Προς το περιεχόμενο

Οικολογικό Low Power PC. Ιδέες παρακαλώ!


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να φτιάξω ένα PC για κατεβαστήρι που θα δουλεύει 24/7. Το θέμα είναι ότι θέλω να είναι οικολογικό, να έχει δηλαδή χαμηλή κατανάλωση, τόσο για λόγους οικονομίας όσο και... ιδεολογίας. Χρειάζομαι προφανώς ένα motherboard με on-board GPU (κάτι σε x200 είναι υπεραρκετό) και μια ethernet, έναν σκληρό δίσκο, λίγη μνήμη (512 πιστεύω είναι υπεραρκετά) και τέλος έναν επεξεργαστή. Κι αν σε όλα η κατανάλωση είναι τετριμένη και έτσι η επιλογή αδιάφορη, στον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό έχω πρόβλημα.

 

Βλέπω ότι όσο πιο καινουργιος ο επεξεργαστής τόσο μικρότερη κατανάλωση, αλλά μεγαλύτερο το κόστος. Από την άλλη οι επεξεργαστές των 130nm έχουν κατανάλωση άνω των 55W. Το ιδανικό θα ήταν να μπει ένας Pentium M. Η μέγιστη κατανάλωση τους είναι κάτω από 25W σε full load (Wiki). Είχα ακούσει κάποτε πως είχαν κυκλοφορήσει ανταπτορες που έπετρεπαν να μπει επεξεργασής φορητού σε desktop. Ξέρετε τίποτα;

 

Επίσης κάποια λίστα με την κατανάλσωση των Pentium4 (ή και Pentium3) σε idle (το idle είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως);

 

Και σε έναν τέτοιο υπολογιστή τι τροφοδοτικό θα ταίριαζε; 200W μου φαίνονται αρκετά, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.) Πιστεύω ότι η ιδανικότερη λύση για σένα είναι ένα λάπτοπ ~ στα 500-600 ευρώ καινούριο ή λιγότερο, μεταχειρισμένο.

2.) Απ' ότι θυμάμαι στο σχολικό εργαστήριο σε κάτι 386 pc είχαμε τροφοδοτικό 220-240W. Πιστεύω λοιπόν ότι το ελάχιστο που πρέπει να πάρεις είναι ένα 350w, που δέ νομίζω να κυκλοφορούν πολλά πλέον σε αυτήν την κατηγορία.

3.) Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση, μπορείς να απευθυνθείς σε φωτοβολταϊκά συστήματα ή ανεμογεννήτριες (οκ, το κόστος για αγορά και τοποθέτηση είναι μεγάλο άλλα η απόσβεση γίνεται γύρω στα 15 χρόνια+ δε μολύνεις κ το περιβάλλον). Δεν κάνω πλάκα. Αρκετές εταιρίες και στην Ελλάδα πλέον ασχολούνται με τέτοια οικιακά συστήματα.

4.) Με επιφύλαξη, άν το pc είναι σε κατάσταση αναμονής τότε δε λειτουργούν οι σκληροί κ ούτε το δίκτυο, άρα δεν κατεβάζεις.

5.) Τέλος, καλή λύση επίσης θα ήταν να βρείς ένα παλιό μεταχειρισμένο pc, με 256 ram, on board vga (κάτι παλιές της intel), επεξεργαστή το πολύ 1 Ghz, 300άρι τροφοδοτικό, win xp, να του φορτώσεις ένα ελαφρύ firewall (μια απο την 5 ή 6 έκδση του zone alarm είναι οκ) οπτικά/floppy δε χρειάζεσαι, μια καλή ψύκτρα να μη σου ψήνεται αφού δουλεύει 24/7 (ή να το βγάλεις στην ταράτσα - το λεγόμενο ταρατσοπισί κ να το ελέγχεις με remote :P ή ακόμα να επιχειρήσεις να βουτήξεις μερικα εξαρτήματα στο λάδι:PPPP), πληκτρολόγια- ποντίκια να τα αποσυνδέεις.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μπερδεμένα μας τα λες. Κάνεις αναφορά σε επεξεργαστές πολύ παλιάς εσοδείας πλέον, χωρίς να έχεις δηλώσει ξεκάθαρα ότι έχεις παλαιό hardware που θες να εκμεταλλευτείς και ποιο είναι αυτό. Σκοπεύεις να ψάξεις για μεταχειρισμένα κομμάτια μήπως; Αν και προσωπικά έχω όλη την καλή διάθεση να δώσω μία απάντηση επί της ουσίας, ειλικρινά δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

