Προς το περιεχόμενο

H αγένεια των πωλητών της Θεσσαλονίκης


analwsimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αρκετες εμπειριες απο αγορες σε καταστήματα του εξωτερικου και πιστεψε με ειναι η μερα με την νύχτα σε σχέση με την ελλαδα! Οχι οτι δεν υπάρχουν και έξω περιπτώσεις κακης συμπεριφορας και κακης εξυπηρέτησης αλλά αυτές οι περιπτωσεις είναι η μειωψηφεία σε αντίθεση με την Ελλάδα!!!

Στο εξωτερικό σέβονται και παράλληλα φοβούνται τον πελάτη διοτι αυτός ειναι που τους ακουμπάει το ζεστο το χρηματακι και ξέρουν οτι πρέπει να τον εξυπηρετήσουν παση θυσεία διοτι απο το ποσο ευχαριστημένος θα φύγει ένας πελατης απο το καταστημα εξαρτάται η δουλεια τους.

 

το οτι καποιος είναι μεροκαματιάρης ή ακομη και αγράμματος δεν δικαιολογει την αγένεια η ευγένια δεν έχει καμιά σχεση με το επιπεδο μόρφωσης κατα την αποψη μου!! Εχω γνωρισει πολλους ανθρωπους που δεν ξερουν να μετράνε καλα καλα και με εχουν σκλαβώσει και έχω γνωρισει και πολλους υπερόπτες πανεπιστημιακου επιπεδου που ούτε να τους φτύσω δεν άξιζε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

...χμμμ εγώ μπορώ να πω το αντίθετο πάνω σ'αυτο μρ βαση τη δική μου εμπειρία...(πως συνήθως δλδ οι άνθρωποι με κάποιο μορφωτικό επίπεδο (αξιόλογο) έχουν συνήθως καλή συμπεριφορά-σίγουρα υπαρχουν και μεγάλα γουρουνια/γουρουνες...δεν αντιλέγω)) αλλα τεσπα δεν είαι το θέμα μας αυτό...

παντως όλα τα παιδια επιβεβαιώνουν πως οι πωλητές στο εξωτερικό είναι ασύγκριτα καλύτεροι απο τους δικούς μας(εξυπηρετικότεροι,φιλικότεροι,πιο ευγενικοι κτλ)οχι μόνο απο forum αλλα και μέσω φίλων μου που έχουν φύγει στο εξωτερικό...και δεν μιλαμε μόνο για τους υπαλλήλους καταστημάτων ιδιωτικής επιχείρησης..αλλα και ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ .λολ..που εδω τέτοια πράγματα...(πολυτέλειες..:rolleyes:)

 

 

όλα καταλήγουν πάντως στο ίδιο....οι έλληνες εχουμε καταντήσει-(παρά την τεράστια κληρονομιά,πολιτισμό,ιστορία)-ημιβάρβαρος λαος...εντελώς βαλκάνιοι,,και αυτο φαίνεται μέσα απο την καθημερινότητα μας....ειλικρινά λυπάμαι πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι, η δικη μου αποψη ειναι οτι ειμαστε αγενεις ως λαος. σπανια στο εξωτερικο(ευρωπη) θα δεις αυτο το κακο που συμβαινει εδω.εγω προσωπικά θα ηθελα παρα πολυ να σιχτιρίσω κοσμο και στον ιδιωτικό και στον δημοσιο τομεα. και στον δρομο και στο πεζοδρομιο. χαλια ειμαστε ας το παραδεχτουμε και ας κανουμε κατι για αυτο... διαμαρτυρηθείτε με καθε νομιμο τροπο. νισάφι πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σε αυτο καταληγω ...και λυπάμαι πολυ γιαυτο....

θα πρέπει να έχει σχέση με τον αλληλοσεβασμό που δεν έχουμε σαν λαός

(ή με το ξύλο που ΔΕΝ έχουν φάει κάποιοι και περισσότερο ΚΑΠΟΙΕΣ..)

