Προς το περιεχόμενο

'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?


Hal9000

'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. 'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?

    • Ω ναι!
      727
    • Ω όχι!
      664
    • Σύντομα
      253
    • 'Αχρηστη είναι τώρα
      421


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τσου, εδώ και δύο χρόνια όλο το αναβάλω, για πολλούς και διάφορους λόγους:

 

1) Δεν βλέπω τηλεόραση στο σπίτι. Αν την πάρω θα είναι για το 360 και καμια ταινία που και που.

 

2) Θέλω οπωσδήποτε 1080p και περιμένω να πέσουν κι άλλο (έστω κι αν οι διαφορές σε σχέση με τις WXGA είναι μηδαμινές στην καθημερινή χρήση).

 

3) Δεν υπάρχει ακόμα ικανός αριθμός ταινιών Full HD (αλλά και "σκέτο" HD) στα VC. Άρα αποκλείεται να τα σκάσω για Blu-Ray ή HD-DVD (ζωή σε λόγου μας). Αν θέλω να αναπαράγω τις ήδη κατεβασμένες (γκουχ γκουχ), θα πρέπει να τραβάω πάλι καλώδια από το PC, καλύτερα άστο...

 

4) Έρχεται Euro και Ολυμπιάδα το καλοκαίρι. Πάει να πει θα πάρει πολύς κόσμος πράμα και θα πέσουν οι τιμές. Θα υπάρχουν και τρελές προσφορές.

 

5) Επανέρχομαι στις τιμές γιατί δεν είμαστε να χαλάμε πολλά τώρα. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η αγορά, δεν υπάρχει πλέον η περιβόητη "αγορά της 5ετίας" (10ετίας κατ' άλλους). Μια τηλεόραση που κάνει σήμερα 3000 ευρώ, σε 2 χρόνια δεν θα έχει ούτε τα μισά και θα έχουν βγει πολύ καλύτερες με λιγότερα από 3 χιλιάρικα.

 

6) Για θεωρητικούς λόγους και μόνο αναφέρω την ύπαρξη ενσωματωμένων DVB-T δεκτών στις τηλεοράσεις, χωρίς όμως υποστήριξη για MHP interactive υπηρεσίες. Πάει να πει πάλι θα τρέχουμε να παίρνουμε αποκωδικοποιητές. Όχι ότι θα κάτσει κανένας σταθμός στην Ελλάδα να βάλει τέτοιο πράγμα στο άμεσο μέλλον (εξαίρεση το καινούριο κανάλι της ΕΡΤ Ψηφιακής, όοοοταν βγει στον αέρα).

 

7) Τώρα που το ξανασκέφτομαι ελπίζω το καλοκαίρι να τσιμπήσω καμια 46άρα, έχω βρει κάτι καλές Hantarex που ελπίζω να τις πάρω αρκετά κάτω του κόστους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ βέβαια. Όσο για τα ντόπια HD κανάλια, όταν τα δείτε να μου το πείτε κι εμένα. Γιατί εγώ έχω βάλει στοίχημα, ότι ούτε σε 5 χρόνια δεν θα έχουμε HD εκπομπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην, πρεπει να ξεκαθαρισουμε το θεμα νομιζω, αφου αν θυμαμαι καλα η ψηφοφορια αφορα τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας (High Definition η HD δηλαδη). Οποτε το θεμα δεν ειναι αν εχετε κρατησει ακομα τις τηλεορασεις καθοδικου σωληνα σας η οπισθιας προβολης σας (αυτες με τις ουρες δηλαδη) η αν εχετε παρει plasma η LCD, TFT κτλ....Το θεμα ειναι αν εχετε τηλεορασεις HD. Τηλεορασεις που να ειναι τουλαχιστον HD ready, αν οχι Full HD που ειναι και το καθαρα ζητουμενο για να ζησεις την HD εμπειρια πληρως....

 

Οσο για τα ντοπια καναλια...Ποιος βλεπει ελληνικη τηλεοραση?

Μη μου πειτε οτι θελατε παντα δειτε πως ειναι οι ελιες του Αυτια απο κοντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://uk.lge.com/products/model/detail/lcdtv_32lb75.jhtml#

 

Νομίζω ότι είναι αυτή, lg Model : 32LB75.

Τν πήραν οι γονείς μ,μέσα στις γιορτές των χριστουγένων επειδή χάλασε μια sony που είχαμε,κ ήταν μοντέλο του 1984....ηρωική τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung R86 32" αγοράστηκε για ps3 και hd playback απ'το pc....

 

Να βλέπεις αραγμένος στον καναπέ, με pizza, LOST season 4 κατεβασμένα σε 720p και ήχο από ενισχυτή... Άααααλλο sex!

 

Tα ελληνικά κανάλια -εκτός από Λάκη, champions league και πρωτάθλημα- δεν έχουν, κατ' εμέ, λόγω ύπαρξης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για το Ελλάντα. Όταν περάσει κάποιο νομοσχέδιο για τη ραδιοτηλεόραση και αρχίσουν να τσακώνονται οι εταιρείες και η ΕΡΤ και οι από πίσω τους τότε θα κοντεύει η ώρα.... πως λέμε... ευρυζωνικότητα...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SAMSUNG LE26S81B LCD TV 26'' και AOC L32W781B LCD TV 32'', αγορασμένες πριν λίγες ώρες. Η πρώτη από e-shop, η δεύτερη από Πλαίσιο.

 

Και οι δύο για δώρο. Κάποτε θα πάρω και τη δική μου, που ευελπιστώ να είναι μεγαλύτερη και από τη... συνολική διαγώνιο των δύο. :mrgreen:

 

Σχετικά με την Samsung πάντως , εύκολα μπορείτε να φανταστείτε την παρακάτω -πραγματική- σκηνή:

 

- Μάνα, κοίτα τι σου έφερα.

- Τι είναι αυτό?

- Δώρο. Τηλεόραση.

- Τι να την κάνουμε την τηλεόραση? Τόσες έχουμε. Πάλι μ@λ@κίες πας και παίρνεις με τα λεφτά σου.

- Δεν την πήρα για μένα ρε μάνα, για σας είναι, να έχετε μια καλύτερη τηλεόραση (στην κρεβατοκάμαρα έχει μια 14άρα Sony 15ετίας)

- Καλά...

 

(τη συνδέω)

 

- Καλά είναι εκεί να την βάλω?

- Καλά είναι, αλλά άσε δίπλα την μικρή τη μαύρη (τη Sony). Αν δε χωράει, βάλτη τουλάχιστον δίπλα στο σκαμπό.

- Γιατί να την αφήσω? Τι την θες αυτή την παλιά?

- Για να βλέπω τηλεόραση!!!

- Ε? Και τη Samsung γιατί την έφερα?

- Αυτή είναι μεγάλη, είναι για σαλόνι...

 

Γυναίκες. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...