Προς το περιεχόμενο

Vista ξου!!!


Stroumfakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σπάνε και χαλάνε και μου πήρε μια βδομάδα για να δουλέψει σωστά το wireless στο Netgear WG111v3 που είχα στο laptop. Και κατάφερα να το γυρίσω σε WPA μόνο με το Ubuntu 7.10, γιατί με το 7.04 δεν γινόταν με τίποτα.

 

Επιπλέον για τις δουλειές που θέλω εγώ το PC (αλλά και ο περισσότερος κόσμος φαντάζομαι) τα πάντα μπορούν να γίνουν πιο εύκολα στα Windows παρά στο Linux (πολλές φορές και πιο γρήγορα).

 

Θα μου πείτε στα Win θα πρέπει να πληρώσω για να κάνω τη δουλειά μου... εδώ ας κάνω την πάπια :)

Eννοείται ότι μόνο πολέμιος του Linux δεν είμαι, αφού τη μισή μου μέρα την περνάω με unix-οειδή λειτουργικά (Ubuntu και QNX) και διαβάζω καθημερινά για αυτά. Όχι μόνο για λόγους δουλειάς αλλά και από καθαρό ενδιαφέρον.[/color]

 

Από τις πιο αντικειμενικές απόψεις που έχω ακούσει από άνθρωπο που ασχολείται με LINUX. Συμφωνώ 100% με τις απόψεις σου, παρόλο που απo καθαρό μαζοχισμό και περιέργεια θέλω να αρχίσω να μαθαίνω και άλλα λειτουργικά (Linux, mac os).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Από τις πιο αντικειμενικές απόψεις που έχω ακούσει από άνθρωπο που ασχολείται με LINUX. Συμφωνώ 100% με τις απόψεις σου, παρόλο που απo καθαρό μαζοχισμό και περιέργεια θέλω να αρχίσω να μαθαίνω και άλλα λειτουργικά (Linux, mac os).

 

Είναι απλά η δύναμη της αδράνειας....

Κάτι σαν τη χλωρίνη Κλινέξ...

Αυτή μάθατε πρώτα....

Αυτήν ξέρετε....:X

Αυτήν εμπιστεύεστε....:confused:

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κανένας σας δε δοκιμάζει και κάποια διανομή LINUX????

αναγνωρίζουν τα πάντα, και δε χρειάζεται να ψάχνεις για διάφορες πατέντες για ενεργοποιήσεις....)

Τα κάνουν όλα πιο γρήγορα, χωρίς τις τρελλές απαιτήσεις των διαφόρων λειτουργικών της

)

 

 

Αναγνωριζουν τα παντα??? Σε προκαλλω.... εχω 2 λαπτοπακια σπιτι με καρτες wireless usb...θα στα φερω....αλλα θελω να μου αναγνωρισουν τα παντα οπως λες....μην κατσω να φτιαξω drivers ουτε να χρειαστει να κανω configuration τις καρτες δικτυου.... Οπως ειπες..να αναγνωρισουν τα παντα!!!! Και σου δινω σαν πειθωριο να εγκαταστησεις οσες διανομες θες....δοκιμασε και slackware αν θες.... Αλλα να ειανι και πιο γρηγορα αποτα xp...ε? Μπορεις? Α και επισης θελω ενα καλαισθητο media player με δυνατοτητες αναγνωρισης ελληνικων id3tag και οπωσδηποτε music library τυπου βασης δεδομενων....δεν μ'αρεσει το περιβαλλον των απλων players τυπου vlc ή Xmms....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν έχω ακόμα δουλέψει σε vista γιατί απ' όσα διαβάζω κατά καιρούς, φοβάμαι το όλο μπλέξιμο...Δεν είμαι και καμία expert...εδώ με το ζόρι τα καταφέρνω στα xp. Όπως κ να χεί όμως, εφόσον αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο λάπτοπ, ίσως έκανα μια δοκιμή σε αυτά. Το θέμα είναι, ότι κανείς απο αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο ποστ, δεν ανέφερε ποια είναι η ιδανική έκδοση για μια απλή home user, από τις τοοοοοοσες εκδόσεις που κυκλοφορούν. Αν κάποιος έχει άποψη, θα βοηθούσε και αν την τεκμηρίωνε επίσης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά η δύναμη της αδράνειας....

Κάτι σαν τη χλωρίνη Κλινέξ...

Αυτή μάθατε πρώτα....

