Προς το περιεχόμενο

τί προτεινετε(καλυτερη αμερικανικη σειρα)


maraki3110

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα πριν απαντησεις αν θες :-) .

δεν ειπα οτι δεν ειναι πολυ καλη σειρα το Dexter,(βρες ποστ δικο μου που να λεω κατι τετοιο,και δεν ξαναμπαινω στο φορουμ ;) ).

απλα συγκρινε σειρες ετων με το dexter,μια σειρα λιγων επεισοδιων μεχρι στιγμης,με δεδομενο,οτι μια σειρα μολις 20 επεισοδιων,ειναι σχεδον αδυνατο να κανει "κοιλια",η να το βαρεθεις.

 

και αναφερθηκα εδω

 

 

το λεει λες και το ντεξτερ,(το οποιο βλεπω και εγω και μου αρεσει πολυ),ειναι 25 επεισοδια καθε σεζον.ειναι πολυ λιγα τα επειδοσια για να μιλησουμε ακομα για σταθεροτητα και ιδιο επιπεδο σε καθε σεζον,με δεδομενο οτι η καθε σεζον του ειναι μιση.για μενα μετα την 4η-5η θα μπορω να κρινω.(αν συνεχισουνε να βγαζουνε 12 επεισοδια βεβαια).

 

Mε το συμπαθειο εισαι και συνγαυρος, αλλα το να συγκρινεις dexter me prison break, ειναι σαν να συγκρινεις εγκυκλοπεδια με ημερολογιο! Το ενα ειναι μια σοβαρη ποιοτικη σερα που λεει τοσα πολλα πραγματα εστω και μεσα σε 24 επεισοδια μονο. Το αλλο ειναι μια δημοφιλης σειρα που προσφερει δραση και cheap thrills ΚΑΙ ΜΟΝΟ! εχουν και αυτα τη χαρη τους και βλεπονται ευχαριστα εως και φανατικα, αλλα δεν συγκρινονται σαν επιπεδο δημιουργιας, ποιοτητας Το ντεχτερ μεσα σε 12 επεισοδια καταφερε να αποδοσει τελεια ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ βιβλιο best seller με απιθανους διαλογους, που εχει ερμηνειες καταπληκτικες και αμειωτο ενδιαφερον. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ουτε δειγμα κοιλιας και filler episode εστω και με μονο 24 γυρισμενα, οπως επισης δεν υπαρχουν θεωρειες του ανεμου και ενα σχοινακι που να το τραβαμε μεχρι το απειρο οπως κανουν στο Lost. Οποτε αυτο που λες δεν στεκει διοτι τα 24 επεισοδια του ντεξτερ αντιστοιχουν σε πολυπλοκοτητα, διαλογους,acting , σεναριο, γεγονοτων....οτι θες σε καμια 150ρια απο σειρες τυπου prison break! Και τελος η ερμηνεια του michael c hall απλα δεν υπαρχει, ειναι αδυνατη, εξωπραγματικη (καλα υπερβαλο λιγο λολ), οτι καλυτερο εχω δει απο τις καμια 60ρια (ΜΟΝΟ λολ) σειρες που εχω δει τα τελευταια 6-7 χρονια! Προσφατα ακουσα ενα podcast με τον συγγραφεα του βιβλιου που εξυμνουσε τον c. hall και ελεγε οτι ¨he has absolutely nailed the dexter character, better than i could ever imagine!!!" Και προσφατα αρχισα να διαβαζω και το βιβλιο και πραγματικα η μεταφορα στην οθονη ειναι φανταστικη

 

 

