Προς το περιεχόμενο

Toshiba Users


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε :-)

Επειδή η μπαταρία που έχει έτσι+αλλιώς δεν κρατάει πολύ και δεν υπάρχουν περιθώρια "συρρίκνωσης", θα ακολουθήσω την συμβουλή του Powerfull (Alchemist χωρίς παρεξήγηση ;))

 

Να σου πω την αλήθεια, αν είχα ups θα την ακολουθούσα κι εγώ.. ;) Κυρίως για να ελαττώσω τη θερμοκρασία στο laptop μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
To ιδιο προβλημα είχα παλιά κι εγώ σε έναν acer

Μόλις έμπαινε στα windows εσβηνε..

Τελικά ήταν το τροφοδοτικό, αλλά μου έχει τύχει και με προβληματικές μνήμες, οπότε μπορεί να είναι ένα απο τα 2.

 

Σου σβήνει και πρίν μπει στα windows?

 

meta apo polles fores pou mou anavosvine prolava kai to ekanan scan (kaspersy)kai mou vrike pollous ious!!!tous diagrapsa kai meta douleue kanonika alla tora mou kanei to eksis provlima oles i thyres usb douleuoun men alla otan pao na valo ton eksoteriko ton vgazoun kai ton vazoun!!ton ekana scan alla den exei tipota!! stous allous ipologistes douleui kanonika..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός και Παναγία!! Μέσα η μπαταρία..! Τι φοβήθηκε ο πωλητής; Να μην την εξασθενίσεις;; 1 χρόνο και 3 μήνες έχω το laptop και η μπαταρία του είναι αστέρι. Άσε που γλίτωσα επιτέλους από τις διακοπές ρεύματος.. Μη μασάς!

 

Alchemist θα στο τσιμπισω κι εγώ το αφτάκι! :lol: Φιλικά πάντα! Το ίδιο πράγμα είχα ρωτήσει πέρυσι στην toshiba και με τον τρόπο που μου απάντησε ο τεχνικός κατάλαβα ότι θεωρείται αυτονόητο να βγαίνει η μπαταρία όταν είναι στο ρεύμα. Καλό είναι όπως μου είπε αν το δουλεύεις συνέχεια με ρεύμα, να το δουλεύεις 1-2 φορές την εβδομάδα με μπαταρία. Ακούω βέβαια ότι τα καινούρια laptop έχουν κυκλώματα που διακόπτουν την τροφοδοσία της μπαταρίας όταν αυτή έχει φορτίσει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και για τα toshiba αυτό. Ένα τηλεφωνάκι στην Ideal (Αθήνα) θα λύσει τις όποιες απορίες σας.

 

Ναι, γι αυτό όλες οι μπαταρίες πηγαίνουν για πέταμα σε 2 χρόνια... Εχει υποθεί 100δες φορές, θα το ξαναπώ εγώ άλλη μια. Όταν χρησιμοποιούμε το λαπτοπ στο ρεύμα, πρεπει να έχουμε βγάλει τη μπαταρία από πάνω, γιατί ξεφορτίζεται με τη θερμοκρασία και την ξαναφορτίζει συνέχεια το λαπτοπ και χάνει κύκλους φόρτισης. Δεν έγινε τίποτα να δουλεύει το λαπτοπ όταν τη φορτίζουμε ή αν την ξεχάσουμε μια μέρα, αν όμως, όπως εγώ πχ, χρησιμοποιούμε το laptop μας και για desktop και δουλεύουμε πολλές ώρες, πρέπει να βγαίνει. Το γράφει το manual του φορητού. Έχει υποθεί 1000δες φορές. Το λένε και οι υπάλληλοι στα καταστήματα (ακόμα και αυτοί το μάθανε), τι άλλο πρέπει πια να γίνει για να το εμπεδώσουν ορισμένοι; Και έρχεται ο καθένας και λέει τη γνώμη του, παίζοντας με τη μπαταρία του άλλου, μη μασάς, επειδή δεν μασάω εγώ, χάλασε κι εσύ τη μπαταρία σου, να είμαστε αμάσητοι και οι 2... Όποιος θέλει να έχει προστασία από πτώση τάσης, καλά θα κάνει να πάρει ups που κοστίζει 30 ευρώ και προστατεύει και από σκαμπανευάσματα της τάσης του δυκτίου αντί να παίζει με την μπαταρία του που θα του ζητήσει 200 ευρώ για να την αλλάξει η αντιπροσωπία μετά από 2 χρόνια...

 

Υ.Γ. Επίσης να θυμήσω πως η μπαταρία όταν μένει καιρό έξω, πρέπει να μένει φορτισμένη και όχι ξεφόρτιστη, όπως έχουν κάνει κατά καιρούς ορισμένοι πελάτες μου, γιατί χαλάνε τα στοιχεία...

