Προς το περιεχόμενο

Αλλάζει τα δεδομένα το νέο δίκτυο οπτικών ινών αξίας 2,5 δισ. ευρώ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποικίλα σχόλια από τα στελέχη όλων των τηλεπικοινωνιακών εταιρειών έχει προκαλέσει η πρόσφατη ανακοίνωση του σχεδίου του υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη δημιουργία δικτύου οπτικών ινών που θα φθάσει σε 2 εκατ. νοικοκυριά με προϋπολογισμό 2,5 δισ. ευρώ. Αν και σε γενικές γραμμές η υλοποίηση του έργου αντιμετωπίζεται θετικά τα ερωτήματα είναι πολλά και κρίσιμα.

 

Ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών Κ. Χατζηδάκης.

 

Είναι σαφές ότι πρόκειται για τη δημιουργία ενός νέου τηλεπικοινωνιακού δικτύου, το οποίο σε ένα μεγάλο βαθμό θα υποκαταστήσει πολλά από τα υπάρχοντα δίκτυα, ενώ θα είναι ευθέως ανταγωνιστικό του χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ.

 

Σύμφωνα με τον υπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών κ. Κ. Χατζηδάκη «χώρες όπως η Γαλλία, η Βρετανία και η Γερμανία, έχουν ήδη προσανατολίσει ξεκάθαρα τη στρατηγική τους στην ανάπτυξη δικτύων οπτικών ινών. Δίκτυα που καλύπτουν μέχρι και το έσχατο άκρο, last mile, της σύνδεσης του τελικού χρήστη με το Διαδίκτυο.

 

Φθάνουν, δηλαδή, μέχρι και το σπίτι του χρήστη και λέγονται γι' αυτό Fiber to the Home. Στη Σουηδία μισό εκατομμύριο σπίτια έχουν συνδεθεί μέσω της τεχνολογίας αυτής, ενώ στη Δανία βρίσκεται σε εξέλιξη σχέδιο για τη σύνδεση 967.000 κατοικιών, που αντιστοιχούν στο 33% των συνολικών σπιτιών. Στη Γαλλία αναπτύχθηκε Εθνική Στρατηγική με στόχο τη σύνδεση 4 εκατ. κατοικιών μέχρι το 2012».

 

Τα στοιχεία αυτά προδιαθέτουν φυσικά για την αναγκαιότητα της επένδυσης που θα έχει ως στόχο να πάψει η Ελλάδα να καταλαμβάνει την τελευταία θέση στην κατάταξη της διείσδυσης των νέων τεχνολογιών.

 

Αναλυτικά στο παρακάτω link

 

Source.png Πηγή: Nαυτεμπορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικές ίνες φυσικά το μέλλον και αρκετοί Δήμοι ανα την Ελλάδα έχουν καταφέρει να στήσουν το δικό τους δίκτυο με την ενίσχυση της Κοινωνίας της Πληροφορίας και η αξιοποίηση του τελευταίου 4ου πακέτου στηριξης ειναι η μοναδική μας ευκαιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαφές ότι πρόκειται για τη δημιουργία ενός νέου τηλεπικοινωνιακού δικτύου, το οποίο σε ένα μεγάλο βαθμό θα υποκαταστήσει πολλά από τα υπάρχοντα δίκτυα, ενώ θα είναι ευθέως ανταγωνιστικό του χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ.

 

Αυτό είναι φανταστικό νέο. Επιτέλους ο ΟΤΕ θα αποκτήσει ανταγωνηστή.

Ο ανταγωνισμός πάντα οφελεί τον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρει η είδηση αυτή είναι πια μια καινούρια τεχνολογια DSL. Το ξέρω γιατί η δική μου θα ενεργοποιηθεί στις 26 του μήνα. Μιλάμε πλέον για VDSL2, την πιο προηγμένη τεχνολογικά σύνδεση. http://en.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2 Η δικία μου θα τρέχει στην αστρονομική ταχύτητα τον 50/10mbit. Το πιο σημαντικό κέρδος νομίζω πως είναι το πολύ πολύ μεγαλύτερο upload που μπροσφέρει μιας και έτσι ανοίγονται και καινούριοι δρόμοι. Το download από κάποιο σημείο και πέρα είναι άχρηστο μιας και ως εκ των πραγμάτων δεν βρίσκεις κάποιον server που ν μπορείς να κατεβάσεις τόσο γρήγορα.. Φυσικά η σύνδεση που θα βάλω είναι triple play, θα έχω κανονική digital tv μέσω internet συμπεριλαμβανομένων high definition καναλιών...

