Προς το περιεχόμενο

MySql (Διαδικασίες-Συναρτήσεις)


mairy87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια γρήγορη ματία μιας και δεν κατέχω την MySQL, σε C++ το 4ο ερώτημα θα ήταν κάπως έτσι:

 

>
struct  /* Structure φοιτητή*/
{
char AM[10];
char FName[25];
char LName[25];
}student_str;

void ShowStudent(char NEW_AM)
{
EXEC SQL SELECT studAM,studFirst,studLast
INTO :student_str
FROM Student
WHERE (studAM=:NEW_AM);

cout << student_str.AM << " " << student_str.FName << " "<< student_str.LName << endl;
}

void main()
{
char AM=1234567;
ShowStudent(AM);
}

 

Να σε ρωτήσω κάτι?? Προσθέτεις νέο φοιτητή ή μου φαίνεται?? Μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Πάντος εγώ θέλω, δηλώνοντας το ΑΜ του κάθε φοιτητή να μου εμφανίζει αυτόματα ΑΜ, ονομα, επιθετο...ήδη υπάρχοντων εγγραγών...όχι πρόσθεση καινούριων....

Το άλλο που το έκανες σε sql φαντάζομαι θα είναι αντίσοιχο με αυτό....δυστυχώς δεν γνωρίζω sql και συνεπως δεν μπορώ να το διαβάσω...

Εμείς ασχολούμαστε με MySql...Πάντος σε ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οχι, δεν προσθετει

 

αναζητα στα ηδη υπαρχοντα δεδομενα στη βαση για τον φοιτητη που εχει ΑΜ ισο με 1234567

αυτο κανει το SELECT που βλεπεις μεσα στη ShowStudent()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν προσθετει

 

αναζητα στα ηδη υπαρχοντα δεδομενα στη βαση για τον φοιτητη που εχει ΑΜ ισο με 1234567

αυτο κανει το SELECT που βλεπεις μεσα στη ShowStudent()

 

Α οΚ!

Δεν μπορούμε όταν το τρέχουμε να δηλώνουμε ποιο ΑΜ θέλουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οΚ!

Δεν μπορούμε όταν το τρέχουμε να δηλώνουμε ποιο ΑΜ θέλουμε??

ναι, φυσικα

αν δεις η ShowStudent παιρνει σαν ορισμα το ΑΜ του φοιτητη που θελεις να αναζητησει και να τυπωσει.

Αρα αν θες να βρει τον φοιτητη με ΑΜ = 1111111 θα καλεσεις την ShowStudent(1111111) και παει λεγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολυ βοηθεια θα παρεις αν βοηθησεις πρωτα εσυ

 

οκ, εχεις μια αδυναμια στη sql, τουλαχιστον περιγραψε τη λυση που θα εδινες στο καθε ερωτημα

πχ

στο 1ο λεει να

1)name1:Προσθέτει μια καινούρια εγγραφή στον πίνακα Pinakas1, υποδηλώνοντας ότι ο αντίστοιχος φοιτητής παρέδοσε την άσκηση και βαθμολογήθηκε σε αυτήν.

εσυ, μπορεις να περιγραψεις σε ανθρωπινη γλωσσα τι θα εβαζες που?

Του στυλ "θα κανω procedure που παιρνει αυτα και αυτα τα ορισματα και που βαζει στον πινακα student τα AM, firstname, lastname, email και στον course κατι αλλο"

 

Ξεκινα να κανεις κατι, για να σε βοηθησει καποιος, αλλιως δε σε "βοηθα" αλλα "σου κανει την εργασια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολυ βοηθεια θα παρεις αν βοηθησεις πρωτα εσυ

 

οκ, εχεις μια αδυναμια στη sql, τουλαχιστον περιγραψε τη λυση που θα εδινες στο καθε ερωτημα

 

 

Ξεκινα να κανεις κατι, για να σε βοηθησει καποιος, αλλιως δε σε "βοηθα" αλλα "σου κανει την εργασια"

 

Αν ήθελα έτοιμη τη λύση δεν θα ζήταγα 4 ερωτήματα αλλά και τα 9 που είχε η εργασία...και αυτό εσύ προσωπικά το ξέρεις πάρα πολύ καλά!!!!)

