Προς το περιεχόμενο

Toshiba Users


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, το παραδέχομαι, την ιδέα την πήρα από το αντίστοιχο thread "Vaio Users":o

Απλά μόλις απέκτησα το πρώτο μου laptop και ο ενθουσιασμός μου με οδηγεί στην δημιουργία αυτού του topic ως σημείο αναφοράς για απορίες-προβλήματα-συζητήσεις.

 

Αγόρασα πριν 20 μέρες περίπου ένα Toshiba (δεν το περιμένατε...:P) Satellite A210-16F, μέχρι στιγμής κατευχαριστημένος! Κάποιες απορίες:

1) Τι είναι επιτέλους αυτό το registration? Χωρίς αυτό εγγύηση γιοκ?

2) Επέκταση εγγύησης κάνω ανα πάσα στιγμή?

3) Το recovery disk που έχει μέσα περιέχει και τους drivers ή πρέπει να τους αντιγράψω από κάπου?

4) Please αν μπορείτε δώστε τα link που αναφέρονται στην εγκατάσταση XP αντί για Vista

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και κάτι άσχετο με τα παραπάνω.

Επειδή σε διάφορες συζητήσεις διαβάζω ποικίλα σχόλια και απόψεις, τελικά τα Toshiba είναι αξιόπιστα (εγώ με αυτό το σκεπτικό το αγόρασα) ή αυτό είναι μύθος και περασμένα μεγαλεία?? Από προσωπική σας εμπειρία...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν kifina ("kifina"? σαν να σε βρίζω νιώθω...) ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ένας φίλος μου μού είπε ότι σε κάποιο site υπάρχουν οδηγίες για το πως βάζεις τα xp σε λαπτοπ με προεγκατεστημένα Vista (με nlite νομίζω...), αλλά δεν το ξέρει. Και απλά ρώτησα μήπως τυχόν κανείς εδώ το συμβουλεύτηκε ποτέ και άρα έχει να μου δώσει το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερμή καλορίζικο το φορητό.

 

1) Registration για τα windows ή για την Toshiba ? (Για να έχεις εγγύηση πάντως δεν απαιτήται κάτι από μέρους σου)

 

2) Επέκταση εγγύησης μπορείς να κάνεις για ορίσμενο διάστημα μετά από την αγορά που διαφέρει ανά εταιρεία. Στην περίπτωσή σου είναι εντός 30 ημερών. Οπότε βιάσου αν το σκέφτεσαι γιατί οι μέρες περνάνε γρήγορα.

 

Ορίστε ένα ενδεικτικό link.

 

3) To recovert disk περιέχει τα πάντα (και οδηγούς), ώστε να έχεις ένα λειτουργικό υπολογιστή σε περίπτωση επαναφοράς του συστήματός σου. Καλό θα ήταν να κρατήσεις ένα αντίγραφο αυτών των δίσκων σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο αν υπάρχει διαθέσιμος σε περίπτωση που κάτι πάθουν τα cd (πχ. γρατζουνιές)

 

5) H Toshiba διακρίνεται για την αξιοπιστία των μοντέλων της. Μπορεί να μην είναι τα ποιοτικότερα φορητά σε σύγκριση με ανταγωνιστικά μοντέλα (στο παρελθόν τα πράγματα ήταν διαφορερικά) αλλά σίγουρα είναι από τα πλέον αξιόπιστα.

 

Με λίγο ψάξιμο στο forum θα βρεις αρκετές πληροφορίες και link για το πως να περάσεις ΧΡ στο φορητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα Τoshiba Satellite Pro εδώ και κάτι μήνες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη στιβαρότητά του.

Πραγματικά είναι θωρακισμένο (robust που λένε και οι αγγλόφωνοι) έχει πλαίσιο μαγνησίου και νιώθω οτι και να πέσει κάτω δε θα πάθει τίποτα και έχει και το αδιαβροχο πληκτρολόγιο, γενικά η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή, με μια αίσθηση πολυτέλειας, σε σχέση με ένα acer που έχω και είναι όλο πλαστικούρα.

 

Αυτό και το Tecra είναι πολύ στιβαρά μοντέλα.

 

Τώρα τα κατώτερα μοντέλα, Satellite κλπ σαφώς έχουν κατώτερη ποιότητα κατασκευής, απο άποψη υλικών, αλλά ή αξιοπιστία τους γενικά κυμαίνεται σε επίπεδα άνω του μετρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο προβλημα είχα παλιά κι εγώ σε έναν acer

Μόλις έμπαινε στα windows εσβηνε..

Τελικά ήταν το τροφοδοτικό, αλλά μου έχει τύχει και με προβληματικές μνήμες, οπότε μπορεί να είναι ένα απο τα 2.