 

Πες τα ρε powerful γιατί όταν τα έλεγα εγώ σε άλο thread πήγαν να με βγάλουν άκυρο! Δε χάθηκε ο κόσμος για μια μπαταρία, αλλά μετά βρίζουμε και μας φταίνε τα λάπτοπ, η toshiba, η cohiba κι εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος επειδή εμείς δεν κάνουμε ή βαριόμαστε να κάνουμε αυτά που πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιας και η κουβέντα έχει οδηγηθεί σε ζητήματα μπαταρίας,ρεύματος κτλ, μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε λίγο για αγορά UPS γιατί μπήκα στο site του Πλαισίου και ψιλοέχασα τον μπούσουλα. Βλέπω UPS και για τηλεφωνικές γραμμές επάνω, me antivirus κτλ.

Ένα απλό,παλιομοδίτικο,ταπεινό και καταφρονεμένο UPS απο το ηλεκτρολογείο της γειτονιάς μου δεν μου κάνει?

Τι παραπάνω μου προσφέρουν τα trendy Ups:cool:? Αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιας και η κουβέντα έχει οδηγηθεί σε ζητήματα μπαταρίας,ρεύματος κτλ, μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε λίγο για αγορά UPS γιατί μπήκα στο site του Πλαισίου και ψιλοέχασα τον μπούσουλα. Βλέπω UPS και για τηλεφωνικές γραμμές επάνω, me antivirus κτλ.

Ένα απλό,παλιομοδίτικο,ταπεινό και καταφρονεμένο UPS απο το ηλεκτρολογείο της γειτονιάς μου δεν μου κάνει?

Τι παραπάνω μου προσφέρουν τα trendy Ups:cool:? Αξίζουν?

 

:lol: Είσαι ωραίος! :lol:

Αυτά από ηλεκτρολογεία που λες, είναι σταθεροποιητές τάσης. Εξομαλύνουν δλδ τις αυξομειώσεις της τάσης του ρεύματος παρέχοντας σταθερή έξοδο. Τα άλλα (τα trendy :-D), είναι τα UPS των οποίων η δουλειά είναι να παρέχουν αδιάκοπη τροφοδοσία. Σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα, εσύ το χαβά σου, συνεχίζεις τη δουλίτσα σου. Μη φανταστείς βέβαια ότι κρατάει για πάντα, αλλά είναι υπεραρκετή η αυτονομία τους για να αποθηκεύσεις την εργασία σου και να κλείσεις με το πάσο σου τον υπολογιστή. Προτίμησέ το σαν λύση μιας που είναι αυτό που χρειάζεσαι όταν συμβαίνει το συχνότατο φαινόμενο της αχόνευτης ΔΕΗ όπου κόβεται στιγμιαία και επανέρχεται αμέσως το ρεύμα, πολλές φορές με αυξημένη τάση (κάτι από το οποίο σε προστατεύουν και τα περισσότερα UPS). Εγώ χρησιμοποιώ ένα MGE NOVA 600 το οποίο τροφοδοτεί κουτί, οθόνη και εξωτερικό HDD και τις τελευταίες μέρες που είχε κακοκαιρία με γλίτωσε από απανωτά στιγμιαία blackout που σε άλλη περίπτωση θα μου είχαν πιθανόν κοστίσει σε μνήμες ή τροφοδοτικό όπως στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φίλε βρυκόλακα, ήσουν άκρως διαφωτιστικός!:mrgreen:

Και επειδή παρατήρησα και αλλαγή της υπογραφής σου, συγχαρητήρια

για την πώληση και καλή τύχη και με το αυτοκίνητο!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φίλε βρυκόλακα, ήσουν άκρως διαφωτιστικός!:mrgreen:

Και επειδή παρατήρησα και αλλαγή της υπογραφής σου, συγχαρητήρια

για την πώληση και καλή τύχη και με το αυτοκίνητο!:-)

 

Σ' ευχαριστώ Ερμή.

 

Μια ερώτηση πάνω στην οποία οι απόψεις διχάζονται. Αν στο λάπτοπ προσθέσεις μνήμη, ή αντικαταστήσεις αυτή που έχει με άλλη-άλλες, θα υπάρξει πρόβλημα αν χρειαστεί να πάει για σέρβις? Εμένα (γι' αυτό που πούλησα) μου είχαν πει απ τη τοσίμπα ότι δεν επιτρέπεται να βάλεις μόνος σου όσο είναι στην εγγύηση (το περιγράφει και στους όρους εγγύησης). Ακούω όμως από άλλους να τους έχουν πει ότι δεν πειράζει ή να το έχουν πάει και να μην ετέθη τέτοιο ζήτημα. Τι γίνεται τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πηρα το toshiba satellite L40-16D και μου έχουν δώσει το cd με τα vista,λογικά δεν έχει τους drivers...που θα τους βρώ και πώς θα τους έχω σε cd ωστε όταν χρειαστεί να κάνω format να τους εγκαταστήσω?Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ Ερμή.