Αυτήν ξέρετε....:X

Αυτήν εμπιστεύεστε....:confused:

ΤΕΛΟΣ

 

Κι αυτό είναι σωστό. Μοιραία όλες οι συγκρίσεις γίνονται σε σχέση με κάτι που ήδη γνωρίζουμε. Ακόμα και τα Vista τα συγκρίνουμε με τα XP. Νομίζω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που, ενώ έχει καλό μηχάνημα, δεν θέλει να κάνει το άλμα XP σε Vista γιατί σου λέει "ΟΚ, έστω ότι τα Vista είναι καλύτερο, ομορφότερο και σταθερότερο λειτουργικό. Δεν μπορώ όμως να κάθομαι να μαθαίνω τα κόλπα τους από την αρχή. Και με τα XP κάνω μια χαρά τη δουλειά μου".

 

Πόσο μάλλον να γίνει η μετάβαση από Win σε Linux! Τελικά βέβαια όποιος προσπαθήσει και επιμείνει, είναι βέβαιο ότι θα ανταμειφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγνωριζουν τα παντα??? Σε προκαλλω.... εχω 2 λαπτοπακια σπιτι με καρτες wireless usb...θα στα φερω....αλλα θελω να μου αναγνωρισουν τα παντα οπως λες....μην κατσω να φτιαξω drivers ουτε να χρειαστει να κανω configuration τις καρτες δικτυου.... Οπως ειπες..να αναγνωρισουν τα παντα!!!! Και σου δινω σαν πειθωριο να εγκαταστησεις οσες διανομες θες....δοκιμασε και slackware αν θες.... Αλλα να ειανι και πιο γρηγορα αποτα xp...ε? Μπορεις? Α και επισης θελω ενα καλαισθητο media player με δυνατοτητες αναγνωρισης ελληνικων id3tag και οπωσδηποτε music library τυπου βασης δεδομενων....δεν μ'αρεσει το περιβαλλον των απλων players τυπου vlc ή Xmms....

 

Ήρεμα ..

drivers δε θα χρειαστείς για τα components του λαπτοπ..:lol:

Για εξωτερικές συσκευές - και ειδικά κινέζικες no name- πιθανώς

Configuration στις κάρτες φυσικά και θα κάνεις..

Είναι ασύγκριτα πιο γρήγορα άπό τα xp..

Όχι καφέ δεν ψήνει ακόμα....):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lemuria :

Για την αναγνώριση συσκευών πιθανόν ναχεις δίκιο, αν και δεν είναι απόλυτο και πλέον βλέπουν το 95% των συσκευών (αν και σε αυτό δε φταίει το λειτουργικό, αλλά κάποιοι που δε φτιάχνουν drivers - γεγονός το οποίο προφανώς δεν θαπρεπε στις περισσότερες περιπτώσεις να απασχολεί τον (απλό) χρήστη). Εμένα ας πούμε μου'χει αναγνωρίσει τα πάντα ως hardware και είμαι σε laptop.

Καλαίσθητο media player ? Δες το amarok. Ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί κατεμέ με απίστευτες δυνατότητες, που το αντίστοιχο σε xp που το πλησιάζει, αλλά δεν το φτάνει, είναι το Media Monkey , το οποίο όμως δεν είναι δωρεάν.

 

Γενικά όμως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Επίσης μια παρανόηση: ναι τα απλά πράγματα (δουλειές γραφείου, σερφάρισμα, email και ακόμα πιο σύνθετα κτλ dvd subs etc) ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μπορείς να τα κάνεις εξίσου εύκολα (99%, το 1% πάει για κάτι στραβό που δε θα δουλέψει out-of-the-box) και εξίσου γρήγορα.

 

Τελοσπάντων, λίγο offtopic OK :)

 

Επαναλαμβάνω, συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η δυσκολία τόσο, όσο η συνήθεια, κάτι απολύτως σεβαστό και κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρεμα ..

drivers δε θα χρειαστείς για τα components του λαπτοπ..:lol:

Για εξωτερικές συσκευές - και ειδικά κινέζικες no name- πιθανώς

Configuration στις κάρτες φυσικά και θα κάνεις..

Είναι ασύγκριτα πιο γρήγορα άπό τα xp..

Όχι καφέ δεν ψήνει ακόμα....):-)

 

 

Να σε πληροφορησω οτι στο ιατρειο μου οπου απαιτειται να υπαρχει γνησιο λογισμικο εχω ubuntu 7.10 και με καλυπτει....βεβαια η καρτα της netgear η pcmicia η wireless wg311v2 καθως και η linksys usb2.0 με τσιπακι rtl42 δεν υποστηριζονται ουτε απο fedora ουτε απο ubuntu ουτε απο opensuse...ουτε απο τπτ....οποτε 2 συσκευες ειναι στην αχρηστια.... Η καρτα δικτυου που αναγνωριζεται απο αυτες που εχω σπιτι ειανι η netgear 111v2 αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορω με μια καρτα δικτυου να εχω ολα τα pc στο net! ΟΧΙ configuration στις καρτες δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω στα windows...τουαλχιστον δουλευοντας μεσα σε terminal window... και το λεω αυτο διοτι ενας χρηστης που χειριζεται χρονια windows δεν μπορει να εξοικειωθει με αυτην την λογικη των εντολων .... Και το λεω αυτο γιαιτ σε αυτους αναφερθηκες στο πρωτο σου post.... Επισης drivers για την savage mx 2 καρτα γραφικων ππου εχει ο omnibook xe3 μου δεν υπαρχουν. σωστοι...ή και αυτοιπου υπαρχουν δεν λειτουργηουν σωστα!!! Με αποτελεσμα δουλευω στα 640χ480....βεβαια ποσως με σκαει μιας και η μεγιστη αναλυσης της 12αρας οθονης ειναι 800χ600... Αλλο ενα σημειο λοιπον που εχουμε προβλημα...