Στο prison break απλα ψαχνουνε να βρουνε οποιαδηποτε κουφη αναποδια και τροπους για να την ξεπερασει ο πρωταγονιστης, στην αρχη δεν λεω ηταν εντυποσιακο και το εξυμνουσα και εγω (τοπικ σταρτερ για prison break παρακαλω, εχω προσηλιτισει το μισο φορουμ), η 1τη σεζον ειναι προσεγμενη, καταιγιστικη και δεν σου αφηνει περιθωρια ν ακατσεις να ψαξεις τις ατελειες, τις βλεπεις αλλα τις προσπερνας. Βαλε λιγο και καποιοι αρκετα καλοι χαρακτηρες (τι μπαγκ, μιχαλακης και γιατρινα), ενα λαβ στορυ, φαμπρουτζι και τι μπαγκ να κοντραρονται... χαμος. Οσπου φτανουμε στο 20 επεισοδιο της 1της σεζον, απο εκει και περα ο κατηφορος παρομοιαζεται μονο με τους καταρακτες του νιαγαρα, τοση συσορευμενη βλακεια και απροσεξια σε σειρα δεν εχω ξαναδει, εκτοξευση χαζομαρας κονονικα, γινεται πλεον αυτοσκοπος τους το να γεμιζουν την σειρα με ανατροπες χωρις ουσιαστικο σεναριακο υποβαθρο και γεμιζουν την σειρα με φτηνους διαλογους και προχειρογραμενες σκηνες. πλεον οι ατελειες εχουν περασει πανηγυρικα στο προσκηνιο και εχουν χαλασει την σειρα. Αυτο εξακολουθει μεχρι σημερα. Οποτε για μενα το πλεονηκτημα που παρουσιαζεις για την σειρα οτι εχει ενδιαφερον με τοσα πολλα επεισοδια, ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα της. Αν σταματουσε στην 1τη σεζον με την αποδραση οπως ΣΚΟΠΕΥΑΝ ΑΡΧΙΚΑ, τοτε ναι θα ειχαμε μια κορυφαια σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το the shield έχει να κάνει με βρώμικους μπάτσους ή καμία σχέση? Και πόσες σεζόν είναι?

 

Ναι, αυτό είναι. Αν και δεν είναι ακριβώς βρώμικοι, είναι κάπως πιο πολύπλοκο.

Μέχρι τώρα έχει 6 σεζόν από 13 περίπου επισόδεια η μία. Το καλοκαίρι έρχεται η 7η που θα είναι μάλλον η τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό είναι. Αν και δεν είναι ακριβώς βρώμικοι, είναι κάπως πιο πολύπλοκο.

Μέχρι τώρα έχει 6 σεζόν από 13 περίπου επισόδεια η μία. Το καλοκαίρι έρχεται η 7η που θα είναι μάλλον η τελευταία.

 

Μμμμμμ!:-) Ενδιαφέρον ακούγεται θα το τιμήσω!Ευχαριστώ πολύ!

 

tzinos λες και τα επεισόδια που έρχονται στο dexter να είναι τόσο κορυφαία? Νομίζω πως και αυτά βασίζονται στο βιβλίο? Το οποίο είναι και αυτό σε συνέχειες? Καμια 4-5 βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το συμπαθειο συνγαυρε,αλλα και εσυ υπερβαλεις λιγο.

 

κοιτα,το ντεξτερ ειναι και αυτο (για μενα ) απο τις καλες σειρες που υπαρχουνε.και απο τις καλυτερες που εχω δει.

ομως δεν μπορω να το συγκρινω με το prison break,ουτε και να το παρουσιασω σαν εργο τεχνης της συγχρωνης εποχης.

 

ειναι μια πολυ καλη σειρα,αλλα εχει και αυτο πολυ σαλτσα.θα επανελθω με σχολια,(μπορεις ευκολα να βρεις πολλα και για το ντεξτερ,απο καθε επεισοδιο),οταν τελειωσω και τα τελευταια λιγα επεισοδια,ωστε να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

δεν υπαρχει κοιλια? τα 5 πρωτα επεισοδια κατα την ταπεινη μου αποψη,εχουνε κοιλια στιβ ντουζος.(που τον θυμηθηκα....).

 

το prison break,ειναι η μοναδικη προτωτυπη σειρα που εχω δει εως τωρα.συνδυαζει τα παντα.φυλακες,μετα η αποδραση,μετα το κυνηγητο...μετα ξανα παλι φυλακες.εχει και αυτο τα κενα του,κατα την γνωμη μου παντα.

