Προς το περιεχόμενο

Adobe Dreamweaver CS3 Ρυθμισεις αναλυσης σελιδας


psiloscc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Εχω φτιαξει ενα site με το Adobe Dreamweaver CS3 αλλα οταν το εφτιαχνα ειχα αναλυση στην οθονη μου 1280χ1024 και το εβλεπα κανονικα.

Οταν ομως βαζω αναλυση πχ.1024χ768 πηγαινουν κατι πλαισια που εχω στην μεση του site απο την αριστερη μερια κατω απο τα κουμπια που εχω δειτε foto:

με αναληση 1280χ1024

http://img147.imageshack.us/img147/6295/1280xuo2.jpg

 

με αναλυση 1024χ768

http://img301.imageshack.us/img301/6342/1024xzc1.jpg

 

Mηπως εχει καπου ρυθμισεις για να βαλω να ανοιγει το site σε ολες τις αναλυσεις ή καπου να πρεπει να γραψω εγω ποση διασταση πρεπει να εχει το site?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1280χ1024 είναι και η ανάλυση που δηλώσει και στο site σου ετσί?

Δηλαδή το table που έχεις φτιάξει είναι 1280χ1024.

Και το menu που έχεις φτιάξει είναι με divs?

Αν ισχύει αυτό μάλλον το div είναι πολύ μεγάλο και πέφτει πάνω στο κελί που έχεις τα πλαίσια,όταν η ανάλυση μικραίνει.

Ερώτηση:το μενού είναι σε ξεχωτιστό κελί από αυτό που είναι τα πλαίσια στα δεξιά?

Αν όχι πιστεύω πως ισχύει αυτό που σου είπα και τότε θα πρέπει να βάλεις το menu σε ξεχωριστό κελί με συγκεκριμένες πάλι διαστάσεις.

Γενικά τα sites φτιάχνονται κυρίως σε ανάλυση 800χ600 για να αποφεύγονται περιπτώσεις που η οθόνη του επισκέπτη είναι μικρότερης ανάλυσης.

Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να κάνεις αυτό που είπε και ο silverthan,δηλαδή να φτιάξεις τα κελιά του table σου σε ποσοστά,ώστε να εμφανίζεται η σελίδα σου βάσει της ανάλυσης της οθόνης του επισκέπτη.

Έτσι τουλάχιστον το κατάλαβα εγώ με βάση αυτά που είδα στις εικόνες που έχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις ςας!!!

Το 1280χ1024 το ειχα στο pc μου οταν εφτιαχνα το site δεν εχω κανονισει ποσο πρεπει να ειναι το site ξερεις αν εχει καπου ρυθμιση στο Dreamweaver για να δηλωσω ποση αναλυση πρεπει να ειναι το site?πχ.800χ600?

το menu ειναι φτιαγμενα τα κουμπια σε φωτογραφιες GIF με ενα προγραμμα αλλα επηδη δεν ηξερα και ουτε ξερω πως να βαλω τις φωτο σε συγκεκριμενα σημεια της σελιδας τα εβαλα μεσα σε div για να μπορω να τα μετακεινω με το ποντικι οπου θελω, επησης και τους κωδικες απο διαφιμησεις google, καιρου, κλπ. παλι μεσα σε div τα εβαλα γιατι οταν πατουσα quick tag editor εμπαινε ο κωδικας και μετα φαινοταν μονο μια μαυρη γραμμη και δεν μπορουσα και αυτα να τα βαλω στα σημεια που ηθελα,

Οπως καταλαβες δεν ξερω καν τι

ειναι το div απλα το εβαλα γιατι ηταν το μονο που με βολευε.

Το μενου το καθε κουμπι (φωτο)ειναι σε ξεχωριστο div και τα πλαισια παλι ξεχωριστα το καθε ενα.

Οταν μετακινουνται τα πλαισια το μονο που μενει σταθερο ειναι οτι εχω μεσα σε div.

Αν νομιζει καποιος οτι αν του στειλω το url του site μπορει να τον βοηθησει να καταλαβει τι εχω κανει λαθος (που μαλον φταινε τα div ή πρεπει να καθορισω ποση αναλυση πρεπει να εχει το site)να μου το πει.

Σας ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στείλε το url(στείλε το pm αν δεν θές να φανεί).

Εγώ χρησιμοποιώ το Dreamweaver για να με διευκολύνει στη δημιουργία της σελίδας.

Δουλεύω περισσότερο με τον κώδικα,οπότε δεν ξέρω αν το πρόβλημά σου οφείλετε στον κώδικα ή στις λειτουργίες του Dreamweaver.

Θα το κοιτάξω αύριο όμως καθότι γράφω μάθημα αύριο και δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω σήμερα.

Όσο για το πώς μπορείς να ορίσεις τις διαστάσεις της σελίδας σου,αν χρησιμοποιείς tables,πρέπει να συμπληρώσεις το width που θές στο πλαίσιο που θα σου εμφανίσει μετά το Insert Table,ενώ για τα divs οι διαστάσεις ορίζονται από το css,το οποιό αν δεν ξέρεις να το δουλεύεις ψάξε στο google και θα βρείς άπειρες πληροφορίες(ένα πολύ καλό ελληνικό είναι το cssplay.gr).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...