Προς το περιεχόμενο

Toshiba Users


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα. 2/2 είναι στατιστικά σπάνιο αλλά συμβαίνει. Ελπίζω να ήταν τρίτη και ταλευταία. Είναι να μην σου τύχει πάντως γιατί συμβαίνει παντού, ανεξάρτητα εταιρείας...

 

Πως ήταν η συναλλαγή με το Πλαίσιο (ποιο υποκατάστημα?), έγινε εύκολα?

 

κατάστημα στουρνάρη τους το πήγα στο service και σε 1 ώρα περίπου είμουνα με new laptop.

 

ευτυχώς αγοράζω απο πλαίσιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια σας.

 

Μου εφεραν ενα Toshiba P200 με ενσωματομενο τσιπακι της Intel για γραφικα.

Η ιδαι σειρα (P200) εχει αλλα μοντελα με διαφορετικες καρτες και χαρακτηριστικα γραφικων.

Λετε να ειναι δυνατον να απενεργοποιησω το Intel και να κολλησω καποια αλλη καρτα στο laptop?

Το εχει ανοιξει ποτε κανενας να μου πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Μου εφεραν ενα Toshiba P200 με ενσωματομενο τσιπακι της Intel για γραφικα.

Η ιδαι σειρα (P200) εχει αλλα μοντελα με διαφορετικες καρτες και χαρακτηριστικα γραφικων.

Λετε να ειναι δυνατον να απενεργοποιησω το Intel και να κολλησω καποια αλλη καρτα στο laptop?

Το εχει ανοιξει ποτε κανενας να μου πει?

 

Οχι, δεν γίνεται αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ενα TOSHIBA M45-359S με XP PRO. Eγκατεστησα το παιχνίδι SIM 3000 (ειναι για WIN 98 αλλά χρησιμοποίησα ενα προγραμματάκι, δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμή που γραφω). Η εγκατάσταση εγινε κανονικά, ανοιγει το παιχνιδι και μολις αρχιζεις να παιζεις σβηνει o υπολογιστής. Αυτό γίνεται και στην πιο χαμηλή ανάλυση. Το ίδιο παχνίδι το εγκατέστησα σε ενα HP G5060EV διπύρηνο με XP PRO, σε ενα HP zv5481ea PIV 3,4 Ghz με XP HOME και σε ενα ACER 1644, Centrino 2,0 Ghz με XP Pro. Σε όλα τρεχει αψογα και στις μεγιστες αναλύσεις. Με δεδομένα την ποιότητα του TOSHIBA και τις δυνατότητες του (θεωρητικά καλύτερος τουλαχιστο απο τους δύο παραπάνω) τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρώτησω και εγώ κάτι απλό: το πρόβλημα με την webcam και το msn πως λύνεται?

Το περίεργο είναι ότι μέτα απο ένα μήνα χρήσης του λαπτοπ παρουσιάστηκε το πρόβλημα:-(

Έχω το satellite p200d-12o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηρα το p200d-12o και θα ηθελα να ρωτησω σε πια σελιδα μπορω να βρω drivers,αναβαθμισεις για την καρτα γραφικων κτλ.ευχαριστω

 

Toshiba Support and Downloaf Center

 

Ελπίζω ο υπολογοστής να σου αρέσει τλκ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba Support and Downloaf Center

 

Ελπίζω ο υπολογοστής να σου αρέσει τλκ:-)

 

 

ναι,μια χαρα.ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.αλλα ειμαι επιφανεια εργασιας χωρις να κανω τπτ και βλεπω δεσμευση μνημης 800mb.ειναι φυσιολογικο?επισης σε ιδια κατασταση καθε 3 δευτερα ακουω το σκληρο να μουγκριζει για κλασματα.αυτο?επισης,θελω να βαλω xp.ο δισκος ειναι sata?θα αντιμετωπισω προβλημα?τελος,ο δισκος ηταν χωρισμενος σε 2 ισους.αμα κανω recovery ta vista θα επανελθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και γω ενός toshiba satellite A100-811 ( 11/07 αγορασμένο) το οποίο μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση σε κανένα driver από το site της toshiba που πρότεινε κάποιος παραπάνω. Χάνω κάτι σε ταχύτητα η εξοικόνόμηση μπαταρίας ( π.χ. από drivers για κάρτα γραφικών κτλ) , ή ισχύει ο παλλιός κανόνας του αφού δουλεύει μην το πειράζεις γιατί θα το μετανιώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα "τυρρανικό" διάστημα συμβίωσης με τα vista, απαλλάχθηκα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα από αυτά. Όσο μου άρεσαν οπτικά, τόσο δύσκολη έκαναν τη χρήση του υπολογιστή, τόσο με την κατάληψη 700ΜΒ μνήμης (σε idle), όσο και με τα σφάλματα και κολλήματα στα παιχνίδια (GPF error είχα να δω από την εποχή των WIN '98), οπότε η παροιμιώδης αξιοπιστία τους στην περίπτωσή μου πήγε περίπατο...

Η εγκατάσταση των XP pro SP2 GR στο προαναφερθέν notebook έγινε ομαλότατα. Τα δύσκολα ήρθαν εγκαθιστώντας τους drivers για τα ΧΡ από το site της Toshiba, και μάλιστα με τη σειρά που περιέγραφαν στο install.txt αρχείο. Συγκεκριμένα:

α) Δεν παρείχε το bluetooth stack παρά μόνο το bluetooth monitor. Το βρήκα και το κατέβασα επιλέγοντας άλλο τύπο notebook...

