Προς το περιεχόμενο

E8400 και mini o/c


NickTheGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω ένα mini o/c στον επεξεργαστή (Ε8400), από 333χ9 (3000GHz), να το κάνω 400χ8 (3200GHz). Έχω την μαμίσια ψύχτρα της intel.

 

1) Για το παραπάνω o/c, θα χρειαστεί να αλλάξω τα volts του επεξεργαστή??

 

2) Θα έχει πολύ περισσότερη κατανάλωση? Ρωτάω γιατί το τροφοδοτικό μου (ezcool 450W, 25A@12V), δεν το πολυ-εμπιστεύομαι.

 

3) Αυτή την στιγμή οι μνήμες (DDR2@800) τρέχουν σε αναλογία 5:6 με το FSB (μετά θα τρέχουν σε 1:1). Γενικά θα δω καμμία διαφορά στην απόδοση, ή τσάμπα θα ανησυχώ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Διαφορα θα ειναι σαν να εχεις τον 8500 οχι καμια μεγαλη δεν θα την καταλαβεις. οσο για τα volt δεν χρειαζετε να τα πηραξεις και για τα watt καμια 10 watt να παρει παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταναλωση σε ενα κυκλωμα δεν προκιπτει απο τα volt οταν η cpu δουλευει στο max γιατι μεγαλωνει η καταναλωση στα ιδια volt? απλα επιδει η cpu παει να δουλεψει πιο ψηλα τραβαει και παραπανω.

γιαυτο και διαφορες στη θερμοκρασια οταν ανεβαζεις μονο το fsb. μικρες μεν αλλα διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει ο ahh1, δεν αλλάζει η τάση, αλλά η ένταση. Οπότε μια μικρή διαφορά στην κατανάλωση θα την έχεις. Όχι κάτι το ιδιέταιρο όμως. Σύμφωνα με το eXtreme Power Supply Calculator, θα καίει 69 watt @3200 με στόκ ρεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τον 400χ9=3600,χωρίς να πειράξεις τίποτα από ρεύματα.

Δες τις θερμοκρασίες σου μόνο με την μαμίσια ψύκτρα.

Με after market ψύκτρα σε εμένα μου ανεβάζει 6 βαθμούς θερμοκρασία σε idle (35@3600,έναντι 29@3000) και σε full stress φτάνει τους 54.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με το multiplier στο 9 και όχι στο 8. Από αυτά που διάβασα σε φόρουμ ο επεξεργαστής σου πάει μέχρι και 4.00Ghz οπότε στο 400x9 που λέει ο φίλος doctor-x και με μία ψυκτρούλα θα πετάς...αν και μπορείς και παραπάνω από τα 3.6, το 3.6 δεν πρόκειται να σου πιέσει τον επεξεργαστή. Πάντα βέβαια με την επιφύλαξη ότι cpu με cpu έχει διαφορά στη συμπεριφορά του κατά τον υπερχρονισμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως είπα, δεν εμπιστεύομαι το τροφοδοτικό και προς το παρόν δεν έχω ανάγκη το o/c, απλά ήθελα να δω ποια είναι η διαφορά στην απόδοση με την μνήμη σε 1:1 ratio με το FSB.

 

doctor-x φαντάζομαι έχεις κι εσυ τον ίδιο επεξεργαστή. Σου εμφανίζει κι εσένα 5 βαθμούς διαφορά στην θερμοκρασία των πυρήνων το CoreTemp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...