το κακό ειναι πως οι περισσότεροι απο μας ΔΕΝ διαμαρτύρονται ή αμα διαμαρτυρηθούν θεωρούνται και καραγκιόζηδες-γραφικοί-προβληματικοί-ευεξαπτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

path1983 οταν λες ''γενική ομολογία''...τι εννοείς φίλε?

(μηπως π.χ. οτι ο κόσμος γενικά θεωρεί τους πωλητές ευγενικούς ?-οχι διοτι εκαφράζεις προσωπική αποψη απο οτι κατάλαβαι-εκτός αν έχεις ασχοληθεί εκτενώς και στατιστικά με το θέμα οποτε και πρεπει να το βουλώσω...)

παντως ...ο αδερφος μου που μένει αθήνα εδω και 3,5 χρόνια...δεν έχει δει διαφορα με δω...

''τα ίδια σκατα'' μου λεει...

βεβαια ο καθένας έχει την δικια του άποψη...:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα multirama στη Σητεια ειναι χαλια εκτος απο την αγενια προσβαλουν και τους πελατες , εγω τους λεω multi-δραμα , και μετα περιμενουν να πανε οι πελατες .... ουτε σκατο δεν τους δινω πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και στο ΠΛΑΙΣΙΟ(ιδιαίτερα εδω...) στα carrefour ακομα και σε οποιοδήποτε απλο μαγαζι ηλεκτρικών ειδών....ετσι κανουν....απο κωτσόβολους μεχρι multirama..

-και δε μιλαμε για τις κοπελες...καλα αυτες ειναι δεδομένο πως ειναι αγενεις..τρεχει απο τα μπατζακια τους...μιλαμε και για υπαλλήλους αντρες...(αν και μπορώ να πω με την βαση εμπειρία μου οι αντρες ειναι λιγότερο αγενείς)

 

ρε σεις....μηπως φταίει τπτ η ακτινοβολία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και στο ΠΛΑΙΣΙΟ(ιδιαίτερα εδω...) στα carrefour ακομα και σε οποιοδήποτε απλο μαγαζι ηλεκτρικών ειδών....ετσι κανουν....απο κωτσόβολους μεχρι multirama..

-και δε μιλαμε για τις κοπελες...καλα αυτες ειναι δεδομένο πως ειναι αγενεις..τρεχει απο τα μπατζακια τους...μιλαμε και για υπαλλήλους αντρες...(αν και μπορώ να πω με την βαση εμπειρία μου οι αντρες ειναι λιγότερο αγενείς)

 

ρε σεις....μηπως φταίει τπτ η ακτινοβολία?

 

Πήγα ένα πρωϊνό στο πλαίσιο της Π.Π.Γερμανού για να ζητήσω για ένα τροφοδοτικό που ήθελα να πάρω. Εκεί ήταν ένα παλικάρι ο οποίος φαινόταν πως ήταν λίγο... κακόκεφος και δεν ήθελα να τον εκνευρίσω παραπάνω. Τελικά με το ζόρι μιλούσε και με ύφος λες και έβλεπα πρώτη φορά υπολογιστή στη ζωή μου.

 

Δεν λέω η πολύ δουλειά βαράει στο κεφάλι αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθον ειχα την τυχη-ατυχια να δουλεψω ενα 7μηνο στις πωλησεις...

