Προς το περιεχόμενο

Μικρες Virtual Machine απορίες... Επιδοσεις, εκκινηση κ.λ.π.


kurkosdr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια! Εδω και καιρο γλυκοκοιτάζω το linux, πιο πολύ επειδή βαρεθηκα τα vista (με την κακη εννοια) και δεν ξαναγυριζω πισω στα xp.

 

Επειδή όμως θεωρω απαραιτητο να τρεχω ορισμενα windows παιχνιδια αλλα και κάτι αλλες εφαρμογες (κατι λεξικα, φορολογιες και αλλα τετοια βασικα) θελω να φτιαξω μια virtual machine με windows. Μιας και λυσεις όπως wine (περιορισμενη συμβατοτητα) και dualboot (μισο λεπτο να κανω reboot και φορτωσουν τα window...ζζζ ... ρονφ) δεν με καλυπτουν.

 

Ομως εχω ορισμενες αποριες:

 

- Οταν θα θελω να ξεκινησω την virtual machine μου, για να ανοιξω μια εφαρμογη windows, θα εμφανιζεται κατευθειαν το desktop των windows (ή εστω μετα απο λιγα δευτεολεπτα) μεσα στο παραθυρο της virtual machine, ή θα κανει κανονικο boot (δηλαδη θα βγαζει το λογοτυπο με την πρασινη μπαρα στο κατω μερος, μετα την οθονη "καλως ορισατε" και γενικα κανονικο boot όπως θα εκανε σε dualboot)?

 

-Θα εχω μειωση στην αποδοση? Ναι ή οχι? Αν εχω μειωση ποση θα ειναι αυτη? Δηλαδη αμα πιανω π.χ. 35fps στο xyz παιχνιδι, ποσα θα πιανω οταν θα το τρεχω στα windows της virtual machine?

 

-Η virtual machine μου θα μπορει να προσεγγιζει usb flashdrives και το cdrom, μετα απο τις καταλληλες ρυθμισεις? (και ενα tutorial για αυτες θα ηταν ευπροσδεκτο). Για το filesystem του linux δεν με νοιαζει και τοσο.

 

- Η virtual machine θα μπορει να γραφει και να σωζει αρχεια σε ενα συγκεκριμενο χωρο του δισκου που θα εχω ορισει, σωστα?

 

-Μπορειτε να προτεινετε μια καλή virtual machine για linux, με οσο το δυνατον μικροτερη μειωση της αποδοσης (αν υπαρχει τετοια μειωση). Κατα προτιμηση δωρεαν, αλλα και trial να ειναι δεν τα τα χαλασουμε εκει.

 

Αυτα, περιμενω με αγωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οταν θα θελω να ξεκινησω την virtual machine μου, για να ανοιξω μια εφαρμογη windows, θα εμφανιζεται κατευθειαν το desktop των windows (ή εστω μετα απο λιγα δευτεολεπτα) μεσα στο παραθυρο της virtual machine, ή θα κανει κανονικο boot (δηλαδη θα βγαζει το λογοτυπο με την πρασινη μπαρα στο κατω μερος, μετα την οθονη "καλως ορισατε" και γενικα κανονικο boot όπως θα εκανε σε dualboot)?

 

Αν έχεις κάνει τερματσμό θα κάνει κανονική εκκίνηση. Μερικά vm όμως υποστηρίζουν pause και θα ξεκινάς από εκεί που το πάτησες.

 

-Θα εχω μειωση στην αποδοση? Ναι ή οχι? Αν εχω μειωση ποση θα ειναι αυτη? Δηλαδη αμα πιανω π.χ. 35fps στο xyz παιχνιδι, ποσα θα πιανω οταν θα το τρεχω στα windows της virtual machine?

 

Ναι θα έχεις. Το πόσο μείωση εξαρτάτε από το ίδιο το μηχάνημα σου και πόσους πόρους θα δώσεις στο vm. Αν έχεις σχετικά καινούριο μηχάνημα τα Xp θα πηγαίνουν αρκετά καλά. Παιχνίδια που θέλουν 3D επιτάχυνση μάλλον δεν θα μπορείς να παίζεις αφού η κάρτα του vm δεν είναι αυτή του υπολογιστή σου αλλά μία άλλη εικονική με τις βασικές λειτουργίες.

 

-Η virtual machine μου θα μπορει να προσεγγιζει usb flashdrives και το cdrom, μετα απο τις καταλληλες ρυθμισεις?

 

Ναι.

 

- Η virtual machine θα μπορει να γραφει και να σωζει αρχεια σε ενα συγκεκριμενο χωρο του δισκου που θα εχω ορισει, σωστα?

 

Σωστά.

 

-Μπορειτε να προτεινετε μια καλή virtual machine για linux, με οσο το δυνατον μικροτερη μειωση της αποδοσης (αν υπαρχει τετοια μειωση). Κατα προτιμηση δωρεαν, αλλα και trial να ειναι δεν τα τα χαλασουμε εκει.

 

VmWare (commercial), VirtualBox (G.P.L.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Βασικα, αυτό με το pause θα μπορει να γινει αν κανω pause την virtual machine κλεισω το μηχανημα (το κανονικο), και το ξανανοιξω?

 

Αλλα, μιας και δεν υποστηριζει directX, τζαμπα το ρωτησα και αυτο. Τελικη ετοιμυγορια λοιπόν, δεν. Παμε πισω στο plan A (wine)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...