 

 

Ας δώσω μόνο ένα παράδειγμα, για να καταλάβεις σε ποιο πνεύμα θα ήταν και η πιο (εκτενής) απάντηση που είχα αρχικά σκοπό να δώσω : Αυτήν τη στιγμή έχω σε λειτουργία έναν Linux file server (P3@600MHz, 256MB RAM). Επειδή όμως το hardware είναι παλιό, έχω κάποια προβλήματα τελευταία (πρόβλημα εκκίνησης της μητρικής από cold boot, μειωμένες δυνατότητες επεκτασιμότητας αποθηκευτικού χώρου κ.ά.). Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω μία low-end, πλην όμως επώνυμη, μητρική κάρτα με ενσωματωμένα όλα τα απαραίτητα όπως VGA, SATA-2, Gigabit LAN (~52?), έναν Intel Celeron 420 (~32Ε) και ένα στικάκι DDR-II του 1GB (~18E). Από μετρήσεις που έχω δει, ο Celeron αυτός τραβάει κάτω από 25W σε idle και σκοπεύω να τον κάνω underclock/undervolt αν γίνεται για να μειωθεί ακόμη περισσότερο η κατανάλωση. Το αμέσως καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε θέμα κατανάλωσης είναι παίζοντας με ITX μητρικές και VIA CPUs. Το κόστος όμως αυξάνεται δυσανάλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δυο λόγια σχετικά με το τροφοδοτικό.

Δε σημαίνει πως όσο μικρότερης ισχύος θα είναι τόσο λιγότερο θα "καίει". Το pc τραβάει πάντα όσο ρεύμα του χρειάζεται. Είτε 600W είτε 350W την ίδια κατανάλωση θα έχει. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το efficiency, το πόσο αποδοτικό θα είναι δηλαδή. Καλό είναι να έχει δείκτη >80%. Τα καινούργια/ποιοτικά psu φτάνουν αυτό το ποσοστό.

Συν το ότι έχω μια υποψία πως ένα οριακά μικρό τροφοδοτικό θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια σε σχέση με ένα μεγαλύτερο, στο ίδιο σύστημα, με το ίδιο efficiency. Η λογική μου λέει (δε θυμάμαι αν το χω διαβάσει και κάπου) ότι δουλεύοντας το στο όριο θα ζορίζεται=>θερμένεται περισσότερο=>μεγαλύτερη σπατάλη ενέργειας.

Από ότι θυμάμαι 200W psu είχα σε έναν Pentium MMX. Ακόμα και να ήθελες κάτι τέτοιο δε νομίζω να μπορείς να βρεις αλλά ούτε θα είναι συμβατό με ένα τόσο νεότρο σύστημα (εκτός κι αν για κάποιον περίεργο λόγο παράγονται ακόμα).

Σίγουρα το laptop θα ήταν η λιγότερο ενεργοβόρα λύση αλλά δε μου κάθεται καλά η ιδέα να το χρησιμοποιείς για κατεβαστήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δυο λόγια σχετικά με το τροφοδοτικό.

Δε σημαίνει πως όσο μικρότερης ισχύος θα είναι τόσο λιγότερο θα "καίει". Το pc τραβάει πάντα όσο ρεύμα του χρειάζεται. Είτε 600W είτε 350W την ίδια κατανάλωση θα έχει. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το efficiency, το πόσο αποδοτικό θα είναι δηλαδή. Καλό είναι να έχει δείκτη >80%. Τα καινούργια/ποιοτικά psu φτάνουν αυτό το ποσοστό.

Συν το ότι έχω μια υποψία πως ένα οριακά μικρό τροφοδοτικό θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια σε σχέση με ένα μεγαλύτερο, στο ίδιο σύστημα, με το ίδιο efficiency. Η λογική μου λέει (δε θυμάμαι αν το χω διαβάσει και κάπου) ότι δουλεύοντας το στο όριο θα ζορίζεται=>θερμένεται περισσότερο=>μεγαλύτερη σπατάλη ενέργειας.

