Προς το περιεχόμενο

Πότε θα βγουν νέα MacBook Pro ?


d-l-sama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πολυ καλα εκανες και το πηρες ...με γεια !! :-)

 

Περιμενουμε εντυπωσεις !!!

 

Λοιπόν ας αρχίσουμε από το ίδιο το μηχάνημα! Λεπτό και απίστευτα ελαφρύ! Μάλιστα είνα τόσο συμμαζεμένο (για να έχει τις ελάχιστες δυνατές διαστάσεις) ώστε ένας που το είδε το πέρασε για 13άρι! To πληκτρολόγιο είναι απίστευτο σε αίσθηση ενώ σε συνδυασμό με το ασύρματο mighty mouse τα καλώδια είναι παρελθόν! Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι το μισό σε μήκος από ότι σε άλλα φορητά (ενώ μπορέι να διπλασιαστεί άνετα με καλώδιο που σου παρέχει η apple στο κουτί) και μπορεί να μειωθεί και άλλο τυλίγωντάς το γύρω από κάτι ειδικές προεκτάσεις στο τροφοδοτικό! Άλλο επίπεδο να έχω το φορητό στο γραφείο με τη μπρίζα σε απόσταση λίγων εκατοστών και το γραφείο να μην είναι κατηλλειμένο από καλώδια! Καθόλου! To apple remote είναι όλα τα λεφτά και κρίμα που δεν είναι στάνταρ στο καινούργιο μοντέλο.

 

Γενικότερα λοιπόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και έχει μόνο τα γνωστά μειονεκτήματα που ήξερα και είχα αποδεχτεί πριν το αγοράσω. Δηλαδή έχει μόνο 2 θύρες USB και η θερμότητα που μπορεί να αναπτύξει αν το ζορίσεις σε καίει αν ακουμπήσεις σε συγκεκριμένα σημεία. Για το τελευταίο δε υπάρχει τελικά ιδαίτερο πρόβλημα, ενώ του έβαλα και ένα προγραμματάκι όπου του δίνεις κάποιους “κανόνες” και αυξομειώνει ανάλογα την ταχύτητα στους ανεμιστήρες με αποτέλεσμα πιο “ψυχρό” laptop!

 

Όπως προείπα δεν έχω ακόμα τα Leopard και ως εκ τούτου μπορώ να μιλήσω μόνο για τα Tiger. Ακόμα και με τα “παλιομοδίτικα” Tiger λοιπόν, όλα ειναι πολύ καλύτερα ή για την ακρίβεια σχεδόν όλα. Αυτός ο Finder δε μου αρέσει και ενώ έχει κάποια καλά στοιχεία συνολικά θεωρώ ότι ακόμα και των XP είναι καλύτερος! Αλήθεια αυτό το cut στον Finder γιατί δε λειτουργεί και έχει μόνο copy/paste?!?

 

H καθημερινότητα (γιατί αυτός είναι ο βασικός λόγος που έκανα το switch) είναι πράγματι πολύ καλύτερη με λιγότερα προβλήματα. Γιατί προβληματα έχω συναντήσει φυσικά. Για παράδειγμα όταν συνέδεσα τον καινούργιο μου 2,5” 320GB σκληρό πέταξε kernel panic και εκεί τα χρειάστηκα. Εν τέλει έβαλα τη τελευταία έκδοση του Tiger και όλα εντάξει μετά. Επίσης kernel panic μου έχει πετάξει και εξαιτίας του ipod shuffle που μου κάνανε δώρο με την αγορά του φορητού και δε ξέρω το λόγο. Δε ξέρω αν έχουν κάποιο πρόβλημα οι θύρες USB του φορητού. Μου εχουν μπει υποψίες...

 

Επίσης μου έχει κολλήσει και το ίδιο το λειτουργικό 2 φορές χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα, ενώ κατά καιρούς αντιμετωπίζω ψιλοκολλητάκια. Το θέμα είναι ότι αν και με απογοητεύει λιγάκι αυτό δε θα έλεγα ότι με εκνευρίζει όσο στα windows γιατί η καθημερινότητα είναι πολύ ανώτερη και το επισκιάζει (και είναι τα ίδια τα προβλήματα είνα πολύ λιγότερα από ότι είχα στα XP αλλά και στα παρεξηγημένα Vista)

 

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι δεν έχει χρειαστεί να βάλω windows! Έχω όλα τα προγραμματα που δουλεύω αυτή την περίοδο και σε mac! Θα βάλω σίγουρα windows για 2-3 προγραμματάκια και κυρίως για παιχνίδια αλλά εγώ αρχικά σκόπευα να βάλω και windows ταυτόχρονα ώστε να προσαρμοστώ πιο ομαλά! Έχω μόλις 2 εβδομάδες το φορητό και παρόλα αυτά όποτε ξαναέρχομαι σε επαφή με τα windows ξενερώνω παρʼόλο που ποτέ δεν ήμουν πολέμιος τους (απλά με είχαν κουράσει κυρίως με τα format τους).

 

Και όσο για το expose απλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος εναλλαγής παραθύρων (μη σας πω ότι ήταν και ένας από τους λόγους που ήθελα τη μετάβαση)!

 

Τέλος είναι καταπληκτικό το γεγονός ότι δε χρειάζομαι antivirus! Δεν είμαι άσχετος να πιστεύω ότι θα έιμαι για πάντα ασφαλής και μάλιστα είνα θέμα χρόνου με τη διάδοση που έχουν τα mac να αρχίσουν να ασχολούνται λίγο πιο σοβαρά μαζί του οι crackers. Αλλά το γεγονός παραμένει!

 

Αυτά! Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My mistake! Δεν πρόσεξα ότι είναι ο 2.4, οπότε βάσει τιμής υπέθεσα ότι είναι ο 2.2. Συγνώμη για την παραπληροφόρηση.

 

Που σημαίνει ότι αυτό είναι ένα καινούριο μηχανηματάκι και εγώ είμαι έτοιμος να ενταχτώ στον κόσμο των mac με ένα φρεσκοψημμένο και με καλό lifting laptop:-):-):-D:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My mistake! Δεν πρόσεξα ότι είναι ο 2.4, οπότε βάσει τιμής υπέθεσα ότι είναι ο 2.2. Συγνώμη για την παραπληροφόρηση.

 

Που σημαίνει ότι αυτό είναι ένα καινούριο μηχανηματάκι και εγώ είμαι έτοιμος να ενταχτώ στον κόσμο των mac με ένα φρεσκοψημμένο και με καλό lifting laptop:-):-):-D:-)Ή μάλλον λέω μακακίες και απλά μπερδεύτηκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι από τους παλιούς είναι! Η τιμή είναι μειωμένη! Τα καινούργια ξεκινάνε από τα 1900 ευρώ. Το συγκεκριμένο είναι το μοντέλο των 2500 ευρώ που με την ανακοινωση των καινούργιων (καλά όχι αμέσως :P) έπεσε στα 1700!

 

Φίλε d-l-sama, μάλλον μπερδεύτηκες! Όπως πολύ σωστά είπε ο Αντρέας είναι από τους παλιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...