Προς το περιεχόμενο

Toshiba Users


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους! Σκοπεύω να πάρω laptop μέσα στη βδομάδα και δυστυχώς οι επιλογές μου περιορίζονται σε 2 μάρκες : Acer και Toshiba (μη ρωτήσετε γιατί :P) Θα το χρησιμοποιώ κυρίως για γραφιστικά προγράμματα και καλά θα ήταν να σηκώνει και κανένα παιχνίδι :P

Ήμουν μεταξύ των TOSHIBA SATELLITE A210-16F και ACER ASPIRE 5920G-602G25MN T7500 αλλά επειδή βλέπω οτι πέφτει πολύ θάψιμο για το service της Acer μάλλον θα προτιμήσω το Toshiba!

Δεν έχω ξαναπάρει laptop κι επειδή είμαι ψιλοάσχετη θα ήθελα την άποψη σας και κυρίως απ'όσους έχουν το συγκεκριμένο laptop. Ευχαριστώ! :-)

 

Πολύ ωραία τα είπε ο VampireKiss και μάλιστα με έντονο λυρισμό κατά την εισαγωγή του:-). Απλά δυο-τρία συμπληρωματικά πραγματάκια και από μένα γιατί δεν πάει πολύς καιρός που έψαχνα για το πρώτο μου laptop και θυμάμαι τα διλλήματα και τις ανησυχίες μου.

 

1)Αξιοπιστία/Service. ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% ότι με την Χ εταιρεία δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα. Είναι ΛΑΧΕΙΟ, μπορεί να συμβούν τα πάντα και τίποτα...ΑΛΛΑ το ιστορικό μιας εταιρείας σου δείχνει στατιστικά και τι να περιμένεις.Η Toshiba είναι από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες (σε αντίθεση με την Acer). Επιπλέον έχει πολύ αξιόλογο sevice και υποστήριξη καθώς και εγγύηση 2 ετών.Το Acer ίσως και αυτό να μην σου παρουσιάσει ποτέ προβλήματα ΑΛΛΑ εάν συμβεί,τότε....:cry::cry::cry:

 

2) Χαρακτηριστικά/Επιδόσεις. Εκ των προτέρων τα Acer στον δείκτη επιδόσεις/τιμή κερδίζουν σχεδόν κάθε αντίπαλο,γι αυτό πιστεύω δεν μπορούν να είναι μέτρο σύγκρισης της αγοράς σου(στο ζήτημα εξοπλισμού). Και θα μου πείς "Ωραία, και γιατί να το σκέφτομαι, και να μην πάω φουλ για Acer?" Για τον ίδιο λόγο που θα προτιμούσες μία MERCEDES με λιγότερο εξοπλισμό, από ένα FIAT με όλα τα extras (δεν θέλω να θίξω κανέναν, κι εγώ FIAT έχω:-D). Do you know what I mean?B) Πάντως πιστεύω ότι για εφαρμογές γραφείου σε καλύπτουν άνετα και τα δύο, αν θες όμως γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη για περισσότερο έγκυρες απαντήσεις.

 

ΥΓ: Το συγκεκριμένο μοντέλο Toshiba έχω κι εγώ και μέχρι στγμής είμαι υπερ-ευχαριστημένος τόσο από επιδόσεις όσο και από ποιότητα κατασκευής. Τα περί service ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να τα εξακριβώσω ο ίδιος;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1)Αξιοπιστία/Service. ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% ότι με την Χ εταιρεία δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα. Είναι ΛΑΧΕΙΟ, μπορεί να συμβούν τα πάντα και τίποτα...ΑΛΛΑ το ιστορικό μιας εταιρείας σου δείχνει στατιστικά και τι να περιμένεις.Η Toshiba είναι από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες (σε αντίθεση με την Acer). Επιπλέον έχει πολύ αξιόλογο sevice και υποστήριξη καθώς και εγγύηση 2 ετών.Το Acer ίσως και αυτό να μην σου παρουσιάσει ποτέ προβλήματα ΑΛΛΑ εάν συμβεί,τότε....:cry::cry::cry:

 

+1

Έχω δει σε καινούριο toshiba του κουτιού να μη γράφει το dvd-r πάνω από 1χ ταχύτητα. Σίγουρα δεν είναι ένα πρόβλημα που προέκυψε μετά από χρήση, ελατωματικό drive ήταν, αλλά είναι ό,τι πρέπει για να ξενερώσεις με μια εταιρία με το καλημέρα! Κι ας είναι η toshiba, κι η κυρα-Γιώργαινα κι όποια θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Toshiba a200-j10

 

Το μηχάνημα πάει πολύ καλα κ γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος...Η ταχύτητα του δίσκου δεν είναι πολύ καλή αλλα σε γενικές γραμμές είναι πολυυυυύυ καλό,....