Σωστά??

Και αν είχα τόσο εγάλη αδυναμία που λες στη sql δεν θα είχα φτάσει στο 4ο (τελικό στάδιο), ούτε θα είχα τους μεγαλύτερους βαθμούς του εργαστηρίου μόνη μου...

Αν μπορούσα να περιγράψω τη λύση όπως λες...θα το έλυνα και μόνη μου...αλλά όταν έλλειπα στο συγκεκριμένο εργαστήριο και δεν είχα ακούσει κάποια πράγματα, λογικό είναι να μην μπορώ να τα αναλύσω όλα εις βάθος...Δεν νομίζεις??:rolleyes:

 

Στο κάτω-κάτω αν μπορούσα να την κάνω μόνη μου, δεν θα ζήταγα την βοήθειά σας...Ποιο λόγο θα είχα??Να σας πεδεψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αρπαζεσαι

 

οκ, δεν εχεις αδυναμια στην sql

αρα, αν σου πει καποιος περιγραφικα καποια λυση, εσυ, μπορεις να την υλοποιησεις σε sql ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελα έτοιμη τη λύση δεν θα ζήταγα 4 ερωτήματα αλλά και τα 9 που είχε η εργασία...και αυτό εσύ προσωπικά το ξέρεις πάρα πολύ καλά!!!!)

Σωστά??

Και αν είχα τόσο εγάλη αδυναμία που λες στη sql δεν θα είχα φτάσει στο 4ο (τελικό στάδιο), ούτε θα είχα τους μεγαλύτερους βαθμούς του εργαστηρίου μόνη μου...

Αν μπορούσα να περιγράψω τη λύση όπως λες...θα το έλυνα και μόνη μου...αλλά όταν έλλειπα στο συγκεκριμένο εργαστήριο και δεν είχα ακούσει κάποια πράγματα, λογικό είναι να μην μπορώ να τα αναλύσω όλα εις βάθος...Δεν νομίζεις??:rolleyes:

 

Στο κάτω-κάτω αν μπορούσα να την κάνω μόνη μου, δεν θα ζήταγα την βοήθειά σας...Ποιο λόγο θα είχα??Να σας πεδεψω....

 

Μην είσαι αγενής ή καλύτερα αχάριστη απέναντι σε έναν άνθρωπο που σου απήντησε με υπομονή σε ένα θέμα (vectors) επτά σελίδων http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=239131.

 

Φοβού τους ευεργετηθέντες! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι αγενής ή καλύτερα αχάριστη απέναντι σε έναν άνθρωπο που σου απήντησε με υπομονή σε ένα θέμα (vectors) επτά σελίδων http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=239131.

 

Φοβού τους ευεργετηθέντες! :mad:

 

Καιρό είχα να ποστάρω, ήρθε η ώρα του flame όμως και δεν θα λείψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι αγενής ή καλύτερα αχάριστη απέναντι σε έναν άνθρωπο που σου απήντησε με υπομονή σε ένα θέμα (vectors) επτά σελίδων http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=239131.

 

Φοβού τους ευεργετηθέντες! :mad:

 

Το αν είμαι αγενής ή αχάριστη όπως με χαρακτηρίζεις προτειμώ να μας το πει ο ίδιος ο georgemarios, ο οποίος είναι ο μόνος που είναι σε θέση και μπορεί να το κάνει αυτό...Σωστά?? Αν υπαρχει κάποια διένεξη, λέω αν, που αφορά εμένα κ εκείνον, πιστεύω πως είναι ο ποιο κατάλληλος να υπερασπιστεί τον εαυτό του και "να με βάλει στη θέση μου, εάν χρειαστεί"...