 

Ένα σχόλιο σχετικά : Το efficiency των τροφοδοτικών δεν είναι σταθερό, χαρακτηρίζεται από καμπύλη απόδοσης. Π.χ. σε ένα 80+ certified επώνυμο τροφοδοτικό των 550W που τροφοδοτεί ένα σύστημα με απαιτήσεις 200W, το efficiency εμφανίζεται πολύ μειωμένο. Είναι καλό να έχουμε πάντα ένα περιθώριο ισχύος για μελλοντικές αναβαθμίσεις, αλλά μέχρι ένα όριο. Κατά την επιλογή τροφοδοτικού, προσπαθούμε να ταιριάζει κατά το δυνατόν με το setup μας, δεν ξοδεύουμε τυφλά κυνηγώντας απλά το όνομα και το ακριβό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να διαβασεις εδω

http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?f=19&t=26704&hilit=sis+chipset

για το πως καποιος χρησιμοποιεί σαν επεξεργαστή εναν Celeron Mobile Socket 478 πάνω σε μια κανονική μητρική για P4

ισως χρειαστει να γινεις μελος στο φορουμ εκει για να δεις το δεις.

 

προσωπικα χρησιμοποιω εναν Mobile Intel® Celeron® CPU 2.00GHz σε μια P4i65 motherboard κανα 6μηνο τωρα και ολα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Parsifal στη χρήση ITX και VIA για καλύτερη λύση χαμηλής κατανάλωσης και θα κάνω μια απόπειρα να προτείνω μια σύνθεση όσο οικονομικότερη γίνεται χωρίς να θυσιαστεί επεξεργαστική ισχύς και επεκτασιμότητα με τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση.

 

Διάλεξα αυτό το motherboard+cpu Via 1.3Ghz για το γεγονός πως προσφέρει lan,sata, 1 pci port ,sound+vga onboard,firewire και ddr συμβατότητα. Μέση κατανάλωση στα ~25 Watt. 205 καυτά ευρώ.

 

Τροφοδοτικό 80W με case 119

Μνήμη 26

 

350 ευρώ σύνολο χωρίς drives και τέτοια. Η οικολογική συνείδηση κοστίζει! Βασικά το κατάστημα αυτό βαράει τις τιμές αλλά δεν ξέρω άλλο. Π.χ. motherboard pico-itx που έξω κοστίζει 200 ευρώ αυτός το έχει ~350.

 

antonl έχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος όσον αφορά την σχέση ζήτησης-κατανάλωσης και θέρμανσης στα τροφοδοτικά. Νομίζω πως το τροφοδοτικό λειτουργεί πιο αποδοτικά και οικονομικά όταν τα watt που ζητούνται από το hardware πλησιάζουν αυτά του efficiency. Επιπλέον είχα παρατηρήσει πως σε ένα low-end σύστημα που είχα ένα 450ρι psu θερμαινόταν πολύ. Όταν αναβάθμισα κάποια πράγματα και αυξήθηκε η ανάγκη σε watt, έπεσε η θερμοκρασία του τροφοδοτικού. Παρ' όλα αυτά διατηρώ επιφυλάξεις γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν thnx για τις απαντήσεις.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής. Έχω ένα P4@2,4 με μια Χ1600 τα οποία δεν παίζουν πια 24/7 (πάνε οι εποχές των 384kbps, τώρα με 24Μbps όλα έρχονται πιο γρήγορα, και γλιτωσα και από το θορυβο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Η διαφορά στη ΔΕΗ, πιστέψτε με, δεν ήταν αμελητέα. Πλέον δουλεύω στο καινούριο laptop και σκεφτόμουν να στείλω στα μεταχειρισμένα το desktop και να φτιάξω με ebay, αγγελείες κτλ ένα low power pc για κατεβαστήρι, mp3 player/file server και ίσως divX και mini-webserver.

 

Σκέφτηκα κι εγώ να βρω ένα παλιό laptop, αλλά δεν μου πάει καλά να αφήνω 24/7 αυτούς τους ευαίσθητους δίσκους που φοράνε, με την τραγική τους συνήθως θερμοαπαγωγή.

 

Η αρχική σκέψη ήταν όπως είπα ένα all-in-one motherboard με ένα Pentium M πάνω και τον ένα 300αρι σκληρό μου. Δεν είχα ιδέα για τα ITX. To link που μου έδωσες είναι λίγο ακριβό, αλλά έχει και λίγο πιο παλια μοντέλα σε καλές τίμές στο ebay. Τώρα που το ξαναβλέπω έχει και κάτι Intel με [email protected] (υπεραρκετός νομίζω για τη δουλειά που το θέλω) με 90Ε! Ακόμα έχει και ένα βασισμένο στο ΕΧ15000 σε υλοποίηση Jetway με 180Ε περίπου. Πωπω, a whole new world!