 

όλα τα παραπάνω γίνονται μόνο με δίκτυο οπτικών ινών που να φτάνει τουλάχιστον μέχρι το κουτί που μοιράζει το internet και είναι τοποθατημένο κάπου πάνω στο πεζοδρόμιο, καθώς η vdsl νομίζω θέλει το πολύ 1 χιλιόμετρο απόσταση για να διατηρήσει την υψηλή ταχύτητα...

 

Πάντως δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο για πολλά χρόνια ακόμα στην Ελλάδα... ADSL και ξερό ψωμί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για FTTH το οποιο σημαινει οτι μπορει να φτασει ανετα στα 100/10 υπο ορισμενεs συνθηκεs.

το προγραμμα το βλεπω να υλοποιειται μεσα σε μια 5ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρει η είδηση αυτή είναι πια μια καινούρια τεχνολογια DSL. Το ξέρω γιατί η δική μου θα ενεργοποιηθεί στις 26 του μήνα. Μιλάμε πλέον για VDSL2, την πιο προηγμένη τεχνολογικά σύνδεση. http://en.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2 Η δικία μου θα τρέχει στην αστρονομική ταχύτητα τον 50/10mbit. Το πιο σημαντικό κέρδος νομίζω πως είναι το πολύ πολύ μεγαλύτερο upload που μπροσφέρει μιας και έτσι ανοίγονται και καινούριοι δρόμοι. Το download από κάποιο σημείο και πέρα είναι άχρηστο μιας και ως εκ των πραγμάτων δεν βρίσκεις κάποιον server που ν μπορείς να κατεβάσεις τόσο γρήγορα.. Φυσικά η σύνδεση που θα βάλω είναι triple play, θα έχω κανονική digital tv μέσω internet συμπεριλαμβανομένων high definition καναλιών...

Καλά, μην τρελένεσαι, με τα λεφτά που θα πληρώνεις για το VDSL θα είχες απείρως καλύτερα πράγματα στο Παρίσι.

Η DT σας δουλεύει λίγο σε θέματα τιμής.

 

 

μιλαμε για FTTH το οποιο σημαινει οτι μπορει να φτασει ανετα στα 100/10 υπο ορισμενεs συνθηκεs.
Πολύ συντηρητικό σε βρίσκω.

Το FFTH φτάνει άνετα τα 100/100 χωρίς καθόλου συνθήκες. ;)

Υπό ορισμένες συνθήκες βλέπεις 500 Mbps και βάλε (όπου συνθήκες, είναι το ποιά τεχνολογία χρησιμοποιείται: Passive Optical Network ή Active Ethernet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά' date=' μην τρελένεσαι, με τα λεφτά που θα πληρώνεις για το VDSL θα είχες απείρως καλύτερα πράγματα στο Παρίσι.

Η DT σας δουλεύει λίγο σε θέματα τιμής.[/quote']

 

Μίλησα πουθενα για τιμή?? Για την τεχνολογία είναι το θέμα όχι για το πόσο κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα Steven πόσο κάνει? Και όχι η DT δεν είναι φτηνή αλλά αν θέλει κανείς φτήνια πάει στην Alice.

Και εντάξει τώρα μεταξύ μας εγώ πιστεύω αν ΔΕΝ έχεις IP TV με 10 το πολύ MBs είναι μια χαρά κανείς, μετά είναι υπερβολή. Εννοείτε βέβαια όταν λέμε 10 να εννοούμε 10 όχι περίπου 2 :-) Αλλά τουλάχιστον με την DT εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι ανετα φθανει 100/100,αλλα σαν αρχη βλεπω το 100/10 με τιμεs λογικεs.

αλλωστε μην ξεχναμε οτι εδω στην Ελλαδα μαs τα δινουνε λιγα -λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα Steven πόσο κάνει? Και όχι η DT δεν είναι φτηνή αλλά αν θέλει κανείς φτήνια πάει στην Alice.

Και εντάξει τώρα μεταξύ μας εγώ πιστεύω αν ΔΕΝ έχεις IP TV με 10 το πολύ MBs είναι μια χαρά κανείς' date=' μετά είναι υπερβολή. Εννοείτε βέβαια όταν λέμε 10 να εννοούμε 10 όχι περίπου 2 Αλλά τουλάχιστον με την DT εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό![/quote']

 

 

Πολλά! :P Κοίτα εγώ ήμουν 1&1 και ήμουν απογοητευμένος από το service. Στην Telekom μπορείς να πας σε ένα άπό τα πολλά καταστήματα που έχουν και να τα χώσεις σαν άνθρωπος... Οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι κορυφαίες, δηλαδή άμα σου λέει 6mbit θα τα πιάνει κιόλας.. Έμένα πχ η 6αρα μου τώρα τρέχει πραγματικά στα 5700 που γενικά είναι άψογο..

