Προς το περιεχόμενο

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

pavlidisc

Fax μέσω PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορούμε να στείλουμε fax μέσω των Windows; Να υποστηρίζει βέβαια και Ελληνικά.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΧΡ έχουν πρόγραμμα fax. Αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένο, θα πρέπει να το εγκαταστήσεις από το CD τους από την Προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αυτό το γνωρίζω.

Ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι στο οποίο π.χ να κάνεις εισαγωγή ενός κειμένου απο word. Ένα βιογραφικό π.χ το έχεις σε μορφή word. Έχεις και 2-3 εικονίτσες μέσα. Έχεις και ένα πινακάκι. Αυτό το κείμενο δεν μπορείς, απο όσο ξέρω, να το στείλεις ΕΤΣΙ χρησιμοποιώντας το fax των Windows.

Υπάρχει πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, και μέσω μίας ADLS σύνδεσης να στείλει fax;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

μέσω adsl σύνδεσης κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να στείλει φαξ. Χρειάζεσαι ένα fax modem συνδεδεμένο με την τηλεφωνική γραμμή για να στείλεις φαξ.

Πολύ καλό είναι το winfax γι αυτήν την δουλειά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
μέσω adsl σύνδεσης κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να στείλει φαξ.

Αυτός είναι και εμένα ο πόνος μου

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Η λύση είναι απλή. Δίνεις μερικά ευρώ για ένα εσωτερικό fax modem, το συνδέεις με το τηλέφωνο, και κάνεις την δουλειά σου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έχει δοκιμάσει κανείς την υπηρεσία http://www.freewebfax.gr ; Διάβασα ότι δέχεται για αποστολή ακόμη και PDF αρχεία. Θέλει registration όμως...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Έχει δοκιμάσει κανείς την υπηρεσία http://www.freewebfax.gr ; Διάβασα ότι δέχεται για αποστολή ακόμη και PDF αρχεία. Θέλει registration όμως...

Δεν πιστεύω ότι είναι πολύ καλή ιδέα το να στέλνεις με Fax έγγραφα που πιθανών να περιέχουν πράγματα που δεν θα θέλαμε να τα δουν και κάποιοι άλλοι θέλω να καταλήξω στο εξής: είναι αξιόπιστοι οι κομιστές -μάθαμε και καινούργια λέξη- στην συγκεκριμένη περίπτωση η freewebfax ;:-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όχι. Με κανέναν τρόπο δε μπορείς να είσαι απολύτως σίγουρος για τους «κομιστές». Ακόμη και οι super-paranoid χρήστες που χρησιμοποιουν π.χ. PGP encryption στα e-mails που ανταλάσσουν, αν δεν έχουν εξασφαλίσει ότι δεν τους έκανε τη ζημιά κάποιο keylogger/rootkit, κάνουν μία τρύπα στο νερό...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Για αποστολή fax λοιπόν πρέπει να κάνουμε σίγουρα dial up! Μάλιστα...

Τώρα που το σκέφτομαι λογικό μου ακούγεται. Γιατί για να στείλεις fax πρέπει να καλέσεις νούμερο. Με την ADSL δεν καλείς νούμερο. Έτσι δεν είναι;

Dail up! Και μάλλον δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε προγράμματα. Winfax λοιπόν;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

"What about cable, DSL or ISDN?

Many users don’t realize that faxing is a function that can only use analog phone lines and analog fax modems. Accordingly, no fax software will function with cable modems or DSL lines. With some DSL connections you can obtain a DSL line filter, suitable for connecting a standard analog voice line to the DSL line, and you can then connect an analog fax modem to that line.

If you don't have an analog modem or an analog phone line, you can't use Fax Machine."

Άρα ξεχνάμε το fax μέσω DSL...

Απο τα παραπάνω προγράμματα καλό μου μοιάζει το Snappy Fax. Έχει πολλές λειτουργίες. Θα το δοκιμάσω...

Εξάλλου το Winfax είναι αρκετά παλιό και ... παρατημένο!

:-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δοκίμασε το Active Fax. Θα σου δημιουργήσει έναν εκτυπωτή με το ίδιο όνομα, όταν έχεις λοιπόν ένα αρχείο word θα πατάς εκτύπωση θα σου ανοίγει αυτόματα το πρόγραμμα και θα πρέπει να βάλεις τις υπόλοιπες πληροφορίες (αριθμό κλήσης, όνομα παραλήπτη κτλ). Προσοχή αν έχεις μόνο έναν υπολογιστή και όχι δίκτυο, πρέπει να εγκαταστήσεις μόνο το Server κομμάτι ή αν θες και το Client μην πειράξεις κάποια ρύθμιση. Πρόσεξε τις ρυθμίσεις κλήσεων γιατί μπορεί να μην σου δουλέψει αν δεν τις φτιάξεις σωστά. Στείλε pm για περισσότερες πληροφορίες.

Ψάξε στο google και θα το βρεις

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ωραία. Αυτό μου ακούγεται ακόμη πιό εύκολο και απλό. Θα δοκιμάσω και άν έχω πρόβλημα ... εδώ είστε πάλι... :-D

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Δημιουργία νέου...