Προς το περιεχόμενο

Παράξενο σφύριγμα...


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα (πριν 1 μήνα) ένα PC της Fujitsu-Siemens!

Για να μην γράφω κατεβατά, κάντε κλικ στο επίσημο link να δείτε τι υποστηρίζει.

http://www.fujitsu-siemens-shop.co.uk/cmcPage.asp?idPage=990&mscssid=%7BD0BC6640-3E9E-48C6-98DC-F95419C78294%7D

Η μόνη διαφορά είναι πως επέλεξα σκληρό 500giga, γιατί το tera είναι λιγάκι 2 much...

Anyway...

Έχει προεγκατεστημένα Windows Vista Home Premium & λειτουργεί ΑΨΟΓΑ χωρίς κολλήματα! Γενικά πετάει!

Το μόνο πρόβλημα είναι... ένα σφύριγμα! Ένα σφύριγμα ενοχλητικό που ακούγεται μέσα από το πύργο κάθε τόσο, δεν έχει να κάνει με το ανεμιστηράκι ή κάτι άλλο & παρατήρησα πως ο θόρυβος αυτός αυξομειώνεται όποτε ανεβοκατεβάζω την ρόδα του ποντικιού όταν ψάχνω αρχεία!

Στην αρχή ακουγότανε κάθε τόσο & πλέον ακούγεται σχεδόν μόνιμα! Είναι απίστευτα ενοχλητικός & δεν έχει να κάνει με τον normal θόρυβο του πύργου! Είναι κάτι που δεν πάει καλά, αλλά φαινομενικά δεν δημιουργεί πρόβλημα (ακόμα)!

Γύρισα το PC πίσω στο πολυκατάστημα (δεν αναφέρω όνομα) επειδή έκανα Extra Garantie σε περίπτωση που συμβεί κάτι.

Το στείλανε για τεχνική υποστήριξη, αλλά ο υπάλληλος μου είπε πως εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στις επιδόσεις, οτι μπορεί και να μην κάνουν τίποτα....:mad:

Η απάντηση μου βέβαια ήταν ξεκάθαρη..

"Μην μου το γυρίσετε πίσω όπως σας το έφερα, θα έχουμε προβλήματα"!!

Μου είπε (επειδή το άκουσε κι αυτός) πως αυτό μπορεί να οφείλεται στο τροφοδοτικό, μπορεί όμως να είναι και ο σκληρός!

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο? Και τι μου προτείνετε να κάνω?

Αν διορθωθεί με πιθανή ας πούμε αντικατάσταση τροφοδοτικού, να το δεχτώ πίσω

ή

Αν δεν διορθωθεί, να το στείλω κατευθείαν στην Fujitsu-Siemens (και να πληρώσω από τη τσέπη μου το service)?

Σκέφτηκα να το πάω σε κάποιον καλό τεχνικό... που όσο καλός κι αν είναι, δεν ξέρω τι καινούριο μπορεί να βγάλει από μέσα και τι θα τοποθετήσει στη θέση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το προβλημα σου λυθηκε απο τον overclocker τοτε Ok

αλλα...

1 εγω στην θεση σου θα εκανα ανω κατω το μαγαζι για να μου το παρουν πισω για service αφου ξερω βεβαια οτι η ζημια οφειλεται απο αυτους(δεν ειναι καποια επιλυση για αυτο αλλα και εγω τα ιδια εκανα για να μου αλλαξουν μια καρτα γραφικων που ο ανεμιστιρας του αναβε και εσβησε;))

2αν δεν σου αρεσει το προηγουμενο κανε το εξης :

ανοιξε το laptop εφωσων μπορεις!!!!:shifty:

γραψε καπου τους αριθμους του καθε εξαρτηματος δλδ σαν αυτο που εχω στην φοτο και δωσε το laptop σε service σε καποιον ειδικο και μετα αν οι αριθμοι σε καπιο απο το κομματι σου ειναι διαφορετικοι τοτε θα ξερεις ακριβως τι σου εχει αλλαξει

post-90796-129062960803_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν!

Καταρχήν δεν έχω laptop, παρόλα αυτά thanx για ο,τι γράψατε!

Τελικά απ'όσο μυρίζομαι ο overclocker μου έδειξε ακριβώς τι έχει ο υπολογιστής!

Μεν εγώ έχω την Gforce8600 (ενώ στο link που μου έδωσε μιλάει για 8800), αλλά και ο ήχος είναι ο ίδιος και παρατήρησα πως ακούγεται όποτε ζορίζεται ο υπολογιστής από video ή παιχνίδια ή γενικά άποψη γραφικών!!

Επίσης... ο ανηψιός μου πήρε ένα διπύρινο intel duo σύστημα με Gforce8500 και τα Vista του δώσανε 5,3 τιμή στην απόδοση γραφικών! Εμένα με τετραπύρινο Ιntel Quad και Gforce8600, μου δίνουν τιμή 4.8!

Άρα? Κατα 99% όλα ξεκινάνε από τη κάρτα γραφικών και ενδέχεται η κακή φήμη των 8800 που όντως άκουσα κι από άλλους πως βγήκανε ελατωματικές, να ισχύουν και για τις 8600!

Τι κάνω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν φταίει η κάρτα γραφικών μπορείς να το καταλάβεις δοκιμάζοντας μια 2η . Σε pc ενος φίλου μου για περίεργο σφύριγμα ευθηνόταν η μητρική και το καταλάβαμε αφου είχαμε αλλάξει πάνω στο pc τα πάντα οπότε ήταν το μόνο που δεν είχαμε αλλάξει. Το πρόβλημα ήταν να αποδείξουμε και στο κατάστημα που πήρε τον υπολογιστή οτι έφταιγε η μητρική.... Γενικά πάντως δοκιμάζοντας διάφορα εξαρτήματα θα μπορέσεις να καταλάβεις απο που προέρχεται ο ήχος . Εκτος κι αν έχεις εγγύηση και δε θες να τι χάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...