Προς το περιεχόμενο

36 ώρες χωρίς ύπνο!!!


Filos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλε! Κατάφερα και κοιμήθηκα στις 12 το βράδυ και ξύπνησα 10 το πρωί! Μετά από 2 μήνες που ξύπναγα μεσημέρια :) :)

its good to be back:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο δεύτερος ποιος είναι?

:-D:P

 

Όσο για τα εμότικονς, ε, χρειάζονται που και που.

Αν σου φαίνονται χαζά

που όντως είναι!Χρειάζεται φρεσκάρισμα το insomnia σ'αυτόν τον τομέα.

χρησιμοποίησε τα αρχετυπικά σύμβολα-προγόνους των εμότικον που είναι και cool. Ο lucifer τό 'χει πιάσει το νόημα =ρ

 

Μπα, (χμ) καλύτερα να παρεξηγούμαι παρά να επιστρέψω το γραπτό λόγο σε πρωτόγονα ιερογλυφικά(γκρουμφ). (γκουλπ) Έλεος δηλαδή, αν χρειάζεται σύμβολα για να γράψω αυτό που σκέφτομαι μάλλον κάτι δεν πάει καλά (καταπλονκ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταγομαι και γω για να πω την εξυπναδα μου λοιπον....

Το πεος ειναι μερος του οργανισμου(σωπα) και αιματωνεται κανονικοτατα οταν δε βρισκεται σε στυση.Κατα τη διαρκεια της στυσης δε γεμιζουν με αιμα οι φλεβες/αρτηριες αλλα τα σηραγγωδη σωματια(σκεφτειτε τα σα μικρους σωληνες) για να φερουν το πεος σε αυτη την κατασταση.Οταν το ερεθισμα περασει δινεται εντολη(απο τον εγκεφαλο,χωρις τον ενσυνειδητο ελεγχο μας) και αδειαζουν τα σηραγγωδη σωματια με αποτελεσμα το πεος να ερθει σε χαλαρη θεση.

Η στυση λοιπον δεν εχει καμια σχεση με την "επιβιωση" του οργανου καθως η αιματωση του γινεται κανονικα απο το δικτυο αρτηριων και φλεβων...

 

Για να δωσω και ενα παραδειγμα γιατι πολλοι δεν πιστευουν με τιποτα σκεψου καποιον τετραπληγικο απο ατυχημα,που οι νευρικες ωσεις ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ στο επιπεδο του αυχενα λογω διατομης του νωτιαιου μυελου.Θα παθει νεκρωση ιστων στο πεος επειδη δεν εχει στυση?Οχι,γιατι η αιματωση του οργανου συνεχιζει και γινεται κανονικα....

 

Ελπιζω να σας καλυψα σε αυτο το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Υπνος ,γυρω απο την θεωρία μου χμ... χανεις την μιση ζωη σου περιπου δηλαδη αν υπολογισεις οτι ενας ανθρωπος ποιανει τα 80 χρονια τα 30 ειναι υπνος αρα ο μεσος ορος ηλικιας ειναι 40 -50 χαχααχα lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω καταφερει μεχρι 46 ωρες(την μια μερα κηδια,την αλλη γεννα,ε πηγα και επεξα και λιγο l2 δεν θελει και πολυ ο ανθρωπος).Θα προσπαθισω να σπασω το ρεκορ μου ομως στις εξατασεις :lol:

 

A ναι και μια διαβασα και για υπνηλια λιγο πιο πανω:

Λοιπον εμενα υπνλια με πιανει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις:

1)Οταν εχουμε μαθημα φυσικης,ιστοριας,γαλλικων

2)Οταν μου την στεινουνε εξω απο πολεις και στο l2 και ξενερωνω

3)Οταν βγαινει με την κοπελα μου (:lol:)

4)Οταν βαριεμαι.

 

Αμα θελω να ξυπνησω ξυπναω δλδ αν πω πριν κοιμιθω πως πρεπει να ξυπνησω την ταδε ωρα θα ξυπνησω 5 λεπτα ακριβως χωρις καν να το σκεφτω(σαν να βαζω ξυπνητιρει στο νευρικο μου συστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει έτσι παιδιά. Όταν λέτε κάτι και σας λένε "είπες κοτσάνα" τότε εσείς θα το υποστηρίξετε με στοιχεία και όχι αυτός που αμφιβάλλει. Δεν κάνουμε σεμινάρια κατά παραγγελία εδώ (τουλάχιστον όχι εγώ). Και στην πορεία να βρείτε στοιχεία θα μάθετε και κάτι παραπάνω. Οπότε τα στοιχεία σου Gary είναι μερικά κλικ μακριά...

