Προς το περιεχόμενο

Απελπισία


Nikit4s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα το παρακατω συστημα αλλα δεν το εχω χαρει ουτε λεπτο αφου δεν λειτουργει για πανω απο 5-10 λεπτα το πολυ και μερικες φορες και λιγοτερο. Σας παρακαλω οποιος ξερει απο ram timings ας με βοηθησει αφου δοκιμασα τα ονομαστικα των μνημων μου(5-5-5-15) και παλι ο υπολογιστης κρασαρει. Ισως δεν κανω κατι σωστα στις ρυθμισεις του bios μιας και δεν εχο ξανασχοληθει με χρονισμους μνημων

 

cpu: amd ath 64x2 5200

m/b sapphire pure hd 690g

svga pci-x hd3850 256mb ddr3 connect 3d

ram ddr2 kit geil b-dragon 800 5-5-5-15

τροφοδοτικο chieftech 560w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βαλει και τη αναλογη ταση για της μνημες? Πολλες μνημεσ θελουν πανω απο 1.8V για να λειτουργησουν στη ονομαστικη τους ταχυτητα. Η δικες μου πχ θελουν 2.1V. Επισης εισαι σιγουρος οτι φταινε η μνημες? Εχεις τρεξει memtest86+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τα ειχα βγαλει ολα απο πανω εκτος απο τις μνημες και τον επεξεργαστη και γιαυτο λεω οτι φταινε. Στο cpu-z τα δειχνει ολα καλα και βαση του speedfan και του προγραμματος που ειχε η m/b αλλα και του pc health στο bios απο θερμοκρασιες ειμαι ενταξει. Oταν σκαλιζαμε τους χρονισμους με ενα φιλο μου καπως τις πετυχαμε και δουλευε κανονικα ο υπολογιστης αλλα με χαμηλοτερη ταχυτητα στις μνημες (νομιζω 300 κατι αντι για 400) και ειχε την φαεινη ιδεα να τις χρονισουμε στην σωστη ταχυτητα αλλα ελα που ξεχασαμε τι ειχε βαλει πριν.Οσο για το ρευμα γραφουν 1.8 πανω και δοκιμασα και με μεχρι 2.4 (μεχρι εκει λεει στο site τους οτι λειτουργουν με ασφαλεια) αλλα τα ιδια. Ξερω πως θα βαλω το 5-5-5-15 αλλα με τις υπολοιπες ρυθμισεις τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να κατεβασεις το memtest http://www.memtest.org/#downiso. Δωκιμασε τις μνημες με αυτο se 800μχζ και 2.2βολτ vdimm kai default timings. Για πιθανη ασυμβατοτητα με τις μνημες ή ελαττωματικές μνήμες μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω το προγραμμα αλλα με απασχολει και κατι αλλο. Οταν πηρα τον υπολογιστη μεσω ιντερνετ με πηραν και μου ειπαν οτι δεν ειχαν την μνημη που ειχα ζητησει και οτι θα μου εστελναν μια με ιδιο χρονισμο(4-4-4-12) αλλα τελικα μου εστειλαν αυτες (5-5-5-15).Το προβλημα ειναι οτι δεν εδοσα σημασια οταν τα παρελαβα(αφου δεν ηξερα και πολλα εφοσον δεν ειχα ασχοληθει), εχω πεταξει τη συσκευασια και απ'οτι φαινεται μαλλον δεν μπορω να τις επιστρεψω και να παρω καποιες αλλες.Βλεπω να ξοδευω κιαλλα χρηματα για το τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...