Προς το περιεχόμενο

Υποτιτλοι και αντιστοιχα προγραμματα στα Ubuntu


theosot86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι καινουργιος στα Linux ... και θα θελα να μαθω πως φορτωνουμε υποτιτλους σε καποιο movie player (π.χ Totem) ... Υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα με το vobsub των windows;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mplayer και το vlc (media players και τα 2) φορτωνουν αυτοματα τους υποτιτλους. Το μονο προβλημα στην αρχη ειναι η κωδικοποιηση και θελει μια μικρη αλλαγη. Μετα ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (direct)VobSub βασίζεται στο DirectShow των Windows, ένα εννιαίο API για αναπαραγωγή/επεξεργασία multimedia, το οποίο χρησιμοποιούν σχεδόν όλες οι σχετικές εφαρμογές γιατί για πολλά χρόνια δεν υπήρχε εναλλακτικό. Στο Linux υπάρχουν μερικές βασικές υλοποιήσεις (μηχανές): το mplayer, το xine-lib, το gstreamer και το VLC και υπάρχουν πολλοί players που βασίζονται σε κάποια από αυτές τις μηχανές -ή μπορεί να δίνουν τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε περισσότερες από μία. Οι players που χρησιμοποιούν την ίδια μηχανή διαφέρουν μόνο ως προς το interface (πού θα τοποθετείται η κάθε επιλογή της μηχανής και πώς θα απεικονίζεται).

 

Απ' ότι βρίσκω στο επίσημο site, το totem που ανέφερες μπορεί να χρησιμοποιήσει είτε την xine-lib είτε το gstreamer. Τουλάχιστον το gstreamer λέει ότι υποστηρίζει vobsub format υποτίτλων, για το xine-lib δεν είμαι σίγουρος.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ για τα πάντα τον mplayer, ο οποίος υποστηρίζει vobsub και είναι ευέλικτος και ελαφρύς (απλά έχει κάποιες προχειρότητες). Για το VLC τέλος δεν ξέρω επίσης αν υποστηρίζει.

 

ΥΣ. Μιλάμε για υπότιτλους στη μορφή που χρησιμοποιούν τα dvd ("vobsub"), text υπότιτλοι εννοείται ότι υποστηρίζονται από όλα τα engines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το VLC τέλος δεν ξέρω επίσης αν υποστηρίζει.

 

ΥΣ. Μιλάμε για υπότιτλους στη μορφή που χρησιμοποιούν τα dvd ("vobsub"), text υπότιτλοι εννοείται ότι υποστηρίζονται από όλα τα engines.

 

Μπορεί. Από το site του vlc.

 

While modern file formats like Matroska or OGM can handle subtitles directly, older formats like AVI can't. Therefore, a number of subtitles files formats have been created. You need two files: the video file and the subtitles files that only contains the text of the subtitles and timestamps.

 

VLC can handle these types of subtitles files:

 

MicroDVD

SubRIP

SubViewer

SSA

Sami

Vobsub (this one is quite special: it is not made from text but from images, which means that you can't change the fonts)

 

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ vlc για τις ταινίες διότι ελέγχεται καλύτερα από το Lirc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με το mplayer φορτωνονται κανονικα οι υποτιτλοι αλλα για καποιο λογο

ειναι στα "κινεζικα" δηλαδη σα να μη βλεπει τα ελληνικα. Επισης στο mplayer υπαρχει λειτουργια συγχρονισμου υποτιτλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...