 

και ο φίλος doctorkostis διαφώνησε ΑΛΛΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ τα λεγόμενα του ... δεν πέταξε ένα ξερό "είναι αναληθές" και τελείωσε

 

και μάλιστα ακούγεται αρκετά σωστή η εξήγηση του .. ίσως να είναι αυτή η αληθηνή .. δεν ειμαι γιατρός ... αυτο διαβασα αυτό είπα .. και ούτε έχω την ορεξη και τον χρόνο να το επιβεβαιώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραία, για να επανέλθουμε από την γτπ (κυριολεκτικά!) συζήτηση...

 

[...]για να επανερθουμε στο θεμα μας ,η αυπνια βασανιζει στην κυριολεξια μεγαλο ποσοστο της νεολαιας και τριτη ηλικια..γιαυτο εαν οι κλασσικοι μεθοδοι δεν αποδωσουν δλδ ασκηση,διατροφη κλπ θα πρεπει να πατε προς υπνοτικα συμφωνα με τον ιατρο που σας παρακολουθει...εχω να προτεινω μια μεθοδο που με βοηθησε παρα πολυ...

τσαγακι του βουνου η origanum vulgare η απλη ριγανη ειναι στα φυσικα προιοντα που δινονται γιαυτο το σκοπο για να ρελαξαρουν τον οργανισμο χωρις να προκαλουν αυπνια και διαταραχη των φασεων του υπνου

ακομα ενα ειναι το βαλεριαν η αλλιως valeriana officinalis και αυτο φυτικο προιον που δινεται σαν αντιστρες και βοηθα τον υπνο...

καλη σας μερα[...]

 

Τσάι βουνού έχω δοκιμάσει, δυστυχώς χωρίς αποτελέσματα... δεν ξέρω αν περιέχει την ίδια ποσότητα καφεϊνης με το απλό τσαγάκι, με χαλάρωνε λίγο μεν, αλλά από νύστα τίποτε.

 

Αυτό που βλέπω τώρα πια, είναι πως αδυνατώ ακόμα και να μείνω ξύπνιος ένα 24ωρο προκειμένου να στρώσω τον ύπνο μου έστω και για 2-3 ημέρες. Απλά δεν αντέχω.

 

Τη λύση των υπνωτικών την έχω σκεφτεί, σαν last resort μονο... δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές, ειδικά στην περίπτωση που η διαταραχή οφείλεται σε άγχος (24 στην Hamilton παρακαλώ!) αφού πολλά ακούγονται σχετικά με παρενέργειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω απο τοτε που εγινα φοιτητης, σχεδον παντα κοιμαμαι μετα τις 6 το πρωι.

οχι επειδη κανω κατι, αλλα ειναι λες κι εχει αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι.

Σημερα πχ αν κοιμηθω (σκεφτομαι μηπως το παω σερι μπας κ κοιμηθω κανονικα το βραδυ) θα κοιμηθω οπου να 'ναι, κατα τις 11 το πρωι με 7 το βραδυ...

μλκιες γαμωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοιμάμαι νωρίς ξυπνάω νωρίς, έχω συνηθίσει σε αυτόν τον ρυθμό λόγω δουλειάς.

Αλλά 5 ώρες τουλάχιστον ύπνου τις θέλω αλλιώς παραπατάω όλη την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο τοτε που εγινα φοιτητης, σχεδον παντα κοιμαμαι μετα τις 6 το πρωι.

οχι επειδη κανω κατι, αλλα ειναι λες κι εχει αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι.

Σημερα πχ αν κοιμηθω (σκεφτομαι μηπως το παω σερι μπας κ κοιμηθω κανονικα το βραδυ) θα κοιμηθω οπου να 'ναι, κατα τις 11 το πρωι με 7 το βραδυ...

μλκιες γαμωτο...

