Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Χατζηγιάννης.


_BASSstarlet_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για όποιον θέλει να συζητήσουμε σχετικά με τον εκπληκτικό αυτόν τραγουδιστή performer θείο βρέφος κλπ.

 

Νομίζω πως δεν είναι τυχαίο πως η συντριπτική πλειοψηφία των ραδιοφώνων παίζει ακατάπαυστα τραγούδια του Μιχάλη(ανατριχιάζω λέγοντας και μόνο το μικρό του..)

 

Κάθε νότα κάθε στίχος του,είναι η επιτομή της ακάματης πολυποικιλότητας που κινεί το σύμπαν.Είναι ωδή στον έρωτα και στις ανησυχίες του σύγχρονου ερωτευμένου νέου που μισοκλείνει τα μάτια όταν πιάνει το χέρι του αγαπημένου του και ονειρεύεται νύχτες ονειρεμένες.

Μπράβο στον ΟΤΕ που χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια,samples από τα τραγούδια του.1000 μπράβο στα βραβεία Αρίων που τον έχουν βραβεύσει πολλάκις.Τόσα κι'άλλα τόσα να του δώσουν.Το αξίζει.

Εχω βουρκώσει και τα χέρια μου τρέμουν...συνεχίστε εσείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραιος ο χατζηγιαννης αλλα πολυ πλυση εγκεφαλου ρε αδερφακι μου, ουτε η καλομοιρα να ταν...διακρινω μια εμπαθεια στο προσωπο του απο μεριας σου ή κανω λαθος??? LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός σαν τραγουδιστής , αλλά πολύ διαφήμιση..

πολλά τραγούδια του έχουν καεί από την πολύ διαφήμιση.

όπως μου εόιχε πει και μια φίλη μου, τα τραγούδια του σε κάνουν να ταξιδεύεις, αλλά όταν σκέφτεσαι και τις διαφημίσεις που πέφτουν, καταντά βαρετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ _BASSstarlet_ Καλα στην αρχή πήγα να πιστεψω όσα έγραφες και πήγα να τρομάξω...

για τον Χατζηγιάννη έχω να πω ότι είχε βγάλει το απίστευτο Cd στην αρχή του (ουσιαστικά) το κρυφό φιλί που το είχα λατρέψει (ήμουν και γυμνάσιο...αλλά οκ) και πιστεύω ότι ήταν κορυφαίο με πολύ καλά κομμάτια (ολα ενα και ενα)..

απο εκεί και υστερα δεν θα ήθελα να σχολιάσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ _BASSstarlet_ Καλα στην αρχή πήγα να πιστεψω όσα έγραφες και πήγα να τρομάξω...

για τον Χατζηγιάννη έχω να πω ότι είχε βγάλει το απίστευτο Cd στην αρχή του (ουσιαστικά) το κρυφό φιλί που το είχα λατρέψει (ήμουν και γυμνάσιο...αλλά οκ) και πιστεύω ότι ήταν κορυφαίο με πολύ καλά κομμάτια (ολα ενα και ενα)..

απο εκεί και υστερα δεν θα ήθελα να σχολιάσω..

 

+1! Πλέον την έχει ψωνίσει απίστευτα.. Δεν είναι δυνατόν να βλέπεις εξώφυλλο περιοδικού και να γράφει "Μιχάλης Χατζηγιάννης: Ο ζωντανός θρύλος" και στη συνέντευξη να λέει "Δεν έχω ανάγκη κανένα" και κάτι τέτοια. Ευτύχως του τα έχωσε όπως έπρεπε ο Π. Κατσιμίχας. Σας παραθέτω την επιστολή που έστειλε στο περιοδικό "7" της Ελευθεροτυπίας αναφερόμενος στη συνέντευξη του Μ. Χατζηγιάννη:

 

Επιστολή του Πάνου Κατσιμίχα έτσι όπως τη δημοσίευσε το ‘7' της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας. Η επιστολή απευθύνεται στον Μιχάλη Χατζηγιάννη με τον οποίο τα έχει πάρει ο Π. Κατσιμίχας διότι βγήκε και δήλωσε ότι ‘η αντιπροσωπεία του εντέχνου' έκλεισε! Και ιδού η απάντηση:

