Προς το περιεχόμενο

36 ώρες χωρίς ύπνο!!!


Filos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν μπορώ χωρίς ύπνο, είμαι μεγάλος fan. Αλλά ένας φίλος μου έκανε 36 ώρες Warcraft. Απορώ!

Καλά 36 ώρες για Warcraft ή οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι δεν αξίζει καθόλου.

Να τον προσέξεις αν γίνεται τον φίλο σου γιατί θα έχει πρόβλημα.

Προσπάθησε να τον κάνεις να ξεκολλήσει απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν καθώς πάσχω από τα 13 μου(19 χρόνια) θα πω δυο λόγια όσο πιο απλά μπορώ:

1)Τσιγάρο, κοκα κόλα, γλυκά, καφέδες,τσάγια όχι

 

2)Γάλα, σεξ, νερό ναι. Το πρωινό βοηθάει στην ενεργοποίηση των circadian rythms (βιολογικό ρολόι). Ο ήλιος επίσης (παραγωγή μελατονίνης).

 

3) Αν έχουμε χάσει ύπνο δεν αναπληρώνεται σε χρόνο άλλά σε ποιότητα και ποτέ πλήρως. Εξηγώ: Ο ύπνος έχει τέσσερις φάσεις από τις οποίες οι δύο είναι οι σημαντικότερες. Η φάση REM και ο βαθύς ύπνος. Αν δεν κοιμηθούμε ένα βράδυ, το επόμενο θα κοιμηθούμε κανονικά αλλά με μεγαλύτερο ποσοστό αυτών των φάσεων και ειδικά της REM.

 

4) Διάβασμα/μελέτη και ύπνος: Αλληλένδετα πράγματα, έχει βρεθεί πως ο ύπνος συμβάλλει στην μετακίνηση γνώσεων από την βραχύχρονη στη μακρόχρονη μνήμη. Πάντα κοιμόμαστε μετά το διάβασμα, αν υπάρχει πρόβλημα ξυπνάμε πιο νωρίς και συμπληρώνουμε τη μελέτη για να βάλουμε στη βραχύχρονη ότι δεν προλάβαμε την προηγούμενη. Ένας κύκλος ύπνου διαρκεί περίπου μιάμιση ώρα. Αυτός είναι και ο λιγότερος χρόνος για να κοιμηθούμε αποδοτικά στη διάρκεια της μέρας, ενδιάμεσα της μελέτης. Στην επίλυση προβλημάτων ο ύπνος βοηθάει μαγευτικά: έχει τύχει να ονειρευτώ τη λύση ενός προβλήματος που με απασχολούσε κατά τη διάρκεια της μέρας. Πολλά τέτοια παραδείγματα στη βιβλιογραφία.

 

Το ρεκόρ μου είναι γύρω στις 90 ώρες. Με πήρε ο ύπνος την 90η ώρα και με ξύπνησαν στο δεκάλεπτο και δεν μπορούσα να καταλάβω τι γλώσσα μου μιλάγανε :lol::lol:.

 

Η κουφή παρενέργεια της αϋπνίας (δεν το έχω βρει στη βιβλιογραφία): Η στύση :P! Αν δεν κοιμηθείς καλά ή καθόλου έχεις αυξημένη διέγερση. Αποτέλεσμα της όλης υπερέντασης που φέρνει η αϋπνία ή μια άμυνα του οργανισμού για να σε χαλαρώσει; Δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεκόρ μου είναι γύρω στις 90 ώρες.

 

πως τα καταφερες?εγω θα ειχα πεθανει στην θεση σου....και δεν κανω πλακα....εγω πριν απο δυο μερες ανεβασα πυρετο απο υπερκοποση επειδη δεν κοιμομουν περισσοτερο απο 7 ωρες την ημερα ....φαντασου δηλαδη τι θα ειχα παθει αν εμενα και ξυπνια συνεχια...μπρρρρρρ.. :fear: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasgr: δυστυχώς για όσους υποφέρουν από DSPS τα πράγματα δεν διορθώνονται τόσο εύκολα, και αυτό γιατί το κιρκαδικό ρολόι του οργανισμού έχει βαρέσει μπιέλες, και έχει ορίσει πια άλλες ώρες ως αυτές του φυσιολογικού ύπνου. Τις πρώτες δυο τρεις ημέρες ίσως τα καταφέρεις, μετά το πρόγραμμά σου θα "χαλάσει" και πάλι.

 

Ακεφτείτε κάποιον ο οποίος όλη του τη ζωή κοιμάται κανονικά να προσπαθήσει να αλλάξει το ωράριο του ύπνου του. Μόνιμα.

 

Η μόνη δοκιμασμένη λύση είναι η χρονοθεραπεία, αλλά θα πρέπει να γίνεται με μαθηματική ακρίβεια, παίρνει πολύ χρόνο, και δεν προσφέρει εγγυημένο αποτέλεσμα (σε ανύποπτο χρόνο μπορεί να "ξανακυλήσεις").

 

thes1os: είναι πολύ λεπτή η γραμμή μεταξύ διαταραχής του ύπνου και μανιοκατάθλιψης/διπολικής διαταραχής/κρίσης πανικού.

