt....

φαντάσου δλδ στα 1.35-1.4v που έχει ο μέσος όρος απο εμάς - 0 διαφορά...

 

άσε που εχει κ spoiler για να κατευθύνει κομμάτι του αέρα προς τα κάτω για να ψύχει και τα mosfets...πανέξυπνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...