Προς το περιεχόμενο

"Χρονόμετρο" στην υπογραφή


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου καρφώθηκε η ιδέα, εφόσον γίνεται, να βάλω στην υπογραφή μου κάποιο είδος "χρονόμετρου". Τα εισαγωγικά είναι γιατί πιο συγκεκριμένα δεν με ενδιαφέρουν τα δευτερόλεπτα αλλά ώρες και μέρες.

Να ορίζω μια ημερομηνία, την οποία θα μπορώ να αλλάζω (ακα μηδενίζω το χρονόμετρο) αν χρειαστεί, και αυτό να δείχνει πόσος καιρός έχει περάσει από τότε.

 

Για να είμαι συγκεκριμένος (please μην πετάτε αυγά!) αυτό θα μετράει από την τελευταία φορά που bootαρα σε windows:-)

 

Τι σχετικό γνωρίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο είναι ο εξής.

 

Απ' τα στοιχεία της υπογραφής το μόνο που μπορεί να διαβαστεί από server εκτός του insomnia είναι η φωτογραφίες. Οπότε θα πρέπει με κάποιον τρόπο, να σηκώσεις κάπου ένα scriptάκι (πχ php) το οποίο κάθε χ χρονικό διάστημα (σε linux γίνεται με crown, σε windows δε γνωρίζω πώς) να δημιουργεί μια νέα φωτογραφία η οποία θα περιέχει τον χρόνο που θες. Το "μόνο" που δε μου 'ρχεται τώρα είναι πώς θα ενημερώνεται αυτόματα ο server για το πότε είσαι online (ίσως αν ορίσεις κάποια σταθερή "ip" μέσω dyndns πχ).

 

Σίγουρα αρκετά πολύπλοκη υλοποίηση γι' αυτό που θες και δε νομίζω να μπαινε κανείς σ' αυτή τη διαδικασία. Αλλά όπως είπα δεν είχα κάποια άλλη έμπνευση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, πολύ έξυπνη λύση αλλά όπως λες πολύπλοκη.

Μάλλον θα αρκεστώ manually μόνο σε μέρες, αλλά θα ήταν πολύ cool αν γινόταν με ώρες κτλ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...