β) Το rar για τον driver της LAN περιείχε μόνο uninstall.exe

γ) Ο ήχος βγαίνει παραμορφωμένος σε ορισμένες συχνότητες (απ' όσο μπορώ να πρσδιορίσω είναι οι μεσαίες-αυτές δηλαδή της ομιλίας). Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, άς μου πει τι να κάνω

 

Σε επικοινωνία με την ideal μου είπαν "φέρτο απο δω να τα εγκαταστήσουμε εμείς". Για μια πίτα στη Νιγρίτα δηλαδή...

Ρώτησα αν πουλάνε unattented εγκατάσταση των XP με τους drivers για το συγκεκριμένο notebook και μου είπαν όχι γιατί δεν το δικαιούμαι...

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το forum.

 

Από τον Δεκέμβρη 2006 έχω ένα laptop Toshiba sattelite A100-906.(Αγορασμένο απο play247 Πάτρας). Από τις πρώτες μέρες, ποτέ δεν μου λειτούργησε σωστά η επιλογή αναμονής ή αδρανοποίησης. Όταν κάνω αναμονή ή αδρανοποίηση, μπαίνει κανονικά στην αντίστοιχη κατάσταση όμως όταν πατήσω το κουμπί ενεργοποίησης του laptop για επαναφορά γίνεται το εξής:

 

Το laptop επανέρχεται,(επαναφορά των windows αλλά μετά δεν ανοίγει καθόλου η οθόνη, όπως επίσης δεν παρέχεται ρεύμα στο πληκτρολόγιο του.(το κουμπί caps lock έχει ενσωματωμένο φωτάκι το οποίο δεν ανάβει όταν το πατήσω). Όση ώρα και να περιμένω δεν γίνεται τίποτα.Το πρόβλημα παρουσιάζεται είτε όταν τον έχω με μπαταρία, είτε στο ρεύμα.

 

Έχω κάνει επέκταση εγγύησησς στα 3 χρόνια, όμως καθημερινά χρειάζομαι το laptop(φοιτητής μηχανικός Η/Υ).Να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία της Inteal? Ξέρει κάποιος email/τηλεφωνο επικοινωνίας?

Κάποια άλλη λύση να μου προτείνεται?

(θα δοκιμάσω αργότερα αν συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα και στα ubuntu που έχω περασμένα).

 

Kata τ'άλλα απόλυτα ευχαριστημένος είμαι από το μηχάνημα.Βέβαια, αν και τον έχω ανοιχτό σχεδόν 24 ώρες την ημέρα, δεν αφαιρώ την μπαταρία του, ελπίζωντας να σταματάει η φόρτιση με κάποιο ειδικό κύκλωμα όπως έχω ακούσει.Η μπαταρία του είναι "παγωμένη" όταν ο υπολογιστής λειτουργε'ί ώρες πολλές με ρεύμα,οπότε φαντάζομαι είναι ανενεργή.(θέλω και να γλυτώσω τα χρήματα πιθανής αγοράς ups).Καλά κάνω ή θα διαλυθεί η απόδοση μπαταρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου λαπτοπ και απόλυτα ευχαριστημένος.

Για το πρόβλημα με την αδρανοποίηση δοκίμασε να κατεβάσεις κανα καινούργιο driver απο το site της toshiba. Όσο για την μπαταρία, καλό θα είναι όταν το έχεις στο ρεύμα να την βγάζεις γιατί σε λίγο θα την κλαίς. Άλλωστε το κόστος ενός UPS είναι πολύ μικρότερο απο το κόστος της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου λαπτοπ και απόλυτα ευχαριστημένος.

Για το πρόβλημα με την αδρανοποίηση δοκίμασε να κατεβάσεις κανα καινούργιο driver απο το site της toshiba. Όσο για την μπαταρία, καλό θα είναι όταν το έχεις στο ρεύμα να την βγάζεις γιατί σε λίγο θα την κλαίς. Άλλωστε το κόστος ενός UPS είναι πολύ μικρότερο απο το κόστος της μπαταρίας.

 

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός? ποιόν ακριβώς driver να κατεβάσω, δηλαδή ποιός ελέγχει το σύστημα ενεργοποίησησς/ αδρανοποίησης?

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση.Επίσης απόλυτα ευχαριστημένος από το laptop αυτό, με ιδιαίτερα βαριά χρήση.(matlab, photoshop,visual studio, modelsim, ubuntu με compiz fusion ktl...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαχείριση ενέργειας την κάνει το Toshiba power saver αλλά δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημά σου. Θα έλεγα να αναβαθμίσεις τους drivers της vga αλλά δεν κολάει το θέμα με το πληκτρολόγιο. Δες στα βοηθητικά προγράμματα της toshiba μήπως είναι ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο κάτι σχετικό με τα προβλήματά σου και δοκίμασε μια αναβάθμιση των προγραμμάτων και drivers που σου είπα.

Το τηλέφωνο της ideal είναι 210 519 3950-8.

Η μπαταρία σου πόση αυτονομία έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...