Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώ να φτιάξω μια μικρή εφαρμογή στην VB6 αλλά....


George1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο συγκεκριμένα θέλω να έχω δύο textbox ένα label και ένα commandbutton. Στο textbox θέλω να γράφω ένα νούμερο και στο δεύτερο textbox άλλο ένα νούμερο,μετά να πατάω το commandbutton και στο label να μου εμφανίζει το αποτέλεσμα του μέσου όρου των δύο αριθμών που έγραψα στα textbox. Παρότι βρήκα κάποια παραδείγματα διαφορετικά για μέσους όρους δεν μπορώ με τίποτα να βρώ τον κώδικα για την εφαρμογή που θέλω και μου βγάζει όλο errors. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κάπου να έχεις κάνει ένα λάθος αλλά δεν μπορώ να το βρώ!

 

Αν βάλω στα textbox το 1 και 1 μου βγάζει μέσο όρο 5.5 ενώ αν βάλω το 2 και 2 μου βγάζει Μ.Ο 11. Αν βάλω το 2 και το 3 μου βγάζει Μ.Ο 11.5 ! Ο κώδικας φαίνετε σωστός μήπως έχεις βάλει τίποτα λάθος στα propetries ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν γράφεις TextBox1.Text + TextBox2.Text η VB κάνει πρόσθεσει ώς string μετά μόλις βλέπει το / 2 μετατρέπει στο string σε νούμερο και κάνει την διαίρεση...

"1" + "1" = "11" / 2 = 5.5

"2" + "2" = "22" / 2 = 11

"2" + "3" = "23" / 2 = 11.5

 

Με κάποιον τρόπο πρέπει να πεις στην VB να κάνει από την αρχή τα strings νούμερα (πριν την πρόσθεση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο συγκεκριμένα θέλω να έχω δύο textbox ένα label και ένα commandbutton. Στο textbox θέλω να γράφω ένα νούμερο και στο δεύτερο textbox άλλο ένα νούμερο,μετά να πατάω το commandbutton και στο label να μου εμφανίζει το αποτέλεσμα του μέσου όρου των δύο αριθμών που έγραψα στα textbox. Παρότι βρήκα κάποια παραδείγματα διαφορετικά για μέσους όρους δεν μπορώ με τίποτα να βρώ τον κώδικα για την εφαρμογή που θέλω και μου βγάζει όλο errors. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ??

 

Τελικά βγήκε κάποια άκρη ;

 

Να κάνω μια προσπάθεια να σε βοηθήσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη το παρακάτω το δοκιμάσατέ;

Private sub command_click

labelbox.text = (val(text1.text) + val(text2.text)) /2

end sub

Δεν χρειάζονται μεταβλητές, το συγκεκριμένο πρόβλημα μου είχε μπει στης εξετάσεις και παρατρίχα να τσακώθώ με κάτι παιδιά για της μεταβλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη το παρακάτω το δοκιμάσατέ;

Private sub command_click

labelbox.text = (val(text1.text) + val(text2.text)) /2

end sub

Δεν χρειάζονται μεταβλητές, το συγκεκριμένο πρόβλημα μου είχε μπει στης εξετάσεις και παρατρίχα να τσακώθώ με κάτι παιδιά για της μεταβλητές.

 

+1 Πολύ Σωστός ο Φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και δοκίμασες μεταβλητές γιατί έκανες προπόνηση, με της μεταβλητές είχα πάθει ζημιά, δεν είχα βάλει μεταβλητές στο διαγώνισμα και επέμενα με τους συμφοιτητές μου ότι δεν χρειάζονται και εκείνοι επέμεναν, αναγκάστηκα να κάνω το κορόϊδο για να μην τσακωθώ, τελικά πήρα 10 (άριστα) οπότε αποκλείεται το γραπτό μου να έχει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...