 

Και εχουμε κ την μεγάλη εγγύηση οπότε....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Σίρλεϋ πριν από 3 χρόνια αγόρασα και εγώ για πρώτη φορά φορητό υπολογιστή και δυστυχώς διάλεξα Acer. Μόλις συμπλήρωσε 2 χρόνια ζωής έκαψε την κάρτα γραφικών του. Πέρυσι αγόρασα ένα toshiba satellite και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι. Νομίζω επίσης ότι τα acer δεν έχουν καν εξουσιοδοτημένο service στην Ελλάδα. Πρέπει να τα στείλεις εξωτερικό. Αυτό σου το γράφω βέβαια με επιφύλαξη. Αντίθετα, η toshiba έχει αντιπροσωπεία στην Αθήνα( κεντρικά), καθώς και παράρτημα στη Θεσσαλονίκη. (Απλά νομίζω ότι για κάποιες βλάβες τα στέλνουν στα κεντρικά στην Αθήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει κανεις υπόψη αν το TOSHIBA SATELLITE M45-S359 ειχε CD's εγκατάστασης? ή ειχε καποιο partition του σκληρού δίσκου με recovery system?

 

Το Μ45-S265 3ετίας που έχω είναι με recovery disk και χωρίς recovery partition, οπότε υποθέτω το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το μοντέλο που λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με βοηθήσατε πολύ! Θα καταλήξω στο Toshiba γτ δεν θέλω να ρισκάρω στο θέμα του service. Ok φυσικά και τα Toshiba παθαίνουν βλάβες και τα acer μπορεί να βγουν μια χαρά ..Ένας φίλος μου έχει Acer 1μιση χρόνο και είναι πολύ ευχαριστημένος. Απλά είπαμε θέλουμε ασφάλεια!

Επίσης με προβληματίζει που κάποιοι λένε οτι οι AMD επεξεργαστές δεν είναι και τόσο καλοί, αλλα οκ δεν έχω και τρελές απαιτήσεις απο το λαπτοπ,ούτε θα το "ζορίζω" πολύ οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Τhanx και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με προβληματίζει που κάποιοι λένε οτι οι AMD επεξεργαστές δεν είναι και τόσο καλοί, αλλα οκ δεν έχω και τρελές απαιτήσεις απο το λαπτοπ,ούτε θα το "ζορίζω" πολύ οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Τhanx και πάλι!

 

Σε δύο σημεία υστερούν οι AMD έναντι των INTEL:

1) στην ίδια συχνότητα είναι λίγο πιο αδύναμοι. Δλδ. ένας INTEL στα 1,9 GHZ είναι λίγο πιο ισχυρός από έναν AMD πάλι στα 1,9 GHz

2) Έχουν λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας από τους INTEL.

 

Αυτά!Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι προβληματικοί ή "ζημιάρηδες", άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

ΥΓ: Εάν κάνω λάθος στα παραπάνω παρακαλώ διορθώστε με, προς καλύτερη ενημέρωση της φίλης μας αλλά και δικής μου!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Σίρλεϋ πριν από 3 χρόνια αγόρασα και εγώ για πρώτη φορά φορητό υπολογιστή και δυστυχώς διάλεξα Acer. Μόλις συμπλήρωσε 2 χρόνια ζωής έκαψε την κάρτα γραφικών του. Πέρυσι αγόρασα ένα toshiba satellite και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι. Νομίζω επίσης ότι τα acer δεν έχουν καν εξουσιοδοτημένο service στην Ελλάδα. Πρέπει να τα στείλεις εξωτερικό. Αυτό σου το γράφω βέβαια με επιφύλαξη. Αντίθετα, η toshiba έχει αντιπροσωπεία στην Αθήνα( κεντρικά), καθώς και παράρτημα στη Θεσσαλονίκη. (Απλά νομίζω ότι για κάποιες βλάβες τα στέλνουν στα κεντρικά στην Αθήνα).

