Προς το περιεχόμενο

Siemens CL110 --> Netgear WGT 624 v3 : κάποιος που να τα "παντρεψε"?


baniko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι, τα δεδομένα λένε:

 

forthnet 2 ply

router modem: siemens CL110

access point & switch: netgear WGT 624 v3 (το οποίο είναι και router αλλά δεν είναι modem)

 

έχω δοκιμάσει τα πάντα (ή σχεδόν) και όσα έχω βρεί σε foroum σαν οδηγίες και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

 

(Δοκίμασα και Bridge mode χωρίς ΝΑΤ για το cl 110, κάτι πέτυχα αλλά το έχασα όταν ξεσύνδεσα και ξανασύνδεσα τα μηχανάκια. Ομοίως και με PPPoE extention mode για το cl 110).

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Μήπως χρειάζεται ανεστραμένο UTP μεταξύ των 2 routers?

 

Αν κάποιος έχει καταφέρει να κάνει το συνδιασμό Siemens CL110 --> Netgear WGT 624 v3 να δουλέψει ας βοηθήσει!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρ8ες στο φορουμ.ο πιο ευκολος τροπος ειναι ο εξης.σεταρεις το siemens κανονικα.μετα μπενεις στο netgear και του δινεις ip 192.168.1.2 και κλεινεις τον dhcp.μετα συνδεεις το σιεμενς σε μια ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΕΤΗΕΡΝΕΤ του netgear oxi stin wan/internet και 8α πρεπει να εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα (αν και σας βιαβάζω και σας έχω βρεί εδώ και πολύ καιρό!)

Το να συνδεσω το siemens σε μια ΕΤΗΕΡΝΕΤ του netgear και οχι στην wan/internet δεν το ειχα σκεφτεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο ευκολος τροπος ειναι ο εξης.σεταρεις το siemens κανονικα.μετα μπενεις στο netgear και του δινεις ip 192.168.1.2 και κλεινεις τον dhcp.μετα συνδεεις το σιεμενς σε μια ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΕΤΗΕΡΝΕΤ του netgear oxi stin wan/internet και 8α πρεπει να εισαι μια χαρα.

Αγαπητέ ευχαριστώ πολύ!

ο συνδυασμός δούλεψε με την 1η σε ότι αφορά το ενσύρματο και με την 2η σε ότι αφορά το ασύρματο (κάτι θα μου ξέφυγε την 1η!). Τώρα γράφω το (1ο με τη νέα κατάσταση) μήνυμα μέσω του ασύρματου.

Βέβαια ως τώρα έχω συνδέσει μόνο έναν υπολογιστή (είτε ενσύρματα είτε ασύρματα) και με ορισμένες IP (ο DHCP είναι ενεργοποιημένος στο siemens και απενεργοποιημένος στο netgear). Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και με αυτόματες ΙΡ και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα (αν και σας βιαβάζω και σας έχω βρεί εδώ και πολύ καιρό!)

Το να συνδεσω το siemens σε μια ΕΤΗΕΡΝΕΤ του netgear και οχι στην wan/internet δεν το ειχα σκεφτεί!

 

με αυτον τον τροπο παρακαμπτεις καποια πραγματα απλα και το κανεις πιο ευκολο για σενα.απλα ο ρουτερ ο δευτερος δεν παιζει πλεον σαν ρουτερ απλα σαν ena wireless switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτον τον τροπο παρακαμπτεις καποια πραγματα απλα και το κανεις πιο ευκολο για σενα.απλα ο ρουτερ ο δευτερος δεν παιζει πλεον σαν ρουτερ απλα σαν ena wireless switch.

το φαντάστικα αλλά τι να κάνω! αφού δεν υπάρχουν υλοποιήσιμες οδηγίες για την περίπτωση στα manual (και δεν έχω χρόνο να γίνω περισσότερο ειδικός!) ας παίζει μονο το ένα σαν router (δεν νομίζω ότι χάνω και πολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαντάστικα αλλά τι να κάνω! αφού δεν υπάρχουν υλοποιήσιμες οδηγίες για την περίπτωση στα manual (και δεν έχω χρόνο να γίνω περισσότερο ειδικός!) ας παίζει μονο το ένα σαν router (δεν νομίζω ότι χάνω και πολλά).

 

το μανual εννοειτε οτι δεν 8α το γραφε.στην 8ωρια χανεις στην πραξη δεν χανεις απολυτως τιοτα.στην 8εωρια χανεις τα extra feautures του αλλου ρουτερ στην πραξη αποκτας ησυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...