 

 

Οσον αφορα τον amarok... δεν μ'αρεσει..μπορει σεlinux να ειανι ο,τι πιο καλαισθητο ...δεν συγκρινεται ομως ουτε με windows media player... ουτε με winamp 5.0 ουτε με zoom player...ουτε με τπτ.... Συν του οτι θελει ψαξιμο για να μπορεσεις να διαβασεις ελληνικα id3tag....

 

Αυτες λοιπον οι ευκολιες που τα windows με εχουν μαθει να εχω, με κανουν απαιτητικο σε καθε νεο λειτουργικο...και τα vista τα εχω συνηθισει και συμπαθησει πολυ πιο γρηογορα απο ο,τι τα xp... και αναφερομαι στα xp πριν το sp1.... Γιατι γι αυτα τα vista μιλαμε τωρα..

 

Για δουλειες γραφειου και πλοηγηση στο internet ..ναι καλα τα ubuntu....καλα η fedora...κτλπ....για ολα τ'αλλα ..απο επεξεργασιες φωτογραφιων , μουσικη, παιχνιδια....ψηφιζω windows!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ προφανώς υποκειμενικό, αλλά συγκρίνεις Media Player με amarok ??? Και άσε το amarok, είναι σε άλλη πλατφόρμα....Με το media monkey (αν και είναι μόνο για μουσική ε) το συγκρίνεις;;;; Με κούφανες ρε Lemuria :) φιλικά πάντα ε.

Τελοσπάντων, περί ορέξεως κωλοκυθόπιτα. Επεξεργασία φωτογραφιών και μουσικής γιατί όχι linux ??

Παιχνίδια πάντως προφανώς ΜΟΝΟ windows.

 

Να πω και εγώ την εμπειρία μου, τα έχω βάλει για λίγο τα Vista. Δεν είχα την εμπειρία τότε και τις γνώσεις για να απενεργοποιήσω superfetch και μλκίες, αλλά ήταν πολύ βαριά και ΟΚ μια χαρά μηχάνημα έχω (768RAM, Sempron 3000+) Στην τελική λειτουργικό φόρτωσα, όχι το Crysis έλεος. Δεν ξέρω σε καλύτερο μηχάνημα πιθανόν θα πηγαίνουν καλύτερα, αλλά τελικά έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει κανένας όμως λόγος κάποιος να αναβαθμιστεί από ΧΡ σε Vista.

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ προφανώς υποκειμενικό, αλλά συγκρίνεις Media Player με amarok ??? Και άσε το amarok, είναι σε άλλη πλατφόρμα....Με το media monkey (αν και είναι μόνο για μουσική ε) το συγκρίνεις;;;; Με κούφανες ρε Lemuria :) φιλικά πάντα ε.

Τελοσπάντων, περί ορέξεως κωλοκυθόπιτα. Επεξεργασία φωτογραφιών και μουσικής γιατί όχι linux ??

Παιχνίδια πάντως προφανώς ΜΟΝΟ windows.

Αυτά :)

 

Λοιπον media monkey δεν εχω δουέψει ...αλλα δεν συνεκρινα εγω amarok με windows media player... απαντησα στην αποψη του προλαλησαντα πυ υποστηριξε να βγαλουμε vista και να βαλουμε linux...οποτε η μπαλλα παιρνει και τα προγραμματα εφαρμογη προς εφαρμογη. Οπως και να χει απενργεοποιωντας superfetch (ειναι πολυ πιο ευκολο απο τα να ρυθμισεις καρτα δικτυου στα linux) και πειραζοντας και λιγο καποιες αλλες ρυθμισεις....(πολυ λιγοτερες απο οσες θα επρεπε να κανεις στα linux για να φορτωσουν σε ενα μονοπυρηνο συστημα με 3d εφε κοκ) εχεις ενα σταθερο λειτουργικο....Βεβαια αναφερομαι σε αυθεντικες εκδοσεις οπου γινονται και τα απαραιτητα updates.... Για την κωφωση εχω μια ντουντουκα...να στην φερω?:P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...