Προς το περιεχόμενο

Matroska (HD) αρχεία


sukalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν κάνω αναπαραγωγή Matroska (hd) αρχεία , το σύστημα μου γίνεται πολύ αργό και το video κάνει κάτι κολήματα ,π.χ:χαμηλότερη ταχήτητα αναπαραγωγής,κοψίματα στην εικόνα,ο ήχος πιο μπροστά απο την εικόνα.Να σημειώσω οτι έχω εγκατεστημένο το k-lite codec basic με επιλεγμένο το hd.Σαν player έχω δοκιμάσει πολλούς ,πάνω κάτω τα ίδια συμτωματα (καλήτερα αποτελεσματα με KMPlayer).Το σύστημα μου δε νομίζω να έχει πρόβλημα.

p4:3ghz,ram:2048,vga:x1950pro 512mb.Επίσης δε μου το κάποια HD αρχεία αλλα με όλα, περισσότερο με τη σειρά planet earth bbc(φοβερο ντοκιμαντερ οσοι δε το εχετε δει δειτε το!!!).

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το k-lite codec και να θέλει άλλου τύπου σπλίτερ-κωδικοποιητές ?Το σύστημα μου?(δε νομίζω να έχει πρόβλημα)...

Εχετε να προτίνετε κάτι κάποιον player ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cccp-project.net/

 

για μενα οτι καλυτερο υπαρχει αυτην την στιγμη,παιζει τα παντα απο τον σκληρο

 

το συστημα σου ισως εχει προβλημα με αρχεια 1080p και ειδικα η η cpu.

καλο θα ηταν να παιζεις αρχεια που ειναι σε 720p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το CoreAVC codec για το βίντεο. Πηγαίνει σφαίρα. Αν έχεις πρόβλημα και με αυτό μάλλον δεν έχει εγκατασταθεί σωστά. Στο media player classic ενώ παίζει το αρχείο, κάνε δεξί κλικ στην εικόνα->filters και κοίτα ποιό codec χρησιμοποιεί.

Αν δεν χρησιμοποιεί το CoreAVC πήγαινε στις ρυθμίσεις (options) στο Media Player Classic->external filters->Add->επέλεξε αυτό που χρησιμοποιεί ,πάτα ΟΚ και μετά επέλεξέ το και επέλεξε δεξιά το "Block". Δοκίμασε ξανά μέχρι να δεις στα filters ότι παίζει με το coreavc.

 

Αν πάλι δεν σε καλύπτει μάλλον πρέπει να πας σε μια ATI HD 2600 που έχει hardware επιτάχυνση H264.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση για σένα είναι να βάλεις το PowerDVD και να κάνεις enable το HW acceleration (η 1950 κάνει).

 

Η Χ1950 δεν υποστηρίζει H.264 επιτάχυνση. Μόνο η σειρά HD2xxx (και όχι όλες, π.χ. η HD2900 όχι) και οι νεότερες HD3xxx. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε P4 είναι με οποιονδήποτε DirectShow-based player και χρήση του CoreAVC Pro codec, που δυστυχώς είναι εμπορικό προϊόν. Και αυτό πάλι σε 1080i/p δε θα δίνει αποτελέσματα, ένας P4 απλά δεν είναι αρκετός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το CoreAVC codec για το βίντεο. Πηγαίνει σφαίρα. Αν έχεις πρόβλημα και με αυτό μάλλον δεν έχει εγκατασταθεί σωστά. Στο media player classic ενώ παίζει το αρχείο, κάνε δεξί κλικ στην εικόνα->filters και κοίτα ποιό codec χρησιμοποιεί.

Αν δεν χρησιμοποιεί το CoreAVC πήγαινε στις ρυθμίσεις (options) στο Media Player Classic->external filters->Add->επέλεξε αυτό που χρησιμοποιεί ,πάτα ΟΚ και μετά επέλεξέ το και επέλεξε δεξιά το "Block". Δοκίμασε ξανά μέχρι να δεις στα filters ότι παίζει με το coreavc.

 

Αν πάλι δεν σε καλύπτει μάλλον πρέπει να πας σε μια ATI HD 2600 που έχει hardware επιτάχυνση H264.

 

εκανα ότι είπες με τη μόνη διαφορά οτι τώρα κολάει λιγότερο ,ο ήχος δεν προχωράει πριν την εικόνα αλλα ο ήχος ακούγεται ρομποτικός και δεν μου εμφανίζει τους υπότιτλους που μου εμφάνιζε με το k-lite codec...Μαλλον hardware ειναι αλλα δεν έχω κάποια άλλη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βάλε το haali media splitter μόνο μην μπλέξεις με codecs εφόσον έχεις τέτοιο δυνατό σύστημα.Ούτε me load subtitles δεν στους εμφανίζει?Γιατί και γω στον mpc δεν έχω βάλει vmr9 αλλά βλέπω μια χαρά.

 

Και μην ακούω μπούρδες.2 1080p(vendetta, the phantom menace) σε 3,6ghz και 7800gt τα χα δει με 25 fps και με streaming στην hdtv .Μόνο στην αρχή είχα κάποια προβλήματα(15sec) αλλά μετά κανένα πρόβλημα.Επομένως μη χαλάμε άσκοπα λεφτά.

 

@stavrosd καλή η pic που πόσταρες.Θα τσεκάρω τις ρυθμίσεις (κατω δεξιά) να δω τι κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξε επεξεργαστή.. αυτός που έχεις δε σηκώνει τις ματρόσκες.

 

μ έναν διπύρηνο θα είσαι μια χαρά!!!!

 

οι ματρόσκες ήταν ο κύριος και μοναδικός λόγος που έστησα HTPC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ που έχω P4:3.2 και 8400gs χρειάστηκε να να τον overclockαρω στα 3,5 για να τα παίζει χωρίς κολλήματα.. τα 720p τα παίζει μια χαρα.. στα 1080p υπάρχει το πρόβλημα..

το powerdvd που υποστηρίζει hardware acceleration δεν παίζει mkv αρχεια.. δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...