Προς το περιεχόμενο

εισερχόμενη κίνηση


tony_pap3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και λίγες μέρες έχω μια τεράστια εισερχόμενη κίνηση σε ένα pc με λειτουργικό Win2003.

Πιο συγκεκριμένα φαίνεται να κατεβάζω συνέχεια από IP 65.54.87.xxx

Αν κλείσω τη μια διεύθυνση, αμέσως κατεβάζει από άλλη.

H πλάκα είναι ότι δεν ξέρω τι κατεβαίνει και πού αποθηκεύεται.

Σε διάφορα whois που έκανα, αυτό το εύρος των διευθύνσεων φαίνεται να ανήκει στη Microsoft.

Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί έτσι μου τρώει όλο το bandwith

Τι μπορεί να είναι και τι κατεβάζει; Κάποιος ιός; έχω κάνει ήδη 3 format. Το μηχάνημα τρέχει ISA 2006, WSUS και Antivirus AVG 7.5

Το Netlimiter λέει ότι το κατέβασμα ξεκινάει από το svchost.exe prosses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αλλά νομίζω ότι ένα απ τα svchost.exe είναι υπεύθυνο για το windows update.Για ρίξε μια ματιά και εκεί και αν είναι ανοιχτό ή στο αυτόματο κλείστο και δες αν συνεχίζεται το download φάντασμα.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε ένα προγραμματάκι (δεν θέλει εγκατάσταση) για να δείς τί τρέχει εκέινη την ώρα στο πσ σου το πρόγραμμα λέγεται tcp view να δείς εάν βγάλεις 'ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, μάλλον γι' αυτό... Αν έχεις κάνει 3 format τότε έχεις πολλά gigabyte από windows updates που πρέπει να κατέβουν και να εγκατασταθούν... Με κάθε format εγκαθιστάς έκδοση των windows που δεν έχει ενημερωθεί, οπότε κατεβάζει updates πόσων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αντιμετωπίζω κ εγω πρόβλημα με το svchost.exe το οποίο, αν και έιμαι συνδεδεμένος στο ιντερνέτ, κανένα μισάωρο δλδ από την ώρα που άνοιξα τον υπολογιστή, το svchost.exe έχει κατεβάσει 135mb και συνεχίζει ακάθεκτο όπως δε'ιχνει το firewal του ΝΟD32!!!! Εχω απενεργοποιήσει το automatic update αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Στο netlimiter το svchost.exe δείχνει ότι λαμβάνει από άσχετες σελίδες με ταχύτητες 100kb

 

Δεν είναι πολύ φυσιολογικό έτσι?

 

Επίσης το ekrn.exe ( του nod32 είναι αυτό? ) έχει κατεβάσει 100mb.

 

Παρακαλώ για μιά βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...