Προς το περιεχόμενο

παστα


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Arctic Ceramic.... Σύμφωνα με πολλά reviews είναι καλύτερη.. Επιπλέον είναι ασφαλέστερη επειδή ειναι κακός αγωγός ρεύματος.

Η AS5 αν πέσει παραπάνω μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coollaboratory

Thermal Paste Liquid PRo . Καλύτερη απο όλες όσες σου πρότειναν

 

και η ακριβοτερη επισης! δεν νομιζω πως χρειαζεται κατι τοσο extreme για την cpu που λεει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coollaboratory

Thermal Paste Liquid PRo . Καλύτερη απο όλες όσες σου πρότειναν

sorry φίλε μου, δε το λέω για να σε προσβάλλω... αλλα εικάζω οτι τη συγκεκριμένη πάστα δεν την εχεις χρησιμιποιήσει και απλά την προτείνεις... αν την είχες χρησιμοποιήσει θα είχες ήδη αντιμετωπίσει προβλήματα του τύπου: να μη μπορείς να την αφαιρέσεις απο τη ψύχτρα με κανένα τρόπο και με κανένα καθαρηστικό... η πάστα αυτή ειναι πολυ δύσκολο να καθαριστεί.... βέβαια να ένας τρόπος να τη καθαρίσεις εύκολα

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=162440&highlight=Thermal+Paste+Liquid+PRo

 

(κάποιοι λένε οτι αν κρατήσεις τον επεξεργαστή κάθετα μόλις βάλεις τη συγκεκριμένη πάστα...και δεν στάξει τότε ίσως να μην έχεις προβλήματα)

 

Liquid Pro contains gallium so using it on heatsinks that contain aluminium is a very bad idea.

 

H Arctic Cooling MX-2 είναι αρκετά καλύτερη απο As5 & Ceramique... 1-2 βαθμούς κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω στον E8400 και πριν βάλω αυτόν τον επεξεργαστή είχα τον Ε6750 τον οποίο καθάρισα άνετα με βαμβάκι και μπατονέτες :)

 

Να και μία φώτο με θερμοκρασία

 

14324191ds2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι φαίνεται είχες κανει άψογη εφαρμογή της πάστας πάνω στον επεξεργαστή και η πάστα η συγκεκριμένη δεν έχει προβλήματα με την TRUE 120...

είχα συνηθίσει να ακούω μόνο δυσάρεστες εμπειρίες απο αυτή τη πάστα... btw υπάρχουν liquid thermal pads αυτης της εταιρίας!

 

πάντως το πρόβλημα αυτης της πάστας με κάποιες ψύχτρες είναι υπαρκτό, για του λόγου το αληθες δείτε στο 1ο πόστ τα αποτλέσματα της πάστας μετά απο 3 εβδομάδες:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=72814

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry φίλε μου, δε το λέω για να σε προσβάλλω... αλλα εικάζω οτι τη συγκεκριμένη πάστα δεν την εχεις χρησιμιποιήσει και απλά την προτείνεις... αν την είχες χρησιμοποιήσει θα είχες ήδη αντιμετωπίσει προβλήματα του τύπου: να μη μπορείς να την αφαιρέσεις απο τη ψύχτρα με κανένα τρόπο και με κανένα καθαρηστικό... η πάστα αυτή ειναι πολυ δύσκολο να καθαριστεί.... βέβαια να ένας τρόπος να τη καθαρίσεις εύκολα

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=162440&highlight=Thermal+Paste+Liquid+PRo

 

(κάποιοι λένε οτι αν κρατήσεις τον επεξεργαστή κάθετα μόλις βάλεις τη συγκεκριμένη πάστα...και δεν στάξει τότε ίσως να μην έχεις προβλήματα)

Φίλε συγνώμη και από την δικιά μου μεριά αλλά οι τυπάδες εκεί ή λαδώθηκαν ή δεν ξέρουν τι τους γίνετε.

Άμα την colaboratory την βάλεις σε δόση που θα στάξει,το λιγότερο να πάρεις βραχυκυκλωμένο πισι.

Την φωτο που έχει την θεωρώ άκυρη,ο λόγος βάζεις 1,2 σταγονίτσες,φτάνει.Δεν πασαλείβεις όλη την επιφάνεια με τόση ποσότητα που έβαλαν οι τύποι.

Την χρησιμοποιώ ήδη έχω αγοράσει την 2η σύριγγα,και απλά να το πω.Οι τύποι λένε μαλακίες.Ποτέ δεν είχα αυτό το χάλι με τις φώτο.

Το μόνο μειονέκτημα που μου σπάει είναι ζόρικη στο στρώσιμο μιας και δεν διασπάτε εύκολα.Καθαρίζει με ασετόν εύκολα,και το +++ δεν ξεραίνετε οπότε την χρησιμοποιής όσο υπάρχει επάνω στην επιφάνεια του επεξεργαστή.

Φωτο από τον 6400 ΄πάνω σε zalman.Πόσο καιρό την έχω επάνω;Από τότε που βγήκαν οι 6400,υπολόγισε.

Kαι δες πόση ποσότητα έχει η ψύκτρα.Σχεδόν τίποτα.Και δουλεύει στα 2,8 ghz.

 

dsc03501zg9.th.jpg

 

dsc03502nw4.th.jpg

 

Και τώρα που έλυσα την ψύκτρα δεν το καθάρισα και ξαναέβαλα πάστα αλλά κατευθείαν ξανά κούμπωμα όπως ήταν.

Την ίδια πάστα έχω και στον φορητό με τον παλιό yonah 2,13 ghz.Αποτέλεσμα;Ο ανεμιστήρας στο σερφάρισμα δεν δουλεύει από την χαμηλότερη θερμοκρασία και έχω απόλυτη ησυχία

Kαι μια δεύτερη απόδειξη.Ο τύπος εδώ στο ebay πουλάει μόνο τέτια πάστα.Δες τα θετικά του.

http://feedback.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=sth0805&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:2:de&iid=150215513696

Αμα ήταν μάπα θα τον έκραζαν

Moυ φαίνετε όμως ότι η πάστα κάνει μόνο για χάλκινες ψύκτρες

 

Σαν δεύτερη λύση για τον φίλο προτείνω πάστα zalman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα,επειδη δεν ειχα ιντερνετ σημερα(γκαντεμια μεγαλη) και επειδη ηθελα επειγοντως να δεσω την ψυχτρα πηρα την πρωτη που βρηκα σε ενα μαγαζι(5,90ε εκανε) με υπολογιστες και την απλωσα με μια σπατουλιτσα πλαστικη.το everest δειχνει 30-33βαθμους.ειναι καλα νομιζετε?

ποια θεωρειτε καλη θερμοκρασια σε ενα υπολογιστη ανευ εργασιας?και ποια τα ορια της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

palawiaris εγώ την έχω απλώσει σχεδόν σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή αλλά πολύ λεπτό στρώμα. με 3 σταγόνες κατάφερα να την απλώσω. αλλά όταν βάλεις πάνω την ψήκτρα δεν γίνεται να μείνει όπως την έβαλες :) Χαλάει λίγο στην διάταξη της. όμως κάνει πολύ καλή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...