 

Μια ερώτηση πάνω στην οποία οι απόψεις διχάζονται. Αν στο λάπτοπ προσθέσεις μνήμη, ή αντικαταστήσεις αυτή που έχει με άλλη-άλλες, θα υπάρξει πρόβλημα αν χρειαστεί να πάει για σέρβις? Εμένα (γι' αυτό που πούλησα) μου είχαν πει απ τη τοσίμπα ότι δεν επιτρέπεται να βάλεις μόνος σου όσο είναι στην εγγύηση (το περιγράφει και στους όρους εγγύησης). Ακούω όμως από άλλους να τους έχουν πει ότι δεν πειράζει ή να το έχουν πάει και να μην ετέθη τέτοιο ζήτημα. Τι γίνεται τελικά?

 

Αν είναι στόκοι στην αντιπροσωπεία μπορεί. Πάντως δεν έχω ακούσει από κανεναν να έχει πρόβλημα εγγύησης από προσθήκη μνήμης. Απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό. Αν πχ το laptop σου είχε από μαμά 1x1gb και εσύ πρόσθεσες ένα dimaki ακόμη....στην περίπτωση που πάθει κάτι το Laptop και χρειαστεί να το πας αντιπροσωπεία απλά αφαιρείς το επιπλέον dimaki που πρόσθεσες και τους το πας με το εργοστασιακό configuration (έτσι δεν ανησυχείς για τίποτα ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικά έχουν άδικο καθόσον πρέπει να υπάρχει άμεση σχέση η πράξη που έκανες με την ζημιά που έγινε π.χ αν χάλασε η οθόνη είναι άσχετη με την αλλαγή μνήμης που έκανες, αν όμως κάηκε η μητρική και για αυτό φταίει η αλλαγή της δικής σου μνήμης που εσύ έκανες τότε απαλλάσονται. Εξαρτάται βέβαια και από την αξία της ζημιάς σχετικά με το αν είσαι διατεθειμένος να διεκδικήσεις το δίκιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι στόκοι στην αντιπροσωπεία μπορεί. Πάντως δεν έχω ακούσει από κανεναν να έχει πρόβλημα εγγύησης από προσθήκη μνήμης. Απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό. Αν πχ το laptop σου είχε από μαμά 1x1gb και εσύ πρόσθεσες ένα dimaki ακόμη....στην περίπτωση που πάθει κάτι το Laptop και χρειαστεί να το πας αντιπροσωπεία απλά αφαιρείς το επιπλέον dimaki που πρόσθεσες και τους το πας με το εργοστασιακό configuration (έτσι δεν ανησυχείς για τίποτα ;)).

 

Αυτό γίνεται σε περίπτωση που πρόσθεσες, αν τα έχεις αντικαταστήσει και τα 2 και δεν έχεις το μαμά, τι κάνεις?

 

Λογικά ισχύει αυτό:

Νομικά έχουν άδικο καθόσον πρέπει να υπάρχει άμεση σχέση η πράξη που έκανες με την ζημιά που έγινε π.χ αν χάλασε η οθόνη είναι άσχετη με την αλλαγή μνήμης που έκανες, αν όμως κάηκε η μητρική και για αυτό φταίει η αλλαγή της δικής σου μνήμης που εσύ έκανες τότε απαλλάσονται. Εξαρτάται βέβαια και από την αξία της ζημιάς σχετικά με το αν είσαι διατεθειμένος να διεκδικήσεις το δίκιο σου.

 

Οπότε πας με ύφος "μου φάγαν το μπιφτέκι μου" κλαίγεσαι καμπόσο, λες και 2-3 πουτ@νοειδείς δικαιολογίες και ελπίζεις το πρόβλημα να μην έχει σχέση με τις μνήμες..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται σε περίπτωση που πρόσθεσες, αν τα έχεις αντικαταστήσει και τα 2 και δεν έχεις το μαμά, τι κάνεις?

 

Ποτέ δεν πουλάμε τις μαμα-μνήμες αν έχουμε τέτοιες ανησυχίες...τις βάζεις στην άκρη για μια ώρα δύσκολη! Ούτως η άλλως έχουν ξεφτιλιστεί τόσο οι τιμές στις μνήμες που δεν αξίζει να τις πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν πουλάμε τις μαμα-μνήμες αν έχουμε τέτοιες ανησυχίες...τις βάζεις στην άκρη για μια ώρα δύσκολη! Ούτως η άλλως έχουν ξεφτιλιστεί τόσο οι τιμές στις μνήμες που δεν αξίζει να τις πουλήσεις.

 

Αναλύουμε το worst case senario!

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πηρα το toshiba satellite L40-16D και μου έχουν δώσει το cd με τα vista,λογικά δεν έχει τους drivers...που θα τους βρώ και πώς θα τους έχω σε cd ωστε όταν χρειαστεί να κάνω format να τους εγκαταστήσω?Ευχαριστώ!

 

Θα ήθελα κι εγώ να αποσαφηνίσουμε λίγο τα πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει στο εξής: το Recovery Disc που παρέχεται μαζί με το λαπτοπ περιέχει:

1) τα Windows

2) τους Drivers του λαπτοπ

3) Και windows και drivers

4) τίποτα από τα παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...