Προς το περιεχόμενο

Φορτιση Φορητου?


obelix21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

μπορει να σας φανει λιγο χαζη η ερωτηση.

μολις αγορασα εναν φορητο.θα ηθελα να ρωτησω ποση ωρα πρεπει να το φορτισω?Μολισ δω την μπαταρία να πρασυνήσει ειναι ΟΚ ή ειναι σαν τα κινητα που θέλουν παραπάνω, και πόσο είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζεις το manual και ο,τι αλλο σου εδωσαν με το φορητο σου, ή παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων της εταιριας που φτιαχνει το laptop για παρομοιου ειδους αποριες

 

Επισης σε ολα τα νεα laptop μολις φορτιστει η μπαταρια υπαρχει κυκλωμα που αποκοπτει την τροφοδοσια της μπαταριας οποτε οπως καταλαβαινεις...

 

Για τις μπαταριες κινητων δεν ξερω τι ισχυε παλια αλλα δεν εχω δει ποτε οδηγια σε manual σαν αυτες που σου δινουν συνηθως οι πωλητες...το αντιθετο μαλιστα το να το αφηνεις παραπανω πανω στο μετασχηματιστει μονο καλο δεν κανει στη μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησα επειδη δεν γραφει κατι στο εγχειρηδιο.ΟΚ ευχαριστω πάντως.θα το βγαλω μολις φορτισει

 

γι αυτο ακριβως σου ειπα μετα να ρωτησεις την εξυπηρετηση πελατων, γι αυτο υπαρχει αλλωστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζεις το manual και ο,τι αλλο σου εδωσαν με το φορητο σου, ή παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων της εταιριας που φτιαχνει το laptop για παρομοιου ειδους αποριες

 

Τα πιο βασανιστικά ερωτήματα έχουν απλές απαντήσεις! :-D

 

Ρίξε μια ματιά και σε διάφορα θέματα περί μπαταρίας. Θα διαβάσεις κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα. Με γεια σου! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.

Σου λένε όταν αγοράζεις κινητό να το φορτίσεις για 8 ώρες. Μα τι πράγματα είναι αυτά? Στο Manual κανενός κινητού που είχα μέχρι τώρα δεν είδα κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που σου λέει ότι η μπαταρία στρώνει μετά από κάποιες x εκφορτίσεις και επαναφορτίσεις.

 

Όσο για το φορητό, κάνε ότι λέει το manual. Πάντα να έχετε να manual οδηγούς σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι αμα δουλευουμε σε σημειο που υπαρχει πριζα για το φορητο μας πρεπει να βγαζουμε την μπαταρια, ισχυει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι αμα δουλευουμε σε σημειο που υπαρχει πριζα για το φορητο μας πρεπει να βγαζουμε την μπαταρια, ισχυει ?

 

οχι φυσικα, φανταζεσαι να εχεις λιγη μπαταρια και να θες να μετακινηθεις σε αρκετα σημεια σε μικρο χρονικο διαστημα? Φοβερη φορητοτητα θα χε το laptop βαζοντας και βγαζοντας την μπαταρια, και στην περιπτωση διακοπης ρευματος τη θα εκανες? Θα εχανες τα δεδομενα σου... Μονο αυτο αν σκεφτεις αντιλαμβανεσαι οτι δεν ισχυει κατι τετοιο

 

Αν θες το κανεις αν πιστευεις οτι θα προστατεψεις την μπαταρια σου αλλα για μενα δεν αξιζει, καλυτερα να παρεις αλλη μπαταρια και να εχεις δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω το εξης.

εισαι στο σπιτι στο οποιο εχεις ups, οποτε δεν εχεις καποιο προβλημα για να χασεις καποια δεδομενα.

η εισαι καπου και απλα σερφαρεις(παλι δεν εχεις προβλημα να χασεις δεδομενα), για πιο λογο να "χαλασεις" μια μπαταρια με λανθασμενη χρηση ?

εκτος εαν μια καινουργια μπαταρια εχει 20 ευρο οποτε δεν σε νοιαζει καθολου.(που δεν νομιζω να εχει τοσο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω το εξης.

εισαι στο σπιτι στο οποιο εχεις ups, οποτε δεν εχεις καποιο προβλημα για να χασεις καποια δεδομενα.

η εισαι καπου και απλα σερφαρεις(παλι δεν εχεις προβλημα να χασεις δεδομενα), για πιο λογο να "χαλασεις" μια μπαταρια με λανθασμενη χρηση ?

εκτος εαν μια καινουργια μπαταρια εχει 20 ευρο οποτε δεν σε νοιαζει καθολου.(που δεν νομιζω να εχει τοσο....)

 

κοιτα η μπαταρια θα χαλασει ετσι κι αλλιως τωρα εφ οσον διακοπτεται η τροφοδοσια της οταν φορτισει το κατα ποσο πιο πολυ θα αποδυναμωθει και σε ποσο χρονικο διαστημα αν ισχυει κατι τετοιο δε μπορω να σου πω παρα μονο αν εχω δυο ομοια notebook και αρχισω τα πειραματα.

 

Αν εχεις ups ευκαιρο τοτε για να μην το σκεφτεσαι βγαλτην, αλλα και παλι επειδη εχω περασει απο ολη αυτη τη διαδικασια δεν αξιζει για μενα την ταλαιπωρια, εστω και μια φορα στις 1000 που θα θες να μετακινηθεις απο το σταθερο σημειο που τον εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο συμφωνω, εαν σου τυχη να συκωθεις ειναι μεγαλο σπασιμο....

το λεω μονο για καποιες περιπτωσεις που εισαι συγουρος....

ποσο κοστιζει περιπου μια μπαταρια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία...

Ποιο vostro έχεις και πόση διάρκεια έχει η μπαταρία η μεγάλη (9cell) τρέχοντας εφαρμογές office?

Καλό θα ήταν να μου πεις και τι cpu έχει επάνω...

Είμαι σε αναζήτηση laptop dell και σκέφτομαι να παραγγείλω ένα vostro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία...

Ποιο vostro έχεις και πόση διάρκεια έχει η μπαταρία η μεγάλη (9cell) τρέχοντας εφαρμογές office?

Καλό θα ήταν να μου πεις και τι cpu έχει επάνω...

Είμαι σε αναζήτηση laptop dell και σκέφτομαι να παραγγείλω ένα vostro.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=208191&highlight=dell+vostro

 

Ολες τις απαντησεις θα τις παρεις στο Link στην 3η σελιδα νομιζω γραφω και εν προχειρο review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...