Προς το περιεχόμενο

Bios update


steant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπν νομιζω οτι ειμαι λιγο πριν το τελος και θελω μια μικρη βοηθεια!

εχω φτασει flashing utility και δε γνωριζω τι ακριβως να γραψω και που, γιατι μου βγαζει 2 πεδια. Δειτε:

 

yzsfv35s7h61pfmaoutb.jpg

 

Tο bios οπου εχω κατεβασει λεγετε A6704ims.320

θελω τη βοηθεια σας για το τι ακριβως θα γραψω και σε πιο πεδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω γράφεις το καινούργιο, αν είναι σε δισκέτα στο Α: βάζεις Α:\Α6704ims.320. Κάτω κάνεις back up to παλιό πχ. C:\oldbiosVxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω γράφεις το καινούργιο, αν είναι σε δισκέτα στο Α: βάζεις Α:\Α6704ims.320. Κάτω κάνεις back up to παλιό πχ. C:\oldbiosVxxx

 

ναι αλλα πως μπορω να δω την ακριβη διαδρομη του παλιου bios για να το γραψω στο κατω πεδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό bios είναι αποθηκευμένο στο τσιπάκι της μητρικής. Η διαδρομή που θα βάλεις είναι αυτή που θες εσύ να αποθηκεύσεις το παλιό bios. Έτσι που έβαλες και στα δύο το ίδιο (μου το είπε σε πμ δεν κατάλαβα γιατί) σου βγάζζει το μήνυμα do you want to οvewrite it γιατί θα αντικαταστήσει το bios που κατέβασες με το παλιό (το υπάρχον). Αν πάτησες ναι ξανακατέβασέ το και ξανακάντο όπως σου είπα. Μπορείς και να συμπληρώσεις μόνο το πάνω πεδίο, όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω στο πρωτο πεδιο και γραφω τη διαδρομη, πατω εντερ και ρωταει αν θελω να γραφει αυτο το bios στη rom, παταω εντερ και εκει που παει να ξεκινισει και βγαζει κατι κουτακια που φορτωνουν μου βγαζει αυτο το μνμ flash rom programming error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι έτσι όπως σου είπα. Το bios που κατέβασες είναι σωστό; Είναι στο σωστό φορμά; έχεις κάνει backup το παλιό όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; Αν ναι δοκίμασες να γράψεις (overwrite) το παλιό ξανά; Πες ποιό bios έχεις κατεβάσει με link από εκεί που το κατέβασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι έτσι όπως σου είπα. Το bios που κατέβασες είναι σωστό; Είναι στο σωστό φορμά; έχεις κάνει backup το παλιό όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; Αν ναι δοκίμασες να γράψεις (overwrite) το παλιό ξανά; Πες ποιό bios έχεις κατεβάσει με link από εκεί που το κατέβασες

 

το παλιο δε το εκανα backup, οσο για το bios το κατεβαζω απο live update online

http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloadindex

αυτο λογικα διαβαζει τη μητρικη μου και βρισκει το σωστο bios οπου μετα εχει επιλογη και το κατεβαζω, και λεγετε A6704ims οπου msi 6704 ειναι και η μητρικη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η αναβαθμιση του bios εγινε!!!! :-D

Μεχρι τωρα δεν γινοταν γιατι δεν με αφηνε, πηγα στο bios και η ρυθμιση αυτη λεγετε protection bios οπου την εβαλα disable και ολα καλα!

Οπως εχω πει παραπανω το bios update ηθελα να το κανω διοτι αλλαξα cpu και ενω ειναι 2.6 μου τη βλεπει σαν 2.17.. Τωρα με το αναβαθμισμενο bios δεν αλλαξα κατι, μηπως πρεπει να κανω τιποτα ρυθμισεις? Μπορω να εχω και μαι βοηθεια για αυτο???

 

Δειτε και αυτο για καλυτερα...

 

3ps3g48qza3nduss68p8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει μια ρυθμιση το bios για αλλαγή FSB.... Aν του βάλεις τιμή 200 (από 166 που είναι τώρα ) τέλειωσες....)

 

το κανω φιλε μου αυτο που λες αλλα δε γινετε διοτι αν το βαλω γυρο στο 185 κολλαει το pc υπερβολικα και αν το ανεβασω λιγο πιο πανω αυτοματα τα fsb τα παει στο 166.. Καπιος με ειπε αυτο:

Πήγαινε στο device manager και στους processors κάνε έναν - έναν uninstall (πρέπει να δείχνει 2 λόγω HT) και scan for hardware changes. Θα φτιάξει.

Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αλλα ετσι ειναι, αν παω εκει μου διχνει 2 επεξεργαστες, δοκιμαζω να σβησω τον εναν αλλα δε γινετε, μου ζηταει επανακινιση για να εφαρμοστουν οι αλλαγες αλλα οταν ανοιγει παλι 2 φαινοντε..

Οριστε..

akklpibulkqx07aeqfux.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο Vcore ανεβαίνει, ε? Τέλος πάντων ας προσπαθήσουμε....

Ανέβασε 1 step τη φορά το vcore(όχι πάνω από 3 step), και δες μέχρι ποιο fsb δουλεύει το μηχάνημα....

Τι μνήμες έχεις?(mhz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...