 

"Αγαπητό Επτά,

 

Διάβασα τις προάλλες τη συνέντευξη του τραγουδιστή Μιχάλη Χατζηγιάννη και ανατρίχιασα. Ξαφνικά ένα νεαρό παιδί, εκφράζοντας τη φθήνια, την αγραμματοσύνη και το θράσος της εποχής, βγαίνει ύστερα από δύο - τρεις επιτυχημένες σεζόν σαν φουσκωμένο κοκοράκι και επαίρεται ασύστολα. Θύμα των μέσων που τον ανέδειξαν και τον παρέσυραν και επικίνδυνο παράδειγμα για όλα τα νέα παιδιά που τον θαυμάζουν και τον παρακολουθούν. Και τι δεν είπε το παιδί: "Δεν έχω ανάγκη κανέναν", δεν με βοήθησε κανείς, "τα κάνω όλα μόνος μου", "δε με ενδιαφέρει τίποτα" κλπ. Και σαν να μην έφταναν αυτά, πατάει και την πεπονόφλουδα του έμπειρου δημοσιογράφου περί "ανυπόταχτων οπαδών του εντέχνου" που απέρριψαν το Μιχάλη και τρελαίνεται ο Μιχάλης και υπογράφει με τη βαριά θανατική του καταδίκη του μίζερου και δυσνόητου "έντεχνου τραγουδιού" και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του προς τη δόξα της "σκεπτόμενης ποπ". Καινούργιο είδος αυτό. Δική του ανακάλυψη. Επειδή όλο αυτό το "κόλπο" είναι τουλάχιστον αντιαισθητικό και εντελώς επικίνδυνο, μπαίνω στον κόπο να τον ρωτήσω: Ξέρεις που βρίσκεσαι Μιχάλη; Ξέρεις για τι πράγματα μιλάς ακριβώς; Ξέρεις ποιοι χύσανε ιδρώτα και αίμα 20 χρόνια τώρα, για να δημιουργήσουν από το τίποτα αυτό το τεράστιο συναυλιακό κοινό που γεμίζει τα καλοκαιρινά γήπεδα και θέατρα; Ξέρεις πάνω στις πλάτες ποιων πας τα καλοκαίρια και παριστάνεις τον κούκλο και θησαυρίζεις; Θα σου το πω εγώ, για να το μάθουν και οι υπόλοιποι του στιλ σου, αλλά κι αυτοί που εκτρέφονται μαζικά στα ορνιθοτροφεία των reality shows και είναι έτοιμοι να βγουν και να διαστρέψουν τα μυαλά των πιτσιρικάδων: Οι "έντεχνοι" και το "έντεχνο" που με τέτοιο θράσος βγαίνεις και φτύνεις, αυτοί οι ίδιοι είναι που άνοιξαν το δρόμο της συναυλίας και των μεγάλων ακροατηρίων. Αυτοί υπερασπίζονται εδώ και είκοσι τόσα χρόνια το ελληνικό τραγούδι και την αξιοπρέπεια του δημιουργού, αν αυτά σου λένε κάτι. Σε τι σε πείραξε εσένα άραγε το "έντεχνο" (όπως το ονομάζουν οι διάφοροι αγράμματοι); Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να το αποκαλείς "μαγαζί" και "αντιπροσωπεία"; Μήπως το μπέρδεψες με τα μαγαζιά που δουλεύεις; Δεν έχω τίποτα μαζί σου προσωπικά, όμως, κάποιος πρέπει να σου πει, ότι, θέλεις δε θέλεις, είσαι παράδειγμα για πολλούς πιτσιρικάδες, οπότε πρέπει να σκέφτεσαι πριν να μιλήσεις. Παρεπιπτόντως, μήπως θυμάσαι μια συναυλία που δώσαμε με τον Χάρη στη Λευκωσία το 1996; Τη διοργάνωσε ο Προσφυγικός σύλλογος ΠΑΕΚ Κερύνεια και μάζεψε γύρω στις 10.000 άτομα. Πριν από μας τραγούδησες εσύ. Ένα παιδάκι 17 ετών, σεμνό και μαζεμένο, με υπέροχη φωνή, ντυμένο και κουρεμένο κατ' εικόνα και ομοίωση του Γ. Νταλάρα. Κάποιος ήρθε μ' ένα δίσκο demo και παρακάλεσε να τον ακούσουμε και να βοηθήσουμε αν μπορούμε το Μιχάλη. Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες, ούτε έχεις ανάγκη από κανέναν και ότι τα ξέρεις όλα; Και τότε, το βραβείο για την κατηγορία "έντεχνο τραγούδι" γιατί το παρέλαβες στα Αρίων, αφού η "αντιπροσωπεία έκλεισε"; Επειδή σου άρεσε το νάιλον αγαλματάκι;

