Προς το περιεχόμενο

2 sound cards.ΠΑΝΙΚΟΣ.


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.Στο pc εχω 2 καρτες ηχου.μια ενσωματωμενη (και απενεργοποιημενη απο το BIOS) αυτη

>00:10.1 Audio device: nVidia Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)

και μια

>04:08.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Audigy LS

κλασσικα το λινουξ βλεπει και τις δυο.αυτο λοιπον που θελω να πετυχω ειναι να μην βλεπει την μια.την ενσωματωμενη φυσικα.δοκιμασα απλα να την αγνοησω και να βαλω σαν primary την Audigy,ματαιος κοπος.μετα απο restarts,η ενσωματωμενη γινεται απο μονη της primary.μου χει σπασει τα νευρα.καπου διαβασα (ubuntu forums) να βαλω ενα kernel module ετσι ωστε η Audigy να φορτωνει πρωτη αρα να παιρνει και την θεση της primary,αυτο ουτε ξερω πως γινεται κι αν παιζει.

 

καμμια ιδεα;

καμμια πιο γενικη ιδεα;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα

 

Λες ότι στο linux την βλέπει.Παίζει και κανονικά δηλ?Έχεις ήχο????Ή απλά στη βγάζει?

 

Από κονσόλα δοκίμασες με alsaconf να επιλέξεις την audigy?

και μετά : alsactl store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πολυ newbie στο linux αλλα απλα μια ιδεα , δεν μπορεις να βαλεις το module της καρτας ηχου που δεν θες να φορτωνει στα απαγορευμενα drivers ετσι ωστε να μην φορτωνει ?

βρες ποιο module χρησιμοποιει η καρτα σου και ψαξε στο νετ , υπαρχει ενα αρχειο που λεγεται restricted modules αν θυμαμαι καλα. Λογικα θα δουλεψει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισαν τα οργανα...

 

το Ubuntu Community φροντισε να μας στερησει την alsaconfig....με αλλα λογια δεν υπαρχει alsaconfig στο ubuntu

 

Η εντολή μήπως δεν είναι alsaconfig; Μήπως είναι alsaconf; alsaconf(8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ποια modules χρησιμοποιούν οι δυο κάρτες. Πιθανά και στα δυο υπάρχει η επιλογή index, νομίζω είναι κοινή επιλογή για όλα τα alsa modules. Για να σιγουρευτείς ρώτα τα modules τι επιλογές έχει το καθένα με:

>
modinfo module_name

Η τιμή της επιλογής index είναι ένας ακέραιος και δηλώνει τη σειρά με την οποία κάθε κάρτα θα εμφανίζεται στο σύστημα ξεκινώντας από το 0. Αυτό γίνεται ανεξάρτητα από το ποιο module φορτώνεται πρώτο και για να δουλέψει σωστά πρέπει να βάλεις και στα δυο modules την επιλογή αυτή. Έτσι ορίζεις εσύ ποια κάρτα θα φαίνεται πρώτη και άρα θα χρησιμοποιείται σαν default.

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ψάξεις στο wiki του alsa project, για το πως μπορείς να επιλέξεις ποια κάρτα θα είναι η default, μέσα από ρυθμίσεις που θα βάλεις στο /etc/asound.conf ή στο ~/asoundrc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε κονσόλα

asoundconf list

για να σου βγάλει την λίστα με τις κάρτες που βλέπει το σύστημα.Μετά δίνεις

sudo asoundconf set-default-card cardname

όπου cardname θα βάλεις αυτή που θέλεις από την λίστα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...