 

Αυτά τα VIA είναι συμβατά με χ86 απ'οτι κατάλαβα, ε; Δηλαδή θα τρέχουν XP/Linux... Αλήθεια που είδες την μέση κατανάλωση; Θα κοιτάξω και το site του κατασκευαστή...

 

Ακόμη, αυτά τα μηχανηματάκια που αναφέρει το παλικάρι στο awmn, που μετράνε την κατανάλωση, πως λέγονται; (Και πόσο περίπου κοστίζουν;)

 

gtroza ωραίο το linux box αλλά ακριβό μου φαίνεται...

 

Και ΟΧΙ, η οικολογική συνειδηση δεν κοστίζει, αλλά εξοικονομεί και χρήμα (και δεν μιλάω μόνο για μακροχρόνια απόσβεση). Η οικολογική μόδα, ναι ίσως να έχει πολύ υπεραξία, όπως όλα τα trends...

 

Ενδιαφέρετε κανείς για P4 με Χ1600?:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν thnx για τις απαντήσεις.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής. Έχω ένα P4@2,4 με μια Χ1600 τα οποία δεν παίζουν πια 24/7 (πάνε οι εποχές των 384kbps, τώρα με 24Μbps όλα έρχονται πιο γρήγορα). Η διαφορά στη ΔΕΗ, πιστέψτε με, δεν ήταν αμελητέα. Πλέον δουλεύω στο καινούριο laptop και σκεφτόμουν να στείλω στα μεταχειρισμένα το desktop και να φτιάξω με ebay, αγγελείες κτλ ένα low power pc για κατεβαστήρι, mp3 player/file server και ίσως divX και mini-webserver.

 

Η αρχική σκέψη ήταν όπως είπα ένα all-in-one motherboard με ένα Pentium M πάνω και τον ένα 300αρι σκληρό μου. Δεν είχα ιδέα για τα ITX. To link που μου έδωσες είναι λίγο ακριβό, αλλά έχει και λίγο πιο παλια μοντέλα σε καλές τίμές στο ebay. Τώρα που το ξαναβλέπω έχει και κάτι Intel με [email protected] (υπεραρκετός νομίζω για τη δουλειά που το θέλω) με 90Ε! Ακόμα έχει και ένα βασισμένο στο ΕΧ15000 σε υλοποίηση Jetway με 180Ε περίπου. Πωπω, a whole new world!

 

Αυτά τα VIA είναι συμβατά με χ86 απ'οτι κατάλαβα, ε; Δηλαδή θα τρέχουν XP/Linux... Αλήθεια που είδες την μέση κατανάλωση; Θα κοιτάξω και το site του κατασκευαστή...

 

Ακόμη, αυτά τα μηχανηματάκια που αναφέρει το παλικάρι στο awmn, που μετράνε την κατανάλωση, πως λέγονται; (Και πόσο περίπου κοστίζουν;)

 

gtroza ωραίο το linux box αλλά ακριβό μου φαίνεται...

 

Και ΟΧΙ, η οικολογική συνειδηση δεν κοστίζει, αλλά εξοικονομεί και χρήμα (και δεν μιλάω μόνο για μακροχρόνια απόσβεση). Η οικολογική μόδα, ναι ίσως να έχει πολύ υπεραξία, όπως όλα τα trends...

 

Ενδιαφέρετε κανείς για P4 με Χ1600?:-D:-D:-D

 

Κοίταξε αν δεν είχαν τόσο τσιμπημένες τις τιμές θα τα άκουγες περισσότερο τα ITX. Αλλά επειδή πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες κάτι carpc shops και τέτοια, θεωρούνται είδος πολυτελείας σε σχέση με τα ATX.

Ψάξε και για carpc στο google θα βρεις μαγαζιά που πουλάνε λίγο πιο παλιά και πιο φτηνά από αυτούς τους φαρμακοποιούς. Από υποστήριξη όμως δεν ξέρω τι παίζει. Κοίτα στο site της VIA θα βρεις όλες τις πληροφορίες.

 

**Κοίτα και το τελευταίο pico-ITX της VIA να δεις μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtroza ωραίο το linux box αλλά ακριβό μου φαίνεται...

 

μιλάμε για 5watt

εκτός άν δεν κάνει για άλλους λόγους ή ακόμα και για την χαρά της δημιουργίας, οπότε πάω πάσο

 

κι εγώ θα έφτιαχνα, δεν θα αγόραζα!

 

**Κοίτα και το τελευταίο pico-ITX της VIA να δεις μέγεθος

 

και τιμή

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...