Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μεταφορά video από βιντεοκάμερα mini dv


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα σε ποιο section ακριβώς να ανοίξω το topic και αυτό μου φαίνεται το πιο κατάλληλο.Λοιπόν,έχω μια βιντεοκάμερα mini dv και μεταφέρω αυτά που έχω τραβήξει χρησιμοποιώντας ένα απλό καλώδιο firewire και το windows movie maker.Τα βίντεο δεν περνάνε καμιά απολύτως επεξεργασία,παρά μόνο τα κόβω σε μικρότερα ώστε να μπορώ να τα ανεβάσω στο youtube.Παρατηρώ όμως κάτι περίεργο:

 

1)Σε κάποια σημεία,μου τρώει κάποια δευτερόλεπτα από το βίντεο,σαν να το βάζω fast forward.Αυτό γίνεται άντε το πολύ 3 φορές σε κάθε βίντεο και κρατάει ελάχιστα αλλά είναι σπαστικό γιατί είτε χάνονται ατάκες είτε προχωράει μόνο του το κομμάτι.

2)Σε κάποια ελάχιστα σημεία σε συγκεκριμένα βίντεο(αφού τα έχω κόψει και τα έχω αποθηκεύσει στο pc με το movie maker παρατηρώ μια αλλοίωση στο βίντεο,η οποία κρατάει και αυτή λίγα δευτερόλεπτα αλλά όπως καταλαβαίνεται δεν είναι και ότι το καλύτερο.

 

Στην κάμερα πάντως παίζω την κασέτα,δεν υπάρχουν ούτε αλλοιώσεις ούτε μου τρώει δευτερόλεπτα.Όταν κάνω capture από την βιντεοκάμερα,επιλέγω την ποιότητα DV-AVI(απ' ότι καταλαβαίνω είναι η καλύτερη) και μετά εξάγω τα clipάκια με το movie maker.

 

Επίσης,απ' ότι βλέπω τα clipάκια έχουν καλή ποιότητα(πέρα απ' τα προβλήματα που ανέφερα βέβαια) αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά,υπάρχει τρόπος να τα εξάγω σε άλλο format και όχι σε windows media file και η ποιότητα να είναι καλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω πρωτον να εχεις καλο Pc γιατι το περασμα και η επεξεργασια σε DV-AVI γινεται σε υψηλο bitrate και αν δεν εχεις καλο pc δυστυχως θα σου δημιουργηθουν τετοια προβληματα, αν δεν το περασεις σε dv-avi πιστευω δε θα δημιουργηθει τετοιο προβλημα και εφοσον τα video πανε για youtube δεν υπαρχει λογος να περνας σε αυτη τη μορφη

 

Επισης οταν κανεις capture, ειδικα αν δεν εχεις διπυρηνο τοτε δε θα πρεπει να κανεις καποια αλλη απαιτητικη εργασια καλυτερα να μην κανεις δλδ απολυτως τπτ, γιατι τοτε δημιουργουνται τετοια προβληματα που αναφερεις και πτωση ποιοτητας (ειδικα παλι σε περασμα dv-avi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Η αλήθεια είναι πως όταν έκανα capture είχα ανοικτά πολλά προγράμματα μαζί.Δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.Ευχαριστώ και για τις συμβουλές,θα δοκιμάσω ξανά capture και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...