Οταν τα αφεντικα σου σε δρομολογουν να πουλησεις μαπα πραμα γιατι εχουν μεγαλυτερο ποσοστο κερδους, οταν δουλευεις υπερωριες χωρις να αμοιβεσαι , οταν διαρκως σε μειωνουν και μπροστα στους πελατες λες και εισαι ενα πιονι-σκουπιδι , οταν εκτελεις χρεη καθαριστριας γιατι ειναι τσιφουτηδες να προσλαβουν μια καθαριστρια και με την γραβατα πρεπει να σφουγγαριζεις να ξεσκονιζεις να κουβαλας πραγματα απο την αποθηκη, οταν τα απογευματα που τα υπολοιπα μαγαζια ειναι κλειστα εσυ εχεις ποτε συνελευσεις , ποτε ανακαινισεις , ποτε παραδοσεις προιοντων κτλ. οταν καθεσαι ψαχνεις τα ντοσιε σου να κανεις μια εκπτωση συμφωνα με την πολιτικη του καταστηματος και στο τελος ο πελατης σε προσπερναει και παει να ρωτησει την τελικη τιμη κατευθειαν στο αφεντικο λες και η γνωμη σου ειναι ασυμαντη και το αφεντικο για να φανει οτι ειναι ο mr γ@μ@ω (Στιβεν Σιγκαλ) κανει μια εκπτωση που σε αφηνει μ@λ@κ@ και ανερει ολα οσα σου γρινιαζει ολο τον καιρο περι ποσοστων κερδους κτλ, οταν δεν παιρνεις ποτε τα ρεπο που δικαιουσαι , η οταν εχεις την ευκαιρια να τα παρεις σου τα δινουν μισα (πχ το πρωι ρεπο το απογευμα θα ερθεις - λες και το ενσημο παει μισο το πρωι και μισο το απογευμα) , οταν συνεχεια τα αφεντικα σου κλαιγονται οτι οι πωλησεις πεφτουν και οτι πρεπει να προσπαθησεις περισσοτερο (ελεος) και αυτοι αλλαζουν καθε λιγο και λιγακι ακριβα αμαξια , κανουν συνεχεια εκδρομες-ταξιδια , οταν δεν παιρνεις ποτε bonus ειτε τρεξεις περισσοτερο ειτε οχι , οταν τα δωρα απο καποιες εταιριες προς τους πωλητες που πετυχαν τον στοχο τα κραταει το αφεντικο και τα πουλαει προς οφελος της εταιριας ξανα , οταν... οταν... μπορω να λεω μεχρι το πρωι!!!

Και οταν κανεις το παραμικρο παραπονο για τα δικαιωματα σου και μονο η κλασικη ατακα: "ξερεις ποσοι περιμενουν απο πισω να παρουν τη θεση σου..."

Τοτε δεν εχεις και την καλυτερη ορεξη-κεφι-ψυχολογια να κανεις σωστα τη δουλεια σου με αποτελεσμα αυτο να βγαινει προς τους πελατες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanos75x είναι λογικό να συμπεριφέρεσαι-να αισθάνεσαι κάπως έτσι...αλλα οι έρημοι πελάτες δεν φταίνε σε κανενα απο αυτά που ανέφερες....αρα ειναι λογικό να σκεφτείς πως η συμπεριφορά σου δεν πρεπει να είναι κακη-οξεία προς αυτούς...αλλα προς αυτούς που πραγματικά φταίνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antreasM77 μια που εισαι πωλητής και του ΠΛΑΙΣΙΟΥ μαλιστα (το μαγαζί με τους ίσως πιο αγενεις/ανιδίκευτους/ανίδαιους σε σχέση με την εξυπηρέτηση πελατών υπαλλήλους κατα την άποψη μου πάντα..)

έχε στο νου σου οτι τον μισθό όσος και αν είναι που πέρνεις καθε μήνα τον παίρνεις χαρη σε μας τους ΜΑΛΑΚΕΣ που ερχόμαστε και τα ακουμπάμε στο ΠΛΑΙΣΙΟ...οπότε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να είσαι ευγενικός ΑΚΟΜΑ και αν ο πελάτης είναι όλα αυτά που προείπες(...αλλωστε έχει παντα δικιο..αυτη δεν ειναι η πολιτική των καταστημάτων σας???? -Εάν διαφωνείς με αυτο μπόρουσεςνα μην δουλευες εκει...)

 

μια που δεν είσαι μεροκαματιάρης(για μένα δεν είναι αυτό το κακό ξέρεις...)και εφόσον συμφωνείς φαντάζομαι με τον thanos75x γιατί δουλεύεις εκεί...

 

εκτός και αν σε ικανοποιεί η δουλεία σου (δλδ διαφωνεις με τον thanos75x) οπότε δεν έχεις ούτε ΚΑΝ το ελαφρυντικό του thanos75x...

ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΑ ΚΑΚΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antreasM77 δεν διαφωνω οτι αρκετοι πελατες είναι εκνευριστικοι και αγενεις οσο δεν πάει αλλα δεν παυει να ειναι ΠΕΛΑΤΕΣ!