 

Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται το παράρτημα Θεσ/νίκης ή μήπως ξέρει κάποιο τηλέφωνο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το post ενός φίλου insomniac, το σερβις στην Θεσσαλονίκη το έχει η εταιρεία Εγνατια Trust στην Δωδεκανήσου 10Β με Φράγκων (όπως κατεβαίνεις την Δωδεκανήσου στα δεξιά στην γωνία με την Φράγκων στο φανάρι). Τηλ: 2310 536-036.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Έχω ένα Toshiba Satellite A210-16F

 

Μια μικρή απορία:

Όταν το λειτουργώ με ρεύμα απο την μπρίζα την μπαταρία πρέπει να την έχω

βγάλει προηγουμένως από το laptop (αν ναι, γιατι?) ή δεν υπάρχει πρόβλημα

και να την έχω επάνω? :rolleyes:

 

Η απορία μου γεννήθηκε όταν ο πωλητής, την στιγμή που το αγόραζα, μου τόνισε

πως πρέπει να βγάζω την μπαταρία όταν πρόκειται να το χρησιμοποιώ με ρεύμα, αν

και όσους γνωρίζω να χρησιμοποιούν λαπτοπ δεν την βγάζουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Έχω ένα Toshiba Satellite A210-16F

 

Μια μικρή απορία:

Όταν το λειτουργώ με ρεύμα απο την μπρίζα την μπαταρία πρέπει να την έχω

βγάλει προηγουμένως από το laptop (αν ναι, γιατι?) ή δεν υπάρχει πρόβλημα

και να την έχω επάνω? :rolleyes:

 

Η απορία μου γεννήθηκε όταν ο πωλητής, την στιγμή που το αγόραζα, μου τόνισε

πως πρέπει να βγάζω την μπαταρία όταν πρόκειται να το χρησιμοποιώ με ρεύμα, αν

και όσους γνωρίζω να χρησιμοποιούν λαπτοπ δεν την βγάζουν ποτέ.

 

Χριστός και Παναγία!! Μέσα η μπαταρία..! Τι φοβήθηκε ο πωλητής; Να μην την εξασθενίσεις;; 1 χρόνο και 3 μήνες έχω το laptop και η μπαταρία του είναι αστέρι. Άσε που γλίτωσα επιτέλους από τις διακοπές ρεύματος.. Μη μασάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι αυτό όλες οι μπαταρίες πηγαίνουν για πέταμα σε 2 χρόνια... Εχει υποθεί 100δες φορές, θα το ξαναπώ εγώ άλλη μια. Όταν χρησιμοποιούμε το λαπτοπ στο ρεύμα, πρεπει να έχουμε βγάλει τη μπαταρία από πάνω, γιατί ξεφορτίζεται με τη θερμοκρασία και την ξαναφορτίζει συνέχεια το λαπτοπ και χάνει κύκλους φόρτισης. Δεν έγινε τίποτα να δουλεύει το λαπτοπ όταν τη φορτίζουμε ή αν την ξεχάσουμε μια μέρα, αν όμως, όπως εγώ πχ, χρησιμοποιούμε το laptop μας και για desktop και δουλεύουμε πολλές ώρες, πρέπει να βγαίνει. Το γράφει το manual του φορητού. Έχει υποθεί 1000δες φορές. Το λένε και οι υπάλληλοι στα καταστήματα (ακόμα και αυτοί το μάθανε), τι άλλο πρέπει πια να γίνει για να το εμπεδώσουν ορισμένοι; Και έρχεται ο καθένας και λέει τη γνώμη του, παίζοντας με τη μπαταρία του άλλου, μη μασάς, επειδή δεν μασάω εγώ, χάλασε κι εσύ τη μπαταρία σου, να είμαστε αμάσητοι και οι 2... Όποιος θέλει να έχει προστασία από πτώση τάσης, καλά θα κάνει να πάρει ups που κοστίζει 30 ευρώ και προστατεύει και από σκαμπανευάσματα της τάσης του δυκτίου αντί να παίζει με την μπαταρία του που θα του ζητήσει 200 ευρώ για να την αλλάξει η αντιπροσωπία μετά από 2 χρόνια...

 

Υ.Γ. Επίσης να θυμήσω πως η μπαταρία όταν μένει καιρό έξω, πρέπει να μένει φορτισμένη και όχι ξεφόρτιστη, όπως έχουν κάνει κατά καιρούς ορισμένοι πελάτες μου, γιατί χαλάνε τα στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχεται ο καθένας και λέει τη γνώμη του, παίζοντας με τη μπαταρία του άλλου, μη μασάς, επειδή δεν μασάω εγώ, χάλασε κι εσύ τη μπαταρία σου, να είμαστε αμάσητοι και οι 2...

 

Εντάξει ρε κουμπάρε, μη με δείρεις κιόλας! ;)

 

ermis01 συγγνώμη που "έπαιξα" με τη μπαταρία σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε :-)

Επειδή η μπαταρία που έχει έτσι+αλλιώς δεν κρατάει πολύ και δεν υπάρχουν περιθώρια "συρρίκνωσης", θα ακολουθήσω την συμβουλή του Powerfull (Alchemist χωρίς παρεξήγηση ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...