 

Ναι μεν οι περισσότερες (αλλά όχι όλες) διαταραχές του ύπνου οφείλονται κυρίως σε ψυχολογικά αίτια, αλλά ακόμα και η χειρότερη εξ αυτών (υπνοπαράλυση) δεν μπορεί απ'όσο ξέρω να χαρακτηριστεί από μόνη της ως κρίση πανικού ή να συνδεθεί με μανιοκατάθλιψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasgr: δυστυχώς για όσους υποφέρουν από DSPS τα πράγματα δεν διορθώνονται τόσο εύκολα, και αυτό γιατί το κιρκαδικό ρολόι του οργανισμού έχει βαρέσει μπιέλες, και έχει ορίσει πια άλλες ώρες ως αυτές του φυσιολογικού ύπνου. Τις πρώτες δυο τρεις ημέρες ίσως τα καταφέρεις, μετά το πρόγραμμά σου θα "χαλάσει" και πάλι.

 

Ακεφτείτε κάποιον ο οποίος όλη του τη ζωή κοιμάται κανονικά να προσπαθήσει να αλλάξει το ωράριο του ύπνου του. Μόνιμα.

 

Το βιολογικό "ρολόι" δεν είναι ρολόι να χαλάσει. λειτουργεί πάντα και ρυθμίζεται από παράγοντες όπως το φως, η άσκηση και η διατροφή. Δεν γίνεται να ρυθμιστεί ξεχωριστά από αυτούς (και άλλους) τους παράγοντες. Η αλλαγή μιας συμπεριφοράς δεν γίνεται χωρίς την αλλαγή των σχετιζόμενων με αυτήν.

Όσον αφορά στο πως ρυθμίζονται οι Circadian rythms και πόσο σταθεροί είναι θα σου πω πως "τρέχουν" σε 25ωρο κύκλο. Και ρυθμίζονται σε 24ωρο καθημερινά μέσω των εξωτερικών ερεθισμάτων που ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το θέμα είναι το κατά πόσο είναι εύκολο να αλλάξει κάποιος το πρόγραμμά του.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί να ενεργοποιηθεί το DSPS. Ναι μεν στη δική μου περίπτωση συνέβαλλε άλλη διαταραχή η οποία μου έσκιζε επανειλλημένα τις ώρες του ύπνου, έχω γνωρίσει όμως άτομα που δεν ήταν καν ξενύχτηδες και τώρα αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος insomniac και εγώ...αν και μάλλον δεν είναι αϋπνία αλλα όταν δεν έχω ένα standard ωράριο που να με υποχρεώνει να ξυπνάω μια standard ώρα .. και μετα να απασχολούμαι με κάτι ώστε να κουράζεται το σώμα...τότε κάθε βράδυ κοιμάμαι όλο και πιο αργά και το πρωί σηκώνομαι όλο και πιο μετά..

 

και για να καταφέρεις να το αλλάξεις η πρέπει να ξυπνήσεις πιο νωρίς (very bad bad thing) η να προσπαθήσεις να το επιμηκύνεις όσο πιο πολύ μπορείς ωστε να πάς ανάποδα ... να πέφτεις στην αρχή πρωί .. την επόμενη μέρα μεσημέρι .. μετά απογευματάκι .. και την τέταρτη να πέφτεις νωρίς το βράδυ

Για μένα είναι πιο εύκολη η δεύτερη λύση αλλά θα πρέπει αυτές τις μέρες να μην έχεις άλλες υποχρεώσεις

 

και το πρόβλημα είναι πως αντε και κατάφερα να το ρυθμίσω σωστά μετά απο 2-3 μέρες πάλι το χάνω ..

 

 

 

Η κουφή παρενέργεια της αϋπνίας (δεν το έχω βρει στη βιβλιογραφία): Η στύση :P! Αν δεν κοιμηθείς καλά ή καθόλου έχεις αυξημένη διέγερση. Αποτέλεσμα της όλης υπερέντασης που φέρνει η αϋπνία ή μια άμυνα του οργανισμού για να σε χαλαρώσει; Δεν ξέρω...

 

Τα κύτταρα σε αυτό το μέρος τροφοδοτούνται με αίμα μόνο όταν είναι σε στύση .. αλλιώς νεκρώνουν - ο οργανισμός έχει ρυθμίσει η στύση να γίνεται κατά τη διάρκεια του ύπνου για να μην μας είναι πρόβλημα την ημέρα .. αν εσύ δεν κοιμηθείς λογικό είναι να στο κάνει όσο είσαι ξύπνιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 χρόνια ξύπνιος εδώ

με προοπτικές ιδιοφυίας.

 

Θα σε αποκοιμήσει το γλυκό χαστούκι της μετριολατρείας κι εσένα που θα πας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να σοβαρευτείτε, το ουτοπικό σας πιστεύω πως τα όνειρα είναι γαζέλες για να τα κυνηγάτε, μακαρονάδες για να τα φτιάχνετε, τοπογραφικά για να τα σχεδιάζετε και οργασμοί για να τα ζείτε θα σας ξεράνει τον κερατοειδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...