Εάν ήμουν αχάριστη δεν θα τον είχα χιλιοευχαρισστήσει και στο φόρουμ και με πρωσοπικά μνμ...

"Αγενής"....μπορεί...μπορεί να είμουν κ απότομη...αλλά ατνιδρώ στο ότι λέει ότι θέλω να μου κάνουν έτοιμη την εργασία χωρίς να θέλω να ασχοληθώ καθόλου...και αν είχες διαβάσει εκτενέστερα το άλλο θέμα...αυτό που λες με τις 7 σελίδες, θα είχες δει ότι είχε ξαναγίνει θέμα (και το λύσαμε μεταξύ μας-χωρίς δηκηκόρους και τσιράκια), για το ίδιο πράγμα...ότι μπήκα στο φόρουμ για να βρω τα κορόιδα να μου τη λύσουν...πράγμα το οποίο δεν ισχύει και αντιδρώ σε αυτό...γιατί στο κάτω-κάτω αυτό, προσβάλλει και εσάς...(με την ευρύτερη έννοια...ε, τι κορόιδα είστε??δε το δέχομαι...κ εγώ όταν βοηθάω άλλους γενικά, είμαι το κορόιδο??)

Σε κάλυψα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα, αν σου πει καποιος περιγραφικα καποια λυση, εσυ, μπορεις να την υλοποιησεις σε sql ?

 

Το ζουμί εκεί είναι...

Βλέπεις κάποιος να λέει τίποτα έστω και περιγραφικά?? Γιατί εγώ όχι....

όχι ότι δεν θέλουνε...εδώ μου απαντήσανε σε C++ και sql...και τους ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια....

αλλά αν κάποιος μπορούσε να το λύσει περιγραφικά, μέχρι τώρα θα το είχε κάνει...είτε περιγραφικά είτε πρατικά...γιατί αν είναι σε θέση να το περιγράψει κάποιος, πάει να πει ότι ξέρει από mysql, οπότε θα μπορούσε και πολύ εύκολα να το υλοποιήσει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είμαι αγενής ή αχάριστη όπως με χαρακτηρίζεις προτειμώ να μας το πει ο ίδιος ο georgemarios, ο οποίος είναι ο μόνος που είναι σε θέση και μπορεί να το κάνει αυτό...Σωστά?? Αν υπαρχει κάποια διένεξη, λέω αν, που αφορά εμένα κ εκείνον, πιστεύω πως είναι ο ποιο κατάλληλος να υπερασπιστεί τον εαυτό του και "να με βάλει στη θέση μου, εάν χρειαστεί"...

Εάν ήμουν αχάριστη δεν θα τον είχα χιλιοευχαρισστήσει και στο φόρουμ και με πρωσοπικά μνμ...

"Αγενής"....μπορεί...μπορεί να είμουν κ απότομη...αλλά ατνιδρώ στο ότι λέει ότι θέλω να μου κάνουν έτοιμη την εργασία χωρίς να θέλω να ασχοληθώ καθόλου...και αν είχες διαβάσει εκτενέστερα το άλλο θέμα...αυτό που λες με τις 7 σελίδες, θα είχες δει ότι είχε ξαναγίνει θέμα (και το λύσαμε μεταξύ μας-χωρίς δηκηκόρους και τσιράκια), για το ίδιο πράγμα...ότι μπήκα στο φόρουμ για να βρω τα κορόιδα να μου τη λύσουν...πράγμα το οποίο δεν ισχύει και αντιδρώ σε αυτό...γιατί στο κάτω-κάτω αυτό, προσβάλλει και εσάς...(με την ευρύτερη έννοια...ε, τι κορόιδα είστε??δε το δέχομαι...κ εγώ όταν βοηθάω άλλους γενικά, είμαι το κορόιδο??)

Σε κάλυψα??