 

οκ,περιμενα και εγω τα πρωτα επεισοδια τις 3ης σεζον,να ειναι ανταξια του τελευταιου λεπτου της δευτερης σεζον,εκει που ολοι μας χεστικαμε πανω μας,και λεγαμε "τι γινετε εκει μεσα? ". περιμενα φυλακες πραγματικη κολαση,οπου δεν θα ξερεις που να σταθεις,και οτι ο σκοφιλντ θα υπολογιζε μεχρι και το τελευταιο δεπτερολεπτο "ελευθεριας" του μεσα σε αυτες,ωστε να βρει κατι που θα τον βοηθησει στην αποδραση,μιας και ο χρονος που θα υπηρχε η δυνατοτητα να κανει κατι χωρις να τον ψιλιαστουν οι υπολοιποι,θα ητανε ελαχιστος.περιμενα επισης,μια πιο στενη σχεση μεταξι των 4αρων,(και σαφως καλυτερη παρουσια του μπελικ,απο αυτη που μας δειξανε),με σκοπο την αποδραση τους.πολυ ξυλο,μαχες,αρενα συνεχεια με τον μαχοουν,κτλ. δεν εγινε τιποτα απο ολα αυτα.

 

σιγουρα δεν φτασαμε στα επιπεδα τις 1ης σεζον,(γιατι αυτο ειναι το μοναδικο κριτηριο σας),αλλα και μια σεζον που με αριστα το 10,του βαζω εστω και 6,μπορω να την δω ευχαριστα,και να την απολαυσω.

 

τωρα για τις λεπτομεριες που αναφερετε,να θυμισω απλα οτι βλεπουμε σειρα.αρα και η σαλτσα και τα "κουφα",και οι αναποδιες,ειναι μεσα στο παιχνιδι,και να σου θυμισω ξανα την αγαπημενη μου φραση

 

"αν κανανε ολοι αυτο που λεει ο τζακ μπαουερ,η σειρα δεν θα λεγωτανε 24 αλλα 12" .

 

σειρα ειναι,τηλεωραση βλεπουμε,θα υπαρξουνε και οι αναποδιες,και τα απιστευτα,και τα κουφα.οποιου δεν αρεσουνε αυτα,παει κατευθειαν για κινουμενα σχεδια. ;)

 

ΥΓ.ξερεις κατι,το 90% των ποστ που διαβαζω στο τοπικ του prison break,δεν ειδα κανεναν να λεει "δεν μου αρεσει η σειρα επειδη δεν ειναι του γουστου μου" ή "ειναι βαρετο και επαναλαμβανετε" .

βλεπω μονο ποστ του στιλ:

 

1)ρε παιδια,ειδατε ποσο νερο ειχε το ποτηρι του μαικλ,και ποσο ειχε στην επομενη ακριβως σκηνη? αχχαχαχαχαχα τι μαλακες....δεν ξαναβλεπω prison break....

2)ρε παιδια,αφου ο λετσερο εψινε ελληνικο καφε στο μπρικη,πως δεν καηκε η κουτρινα που ητανε 15 εκατοστα διπλα? τι μαλακια σειρα θεε μου....

3)2η σεζον : ρε παιδια,αφου ο λινκ εκοψε το γενικο της περιοχης,πως χτυπησε το κουδουνι της εξοπορτας της γκομενας που πηγανε να σκαψουνε για τα χρηματα? πω πω,ελεος.δεν την ξαναβλεπω την σειρα. (offtopik να απαντησω,οτι στο αμερικα υπαρχει και η εναλακτικη πηγη ρευματος,που και ο γενικος να πεσει,κουδουνια και συναγερμοι δουλευουνε κανονικα για λογους ασφαλειας ;) δεν ξερω αν ισχυει σε ολες τις περιοχες,αλλα σε αρκετες.).

 

συγνωμη συνγαυρε τζινο,(δεν αναφερωμε σε εσενα βεβαια αλλα γενικα για καποιους :-) ),αλλα τετοιου ειδους ποστ,πιστευω οτι γινωντε μονο απο ατομα που προσπαθουνε με τον ενα η τον αλλο τροπο να μας πεισουν οτι η σειρα που αρεσει σε αυτους,ειναι η καλυτερη και οταν δεν τα καταφερνουνε,γραφουνε αυτες τις @@ιες που γραφουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον tzino όσον αφορά τον Dexter.

Για μένα είναι ένα έργο τέχνης και μέσα στις καλύτερες σειρές όλων των εποχών.