 

Σου σβήνει και πρίν μπει στα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο προβλημα είχα παλιά κι εγώ σε έναν acer

Μόλις έμπαινε στα windows εσβηνε..

Τελικά ήταν το τροφοδοτικό, αλλά μου έχει τύχει και με προβληματικές μνήμες, οπότε μπορεί να είναι ένα απο τα 2.

 

Σου σβήνει και πρίν μπει στα windows?

 

 

oxi benei mexri epifania ergasias kai kanei epanekinisi amesos!!!

mipos einai tipota ta windows????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να φορτώνει κάποιο πρόγραμμα στην εκκίνηση και δημιουργεί πρόβλημα. Πήγαινε Έναρξη -> Εκτέλεση -> γράψε: msconfig -> πήγαινε στην καρτέλα "Εκκίνηση" και πάτα το κουμπί "Απενεργοποίηση όλων".

Κάνε restart και δες αν σου δημιουργεί το ίδιο πρόβλημα. Αν όχι, φταίει κάποια εφαρμογή στην Εκκίνηση και καλείσαι να την εντοπίσεις. Αν ναι, κατά πάσα πιθανότητα το θέμα είναι μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιοδήποτε πρόβλημα δεν μπορεί να απαντηθεί εδώ μέσα και γενικά για όποια απορία σας βασανίζει, τα τηλέφωνα της Ideal (επίσημος αντιπρόσωπος & service) είναι 210 5193950 και 2105193900.

Τα παιδιά είναι ok, και πολύ εξυπηρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους! Σκοπεύω να πάρω laptop μέσα στη βδομάδα και δυστυχώς οι επιλογές μου περιορίζονται σε 2 μάρκες : Acer και Toshiba (μη ρωτήσετε γιατί :P) Θα το χρησιμοποιώ κυρίως για γραφιστικά προγράμματα και καλά θα ήταν να σηκώνει και κανένα παιχνίδι :P

Ήμουν μεταξύ των TOSHIBA SATELLITE A210-16F και ACER ASPIRE 5920G-602G25MN T7500 αλλά επειδή βλέπω οτι πέφτει πολύ θάψιμο για το service της Acer μάλλον θα προτιμήσω το Toshiba!

Δεν έχω ξαναπάρει laptop κι επειδή είμαι ψιλοάσχετη θα ήθελα την άποψη σας και κυρίως απ'όσους έχουν το συγκεκριμένο laptop. Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους! Σκοπεύω να πάρω laptop μέσα στη βδομάδα και δυστυχώς οι επιλογές μου περιορίζονται σε 2 μάρκες : Acer και Toshiba (μη ρωτήσετε γιατί :P) Θα το χρησιμοποιώ κυρίως για γραφιστικά προγράμματα και καλά θα ήταν να σηκώνει και κανένα παιχνίδι :P

Ήμουν μεταξύ των TOSHIBA SATELLITE A210-16F και ACER ASPIRE 5920G-602G25MN T7500 αλλά επειδή βλέπω οτι πέφτει πολύ θάψιμο για το service της Acer μάλλον θα προτιμήσω το Toshiba!

Δεν έχω ξαναπάρει laptop κι επειδή είμαι ψιλοάσχετη θα ήθελα την άποψη σας και κυρίως απ'όσους έχουν το συγκεκριμένο laptop. Ευχαριστώ! :-)

 

To laptop το ερωτεύεσαι. Όσο το χρησιμοποιείς, τόσο σ' αρέσει κι ένα καλό λάπτοπ σαν το toshiba θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη σε ό,τι κάνεις μέσα στις δυνατότητές του. Δεν έχω δουλέψει με το συγκεκριμένο, δούλεψα όμως με άλλα 3 της toshiba και μόνο καλά λόγια έχω να πω, τόσο για την εμπειρία χρήσης όσο και για την υποστήριξη. Τα χαρακτηριστικά του χωρίς να ξέρω ποια προγράμματα θα δουλέψεις (photoshop, corel κτλ. υποθέτω), θα σε καλύψουν. Η μνήμη λόγω της δουλειάς που θα κάνεις ίσως χρειαστεί να αυξηθεί στο μέλλον. Η vga του δεν είναι κάτι κορυφαίο αλλά σηκώνει παιχνίδια. Τέλος η οθόνη δε θα σε κουράζει καθόλου σε πολύωρη εργασία, μιας που φημίζεται και γι' αυτό η toshiba.

Δες κι αυτό,

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1079808

κι αν είναι στα οικονομικά σου περιθώρια, αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1079832

Μας αρέσει περισσότερο και ζεσταίνεται λιγότερο με core2duo....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...