 

Καθόλου, αλλά έχει σημασία; (αν ναι, όχι για εμένα πάντως). Επ' ευκαιρίας όμως, μάθε και κάτι καινούργιο (έτσι.. για να πιάσει τόπο η απάντηση μου). Λοιπόν.. όταν δημοσιεύσεις οτιδήποτε σε ένα topic οποιουδήποτε forum, όλοι έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε το περιεχόμενο του (like it or not, δίκαια ή άδικα) και πολλές φορές σε συνάρτηση με προηγούμενα δημοσιεύματα έκαστου ατόμου -πράγμα το οποίο και έκαμα.

Τώρα από εκεί και πέρα, αν διαφωνείς μαζί μου εσύ ή ο georgemarios (τον οποίον ειλικρινά δεν γνωρίζω), δικαίωμα σου/σας, αυτό δεν με δεσμεύει να συμμορφωθώ προς τας υποδείξεις κανενός όμως, παρ' όλα αυτά επειδή σέβομαι το παρόν sub-forum στο οποίο συνεισφέρω από το 2001, δεν θα δώσω δημόσιος συνέχεια (εκτός και αν προκληθώ..;)). Ότι θες επ αυτού και μόνο από εδώ και πέρα μέσο pm λοιπόν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια νομιζω πως το θεμα, οσον αφορα τη διενεξη, καλυτερα να σταματησει εδω γιατι (οπως παντα) δε θα καταληξει πουθενα

 

μαιρη,

οταν σου ειπα πως πρεπει να δειξεις καποια προσπαθεια, δεν το ειπα με το υφος "θες ετοιμη την εργασια στο πιατο". Μη ξεχνας πως ο γραπτος λογος σε καποιο βαθμο σε περιοριζει εκφραστικα και το νοημα να παρερμηνευεται.

Γιαυτο, επειδη ειμαι στο φορουμ καποια χρονια και ξερω, αν ενα θεμα φανει ως "θελω ετοιμη την εργασια στο πιατο" θα καταλληξει στα σκουπιδια.

Αντιθετα, αν καποιος δειξει πως το παλευει το θεμα και συγκεκριμενοποιει καπως τις ερωτησεις του, ολο και καποιος που ξερει και εχει το χρονο/διαθεση θα προσπαθησει να τον βοηθησει.

Εγω προσπαθησα να σε βοηθησω οσο μπορω (και θα συνεχισω αν χρειαστει) στη c++ στην οποια εχω καποιες γνωσεις. Αντιθετα, με sql και λοιπα εχω να ασχοληθω χρονια (απο πανεπιστημιο) και αρα δε μου ειναι ευκολο να σε βοηθησω, τουλ οχι χωρις να αφιερωσω χρονο που δυστυχως μου ειναι πλεον ανεπαρκης.

Δυστυχως ετσι ειναι φιλη μαιρη, ακομα και αν δεν βρεις εδω αυτο που θες, δε θα πρεπει να τα παρεις, γιατι θυμησου πως κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ασχοληθει μαζι σου, μονο απο την καλη του θεληση

.

Btw, δεν αιθανομαι δεκτης καμιας αχαριστιας και δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου. Αντιθετα, θα προσπαθησω να βοηθησω και σενα και οποιονδηποτε αλλο μπορω.

Απλα πρεπει να παρεις αποφαση πως ετσι δουλευουν τα πραγματα.

Ειναι αλλο πραγμα να πεις "αυτο ειναι το ερωτημα, ποια ειναι η απαντηση" και αλλο το να πεις "αυτη τη λυση εχω κανει ως τωρα, ειναι σωστη? Που εκανα λαθος?". Στη μια περιπτωση ο αλλος πρεπει να κατσει να στο απαντησει ενω στη δευτερη ισως να αρκει να κανει καποια διορθωση ή επισημανση. Βλεποντας το εσυ λογικα, σε ποια περιπτωση εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ασχοληθει καποιος μαζι σου? (hint: στη 2η)

 

Αυτα, παω για υπνο, αυριο δινω για διπλωμα μηχανης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...