 

Και προφανώς Prison Break και Dexter δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό (και ούτε που τους νοιάζει κιόλας, τους παραγωγούς και των δύο σειρών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εκατσα ποτε να ψαχνο για μικρολεπτεμορειες στο PB, δεν με χαλαγαν αυτες, δεν παρατηρουσα το ποτηρι που κρατουσε ο ταδε, τα πραγματα που με πειραξανε και μου χαλασανε την εικονα της σειρας ηταν πολυ πιο χτυπητα. πχ θυμαμαι μια σκηνη στην 2ρη σεζον μεσα στο ανσασερ με τον μαχον, τον λινκ και τον υιο που ηταν γελεια, τραβουσανε ο ενας τον αλλο και με περνανε τα γελια με το πως γραφονται τετοιες σκηνες. Στο τελευταιο επεισοδιο θυμαμαι τον μπελικ να ταρακουνιεται σαν πανικοβλιτη πιτσιρικα που βλεπει πουλι αραπικο 25 εκατοστων λοοοολ οταν ο θεοδωρος του ζηταει να τον βοηθησει να ξεκανει τον λετσερο, με εκνευριζει που επρεπε να εχουμε και στην 3τη σεζον εναν πιτσιρικο αγαθουλη και χαζομουρη για να σωσει ο μιχαλακης (μα να ξεπατικονουν τους εαυτους τους μεσα σε 2 σεζον???), η ρωσιδα πρωην γυναικα του μιχαλακη καθε 10 λεπτα τους προδιδε και μετα ηταν παλι με το μερος τους και αυτο ηταν τωρα High suspence και καλα, μεχρι που στο τελος του βγαλε και πιστολι, οτι ναιναι. Θυμαμαι την φοβερη εξυπναδα με τα μοσχαρια που ειχε βαλει ο μιχαλακης μεσα στο αμαξι και φροντισε ο λινκ να το ανατιναξει.... θα μπορουσα να λεω μεχρι αυριο, ειναι απλα ιδεες χαζοβιολικες που εχουν ως μοναδικο σκοπο στο να οδηγησουν σε λιγο suspence και μια ανατροποη γεγονοτων, πολυ απλα αυτο γινοταν με εξυπνο και ενδιαφερον τροπο στη 1τη σεζον ενω απο το 1χ20 και μετα ειναι σαν να αλλαξανε οι σεναριογραφοι. Εμενα ετσι μου φαινετε. Οσο για πρωτοτυπια, υπαρχουν απειρες ταινιες με αποδραση απο φυλακες με παρομοιο στορυ, οποτε το PB ειναι μια μακροσυρτη ταινια αποδρασης σε μορφη σειρας και η 2ρη σεζον μια αντιγραφη του ΦΥΓΑ, οποτε δεν καταλαβενω που βλεπεις την προτοτυπια. Απο την αλλη αμα μου βρεις μια σειρα που να σου παρουσιαζει το μυαλο ενος ψυχοπαθη serial killer με τετοιο τροπο που να καταφερνει και να στον κανει εναν ακρως συμπαθη χαρακτηρα, πες μου και μενα να την αρχισω. Και πες μου ποτε ειδες κατι προβλεψιμο στο dexter.

 

τελως παντον οντως περναει η συζητηση σε ενα ανουσιο παιχνιδι του στυλ η δικια μου αγαπημενη σειρα ειναι καλυτερη, οποτε ας το αφησουμε.

 

 

 

@emilie ακομα δεν εχω τελειωσει το 1το βιβλιο και εχω και το 2ρο. Απο οτι ξερω η 1τη σεζον ακολουθει κατα μεγαλο ποσοστο το βιβλιο. Αφου να φανταστεις οτι στα μισα του 1του βιβλιου η σημαντικοτερη διαφορα που εχω βρει ειναι οτι ο angel batista kai o matsuka, αλλα ειδικα ο 1τος εχουν πολυ μικρες αναφορες συγκριτικα με την σειρα που ο angel παρουσιαζεται ως καλος φιλος του dex. Αλλα ειναι πολυ γαματο να διαβαζεις το βιβλιο εχωντας δει την σειρα διοτι βαζεις εικονες στα λογια και πολλες φορες πιανο τον εαυτο μου να διαβαζει ακουγωντας στο μυαλο μου το στυλ αφηγησης του ντεξτερ!! για την 2ρη σεζον νομιζω οι δημιουργοι της σειρας ειχαν περισοτερες δικες τους ιδεες, αλλα θα σου πω σιγουρα οταν τα τελειωσο. Δεν νομιζω να υπαρχει 3το και 4ρτο βιβλιο οποτε η σειρα πρεπει να εχει παρει οριστικα το δικο της δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη αμα μου βρεις μια σειρα που να σου παρουσιαζει το μυαλο ενος ψυχοπαθη serial killer με τετοιο τροπο που να καταφερνει και να στον κανει εναν ακρως συμπαθη χαρακτηρα, πες μου και μενα να την αρχισω

