Προς το περιεχόμενο

Vista ξου!!!


Stroumfakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αγορασα ενα φορητο υπολογιστη toshiba A200-1LA και εχει μεσα ηδη εγκατεστημενα τα windows vista τα αντεξα 10 ημερες αλλα δεν παει αλλο.Διαβασα κατι φορουμ περι αυτο το θεμα "πως να βαλεις xp σε φορητο που εχει ηδη vista" αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.Αν γινετε καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα πως να βαλω τα xp.ΑΑαα και κατι ακομα αν βαλω τα xp θα χασω την εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχει ξανα αναφερθεί το συγκεκριμένο. Διάβασε εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=232279&highlight=toshiba+vista

και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα (κοίτα ειδικά το post μου για το floppy toshiba)

Για την εγγύηση δεν νομίζω καθώς και η ίδια η αντιπροσωπία "προσφέρεται" να σου βάλει XP....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καινούργιο, νομιμότατο λειτουργικό σύστημα το οποίο το πλήρωσες κιόλας (γιατί ερχόταν προεγκατεστημένο στο μηχάνημά σου) και θέλεις να το αφαιρέσεις για να βάλεις παλαιότερο που θα πρέπει να το αγοράσεις εκ νέου (ή αν το έχεις ήδη σε retail έκδοση, να παύσεις να το χρησιμοποιείς από το PC στο οποίο το τρέχεις ήδη); Για ποιο λόγο να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καινούργιο, νομιμότατο λειτουργικό σύστημα το οποίο το πλήρωσες κιόλας (γιατί ερχόταν προεγκατεστημένο στο μηχάνημά σου) και θέλεις να το αφαιρέσεις για να βάλεις παλαιότερο που θα πρέπει να το αγοράσεις εκ νέου (ή αν το έχεις ήδη σε retail έκδοση, να παύσεις να το χρησιμοποιείς από το PC στο οποίο το τρέχεις ήδη); Για ποιο λόγο να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο... ;

 

Λες να μην του αρέσουν τα Vista? Λέω....λες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέλα τους έχει πιάσει όλους με downgrade σε xp. Ποίος σας είπε ότι τα XP είναι σταθερότερα και γρηγορότερα από τα VISTA? Εγώ τα δουλεύω πάνω από 8μηνο και σε σταθερό και σε φορητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέλα τους έχει πιάσει όλους με downgrade σε xp. Ποίος σας είπε ότι τα XP είναι σταθερότερα και γρηγορότερα από τα VISTA? Εγώ τα δουλεύω πάνω από 8μηνο και σε σταθερό και σε φορητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

εδω θα συμφωνησω και εγω.+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα που λένε μάλλον. Τέλος πάντων, το ζοριλίκι σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη drivers για το, συνήθως, «φρέσκο» hardware που κουβαλάνε τα laptops. Αφού για τα Toshiba δεν τίθεται τέτοιο θέμα, go for it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πάει καλά από θέμα επιδόσεων; Είδα λίγο το λαπτοπ σου και μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Ποιο είναι το πρόβλημα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο εκνευριστικό που εχω προσεξει στα Vista ειναι η αργη αντιγραφη αρχειων για το οποιο ειχα ακουσει οτι θα εβγαινε καποιο patch. Κατα τα αλλα, αν καποιος μου ελεγε οτι απλα εχει αλλαξει το theme στα xp και για αυτο τα winodws δειχνουν διαφορετικα, θα το πιστευα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αργή αντιγραφή αρχείων διορθώνεται με το Vista SP1. Το πρόβλημα με τα Vista εξακολουθεί να είναι η απαίτηση καλού hardware αλλά και ο μεγάλος χρόνος που χρειάζεται το λειτουργικό για να φορτώσει.

 

Χρησιμοποιώ Vista εδώ και πάνω από χρόνο και δεν ξαναγυρνάω σε XP ούτε για πλάκα, χίλιες φορές Vista από κάθε άποψη. Πλέον κάνω το πολύ 1-2 restart το μήνα σε PC που δουλεύει 24/7, φορτωμένο με ένα κάρο πράγματα.

 

Στα laptop όμως είναι αλλιώς, εκεί μετράει το ελαφρύ λειτουργικό, με το σύντομο boot time. Σε laptop δεν θα έβαζα Vista ούτε για αστείο, καλύτερα να πήγαινα σε Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα με τα Vista.

Καταρχήν είναι απόλυτα απαραίτητο με το που τα εγκαταστήσει κάποιος, να κάνει όλα τα Updates.

Από εκεί και πέρα όλα λειτουργούν τέλεια.

Εγώ τα έχω πόσο καιρό, χωρίς να κάνω Format και μου δουλεύουν άψογα.

 

Μη ξεχνάτε ότι για να δουλέψει καλά ένα PC με νέο Hardware, θα πρέπει να φοράει και καινούριο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει σε πολλες εκδόσεις των XP και τώρα σε Vista (και μάλιστα AMD χ64, desktop), θα σου πώ ότι το να κατέβεις σε XP θα είναι λάθος. Είναι σταθερότατα, και θέλουν μόνο να τα συνηθίσεις. Όπως κάθετιο καινούργιο. Αν παίξεις και με τις ρυθμίσεις, γίνονται πολυ γρήγορα. Με 2 GB RAM και σωστά ρυθμισμένα, τρέχουν πιο γρήγορα από τα XP. (Στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista είναι αργά και βαριά σε σχέση με τα XP. Αυτός είναι ο λόγος που κει εγώ στο HP pavilion ev6541 έβαλα τα XP pro. Να σημειωσω οτι δούλευα vista κοντα 1 χρονο και στα 3 desktop μου, αλλά δεν τα άντεξα. Τα vista είναι σαν παιχνίδι κι εγω θέλω ενα λειτουργικο εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...