 

χεχε.τα ίδια κάνουν όλοι οι φοιτητές φαίνεται.και εγώ αν δε πάει 6-7 το πρωί δεν παίζει να κοιμηθώ...και η παρέα μου το ίδιο και όσοι φοιτητές ξέρω το ίδιο κ.ο.κ

 

και πάντα σκεφτόμαστε να το πάρουμε σερί και πάντα κατά της 10-11 λέμε δεν γαμ.... και πέφτουμε για ύπνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Ψαχνοντας στο google,για να μαθω τις συνεπειες ελλειψης υπνου,επεσα σε αυτο το παλιο θεμα (2008) του insomnia.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι βδομαδα παρα βδομαδα δουλευω νυχτα,το πρωι δεν μπορω να κοιμηθω πανω 4-5 ωρες και κοιμαμαι 8ωρα μονο τα Σαββατοκυριακα.

Αυτη την εβδομαδα παλι νυχτα δουλευω,4-5 ωρες παλι υπνο το πρωι ολη την εβδομαδα και αυριο νωρις που θα τελειωσω απο την δουλεια,μετα ειμαι ελευθερος εχω εδεια για Παρασκευη,αλλα θα κοιμηθω 1.5 μονο ωρα γιατι πρεπει με την γυναικα μου και κατι φιλους να παμε σε μια γειτονικη πολη (μονο 1 ωρα οδηγημα) για βολτα και ψωνια.

Ειναι κατι που το κανω συχνα.Επειδη δουλευω νυχτα και δεν θελω να χασω τα Σαββατα μου με το να κοιμαμαι,παω για βολτα-ψωνια και καφε,μετα απο κανα δυωρο υπνο.

 

Στις παλιοτερες λοιπον απαντησεις του θεματος,γραφουνε για 30 ωρες ακομα και τεσσερις νυχτες εχω διαβασει.

Αν και το τελευταιο μου φαινεται υπερβολικο χωρις τουλαχιστον δυωρα-τριωρα υπνου,να μην κοιμηθεις τεσσερις νυχτες.

Αλλα το τριανταωρο νομιζω αντεχεται.

 

Υπαρχουν ατομα στο φορουμ που μενουν 30ωρα και παραπανω χωρις υπνο?Το να κοιμηθεις στο ενδιαμεσο 1-2 ωρες ειναι αρκετο?

Εκτος απο το γεγονος οτι νιωθεις το κεφαλι σου βαρυ και ατονια βεβαια,τι μπορεις να παθεις αν δεν κοιμηθεις κανα 30-35ωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καναδύο καλοκαίρια το πήγενα συχνά 3 μερουλες σερί (χωρίς βοιθήματα) κοιμόμουν για κανένα 2-3 ώρες και μετά ξανά μανα.. και σε κάπιες φάσεις άρχισε να με χαλάει πολύ..  πλέον δεν το κάνω.. στη χειρότερη κοιμάμε 2 ώρες την ημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε εκδρομη με την σχολη..48 ωρες αυπνος κοιμηθηκα μετα 2 ωρες και μετα σερι μεχρι το βραδυ που επιτελους κοιμηθηκα..σαν ζομπι ημουν την τελευταια μερα..το θυμαμαι σαν ονειρο..προς το εφιαλτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60+ ωρες άυπνος πριν τρία καλοκαίρια
ήμουν σε περίεργη φάση και το σώμα μου δεν ζητούσε ούτε φαγητό ούτε τίποτα
η νύστα είχε εξαφανιστεί μετά τις 24 ώρες και ένιωθα λες και μπορούσα να μην ξανακοιμιθώ ποτέ
ευτυχώς μετά τις παραισθήσεις (άκουγα φωνές , έβλεπα διάφορα) μου έκοψε και κοιμήθηκα 24 ώρες περίπου

η αίσθηση οταν ήμουν άυπνος ηταν σκέτη μαστούρα
ένιωθα ενα ευχάριστο μούδιασμα σε όλο μου το σώμα

δεν το ξαναέκανα απο τότε γιατι δεν μου άρεσαν οι παραισθήσεις
ηταν κάτι σαν bad trip χωρίς να έχεις πάρει τίποτα
άρα κάτι κακό συνέβαινε στον εγκέφαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...