 

Εγώ λοιπόν πήρα το Entertain Comfort πακέτο με VDSL 50 (υπάρχει και με επιλογή με 25 και 5 ευρώ λιγότερα το μήνα) και θα πληρώνω 75 ευρώ Μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται το πάγιο του σταθερού, flatrate στη γερμανία σε σταθερό δίκτυο, IPTV με γύρω στα 70 κανάλια, ενώ αυτή τη στιγμή εσύ και γενικά οι υπόλοιποι πιάνουν γύρω στα 20-23. Μέσα στα 70 αυτά κανάλια είναι φυσικά όλα τα κρατικά αλλά και τα ιδιωτικά, αλλά και τα HD κανάλια του SAT1 και του PRO7. Συμπεριλαμβάνονται τα τέλη του GEZ. Έχεις TV archive από αρκετά κανάλια, δηλαδή άμα χάσεις κάτι που θέλεις να δεις μπορείς να το τραβήξεις για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Επίσης μπορείς να κάνεις συνδρομή σε όποιο πακέτο του premiere θέλεις χωρις να χρειαστείς επιπλέον δορυφορικό εξοπλισμό.

 

Τέλος το hardware που σου δίνουν είναι κορυφαίο, ο αποκωδικοποιητής έχει μέσα 160GB σκληρό δίσκο και μπορείς να γράψειοτιδήποτε θέλεις από την τηλεόραση.

 

ΓΕΝΙΚΑ η δική μου άποψη είναι ότι είναι πολλά λεφτά, αλλά άμα τα βάλεις κάτω όχι και τόσα πολλά για αυτά που σου δίνουν. (μόνο πάγιο τηλεφώνου και GEZ να βάλεις είσαι στα 40). Σίγουρα κάποια από αυτά που προσφέρουν δεν είναι απαραίτητα... Προφανώς ζω άνετα και με 16mbit σύνδεση, αλλά για κάποιον που έχει το ψώνιο και θέλει κάτι παραπάνω νομίζω είναι ικανοποιητική προσφορά... Και όπως είπα και πιο πάνω...το upload μετράει άσχημα και δεν το βρίσκεις με κανένα άλλο τρόπο... Επίσης πληρώνεις και 5 ευρώ παραπάνω επειδή είσαι telekom.. Ε προτιμώ να τα πληρώνω παρά να μου γίνονται τα νεύρα τσατάλια μιλώντας με το κάθε γκομενάκι που δεν έχει ιδέα στο τηλεφωνικό κέντρο της κάθε τυχάρπαστης εταιρείας για να βγάλω άκρη σε κάποιο πρόβλημα μου...

 

Ααα ναι και βασικότατο, από την telekom ξεφεύγεις πολύ πιο εύκολα από το κλειστό 2χρονο συμβόλαιο. Στις άλλες μικρες εταιρείες δεν σε αφήνουν να φύγεις με τίποτα... Από προσωπική εμπειρία και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να τονίσω ότι αυτή τη στιγμή στη Γερμανία η DT αναπτύσει δίκτυο FTTC (Fiber To The Curb) και όχι Home, και για αυτό η top ταχύτητα είναι ''μόνο'' 50mbit. Φαντάζομαι βέβαια ότι το FFTC θα γίνεται σχετικά εύκολα FFTH σε μια μελλοντική αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πουθενα για τιμή?? Για την τεχνολογία είναι το θέμα όχι για το πόσο κάνει...

 

Ας μιλήσουμε για την τεχνολογία.

Το VDSL είναι ένα ημίμετρο που κάποια στιγμή θα φανούν τα όριά του, αλλά τότε όσοι πάροχοι έχουν επενδύσει σε αυτό θα έχουν ήδη πετάξει ένα κάρο λεφτά και θα καθυστερήσουν επίτηδες το πέρασμα σε πλήρως οπτικά δίκτυα για να βγάλουν τα χρήματά τους πρώτα (όπως έκανε ο ΟΤΕ με το ISDN).

Προτιμώ το να αργήσουμε λίγο παραπάνω για να πάμε σε FTTH, πάρα να διαιωνίζουμε τη χρήση του χαλκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...