Προς το περιεχόμενο

PS3+ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ OPTICAL ΣΕ HOME CINEMA


eliask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα σε όλους. Μπορείτε να βοηθήσετε στην συνδέση ενός καλώδιου OPTICAL ωστε να συνδέσω το PS3 με το home cinema και να έχω 5.1 ήχο? Το ps3 είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση με καλώδιο HDMI αλλά ενώ έχω συνδέσει το optical απο το ps3 με το Η/C δεν ακούγεται καθόλου ήχος. Πρέπει να κάνω κάποια ρυθμισή στο H/C? Κάθε βοήθεια δεκτή . Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και αυτό, αν έχει βέβαια optical output η TV σου. Δίνεις ήχος και εικόνα μέσω HDMI στην TV και από κει με optical στο H/C.

Δυστηχώς δεν γίνεται, αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, αλλά το μόνο που κατάφερα να πάρω στο Η/C είναι μόνο prologic 2 και όχι dolby digital 5.1, και αυτό γιατί η πληοψηφία των τηλεοράσεων δεν βγάζει απο την οπτική έξοδο dolby digital :mad:

Εγώ το δοκίμασα σε μια LG 42lf75 full hd με οπτική έξοδο. Μακάρι στου παιδιού την περίπτωση να δουλέψει αλλά χλωμό το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καθιστε ρε παιδια γιατι με μπερδεψατε , αφου στις επιλογες του ηχου εχει τρεις πιθανους συνδυασμους, hdmi, optical, multi AV γιατι δεν μπορει να παρει τον ηχο απο το optical?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καθιστε ρε παιδια γιατι με μπερδεψατε , αφου στις επιλογες του ηχου εχει τρεις πιθανους συνδυασμους, hdmi, optical, multi AV γιατι δεν μπορει να παρει τον ηχο απο το optical?

Μπορεί να πάρει ήχο απο το optical κανονικά, αλλά πρέπει να δηλώσει στα sound settings του ps3 το optical σαν output, αλλά τότε δεν θα έχει ήχο στην τηλεόραση μέσω του hdmi. Eγώ αναγκαστικά έτσι έχω κάνει την σύνδεση και όταν θέλω ήχο απο την τηλεόραση δηλώνω στα settings σαν έξοδο ήχου το hdmi, όταν θέλω digital 5.1 απο το H/C πρέπει να αλλάξω τα settings και να δηλώσω σαν έξοδο την οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πάρει ήχο απο το optical κανονικά, αλλά πρέπει να δηλώσει στα sound settings του ps3 το optical σαν output, αλλά τότε δεν θα έχει ήχο στην τηλεόραση μέσω του hdmi. Eγώ αναγκαστικά έτσι έχω κάνει την σύνδεση και όταν θέλω ήχο απο την τηλεόραση δηλώνω στα settings σαν έξοδο ήχου το hdmi, όταν θέλω digital 5.1 απο το H/C πρέπει να αλλάξω τα settings και να δηλώσω σαν έξοδο την οπτική.

 

Απο τη στιγμη που εχεις το H/C για ποιο λογο να περνεις ηχο απο το H/C ΚΑΙ την τηλεοραση; Δεν καταλαβαινω.. Απο τη στιγμη που δηλωνεις σαν εξοδο ηχου digital 5.1 για ποιο λογο να θες να ακους ηχο ΚΑΙ απο την τηλεοραση σου, μου ακουγεται λιγο κουφο. Οι ρυθμισεις στα settings του ps3 δεν γινονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα σαν output to optical αλλά δεν έχω ήχο από το Η/C. Αρα ο μόνος τρόπος για να εχω ηχο από το Η/C είναι να είχε το Η/C HDMI out ? .Eχω μπερδευτεί ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το εφτιάξα!! Hθελε να ρυθμίσω στο Η/C sτη λειτουργεία AUX να πατηθεί 2 φορές ωστε να μπεί σε λειτουργεία digital in ! Oπότε όλα οκ και τώρα θα νομιζουν στην πολυκατοικία οτι περνάει το ραλυ ακρόπολις απέξω ( dirt) .Eυχαριστώ όλους για την βοήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις το H/C για ποιο λογο να περνεις ηχο απο το H/C ΚΑΙ την τηλεοραση; Δεν καταλαβαινω.. Απο τη στιγμη που δηλωνεις σαν εξοδο ηχου digital 5.1 για ποιο λογο να θες να ακους ηχο ΚΑΙ απο την τηλεοραση σου, μου ακουγεται λιγο κουφο. Οι ρυθμισεις στα settings του ps3 δεν γινονται;

Δεν θέλω να παίζουν και τα δυο ταυτόχρονα απλά μερικές φορές θέλω να παίζω χαλαρά και να έχω τον ήχο απο την τηλεόραση, και απο το H/C να ακούω μουσική, οπότε κάθε φορά πρέπει να αλλάζω απο τα settings την έξοδο ήχου, όχι βέβαια ότι είναι κάτι τραγικό προς θεού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΕΙΝΕΤΑΙ.

 

ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ HOME CINEMA ΜΕ HDMI ΜΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ PS3 ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΟ H/C?

ΘΕΛΟΥΝ ΨΑΞΙΜΟ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΙΣ TV TOY H/C Η ΤΟΥ PS3?

 

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

P.S. Η TV ΕΙΝΑΙ SAMSUNG 40M86BD KAI TO H/C SONY DAV DZ 230

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...