Προς το περιεχόμενο

SATA drivers και συμβατότητα με ΧΡ


Arxidamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους Insomniacs!

Θέλω να ρωτήσω το εξής: επείδη σκοπεύω να αλλάξω τα οπτικά μέσα (DVD-ROM, DVD RW), σε sata σύνδεση θα είναι τα καινούργια, θα είναι συμβατά με ΧΡ home edition SP2; Επίσης σύντομα θα βάλω και έναν δίσκο SΑΤΑ, θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα με το εάν θα τα αναγνωρίσουν τα ΧΡ ή όχι; Ρωτάω διότι έχω ακούσει διάφορα περί ασυμβατότητας κλπ...

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ρωτάω γιατί σε λίγο καιρό θα κάνω αναβάθμιση και το καινουργιο mobo που θα βάλω θα είναι ή το Χ38-DS5 ή το X48-DQ6. Έχω ήδη δύο ΑΤΑ δίσκους αλλά και οι δύο μητρικές έχουν 1 ΑΤΑ controller γιαυτό και θα αλλάξω τα οπτικά. Θα βάλω και έναν επιπλέον δίσκο SATA. Κάτι άκουσα σχετικά με κάτι δισκέτες και οδηγούς για τα ΧΡ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έστησα καινούριο pc (P35 μητρική) με 2 SATA2 σκληρούς των 500 GB (όχι RAID), SATA DVDRW, και με XP SP2 (Professional) χωρίς να βάλω καμία δισκέτα και γενικά κανέναν driver. Μόνο το CD των XP χρειάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έστησα καινούριο pc (P35 μητρική) με 2 SATA2 σκληρούς των 500 GB (όχι RAID), SATA DVDRW, και με XP SP2 (Professional) χωρίς να βάλω καμία δισκέτα και γενικά κανέναν driver. Μόνο το CD των XP χρειάστηκα.

 

SATAII κιόλας; ΟΚ τότε δεν νομίζω να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Οι διαφορές αάμεσα σε home edition και professional όσον αφορά την αναγνώριση υλισμικού δεν νομίζω να είναι και τόσο μεγάλες....anyway θα το προσπαθήσω. Σας ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσωμάτωση των text-mode drivers για τους SATA controllers (chipset και έξτρα onboard) στο δισκάκι των Windows με το nLite. Δεν είναι δύσκολο ως διαδικασία και το αποτέλεσμα σε απαλλάσει μία και καλή από την ανάγκη να διατηρείς ακόμη τεχνολογία 80s (οδηγό floppy) στο σύστημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσωμάτωση των text-mode drivers για τους SATA controllers (chipset και έξτρα onboard) στο δισκάκι των Windows με το nLite. Δεν είναι δύσκολο ως διαδικασία και το αποτέλεσμα σε απαλλάσει μία και καλή από την ανάγκη να διατηρείς ακόμη τεχνολογία 80s (οδηγό floppy) στο σύστημά σου...

 

Δηλαδή αυτό ισχύει με τις δισκέτες; Ότι χρειάζονται οδηγούς; Γιατί όμως να θέλει το chipset οδηγούς για ΣΑΤΑ από την στιγμή που και θα είναι καινούργιο και έχει και 6 υποδοχές για SATA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να «δει» το setup των Windows σκληρό δίσκο που είναι συνδεδεμένος σε SATA controller ρυθμισμένο (όπως είναι το σωστό) σε native AHCI mode, πρέπει να πατήσεις F6 σε κάποια χρονική στιγμή του setup (βγαίνει μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης), οπότε τα τζιμάνια της Microsoft σε προτρέπουν να εισάγεις στο floppy drive μία δισκέτα με τους κατάλληλους drivers. Εγώ π.χ. που δεν έχω floppy drive εδώ και 2 περίπου χρόνια τί θα κάνω όμως; nLite είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ας πούμε...έχω ήδη πάρει το καινούργιο mobo κλπ κλπ, όλα μια χαρά και μετά από κανένα μήνα ξέρω 'γω παίρνω και έναν SATA δίσκο. Τον συνδέω κανονικά σε υποδοχή/ρεύμα και ανοίγω το pc. Θα πρέπει να πατήσω F6 για να δει τον δίσκο το λειτουργικό, και θα μου πει να βάλω δισκέτα* για οδηγούς;;

 

*έχω έναν floppy από έναν παλιό Υ/Η, αλλά σίγουρα όπως λες και εσύ θα το βγάλω αργά η γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετά από κανένα μήνα ξέρω 'γω παίρνω και έναν SATA δίσκο. Τον συνδέω κανονικά σε υποδοχή/ρεύμα και ανοίγω το pc. Θα πρέπει να πατήσω F6 για να δει τον δίσκο το λειτουργικό, και θα μου πει να βάλω δισκέτα* για οδηγούς;; ...

 

Αυτό με το F6 ισχύει κατά τη διάρκεια του boot από το Windows CD, όταν τα πρωτοεγκαθιστάς. Και το «πρόβλημα» εμφανίζεται σε SATA controllers που από το BIOS είναι ρυθμισμένοι σε native AHCI mode. Μερικοί SATA controllers έχουν επιλογή και για IDE emulation mode, οπότε αν είναι ρυθμισμένοι έτσι δεν ζητούν driver. Έτσι κι αλλιώς, εφόσον έχεις ήδη στημένα Windows, προφανώς ο δίσκος στον οποίον είναι εγκατεστημένα έχει ήδη αναγνωριστεί σωστά και η ερώτησή σου είναι άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..με λίγα λόγια,τα windows υπάρχει περίπτωση να μην έχουν driver για να "καταλάβουν" τον SATA controller της μητρικής(το τσιπάκι που είναι "υπεύθυνο" για τις SATA συσκευές).Κι όταν πας να εγκαταστήσεις windows σε SATA δίσκο,τότε ΜΟΝΟ θα χρειαστείς να έχεις 1 δισκέτα με driver για τον SATA controller της μητρικής(...ΟΤΑΝ δεν παίζει από το ΒΙΟS η επιλογή που σου είπε ο parsifal για να "το παίξει" IDE o controller,"στα μάτια των windows" ώστε να ΜΗΝ χρειαστεί εξτρά driver),και να "πατήσεις f6 όταν σου ζητηθεί,για να περαστεί o driver "ώστε να "δει" τo cd των windows τον SATA controller της μητρικής,και κατ' επέκταση τον δίσκο...

Στην περίπτωση που ΔΕΝ έχει λειτουργικό ο δίσκος αυτός,αλλά είναι ένας 2ος,"δεν χρειάζεται πουθενά f6" :Με το που θ' ανοίξουν τα windows,θα τον δουν κανονικά,ΕΑΝ είχε προθύστερα περαστεί driver για τον controller..(είτε κατά την εγκατάσταση,είτε μεταγενέστερα,εφ' όσον δεν θα ήταν ο μοναδικός controller στη motherboard-μπορεί τα windows να ήταν σε IDE δίσκο).Αν πάλι δεν τον βλέπουν,δεν έχεις παρά να τον εγκαταστήσεις είτε από το cd της μητρικής,είτε κατεβάζοντας τον από το site της εταιρίας της μητρικής,και τρέχοντας τον wizzard του "add new hardware" από το control panel (θα αναφέρεται ως SCSI and RAID controller)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...