ειμαι λατρης των ταινιων τρομου - θριλερ.σου βρισκω 100αδες αμα θες.τις εχω δει ολες :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε καλο δρομο, βλεπω το παιρνεις απο την αρχη χεχε. Ειναι σειρα pioneer που λενε, πρωτοπορα, διαφορετικη, μπροστα απο την εποχη της με λιγο απο την παρανοια του lynch. Απλα θα σου φαινετε λιγο περιεργη λογο του οτι ειναι τον 90ς, ολο το στυλακι, ντυσιμο, μαλι, acting, συμπεριφορα γενικος.... θελει λιγα επεισοδια να το συνιθησεις.

 

Loipon dexter, twin peaks, ε δες μετα και το CARNIVALE Και μπορεις ανετα να κοψεις μετα τις σειρες while you are on top!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους! Ειμαι καινουργια στο site και γενικα στον χωρο των αμερικανικων σειρων!

 

Για να ειμαι ειλικρινης σνομπαρα ολες αυτες τις σειρες αλλα πριν απο 15 μερες αποφασισα να δω prison break! Μιλαμε κολλησα! Σε 15 μερες ειδα και τους 3 κυκλους!!!!

 

Γι αυτο λοιπον αλλαξα γνωμη για αυτες τις σειρες....επειδη δεν εχω δει καποια αλλη εκτος φυσικα απο τα πασιγνωστα φιλαρακια(τελεια σειρα) τί μου προτείνεται να δω;;;

Κατι που να ναι ετσι ενδιαφερον και με αγωνια σαν το prison....για πειτε....

 

Lost, πιστευω πως αυτη και το Prison Break ειναι οτι καλυτερο εχω δει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon dexter, twin peaks, ε δες μετα και το CARNIVALE Και μπορεις ανετα να κοψεις μετα τις σειρες while you are on top!

 

CARNIVALE?Ενδιαφέρον ακούγεται από αυτά που βλέπω!Οκ ευχαριστώ για την πρόταση θα το ψάξω.Βέβαια αυτή τη περίοδο έχω πάθει και ένα μικρό κόλλημα με τον dr.house, τέτοιο καμμένο χαρακτήρα δεν έχω ξαναδεί. ;)

Καλά ο dexter φυσικά και δεν συγκρίνεται αλλά και αυτός είναι αλλού!Άμα δεν είναι λίγο εώς πολύ καταστραμένοι οι πρωταγωνιστές δεν είναι ενδιαφέροντες, τελείωσε!

Να προτείνω και δυο άλλες λίγο παλιούτσικες The Chronicles of brother Cadfael που είναι ένα βιβλίο και ένα επεισόδιο,αν και προτίνω να διαβάσει κανείς πρώτα τα βιβλία. Η συγγραφέας είναι η Ellis Peters, τα βιβλία θεωρούνται μεσαιωνικές ιστορίες μυστηρίου και είναι στο στυλ του Έκο, όνομα του ρόδου. 13 επεισόδια από καμιά ώρα το καθένα.

Και μια γαλλική παραγωγή, οι καταραμένοι βασιλείς - Les Rois Maudits (2005) που παιζόταν και στην ερτ1 σε κάποια φάση!Αξίζει απίστευτα και βασίζεται στο ομώνυμο, επικό μυθιστόρημα του συγγραφέα Μωρίς Ντρυόν. 10 επεισόδια από καμιά ώρα το καθένα. μου θύμισε το ROME, που είναι και αυτό απίστευτα καταπληκτικό!Αν και δεν ήταν τόσο ακριβή παραγωγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...