Αλλα για πανε ρώτα ανθρωπους που διατηρουν μικρες επιχειρήσεις μονοι τους χωρις υπαλλήλους τι τραβάνε απο διάφορους περίεργους πελάτες που έχουν να αντιμετωπίσουν καθε μέρα! Ξερουν ομως οτι αν δεν είναι ευγένικοι και σωστοι απεναντι στον πελατη οτι και να είναι αυτος θα τον χάσουν οποτε καθονται και τρωνε στην μαπα οτι μλκ ναναι!!

Εσενα ομως δεν είναι δικο σου το μαγαζι οποτε και δεν σε πολυνοιαζει ετσι δεν είναι?

Οταν παω σε ενα καταστημα και θελω να εξυπηρετηθω δεν με ενδιαφέρει το τι προβληματα προσωπικά η μη εχει ο πωλητής και πανω απολα δεν γουστάρω να τα βγάζει πανω μου, οτι παράλογες απαιτησεις και αν έχω (μες το πρόγραμμα είναι και αυτές)!

Η δουλεια του πωλητη ειναι να εξυπηρετει! Τώρα αμα ο πωλητης δεν πληρωνεται καλα ή δουλεύει περισσοτερο αποσο θα επρεπε και κουράζεται δεν είναι προβλημα του πελατη! Αν δεν αντέχει ας παραιτηθεί!

Στην τελική αν ο καθε πωλητης παραμείνει ψύχραιμος και ευγενικός ακομη και όταν έχει να αντιμετωπίσει τον ηλιθιοτερο των πελατών τοτε μονο κερδισμένος μπορει να είναι γιατι θα έχει ολο το δίκιο με το μέρος του και κανενας μα κανενας δεν μπορει να του το αρνηθεί! Η ευγένια σπαει κόκκαλα συνειδητοποιηστε το!!!

 

EDIT: Οι μεροκαματιαριδες (δλδ αυτοι που πραγματικα εχουν αναγκη τα χρήματα) συνήθως είναι ευγενικότατοι γιατι εχουν πραγματικα αναγκη την δουλειά τους, το προβλημα εντοπιζεται σε αυτους που δεν έχουν δα και τόση αναγκη τα χρήματα που πανε να δουλέψουν είται για να κανουν το κομμάτι τους είτε για να έχουν λίγα λ7 παραπανω ωστε να ανοιξουν ενα δεύτερο μπουκαλι στα μπουζουκια το επόμενο Σ/Κ και δεν τον πολυνοιαζει αμα θα χάσει την δουλεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AndreasM77

 

Αν δεν σου αρέσει η δουλειά σου δούλεψε αλλού φίλε.Δεν μου λές οταν σου φέρνει κάποιος προιόν για επιστροφή από την τσέπη σου τα πληρώνεις?Τις μαμουνιές εκεί που σου περνάνε.Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ακόμα και αν είναι καραγκιόζης.Καμιά δουλειά δεν είναι εύκολη, είσαι υποχρεωμένος να τον δέχεσαι όπως είναι γιατι είναι ΠΕΛΑΤΗΣ.Δηλαδή οταν εγώ τα πρήζω σε κάποιον-κάποια για να βρώ αυτό που θέλω του λέω και κανένα "σόρρυ που σε παιδεύω" αρκετές φορές μου έχουν απάντηση "Μα παρακαλώ, η δουλειά μου είναι" με κάνει να χαμογελάω, μα όταν ο άλλος συμπεριφέρεται σαν νταβάς,ξεφυσάει μουρμουράει, απλά δεν θα πώ τίποτα στον υπεύθυνο αλλά όταν πηγαίνω εκεί θα του τα πρήζω μέχρι τελικής πτώσης.Έχω δουλέψει στο παρελθόν στην αλυσίδα που εργάζεσαι κ έχω πάρει κι επαίνους χωρίς να γλείψω κάνεναν φούστη.Πως το έκανα?Ευγένεια,προθυμία,κατανόηση,γνώσεις.Ακόμα και όταν ο άλλος ήταν τέρας βλακείας κ αγένειας.Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...