Προς το περιεχόμενο

boot.ini -> heeeeeelp !!!


DJJordan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα vista ultimate μαζί με πολλά προγράμματα εγκατεστημένα, και έκανα ένα δεύτερο partition για να εγκαταστήσω τα xp, εγκατέστησα λοιπόν τα xp στο δεύτερο partition χωρίς να πειράξω το 1° partition με τα vista αλλά στο boot.ini φαίνονται μόνο τα xp! όπως παρακάτω:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

όποιος μου γράψει τι γράφει μέσα στο boot.ini των Vista θα με σώσει, γιατί για ότι έχω εγκαταστήσει στα vista έχω φάει ατέλειωτες ώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου δουλεουν τα βιστα?

αν οχι βαλε το σιντι των βιστα κανε μπουτ και κανε ριπειρ

αν δουλεουν κανονικα και τα 2 απλα ψαχνεις το μπουτ.ινι νομιζω οτι τα βιστα δεν εχουν μποθτ.ινι αρχειο αλλα καποιο αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμάμαι τι αρχείο είναι, πάντως γράφει ότι γράφει και το boot.ini των xp, νομίζω γράφοντας την εντολή msconfig στο run (εκτέλεση) κάπου γράφει boot, εκεί υπάρχει μία διαδρομή κάπως έτσι:

disk(0)partition(0) "Vista" \... αυτό χρειάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα σου ποιό είναι δηλαδή;ΔΕΝ σου δίνει boot options για από ποιό λειτουργικό να ξεκινήσεις όταν ανοίγεις τον υπολογιστή,αλλά μπαίνει κατευθείαν στα xp ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα και εγω να κανω το ιδιο μεχρις οτου που διαβασα οτι δεν μπορεις σε vista να κανεις partition με xp.το συστημα δεν ξεκιναει.πρεπει να βαλεις δυστυχως ενα απο τα δυο συστηματα.Εγω ''φοραω'' vista home premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα και εγω να κανω το ιδιο μεχρις οτου που διαβασα οτι δεν μπορεις σε vista να κανεις partition με xp.το συστημα δεν ξεκιναει.πρεπει να βαλεις δυστυχως ενα απο τα δυο συστηματα.Εγω ''φοραω'' vista home premium.

Όχι βρε παιδιά. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Boot με το cd των vista και repair startup. Με τον bootloader των vista θα τα βλέπει και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το βρήκα, βέβαια έκανα format και ξαναχώρισα τον δίσκο γιατί τα vista δεν επανήλθαν σωστά και δεν ανοίγανε ούτε αυτά αλλά ούτε και τα XP, απλά, πρώτα βάζουμε τα XP και μετά τα Vista, γιατί αν μπουν πρώτα τα vista το ένα boot αναιρεί το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...