 

Άκουσε λοιπόν φιλαράκο δυο πράγματα και τελειώνω: Πρώτον, μη μιλάς πολύ και απλώς τραγούδα με την όμορφη φωνή σου τα παιδικά σου τραγουδάκια. Είναι αναμφισβήτητα γλυκύτατα και χρήσιμα. Αλλιώς τι θα χόρευε η επτάχρονη κόρη μου στα πάρτι με τις φίλες της; Δεύτερο και σπουδαιότερο: Ξεκαβάλησε το καλάμι, γιατί αν φυσήξει κανένας αέρας και το γυρίσει από οριζοντίως, κάθετα, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Έχεις πολύ δρόμο και πολλή δουλειά ακόμα μπροστά σου. "Ήσουνα μικρός για τέτοια ανοίγματα". Μάθε να σέβεσαι την πνευματική ζωή του τόπου που σε φιλοξενεί και σου δίνει ψωμί να φας. Τώρα μίσησέ με ελεύθερα ή κάτσε και σκέψου."

 

Πάνος Κατσιμίχας "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο Χατζηγιάννης είναι ο ''συνθέτης'' που έχει κάνει ρεκόρ στην χρήση της ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ. Τον πού...η όλα τα τραγούδια του ίδια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε πεζοί όταν μιλάμε για τον Μιχάλη.

 

Και μην γράφετε με ένα τόσο μουντό χρώμα όπως το μαύρο, σε μια συζήτηση για τον Μιχάλη. Δεν ήμουν έτοιμος να μιλήσω ακόμα για εκείνον, απλά ένιωσα την ανάγκη να επαναφέρω στην τάξη τους προλαλήσαντες.

 

Σε ευχαριστώ _BASS Starlet_

 

ΥΓ. Εξίσου άστοχο θα ήταν να γράφουμε 10 γραμμές( ή ό,τι έχει ευχαρίστηση ο καθένας) με ένα σωρό χρώματα, έτσι?

Ούτε στον Μιχάλη θα άρεσε αυτό....

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκια και που ασχοληθηκε με αυτο το ατομο ο Κατσι.

δεν αντεχω αλλη χατζηγιαννιλα ρε παιδια παντου.ραδιο,τηλεοραση,αφισες κ.λ.π.

ασε που δεν μπορουμε να πουμε μια διαφορετικη αποψη γιαυτον.θα πεσουν ολα τα 14αχρονα να μας φανε!

δεν λεω ωραιο ειναι να ακους κατι φανατικα αλλα οχι και ετσι ρε παιδι μου.ντε και καλα να λατρεψω και γω το χατζηγιαννη!δεν θελω!!!προτιμω να του σκασω κουτουλια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο,ειναι ο τιτλος του τοπικ:TO ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ!!

χαχα,lol anyway,ειναι απλα γτπ το ατομο..δεν αξιζει ν χαλαμε τη φαια ουσια μας για τετοια πουστ@κι@ που ξαφνικα γιναν κ ντιβες..καλα ταχε χωσε ο κατσιμιχας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο κλαψωμο**ης έχει καβαλήσει το καλάμι εδώ και μερικά χρόνια. Ποτέ δεν τον συμπάθησα ιδιαίτερα.

Τώρα αν θα έρθει ποτέ η νέμεσις γι αυτόν... κανείς δε μπορεί να το προβλέψει (βλέπε άλλα ψώνια που ζουν και βασιλεύουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...